Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Dziwisz w Polsce

8 czerwca abp Stanisław Dziwisz przybył do Krakowa, aby spotkać się z kard. Franciszkiem Macharskim i pracownikami Kurii Metropolitalnej.
Na dziedzińcu Pałacu Arcybiskupów Krakowskich czekali na niego biskupi pomocniczy Józef Guzdek i Jan Szkodoń, siostry, księża i świeccy pracownicy Kurii. Abp. Dziwisza witano wiązankami kwiatów, serdecznymi słowami i łzami wzruszenia.
Silnych emocji nie krył także nowy Metropolita Krakowski, który mieszkał na Franciszkańskiej 3 jako kapelan kard. Karola Wojtyły i wracał tu wielokrotnie jako papieski sekretarz. Tym razem także zatrzymał się w swoim starym mieszkaniu. Abp Dziwisz udał się najpierw na modlitwę do kaplicy Domu Arcybiskupów Krakowskich, a następnie spotkał się z kard. Franciszkiem Macharskim. Klęknął przed nim i poprosił o ojcowskie błogosławieństwo. To samo uczynił kard. Macharski, powtarzając tym samym słynny uścisk Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia. W Kurii Krakowskiej zorganizowane zostało również spotkanie nowego Metropolity z dziennikarzami.
Przed przybyciem do Krakowa abp Dziwisz zatrzymał się w swej rodzinnej miejscowości, w Rabie Wyżnej, a także w sanktuarium w Kalwarii Zbrzydowskiej.
W Krakowie Łagiewnikach nawiedził sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie modlił się na różańcu, który miał przy sobie Ojciec Święty Jan Paweł II w ostatnich chwilach życia.

Nowy kustosz sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

Na kongresie kapitulnym, który odbył się w Krakowie w siedzibie Prowincjalatu Ojców Bernardynów w dniach 3-4 czerwca 2005 r. pod przewodnictwem o. Dymitra Żeglina OFM, wizytatora generalnego i prezesa kapituły, dokonano zmian personalnych w sanktuarium kalwaryjskim. Nowym kustoszem sanktuarium i gwardianem klasztoru pw. Matki Bożej Anielskiej został o. dr Damian Muskus OFM. W ponad 400-letniej historii sanktuarium o. Damian jest 113. gwardianem (przełożonym). Natomiast wikariuszem klasztoru został o. Nazariusz Popielarski OFM.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ojcowie Bernardyni z Kalwarii Zebrzydowskiej

Nowy prowincjał zakonu braci mniejszych - reformatów

O. Nikodem Gdyk OFM, komisarz Ziemi Świętej w Polsce, został wybrany nowym prowincjałem franciszkańskiej Prowincji Matki Bożej Anielskiej.
O. Nikodem Gdyk urodził się w Jarosławiu w 1962 r. Zakonne śluby wieczyste złożył w 1986 r. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Krakowie i w Międzynarodowym Seminarium Teologicznym w Jerozolimie, gdzie 29 czerwca 1988 r. z rąk patriarchy łacińskiego Michela Sabbaha otrzymał święcenia kapłańskie.
W 1995 r. o. Nikodem objął funkcję komisarza Ziemi Świętej w Polsce, redaktora naczelnego kwartalnika Ziemia Święta i sekretarza prowincji ds. ewangelizacji misyjnej. Jest wykładowcą archeologii biblijnej w Wyższym Seminarium Duchownym Zakonu w Krakowie, organizatorem biura pielgrzymkowego przy Komisariacie Ziemi Świętej w Krakowie i przewodnikiem grup pielgrzymkowych do Ziemi Świętej i innych krajów biblijnych. Brał udział w wyprawach archeologicznych na górę Nebo. Był wizytatorem generalnym franciszkańskich kustodii na Ukrainie, Białorusi i w Gruzji. Wizytował misjonarzy w Togo, na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Australii oraz Papui-Nowej Gwinei. Reaktywował Międzynarodowe Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Świętej. Jest twórcą Muzeum Misyjnego w Krakowie.
Prowincja Matki Bożej Anielskiej jest jedną z pięciu polskich prowincji Zakonu Braci Mniejszych i ma swoją siedzibę w Krakowie przy ul. Reformackiej 4.

TAJ

Papieskie błogosławieństwo dla sanktuarium w Gidlach

28 lutego 2005 r., na kilka dni przed pójściem do szpitala, Ojciec Święty Jan Paweł II skierował i osobiście podpisał szczególne błogosławieństwo dla sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej, życząc Kustoszowi, wszystkim odwiedzającym je pielgrzymom, w szczególności chorym proszącym o łaskę zdrowia, obfitości łask Bożych.
Gorącym orędownikiem Matki Bożej Gidelskiej i pośrednikiem między klasztorem Ojców Dominikanów a Ojcem Świętym był metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak, który 5 czerwca br. podczas nabożeństwa dziękczynno-błagalnego odczytał podpisany drżącą ręką przez Jana Pawła II dokument. Msze św. w intencji chorych będą odtąd odprawiane w sanktuarium w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Uroczystość zakończyło indywidualne błogosławieństwo chorych Najświętszym Sakramentem.

W. M.

Tydzień w Polsce

Papież Benedykt XVI mianował ks. prał. Romualda Kamińskiego, dotychczasowego kanclerza Kurii Warszawsko-Praskiej, biskupem pomocniczym diecezji ełckiej, przydzielając mu stolicę tytularną Agunto.

Polska będzie musiała dopłacić 269 mln euro do budżetu UE w ramach składki za obecny rok. Komisja Europejska wyjaśniła, że kwotę tę należy wpłacić z powodu korekty wynikającej ze zmiany kursu euro wobec złotówki.

„Polska dyplomacja jest na Białorusi szkalowana jak żadna inna; największym wrogiem jest Polska” - powiedziała m.in. szefowa Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Andżelika Borys na spotkaniu z sejmową Komisją Łączności z Polakami za Granicą. Obecny na posiedzeniu komisji wiceminister spraw zagranicznych Jakub Wolski podkreślił, że MSZ prowadzi intensywne przygotowania do podjęcia kroków politycznych wobec władz Białorusi, które będą stosowane w zależności od rozwoju sytuacji wokół ZPB. Nie ujawnił, jakie to będą działania, ale zapewnił, że będą skuteczne.

Strona polska osiągnęła porozumienie z władzami ukraińskimi w sprawie oficjalnego otwarcia Cmentarza Orląt Lwowskich. Jednak Rada Miejska Lwowa krytycznie oceniła porozumienie stron w sprawie cmentarza i ostateczną decyzję oddaliła w czasie.

Senat przyjął sprawozdanie KRRiT za 2004 r. Oznacza to, że członkowie KRRiT zachowają swoje stanowiska.

Przewodniczącej KRRiT Danucie Waniek grozi postawienie przed Trybunałem Stanu. Poddała ona pod głosowanie Rady uchwałę o wygaśnięciu mandatu Marka Ostrowskiego - szefa rady nadzorczej TVP, wkrótce zastąpionego przez powiązanego z lewicą Krzysztofa Czeszejko-Sochackiego. Tymczasem obowiązuje orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 1995 r., iż członkowie rad nadzorczych mediów publicznych są nieodwoływalni przed końcem kadencji, a o ewentualnym wygaśnięciu mandatu może zdecydować jedynie sąd.

Sejm znowelizował ustawę o ustroju Warszawy. Nowelizacja m.in. zakazuje łączenia funkcji członka zarządu dzielnicy i mandatu radnego. Prezydent Warszawy Lech Kaczyński powiedział m.in., że nowelizacja ogranicza kompetencje prezydenta stolicy, w związku z czym rozważa rezygnację z urzędu.

Sejm zaostrzył prawo karne, m.in. drastycznie podnosząc kary za przestępstwa seksualne, a także wprowadzając obostrzenia wobec pedofilów przebywających po wyroku na wolności. Sejm wydłużył o 5 lat okres przedawnień przestępstw zagrożonych karą do 25 lat więzienia.

Nowymi kandydatami na prezydenta RP zostali: Henryka Bochniarz (Partia Demokratyczna) i Maciej Giertych (LPR).

Prof. Andrzej Rzepliński, działacz Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, jest jedynym kandydatem na Rzecznika Praw Obywatelskich; kadencja prof. Andrzeja Zolla dobiega końca.

Prezes IPN Leon Kieres i szefowa niemieckiego Federalnego Urzędu ds. Akt Stasi Marianne Birthler podpisali umowę o współpracy, która zakłada wzajemne udostępnianie archiwaliów służb specjalnych PRL i NRD oraz współpracę naukową.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trwam w Winnym Krzewie

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 22

[ TEMATY ]

rozważanie

Adobe Stock

Jakiś czas temu spotkałem mężczyznę, który po wielu latach przeżytych z dala od Boga i Kościoła odnalazł skarb wiary i utracony całkowicie sens życia. Urodził się w dobrej katolickiej rodzinie. Rodzice zadbali o jego religijną formację. Pokazali mu prawdziwe rodzinne życie, jednak już jako nastolatek zaczął się od tego wszystkiego odcinać. Spotkał takie osoby, które przekonały go, że religia to ludzki wymysł, że Boga nie ma, a Kościół i jego ludzie to zwykli hipokryci. Począł się zatracać, zaczął bowiem nadużywać alkoholu, zażywać narkotyki, prowadzić rozwiązłe życie, w niczym nieskrępowanej wolności. Porzucił dom, zrozpaczonych rodziców i związał się z towarzystwem, które wyznawało podobne „wartości”. Tam poznał swoją przyszłą żonę. Zawarli nawet sakrament małżeństwa, bo ktoś ich przekonał, że to fajna „impreza”. Dali życie trzem córkom, których nawet nie ochrzcili. Małżeństwo tego człowieka rozpadło się, a córki totalnie pogubiły się w życiu. Został sam z poczuciem przegranego życia. Postanowił ze sobą skończyć. I wtedy spotkał kogoś, kto przypomniał mu o Bogu, o sakramentach świętych, o Różańcu i zaprowadził do wspólnoty działającej w parafii, która otoczyła go miłością i modlitwą. Dzisiaj odbudowuje swoje życie, porządkuje swoje sprawy. Na jego dłoni widziałem owinięty różaniec, z którym, jak powiedział, nigdy się już nie rozstaje. Na pożegnanie przyznał, że nareszcie czerpie pełnymi garściami z Bożej miłości.

CZYTAJ DALEJ

Wenecja: Franciszek podziękował za wizytę, modlił się za Haiti, Ukrainę i Ziemię Świętą

2024-04-28 13:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Na zakończenie Mszy św. sprawowanej na placu św. Marka papież podziękował organizatorom jego wizyty w Wenecji i szczególnie pamiętał w modlitwie o Haiti, Ukrainie i Ziemi Świętej.

Drodzy bracia i siostry, zanim zakończmy naszą celebrację chciałbym pozdrowić was wszystkich, którzy w niej uczestniczyliście. Z całego serca dziękuję patriarsze, Francesco Moraglii, a wraz z nim jego współpracownikom i wolontariuszom. Jestem wdzięczny władzom cywilnym i siłom porządkowym, które ułatwiły przebieg tej wizyty. Dziękuję wszystkim.

CZYTAJ DALEJ

W 10. rocznicę kanonizacji

2024-04-28 17:42

Biuro Prasowe AK

    – Kościół wynosząc go do grona świętych wskazał: módlcie się poprzez jego wstawiennictwo za świat o jego zbawienie, o pokój dla niego, o nadzieję – mówił abp Marek Jędraszewski w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie w czasie Mszy św. sprawowanej w 10. rocznicę kanonizacji Ojca Świętego.

Na początku Mszy św. ks. Tomasz Szopa przypomniał, że dokładnie 10 lat temu papież Franciszek dokonał uroczystej kanonizacji Jana Pawła II. – W ten sposób Kościół uznał, wskazał, publicznie ogłosił, że Jan Paweł II jest świadkiem Jezusa Chrystusa – świadkiem, którego wstawiennictwa możemy przyzywać, przez wstawiennictwo którego możemy się modlić do Dobrego Ojca – mówił kustosz papieskiego sanktuarium w Krakowie. Witając abp. Marka Jędraszewskiego, podziękował mu za troskę o pamięć o Ojcu Świętym i krzewienie jego nauczania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję