Reklama

Wiadomości

Mazowiecka KAS: po dziewięciu latach służby labradorka Loca odchodzi na emeryturę

Po dziewięciu latach służby czworonożna funkcjonariuszka Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego, labradorka o imieniu Loca odchodzi na emeryturę – powiedziała rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Justyna Pasieczyńska. Dodała, że na swoim koncie miała wiele sukcesów, m.in. przyczyniła się do znalezienia prawie 15 mln sztuk nielegalnych papierosów i 62 kg środków odurzających.

[ TEMATY ]

policja

www.mazowieckie.kas.gov.pl/

Rzeczniczka IAS w Warszawie przekazała PAP, że czekoladowa labradorka o hiszpańskim imieniu Loca trafiła do przewodnika Grzegorza w 2011 r. "Swoją przygodę ze służbą rozpoczęła w 2012 r. po ukończeniu kursu podstawowego. Została wyszkolona do wykrywania wyrobów tytoniowych" – podkreśliła Justyna Pasieczyńska.

"Z racji swoich predyspozycji w 2018 r. Loka przeszła szkolenie uzupełniające, podczas którego nabyła nowe umiejętności i poznała zapachy kilku środków odurzających. W ten sposób została jednym z pierwszych w Polsce psem dualnym. Spokojna, cierpliwa, niezawodna podczas realizowanych zadań służbowych, wykrywała zarówno wyroby tytoniowe, jak i środki odurzające" – tłumaczyła.

Wskazała, że czworonożna funkcjonariuszka Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego tylko w ostatnich trzech latach przyczyniła się do znalezienia i zabezpieczenia m.in. prawie 15 mln sztuk wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy i 62 kg środków odurzających o wartości ponad 18 mln zł. "Współpracowała również z innymi służbami m.in. z policją oraz Strażą Graniczną" – podała.

Reklama

"Loca ma na swoim koncie nie tylko liczne ujawnienia i sukcesy, ale również liczne spotkania z dziećmi w przedszkolach, szkołach oraz na piknikach, a pokaz jej umiejętności był każdorazowo główną atrakcją. Labradorka była ulubienicą dzieci, pozwala się głaskać i cierpliwie pozowała do zdjęć, kradnąc tym samym serca nie tylko najmłodszych" – przekazała.

Wyjawiła, że miejsce Loci, zajmie labradorka Negrita, której opiekunem jest również Grzegorz. "Negrita przez ostatni rok bacznie przyglądała się pracy Loci, zgłębiając tajniki przeszukań" – zaznaczyła.

"Loca zostanie pod opieką Grzegorza oraz Izby Administracji Skarbowej w Warszawie" – dodała Justyna Pasieczyńska. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

bf/ joz/

2022-01-19 07:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Centralne obchody Święta Policji w Warszawie

[ TEMATY ]

Warszawa

święto

policja

UM Świebodzice

Modlitwą i złożeniem kwiatów pod tablicą w Komendzie Głównej Policji, upamiętniającą poległych policjantów, rozpoczęły się 20 lipca br. obchody święta tej największej formacji dbającej o bezpieczeństwo wewnętrzne Polski. Modlitwie przewodniczył biskup polowy WP Józef Guzdek, naczelny duszpasterz policji. Hołd oddano dziś także policjantom II Rzeczpospolitej, których upamiętnia obelisk znajdujący się przed gmachem Komendy Głównej Policji. W południe na pl. Zamkowym odbędzie się główna uroczystość 94. rocznicy powołania policji. Jutro w bazylice św. Krzyża w Warszawie ordynariusz wojskowy będzie przewodniczył Eucharystii w intencji policjantów.

Przed tablicą upamiętniającą tragicznie zmarłych i poległych na służbie policjantów stanął posterunek honorowy funkcjonariuszy Kompanii Reprezentacyjnej Policji i zapalony został znicz. Na tablicy znajdują się nazwiska poległych i zmarłych funkcjonariuszy policji. Podczas uroczystości obecny był także ks. Jan Kot SAC, kapelan Komendy Głównej Policji.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Papież do włoskich rodzin: angażujcie się w budowanie prorodzinnej polityki

2022-12-02 16:25

[ TEMATY ]

rodzina

Włochy

papież Franciszek

Stock.Adobe

Ojciec Święty przyjął na audiencji członków włoskiego Forum Stowarzyszeń Rodzinnych. Poparł ich wysiłki na rzecz tworzenia bardziej prorodzinnej polityki, której celem jest m.in. zatrzymanie demograficznej zimy, od lat boleśnie dotykającej Włochy. Mówiąc o pięknie i sile rodziny, Papież przypomniał, że współczesne społeczeństwo bardzo potrzebuje jej świadectwa.

Franciszek dziękował członkom forum za to, że pokazują siłę i radość, jaka tkwi w rodzinach. Nie oznacza to ich idealizowania i niedostrzegania trudności, które przeżywają, ale docenienie tkwiącego w nich potencjału. Papież wskazał, że rodziny potrzebują wsparcia i musi znaleźć to swe odbicie w bardziej prorodzinnej polityce Włoch, w budowanie której, jak podkreślił, aktywnie muszą angażować się także same rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję