Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Wystąpią na prestiżowym festiwalu

Antonina Kraszewska i Kapela „Beskidek” zakwalifikowali się do prestiżowego festiwalu kolęd.

[ TEMATY ]

kolędowanie

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek

Archiwum Rodziny Kraszewskich

Antonina Kraszewska zaśpiewa w Będzinie. Fot. Archiwum Rodziny Kraszewskich

Antonina Kraszewska zaśpiewa w Będzinie. Fot. Archiwum Rodziny Kraszewskich

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie jest jednym z największych przegląd kolęd i amatorskich festiwali muzycznych w Europie, który gromadzi kilkadziesiąt tysięcy wykonawców. Jak podkreślają organizatorzy, zależy im nie tylko na promowaniu młodych talentów, lecz również na przybliżeniu roli, jaką polska tradycja kolędowa ma w kształtowaniu narodowego ducha, oraz na popularyzowaniu tradycji regionalnych i folklorystycznych.

Eliminacje do 27 edycji odbyły się w Domu Kultury Włókniarzy w Bielsku-Białej. Jurorzy zakwalifikowali Antoninę Kraszewską – utalentowaną muzycznie uczennicę Katolickiej Szkoły Podstawowej w Cieszynie oraz bielską Kapelę „Beskidek”. Przy tym wyróżnili Zespół Regionalny „Pisarzowianki” z Pisarzowic oraz Chór mieszany „Ave Sol” z Bielskiego Centrum Kultury.

Finał odbędzie się w dniach 13-16 stycznia w Będzin Arenie i będzie transmitowany na na żywo na stronie: mfkip.pl/transmisja-live. Przy okazji festiwalu w Będzinie planowany jest też 10 stycznia o godz. 19 koncert Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk oraz 16 stycznia o godz. 16 Koncert Galowy w reżyserii Dariusza Wiktorowicza.

Natomiast w Bielsku-Białej 11 stycznia odbędą się przesłuchania konkursowe 22. Przeglądu Kolęd i Pastorałek „Od nieba do nieba”, który organizowany jest przez Dom Kultury w Hałcnowie. Najlepsi wykonawcy wystąpią na Koncercie Galowym 29 stycznia o godz. 16 w Hałcnowie.

2022-01-03 21:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolędowanie na góralską nutę

[ TEMATY ]

kolędowanie

Monika Łukaszów

W uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa na legnickim osiedlu Piekary wystąpił góralski Zespół z Beskidu Żywieckiego.

Górale zaśpiewali znane, a także i te mniej znane, polskie kolędy i pastorałki, w śpiew których żywo włączyła się publiczność zgromadzona w świątyni. Występ artystów, co rusz przerywany brawami licznie zebranych w świątyni osób, zawierał radosne i żywe kolędy, ale także wzruszał liryczną nutą. Wśród śpiewanych utworów były m.in. "Tryumfy Króla niebieskiego", "Dzisiaj w Betlejem" czy "Wśród nocnej ciszy".

CZYTAJ DALEJ

UE/ Minister Adamczyk w Brukseli: Via Carpatia i CPK wpisane do sieci głównych szlaków komunikacyjnych Unii

2022-12-05 17:33

[ TEMATY ]

Bruksela

Via Carpatia

Andrzej Adamczyk/Twitter

Via Carpatia i Centralny Port Komunikacyjny zostały wpisane do sieci bazowej Transeuropejska Sieć Transportowa (TEN-T), czyli sieci głównych szlaków komunikacyjnych w UE - powiedział w poniedziałek w Brukseli minister infrastruktury Andrzej Adamczyk po spotkaniu unijnych ministrów odpowiedzialnych w swoich rządach za kwestie transportu.

"Dzisiaj bardzo ważny dzień dla Polski. Można powiedzieć wprost: nastąpiło zwieńczenie wieloletnich starań, których celem było wpisanie głównych korytarzy komunikacyjnych, szczególnie tych na wschodzie Polski, do sieci bazowej TEN-T - sieci głównych szlaków komunikacyjnych w Unii Europejskiej" - powiedział Adamczyk.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Hołd z kwiatów w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

2022-12-05 15:41

[ TEMATY ]

hołd kwiatów

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązujący do tradycji rzymskiej hołd z kwiatów będzie w najbliższy czwartek głównym wydarzeniem uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze. Przed stojącą na kilkumetrowej kolumnie figurą Matki Bożej po raz czternasty złożony zostanie bukiet białych róż.

Jasnogórski zwyczaj modlitwy i składania Matce Bożej hołdu z białych kwiatów został zapoczątkowany w 2009 r. i jest nawiązaniem do rzymskiej tradycji tzw. omaggio floreale, czyli obdarowywania Maryi kwiatami. Tradycyjnie metropolita częstochowski zostaje wyniesiony w górę w koszu drabiny strażackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję