Reklama

Po śmierci s. Łucji

Moje spotkania z s. Łucją

Niedziela Ogólnopolska 12/2005

Archiwum Zakonu Karmelitanek w Coimbrze

Unikalne zdjęcie, które publikujemy, ukazuje s. Łucję czytającą list papieski w dniu swojej śmierci -13 lutego 2005 r.

Unikalne zdjęcie, które publikujemy, ukazuje s. Łucję czytającą list papieski w dniu swojej śmierci -13 lutego 2005 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Włodzimierz Rędzioch: - Przez wiele lat Ksiądz Kardynał pełnił funkcję sekretarza Kongregacji Nauki Wiary i był w Watykanie osobą odpowiedzialną za „dossier Fatima”. Dlatego spotykał się z jedynym żyjącym świadkiem objawień - s. Łucją. Ile było tych spotkań i jaki był ich cel?

Kard. Tarcisio Bertone: - Spotkałem się z s. Łucją pięć razy z polecenia Ojca Świętego. Celem tych spotkań było - szczególnie od kwietnia 2000 r. - pogłębienie analizy tekstu tzw. trzeciej części tajemnicy fatimskiej. Było to ważne, gdy ze względu na beatyfikowanie dwojga pastuszków fatimskich Papież podjął decyzję podania do publicznej wiadomości treść trzeciej części tajemnicy (dwie zostały ogłoszone wcześniej).

- Jakie wspomnienia związane z s. Łucją zachował Ksiądz Kardynał?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Wspominam s. Łucję jako kobietę niezwykłą, prostą, pogodną, przyjazną wszystkim ludziom (Kardynał powiedział dosłownie: „przyjaciółka ludzkości”), czcicielkę Matki Bożej, kobietę modlitwy (w czasie modlitwy jej twarz przemieniała się), a równocześnie osobę bardzo żywą i wesołą. W swej wspólnocie zakonnej była przyjacielska, radosna (potrafiła przekazywać tę radość innym) i pełna humoru.
Przez całe życie zachowała żywe wspomnienia wizji i objawień prywatnych, które Matka Boża powierzyła trojgu pastuszkom, tak jakby je powtórnie oglądała na świetlistym ekranie. Nie zapomniała żadnego szczegółu objawień i słów Naszej Pani.
Wielkim pocieszeniem dla niej był list Ojca Świętego z życzeniami i błogosławieństwem, który otrzymała tuż przed śmiercią - 13 lutego br. Chciałbym wyjawić również jej ostatnie słowa wypowiedziane w chwili śmierci: Nossa Senhora! Nossa Senhora! Anjinhos! Coraçao de Jesus! Coraçao de Jesus! Vamos… vamos para o céu com os pastorinhos! - Nasza Pani! Nasza Pani! Aniołki! Serce Jezusa! Serce Jezusa! Idziemy… idziemy do nieba z pastuszkami!

- Jakie były związki Jana Pawła II z s. Łucją?

- Dla s. Łucji wizja trzeciej części tajemnicy była czymś dramatycznym. Od początku myślała, że „biskup odziany w biel” to papież. Wówczas pastuszkowie nie wiedzieli, o jakiego papieża chodziło, lecz s. Łucja, gdy dowiedziała się o zamachu na Papieża 13 maja 1981 r., wiedziała już, że chodzi o Jana Pawła II.
Gdy po zamachu Jan Paweł II trafił do szpitala, polecił wziąć z tajnego archiwum Kongregacji Nauki Wiary rękopis s. Łucji dotyczący trzeciej części tajemnicy fatimskiej. Był trzecim papieżem, po Janie XXIII i Pawle VI, który zapoznał się z tym tekstem. Od tego momentu zaczęły się kontakty publiczne Ojca Świętego z s. Łucją, jedyna w swoim rodzaju komunia, współdziałanie i współuczestniczenie w życiu Kościoła. Papież pisał o tym w sposób wzruszający w swym orędziu, które odczytałem w czasie pogrzebu s. Łucji. Napisał m.in., że modlitwa i ofiara życia s. Łucji były dla niego zawsze wielkim wsparciem, szczególnie podczas ciężkich prób i w chwilach cierpienia.

Reklama

- Jakie znaczenie dla Kościoła mają objawienia w Fatimie?

- Objawienia te były przede wszystkim wielkim apelem Maryi, która jest sojuszniczką ludzkości, o budowanie życia wspólnot i narodów z Bogiem, a nie bez Boga lub przeciwko Niemu. Zawierają one typowo ewangeliczne wezwania do modlitwy, pokuty i nawrócenia się, by oszczędzić ludzkości dramatów i katastrof spowodowanych niegodziwością i niesprawiedliwością człowieka, począwszy od katastrofy zła identyfikowanego z wojującym ateizmem, ateistycznym komunizmem, nazizmem, które były przyczyną męczeństwa Kościoła XX wieku.

- Pomimo wyjaśnień samej s. Łucji, jak i Stolicy Apostolskiej, w pewnych środowiskach od lat podawano w wątpliwość poprawność interpretacji trzeciej części tajemnicy fatimskiej i ważność poświęcenia Rosji Matce Bożej. Czy ciągle jeszcze słychać tego typu zarzuty?

- Niestety, ciągle jeszcze zarzuty tego rodzaju są stawiane przez ludzi, którym brak wiary i zaufania zarówno do s. Łucji, jak i do Jana Pawła II. Powiedziałbym, że to, co czynią, nie jest wyrazem nabożeństwa do Matki Bożej, lecz raczej przewrotności i uporczywej arogancji. Ja sam zapytałem s. Łucję, czy napisała jakieś inne wspomnienie dotyczące trzeciej części tajemnicy przed lub po opublikowaniu jej manuskryptu. Odpowiedziała zdecydowanie, że nigdy niczego innego nie napisała i nikomu niczego innego nie dała oprócz czterech stronic, które opublikowaliśmy.
Jeżeli chodzi o poświęcenie ludzkości i Rosji Matce Bożej, Ojciec Święty uczynił to kilkakrotnie, lecz w sposób szczególnie uroczysty 25 marca 1984 r., gdy zaprosił do tego aktu biskupów całego świata. Ci, którzy nie byli obecni fizycznie, uczestniczyli w ceremonii duchowo. Matka Boża, która objawiła się s. Łucji - a miała ona objawienia prawdopodobnie do 1984 r. - powiedziała, że była zadowolona z konsekracji. Uważam więc, że nie ma już powodów do wyrażania wątpliwości i ciągłego polemizowania.

- Dziękuję za rozmowę.

13 czerwca 1917 r. w czasie drugiego objawienia między Łucją a Matką Bożą miała miejsce następująca rozmowa: „- Bardzo bym chciała, żeby nas Pani zabrała do nieba. - Hiacyntę i Franciszka zabiorę niedługo. Ty jednak pozostaniesz tu przez jakiś czas. Jezus chce się tobą posłużyć, by ludzie mnie poznali i pokochali. Chciałabym ustanowić na świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca. - Zostanę tu sama? - Nie, moje dziecko, zbytnio byś cierpiała. Nie trać odwagi. Nigdy cię nie opuszczę. Moje Niepokalane Serce będzie twoją ucieczką i drogą, która cię zaprowadzi do Boga”. To „przez jakiś czas” oznaczało prawie 90 lat! S. Łucja odeszła do Boga 13 lutego 2005 r., w niedzielę po południu, w karmelitańskim klasztorze w Coimbrze (Portugalia). Przed śmiercią zdążyła jeszcze przeczytać wysłany faksem 12 lutego list Ojca Świętego z życzeniami i apostolskim błogosławieństwem. W ostatnich chwilach ziemskiego życia s. Łucji czuwały przy niej siostry z Karmelu oraz biskup Coimbry Albino Cleto.

Objawienia fatimskie mają szczególny związek z papieżami. Przede wszystkim w czasie objawienia, które miało miejsce 13 lipca 1917 r., Matka Boża żądała, by Ojciec Święty poświęcił Rosję Jej Niepokalanemu Sercu (druga część tajemnicy fatimskiej). Następnie dzieci miały wizję „biskupa odzianego w biel”. S. Łucja napisze później w swych wspomnieniach: „Mieliśmy przeczucie, że to jest Ojciec Święty” (trzecia część tajemnicy). Jak widać z tego, papieże są w pewnym stopniu adresatami i „bohaterami” objawień.
Pierwszym papieżem, który zapozał się z treścią trzeciej części tajemnicy fatimskiej, był Jan XXIII. Następnie uczynił to Paweł VI, który spotkał się z s. Łucją 13 maja 1967 r. (wszystkie spotkania papieży z jedynym żyjącym świadkiem objawień odbywały się w Fatimie 13 maja, tzn. w rocznicę pierwszego objawienia się Matki Bożej portugalskim pastuszkom). Natomiast Jan Paweł II spotkał się z s. Łucją w rok po zamachu na jego życie - 13 maja 1982 r., następnie w 10. rocznicę zamachu, w 1991 r., a po raz ostatni w Roku Świętym 2000.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wniebowstąpienie Pańskie

Niedziela podlaska 21/2001

[ TEMATY ]

wniebowstąpienie

Monika Książek

Czterdzieści dni po Niedzieli Zmartwychwstania Chrystusa Kościół katolicki świętuje uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jest to pamiątka triumfalnego powrotu Pana Jezusa do nieba, skąd przyszedł na ziemię dla naszego zbawienia przyjmując naturę ludzką.

Św. Łukasz pozostawił w Dziejach Apostolskich następującą relację o tym wydarzeniu: "Po tych słowach [Pan Jezus] uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: ´Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba´. Wtedy wrócili do Jerozolimy z góry, zwanej Oliwną, która leży blisko Jerozolimy, w odległości drogi szabatowej" (Dz 1, 9-12). Na podstawie tego fragmentu wiemy dokładnie, że miejscem Wniebowstąpienia Chrystusa była Góra Oliwna. Właśnie na tej samej górze rozpoczęła się wcześniej męka Pana Jezusa. Wtedy Chrystus cierpiał i przygotowywał się do śmierci na krzyżu, teraz okazał swoją chwałę jako Bóg. Na miejscu Wniebowstąpienia w 378 r. wybudowano kościół z otwartym dachem, aby upamiętnić unoszenie się Chrystusa do nieba. W 1530 r. kościół ten został zamieniony na meczet muzułmański i taki stan utrzymuje się do dnia dzisiejszego. Mahometanie jednak pozwalają katolikom w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego na odprawienie tam Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Abp Antonio Guido Filipazzi na Skałce: Wzywam Kościół w Polsce do szczerej i skutecznej jedności

2024-05-12 13:15

[ TEMATY ]

św. Stanisław Biskup i Męczennik

abp. Antonio Guido Filipazzi

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

- Pragnę wezwać Kościół Boży w Krakowie i w Polsce do szczerej i skutecznej jedności; jedności, która opiera się na racjach nadprzyrodzonych, a nie tylko ludzkich, aby można było wiarygodnie i owocnie wypełniać misję, otrzymaną od Boskiego Założyciela, a także być ziarnem zgody w dzisiejszym społeczeństwie i świecie, które są tak spolaryzowane i skonfliktowane - mówił abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce podczas uroczystości ku czci św. Stanisława przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci na Skałce w Krakowie.

Tradycyjna procesja ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski przeszła dziś z katedry na Wawelu na Skałkę, gdzie koncelebrowano Mszę św. przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat Zgromadzenia oblatów w sprawie zakonników zatrzymanych na Białorusi

2024-05-12 23:03

[ TEMATY ]

komunikat

Red.

O dalszą modlitwę w intencji dwóch misjonarzy oblatów zatrzymanych przez władze białoruskie oraz wiernych, którzy zostali pozbawieni opieki duszpasterskiej proszą ich współbracia zakonni. "Obaj oblaci są obywatelami Białorusi. W związku z powyższym prosimy dziennikarzy i agencje prasowe o roztropność w przekazywaniu informacji na ich temat" - pisze w wydanym wieczorem komunikacie o. Paweł Gomulak OMI, rzecznik Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

W związku z zatrzymaniem przez władze białoruskie dwóch misjonarzy oblatów posługujących w diecezji witebskiej na Białorusi misjonarze oblaci wyrażają wdzięczność za wszelkie wyrazy wsparcia i solidarności oraz modlitwy w intencji ojców Andrzeja i Pawła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję