Reklama

Europa

Katolickie stowarzyszenia rodzinne Europy do Macrona: czy wciąż wolno nam chronić życie?

Czy wciąż wolno nam chronić życie? – taki tytuł nosi list otwarty do prezydenta Francji Emmanuel Macron, jaki wystosowali: Vincenzo Bassi, przewodniczący, i Antoine Renard, honorowy przewodniczący Europejskiej Federacji Katolickich Stowarzyszeń Rodzinnych (FAFCE).

[ TEMATY ]

Unia Europejska

katolicy

aborcja

Emmanuel Macron

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jest to reakcja na wczorajsze przemówienie Macrona w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, w którym zaproponował zaktualizowanie karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej m.in. poprzez wpisanie do niej prawa do aborcji.

Bassi i Renard wskazali na sprzeczności w przemówieniu szefa francuskiego państwa, który z z jednej strony mówił o państwie prawa, które jest istotną życiowo sprawą dla Europy, a z drugiej chce wpisać do Karty Praw Podstawowych „praktykę, która jest nielegalna w niektórych państwach członkowskich Unii Europejskiej”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podobnie, słusznie podkreślił, że Karta uświęciła zniesienie kary śmierci w całej UE, a mimo to pragnąłby „uznania za prawo podstawowe praktyki, uważanej przez wielu współobywateli za śmiertelną przemoc wobec naszych najbardziej bezbronnych członków”.

Uznanie „rzekomego prawa do aborcji stałoby ponadto w rażącej sprzeczności z samą Kartą, która począwszy od swych dwóch pierwszych artykułów uświęca nienaruszalność i godność człowieka oraz prawo do życia”.

Reklama

Bassi i Renard dali również wyraz swemu zaniepokojeniu „w obliczu zawężania przestrzeni wolności dla tych wszystkich, którzy w zgodzie z nauką wierzą, że życie ludzkie zaczyna się w chwili poczęcia”. Postawili pytanie, czy należy się obawiać, że „zostaną nałożone ograniczenia na swobodę podejmowania naszych obowiązków wobec nowego życia poprzez wspieranie matek i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji”.

Wezwali prezydenta Francji, by nie wykorzystywał instrumentalnie francuskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej „do celów politycznych i ideologicznych”. Zaapelowali do niego o pracę na rzecz dobra wspólnego narodów, rodzin i dzieci, które są przyszłością Europy. Wskazując na zasadę pomocniczości i proporcjonalności instytucji europejskich, wyrazili pogląd, że gdy tych wspólnych podstaw brakuje, słowa: „wartości” i „demokracja” stają się pozbawione treści.

Jednocześnie wyrazili ubolewanie, że na początku przewodnictwa Francji w UE rodzina nie znajduje się wśród jego priorytetów, co wczorajsza wypowiedź prezydenta Macrona jedynie potwierdziła.

Europejska Federacja Katolickich Stowarzyszeń Rodzinnych powstała w 1997 r. Zrzesza 18 krajowych stowarzyszeń (ma też 5 obserwatorów i 4 organizacje stowarzyszone) z 17 krajów. FAFCE ma sekretariat w Brukseli, współpracuje z Unią Europejską i Radą Europy, co daje jej prawo do obecności jej przedstawicieli na wszystkich spotkaniach plenarnych, prawo dostępu do opracowywanych dokumentów i prawo zabierania głosu.

2022-01-20 17:54

Oceń: +7 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaufanie obywateli

Niedziela Ogólnopolska 44/2016, str. 43

[ TEMATY ]

Unia Europejska

parlament

Mateusz Banaszkiewicz

Co roku miliardy euro wydawane są niezgodnie z przepisami Unii Europejskiej. Niektórzy krytycy tej organizacji twierdzą, że to nawet lepiej, gdyż zostaną one racjonalniej spożytkowane.

„Instytucje europejskie w pewnym stopniu utraciły zaufanie obywateli UE” – stwierdził Klaus-Heiner Lehne, prezes Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO). Słowa te padły w trakcie przedstawiania corocznego sprawozdania kontrolerów. ETO można porównać do polskiego NIK-u, czyli Najwyższej Izby Kontroli. Kontroluje on realizację wydatkowania środków unijnych przez państwa członkowskie i instytucje UE. Europejski Trybunał Obrachunkowy składa się z 28 członków – każdy z nich wskazywany jest przez poszczególne państwa członkowskie. Od niedawna nasz kraj reprezentuje były europoseł Janusz Wojciechowski, który wcześniej w Polsce był prezesem NIK-u. W najnowszym raporcie unijni kontrolerzy stwierdzili, że w ubiegłym roku z budżetu Unii Europejskiej błędnie wydano 5,5 miliarda euro, co stanowi blisko 4 proc. całości wydatków.
CZYTAJ DALEJ

Św. Florian, żołnierz, męczennik

[ TEMATY ]

św. Florian

Karol Porwich/Niedziela

CZYTAJ DALEJ

Ostatnia Msza św. za Papieża Franciszka sprawowana ramach Novemdiales

2025-05-04 18:52

[ TEMATY ]

papież Franciszek

śmierć Franciszka

Vatican Media

Kardynał Dominique Mamberti

Kardynał Dominique Mamberti

Papież Franciszek, ożywiony miłością Pana i prowadzony przez Jego łaskę, był wierny swojej misji aż do ostatecznego wyczerpania sił – przypomniał kardynał Dominique Mamberti w ostatniej Mszy św. za duszą Papieża Franciszka, sprawowanej w ramach Novemdiales w Bazylice św. Piotra. Kardynał wskazał na ważny wymiar duchowości Franciszka, jakim była adoracja Chrystusa.

W homilii kardynał nawiązał do słów z niedzielnego czytania Ewangelii św. Jana. Nad Jeziorem Tyberiadzkim Jezus po Zmartwychwstaniu prowadzi dialog z Piotrem, pytając apostoła, czy Go kocha. Zauważył, że „miłość” jest kluczowym słowem tej karty Ewangelii. „Pierwszym, który rozpoznaje Jezusa, jest «uczeń, którego Jezus miłował», Jan, który woła: «To jest Pan!», a Piotr natychmiast wskakuje do morza, aby dołączyć do Mistrza. Po wspólnym posiłku, który rozpalił w sercach apostołów wspomnienie Ostatniej Wieczerzy, rozpoczyna się dialog między Jezusem a Piotrem, potrójne pytanie Pana i potrójna odpowiedź Piotra” – mówił kardynał.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję