Reklama

Świat

Chorzy na trąd apelują do papieża

[ TEMATY ]

apel

chorzy

Franciszek

Kazimierz Szałata

Przed przypadającym 26 stycznia Światowym Dniem Trędowatych przedstawiciele osób dotkniętych tą chorobą zaapelowali do papieża Franciszka o to, by Kościół katolicki pomógł im zwalczać dyskryminację trędowatych, motywowaną ich chorobą.

Reklama

Jeszcze w grudniu ub.r. wysłali oni list do papieża, który nazwał trądem karierowiczostwo w Kościele i stwierdził, że „dwór jest trądem papiestwa”. Yohei Sasakawa, ambasador dobrej woli Światowej Organizacji Zdrowia ds. eliminacji trądu oraz przedstawiciele organizacji skupiających ludzi dotkniętych tą chorobą z Brazylii, Etiopii, Ghany, Indii, Indonezji, Japonii, Kolumbii, Korei Południowej i USA wskazali, że używanie przez papieża nazwy „trąd” jako metafory czegoś negatywnego lub skorumpowanego przyczynia się do „utrwalenia stereotypów” związanych z tą chorobą.

Co roku na świecie na trąd, znany też jako choroba Hansena, choruje 230 tys. kolejnych osób. Choć jest to choroba uleczalna, to ludzie nią dotknięci bywają nadal dyskryminowani i marginalizowana w wielu częściach świata. W 2010 r. ONZ przyjęła rezolucję ws. eliminacji dyskryminacji osób chorych na trąd i ich rodzin. Dołączone do niej Zasady i Wskazówki wzywają do nieużywania poniżającej terminologii, przedstawiania trędowatych w sposób godny i wskazują na rolę, jaką mogą odegrać w tym dziele przywódcy religijni przez swe nauczanie.

Sygnatariusze grudniowego listu oczekują od papieża, że w związku ze Światowym Dniem Trędowatych Kościół katolicki wezwie do położenia kresu stygmatyzacji i dyskryminacji osób dotkniętych tą chorobą, w tym także używania dyskryminującego ich języka. - Wszyscy jesteśmy gotowi połączyć siły z Waszą Świątobliwością w walce z etykietkami, które utrwalają piętno [ciążące na trędowatych - KAI] - napisali do Franciszka przedstawiciele trędowatych.

2014-01-24 19:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek i patriarcha Bartłomiej wzywają do solidarnej troski o środowisko

[ TEMATY ]

modlitwa

apel

środowisko

smarko/pixabay.com

„Nie może być szczerego i trwałego podjęcia wyzwania kryzysu ekologicznego i zmian klimatycznych, dopóki reakcja nie będzie uzgodniona i wspólna, dopóki nie będzie zgodnej i wspólnej odpowiedzialności, dopóki nie przyznamy pierwszeństwa solidarności i służbie” – napisali Ojciec Święty i patriarcha Bartłomiej I. Po raz pierwszy Następca Świętego Piotra i duchowy zwierzchnik prawosławia, Patriarcha Ekumeniczny Konstantynopola wystosowali wspólne przesłanie z okazji obchodzonego 1 września Światowego Dnia Modlitwy o Ochronę Świata Stworzonego.

W dokumencie przypomniano, że Pan Bóg od początku chciał, aby ludzkość współdziałała w ochronie i opiece nad środowiskiem naturalnym. Zatem wszyscy odpowiadamy za jego stan. Niestety, na skutek grzechu nie szanujemy już przyrody jako wspólnego daru – przeciwnie panujemy nad nią, aby wspierać nasze własne wytwory. Autorzy przesłania przypominają, że konsekwencje degradacji środowiska ponoszą przede wszystkim najubożsi mieszkańcy globu. Apelują o poszanowanie dla wszystkich ludzi oraz wszelkich istot żywych. Zaznaczają, że cała ludzkość musi podjąć działania na rzecz zrównoważonego i integralnego rozwoju.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Raï: ofiary wzywają do wytrwałości, nie do ucieczki

2021-08-05 19:18

[ TEMATY ]

Liban

upamiętnienie

Bejrut

ofiary

Vatican News

Kard. Bechara Butros Raï

Kard. Bechara Butros Raï

„4 sierpnia ubiegłego roku Jezus był z nami na krzyżu, a dzisiaj wzywa nas do Zmartwychwstania z tym wszystkim, co to oznacza w odniesieniu do wiary, wewnętrznego pokoju i nowego życia dla tych, którzy odeszli” – powiedział podczas Mszy upamiętniającej ofiary wybuchu w bejruckim porcie kard. Bechara Butros Raï.

Patriarcha maronicki podkreślił w kazaniu, że wartość krwi dwustu siedmiu ofiar, sześciu tysięcy pięciuset rannych, zniszczenia połowy stolicy i cierpienia setek ludzi, którzy stracili swoje domy i ciężko wypracowany dobytek, jest bezcenna. Równocześnie haniebne pozostaje unikanie sprawiedliwości i chowanie się za fałszywymi immunitetami, które nie mają żadnej wartości ani znaczenia w odniesieniu do tej zbrodni spowodowanej trzecią co do wielkości eksplozją nienuklearną w historii ludzkości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję