Reklama

Franciszek

Papież: szacunek dla godności pracy idzie w parze z jej jakością

Papież przyjął na audiencji przedstawicieli włoskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Budowlanych. Podzielił się z nimi chrześcijańską interpretacją wartości, które powinny nadawać kierunek ich codziennej pracy. Należą do nich konkurencja i przejrzystość, odpowiedzialność i zrównoważony rozwój oraz etyka, przestrzeganie prawa i bezpieczeństwo.

[ TEMATY ]

papież

praca

godność

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że sam Jezus posługiwał się często metaforą budowli, aby przekazać swoje przesłanie. W jego przepowiadaniu, prawdziwie wierzącym jest ten, kto nie tylko zewnętrznie prezentuje się jako chrześcijanin, ale jego czyny i postawy świadczą o tym, że jest nim prawdziwie. Chodzi o spójność w działaniu, która sprawia, że buduje on dom swojego życia nie tylko w chwilach pomyślnych, ale również pośród przeciwności. Oznacza to, że wiara nie chroni nas przed „złą pogodą”, ale w połączeniu z dobrymi czynami umacnia nas i czyni zdolnymi do przeciwstawienia się jej. Należy zachowywać i codziennie wcielać wartości, które inspirowane są duchem Ewangelii. Franciszek dotknął najpierw tematu konkurencji i przejrzystości.

„Sama konkurencja nie wystarczy. W utylitarnej logice rynku może to prowadzić od przeciwstawienia się drugiemu aż po jego wyeliminowanie. Złudzeniem jest, że można go pokonać lub że jego porażka powinna być uwzględniona w rozwoju gospodarczym. Kiedy tak się dzieje, podważa to społeczną tkankę zaufania, która umożliwia prawidłowe funkcjonowanie samego rynku. Konkurencja powinna być bodźcem do lepszego i dobrego działania, a nie dążeniem do dominacji i wykluczenia – podkreślił papież. – Dlatego właśnie przejrzystość procesów decyzyjnych i wyborów gospodarczych ma zasadnicze znaczenie. Konkurencja i przejrzystość: razem. Umożliwia to uniknięcie nieuczciwej konkurencji, która w sferze gospodarki i pracy często oznacza utratę miejsc pracy, sprzyjanie pracy na czarno lub niedostatecznie jej wynagradzanie. W efekcie sprzyja to formom korupcji, które żywią się mętną nielegalnością i niesprawiedliwością. To nie jest odpowiednia droga: to jest droga prowadząca do choroby, nie jest właściwa”.

Ojciec Święty, podejmując temat odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju zaznaczył, że potrzeba jest dzisiaj zdolności do odrodzenia każdego ekosystemu. W sektorze budowlanym należy stosować materiały, które zapewnią bezpieczeństwo ludziom oraz unikać eksploatacji środowiska czyniącej niektóre obszary miejscami nie do życia. Projektując budynki, dzielnice i miasta należy brać pod uwagę wygląd miejsc i jakość życia ludzi, ich harmonię z otoczeniem oraz możliwość spotkania i wzajemnej pomocy. Franciszek podjął także temat związany z etyką, przestrzeganiem prawa oraz bezpieczeństwem.

„W ubiegłym roku zbyt wiele osób zginęło w pracy. To nie są liczby, to są ludzie. Nawet na placach budowy dochodziło do tragedii, których nie możemy ignorować. Niestety, jeśli postrzegamy bezpieczeństwo w miejscu pracy jako koszt, wychodzimy z błędnego założenia. Prawdziwym bogactwem są ludzie: bez nich nie ma wspólnoty pracy, nie ma przedsiębiorstwa, nie ma gospodarki – zaznaczył papież. - Bezpieczeństwo w miejscu pracy oznacza ochronę zasobów ludzkich, które mają nieocenioną wartość w oczach Boga, a także w oczach prawdziwego przedsiębiorcy. Z tego powodu, respektowanie prawa powinno być postrzegane jako ochrona najwyższego dziedzictwa, jakim są ludzie. Bezpieczna praca pozwala każdemu na wyrażenie tego, co w nim najlepsze, przy jednoczesnym zarabianiu na chleb powszedni. Im bardziej dbamy o godność pracy, tym bardziej możemy być pewni, że jakość i piękno realizowanych dzieł będą wzrastać”.

2022-01-20 17:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: nie ma dialogu religii bez uznania godności człowieka

„Nie może być dialogu między kulturami i religiami bez poszanowania godności człowieka” – powiedział w Arabii Saudyjskiej stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy agendach ONZ w Genewie. Abp Ivan Jurkovič uczestniczył w prezentacji książki o promowaniu dialogu jako narzędzia pokoju i braterstwa. Jest ona wspólną inicjatywą Stolicy Apostolskiej i Światowej Ligi Muzułmańskiej.

Odwołując się do Deklaracji z Abu Zabi i papieskiej encykliki „Fratelli tutti”, abp Jurkovič zauważył, że skoro wszyscy jesteśmy braćmi, to wszyscy jesteśmy też obywatelami, mającymi te same prawa i obowiązki.

CZYTAJ DALEJ

Bielawa/Nowa Ruda. Zaśpiewali Niepokalanej – Akatyst

2022-12-09 10:55

[ TEMATY ]

Bielawa

Akatyst

Nowa Ruda

Akatyst ku czci Bogurodzicy

Marek Krukowski

Nabożeństwu w Nowej Rudzie przewodniczył ks. wikariusz Michał Pietraszek

Nabożeństwu w Nowej Rudzie przewodniczył ks. wikariusz Michał Pietraszek

W przeddzień uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP w chórzyści, soliści, a wśród nich kapłani odśpiewali wyjątkowy hymn ku czci Bogarodzicy.

W parafii Św. Mikołaja w Nowej Rudzie do wspólnego śpiewu, diakonię modlitwy Ruchu Światło-Życie i parafialny Chór Cantate Domino, zmobilizował ks. Michał Pietraszek, który jako jeden z solistów przewodniczył maryjnemu nabożeństwu. Śpiewom towarzyszyło czytanie słowa Bożego oraz okadzenie świątyni. Po nabożeństwie odbył się pokaz ikon autorstwa Lili Bojnowskiej ze Świdnicy.

CZYTAJ DALEJ

Zamordowana w Boliwii Helena Kmieć może zostać błogosławioną

2022-12-09 17:20

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Rozpoczęła się faza przygotowawcza do procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć. Dekretem abp. Marka Jędraszewskiego powołano postulatora tego procesu, którym został ks. dr Paweł Wróbel SDS.

W ubiegłym tygodniu ks. dr Paweł Wróbel SDS w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich odebrał od ks. Andrzeja Scąbra – delegata ds. kanonizacyjnych Archidiecezji Krakowskiej, dekret abp. Marka Jędraszewskiego, który powołał go na urząd postulatora procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Heleny Kmieć.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję