Reklama

Ze świata

Niedziela Ogólnopolska 2/2005

Katarzyna Artymiak

Brat Roger z Taizé

Brat Roger z Taizé

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Włochy

Zmarł obrońca rodziny i praw ludzi pracy

Reklama

23 grudnia 2004 r. zmarł emerytowany biskup diecezji Prato, w regionie Toskania, Pietro Fiordelli (1916-2004). Był jedną z ważniejszych postaci Kościoła we Włoszech. Należał do wielkich obrońców rodziny i świętości życia. Bliskie jego sercu były prawa i dobro ludzi pracy.
Urodził się 9 stycznia 1916 r. w Citta di Castello. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk bp. Filippo Maria Cipriani 6 listopada 1938 r. Już jako młody kapłan podejmował wiele dzieł duszpasterskich. Zaangażował się w duszpasterstwo świeckich, zwłaszcza w Akcję Katolicką. Zaczął też wydawać pismo diecezjalne La Voce, którego był redaktorem naczelnym przez wiele lat. 7 lipca 1954 r. papież Pius XII mianował go pierwszym biskupem rezydencjalnym w Prato. Diecezja ta istniała już od 1653 r., ale biskup urzędował w diecezji Pistoia. Święcenia biskupie przyjął w Citta di Castello 3 października 1954 r. Jako motto swojej posługi biskupiej przyjął słowa św. Pawła Apostoła: In caritate Christi (W miłości Chrystusa).
Pierwsze lata jego biskupiej posługi były bardzo trudne. Wiele czynił zwłaszcza dla rodzin i ludzi pracy. W latach 60. podjął szczególną inicjatywę tzw. Pasqua nelle fabbriche (Wielkanoc w fabrykach). Biskup udawał się do fabryk, by tam sprawować Msze św. i być blisko ludzi pracy. Uczestniczył w obradach Soboru Watykańskiego II (1962-65). Wielokrotnie przebywał także w Polsce, gdzie spotykał się z kard. Karolem Wojtyłą, z którym omawiał sprawę duszpasterstwa rodzin, które konsekwentnie wprowadzał w swojej diecezji. W drugiej połowie lat 60., zaraz po Soborze, został wybrany na przewodniczącego Komisji ds. Rodziny przy Episkopacie Włoch. W 1980 r. reprezentował Episkopat Włoch na Synodzie Ogólnym Biskupów nt. Rodziny. Ważnym wydarzeniem w życiu mieszkańców Prato była wizyta duszpasterska Jana Pawła II, która - na prośbę i zaproszenie bp. Fiordelli - odbyła się 19 marca 1986 r. Rezygnację z urzędu biskupa diecezji Prato złożył w styczniu 1991 r. Jego następcą został bp Gastone Simoni.

Ks. Mariusz Frukacz

Portugalia

Taizé w Lizbonie

Przyszłość pełna pokoju - taki tytuł nosi list brata Rogera, opublikowany z okazji Europejskiego Spotkania Młodych, które założona przez niego Wspólnota z Taizé animuje w Lizbonie w dniach 28 grudnia 2004 r. - 1 stycznia 2005 r. List ten, przetłumaczony na 55 języków, w tym 24 azjatyckie, będzie czytany i rozważany w ciągu całego roku 2005 podczas spotkań młodych, odbywających się każdego tygodnia w Taizé. Brat Roger wyraża w liście swoje zaufanie do młodych pokoleń i wiarę w to, że młodzi ludzie nie tylko chcą pokoju, ale potrafią przygotować się do tego, by go w obecnym czasie budować. Nie dać się wciągnąć w spiralę bezczynności i smutku; zaufać bogatej spuściźnie wiary, by ominąć pułapki zastawione przez fatalizm i zniechęcenie; mieć świadomość odpowiedzialności, jaka stale spoczywa na chrześcijanach; odczuć w obecnej sytuacji na świecie przynaglenie do pojednania - oto wezwania, jakie kieruje do młodych 89-letni założyciel Wspólnoty z Taizé.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Austria

90 tys. kolędników misyjnych

Reklama

Ponad 90 tys. austriackich kolędników misyjnych rozpoczęło 27 grudnia 2004 r. zbiórkę pieniędzy na pomoc swoim rówieśnikom w ubogich krajach Południa. „Trzej Królowie”: Kacper, Melchior i Baltazar chdzili od domu do domu, głosząc swoim rodakom dobrą nowinę o Bożym Narodzeniu oraz orędzie pokoju. „Jesteście śpiewającymi posłami miłości bliźniego” - powiedział, rozsyłając kolędników, arcybiskup Wiednia - kard. Christoph Schönborn.
Dzieci austriackie od 1954 r. angażują się w akcję na rzecz solidarności i miłości bliźniego, organizowaną przez Stowarzyszenie Młodzieży Katolickiej i Papieskie Dzieła Misyjne Dzieci. W tym roku w centrum pomocy austriackich kolędników znalazły się ośrodki w Brazylii, Kenii i na Filipinach. Oblicza się, że każdego roku dzieci przemierzają w sumie 420 tys. kilometrów po całej Austrii, a więc już 10-krotnie okrążyły Ziemię.

Irak

W cieniu przemocy i strachu przebiegały święta Bożego Narodzenia w Iraku. Patriarcha Emmanuel Delly, zwierzchnik Kościoła chaldejskiego, na znak protestu przeciwko wzrastającej liczbie aktów przemocy wobec chrześcijan i obiektów kościelnych nie odprawił 25 grudnia nocnego nabożeństwa. Jednak mimo panującej atmosfery zagrożenia, przy wzmożonych środkach bezpieczeństwa w wielu miastach Iraku duchowni odprawili świąteczne Msze św. W wigilijny wieczór ok. 80 osób zebrało się w kościele Matki Bożej w dzielnicy Al-Mansour, w centrum Bagdadu. Ze względów bezpieczeństwa i obaw przed nocnymi atakami terrorystycznymi większość bożonarodzeniowych nabożeństw odprawiono wczesnym popołudniem i wieczorem. Msze św. odprawiono m.in. w Mosulu i Kirkuku na północy kraju.

Ukraina

W Kostopolu k. Równego na Ukrainie ordynariusz diecezji łuckiej - bp Marcjan Trofimiak odprawił w Boże Narodzenie pierwszą Mszę św. w budowanym kościele Najświętszego Serca Jezusa (kamień węgielny pod ten kościół poświęcił Jan Paweł II 12 czerwca 1999 r. w Zamościu). We Mszy św. uczestniczyło ok. 250 wiernych. Świątynię w Kostopolu zamknięto w 1943 r., a następnie zniszczono w latach 60. dwudziestego wieku. Na jej fundamentach w czasach sowieckich zbudowano kotłownię. Od 1994 r. wierni gromadzili się w kaplicy utworzonej w osiedlowym bloku.

Niemcy

Uroczystą Mszą św., odprawioną 19 grudnia 2004 r. pod przewodnictwem arcybiskupa Monachium - kard. Friedricha Wettera, uczczono 60. rocznicę jedynych święceń kapłańskich w Karmelu, na terenie b. hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Dachau. Pochodzący z diecezji Münster więzień Dachau - diakon Karl Leisner przyjął w obozie święcenia 17 grudnia 1944 r. z rąk współwięźnia, francuskiego biskupa Clermont Ferrand, Gabriela Pigueta. Jedyną Mszę św. śmiertelnie chory Leisner odprawił w obozowej kaplicy w Dachau 26 grudnia tegoż roku, w dniu św. Szczepana Męczennika. W 1996 r. Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił Leisnera błogosławionym.

Bośnia-Hercegowina

Wzrasta przemoc w stosunku do katolików w serbskiej części Bośni-Hercegowiny - zaalarmował biskup Banja-Luki, Franjo Komarica. Hierarcha poinformował m.in., że spośród 220 tys. tutejszych katolików w regionie żyje obecnie tylko 12 tys. - pozostali albo zostali wypędzeni, albo też zamordowani. Za tę zbrodnię nikogo nie pociąga się do odpowiedzialności - ubolewa bośniacki biskup. Bp Komarica skrytykował także postawę Unii Europejskiej: przeznaczane przez nią środki na pomoc dla regionu wspierają tylko bośniackich muzułmanów i prawosławnych, z pominięciem katolików. Hierarcha zwrócił uwagę na fakt, że zarówno w samej Banja Luce, jak i wokół niej żyje wielu ludzi starszych, również katolików - pozbawionych jakichkolwiek środków do życia.

Tydzień na świecie

Centralnym obchodom XIII Światowego Dnia Chorego, które odbędą się w stolicy Kamerunu - Jaunde, będzie przewodniczył jako osobisty wysłannik Jana Pawła II przewodniczący Papieskiej Rady Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia - kard. Javier Lozano Barragán. Uroczystości rozpoczną się 9 lutego br., a zakończą, jak zawsze, w uroczystość Matki Bożej z Lourdes - 11 lutego.

Ogromne fale oceaniczne, zwane tsunami, wywołane największym od ponad 40 lat trzęsieniem ziemi, spustoszyły niemal całe południowe i południowo-wschodnie wybrzeże Azji, a częściowo też wschodnią część Somalii w Afryce. Epicentrum potężnego trzęsienia ziemi (9 stopni w skali Richtera) znajdowało się na dnie Oceanu Indyjskiego w okolicach Indonezji. Według najnowszych danych, liczba śmiertelnych ofiar kataklizmu wynosi ponad 80 tys.; miliony ludzi pozostały bez środków do życia i dachu nad głową. Władze państw dotkniętych katastrofą zastrzegły, że bilans ten może wzrosnąć do 100 tys. Tymczasem obserwatorzy twierdzą, że równie tragiczny w skutkach na tych terenach będzie wybuch epidemii.

Ukraińska Centralna Komisja Wyborcza (CKW) ogłosiła Wiktora Juszczenkę zwycięzcą powtórki II tury wyborów prezydenckich na Ukrainie. Według danych CKW, na Juszczenkę zagłosowało 51,99% wyborców, a jego rywala - premiera Wiktora Janukowycza poparło 44,19% wyborców. Zachodnie media, podkreślając wielkość i znaczenie zwycięstwa Juszczenki, przestrzegają przed zbytnią euforią, gdyż prezydent elekt stanął obecnie przed bardzo trudnym zadaniem pogodzenia rozdartego kraju. Będzie także musiał odpowiedzieć na ogromne rozbudzone oczekiwania ukraińskiego społeczeństwa. Wybory - nadzorowane m.in. przez ok. 3 tys. obserwatorów z Polski - przebiegały spokojnie.

Hiszpańskie gazety poinformowały, że islamistyczna komórka terrorystyczna - rozbita w Hiszpanii - planowała zamachy z użyciem materiałów radioaktywnych.

We Francji coraz bardziej podkreśla się brak pozytywnych dla gospodarki kraju efektów wprowadzenia wspólnej waluty Unii Europejskiej - euro. Jej zwolennicy przyrzekali, że zwiększy ona mizerną od lat francuską koniunkturę i spowoduje spadek bezrobocia, które nad Sekwaną od 20 lat wynosi ok. 10%.

W Czechach zlikwidowano obowiązek służby wojskowej: od 2005 r. kraju broni armia zawodowa.

Wbrew nadziejom na liberalizację nowy przywódca Chin Hu Jintao ogranicza wolność mediów i represjonuje intelektualistów. Niewygodni publicyści są zatrzymywani, intelektualiści wzywani na przesłuchania, a co śmielsze tytuły prasowe zamykane.

Przywódca Al-Kaidy Osama bin Laden na nowej taśmie, nadanej przez telewizję Al-Dżazira, wezwał do bojkotu styczniowych wyborów powszechnych w Iraku i oświadczył, że jordański terrorysta Abu Musab al-Zarkawi jest szefem Al-Kaidy na ten kraj.

W Iraku wypuszczono 2 francuskich dziennikarzy, porwanych w sierpniu ub.r. Paryż zapewnia, że nie zapłacił okupu ani nie przystał na jakiekolwiek żądania porywaczy.

Odbyły się pierwsze wybory lokalne w historii Autonomii Palestyńskiej. Do urn poszło ok. 90% uprawnionych Palestyńczyków.

Władze Izraela zwolniły z zakładów karnych 159 palestyńskich więźniów. Jest to gest dobrej woli wobec nowych władz Autonomii Palestyńskiej.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Teresa od Jezusa - nauczycielką wiernych wszystkich czasów

François Gerard PD

Święta Teresa od Jezusa, dziewica i doktor Kościoła

Święta Teresa od Jezusa, dziewica i doktor Kościoła

Drodzy bracia i siostry,
W toku katechez, które pragnąłem poświęcić Ojcom Kościoła oraz wielkim postaciom teologów i kobietom średniowiecza, chciałbym także zatrzymać się nad niektórymi świętymi kobietami i mężczyznami, którzy zostali ogłoszeni doktorami Kościoła ze względu na swe wybitne nauczanie. I dziś chcę rozpocząć krótką serię spotkań, aby dopełnić przedstawianie doktorów Kościoła.

Rozpoczynam od świętej, która stanowi jeden ze szczytów duchowości chrześcijańskiej wszystkich czasów - Teresy od Jezusa. Urodziła się w Avili, w Hiszpanii, w 1515 r. jako Teresa de Ahumada. W swej autobiografii ona sama podaje kilka szczegółów ze swego dzieciństwa: narodziny z „rodziców cnotliwych i bogobojnych”, w licznej rodzinie, w której miała dziewięciu braci i trzy siostry. Jeszcze jako dziecko, mając niespełna 9 lat, lubiła czytać żywoty niektórych męczenników, które wzbudziły w niej pragnienie męczeństwa do tego stopnia, że zaimprowizowała krótką ucieczkę z domu, aby umrzeć jako męczennica i pójść do Nieba (por. „Księga życia” 1,4); „Chcę widzieć Boga” - mówiła jako mała dziewczynka rodzicom. Kilka lat później Teresa opowie o swych lekturach z czasów dzieciństwa i potwierdzi, że odkryła prawdę, którą streszcza w dwóch podstawowych zasadach: z jednej strony „fakt, że wszystko, co należy do tego świata, przemija” i z drugiej strony, że tylko Bóg jest „zawsze, zawsze, zawsze” - temat, który powraca w najsłynniejszym wierszu: „Nie trwóż się, nie drżyj. Wśród życia dróg, Tu wszystko mija, Trwa tylko Bóg. Cierpliwość przetrwa dni ziemskich znój, Kto Boga posiadł, Ma szczęścia zdrój: Bóg sam wystarcza”. Osierocona przez matkę, gdy miała 12 lat, poprosiła Najświętszą Maryję Pannę, aby została jej matką (por. „Księga...” 1, 7).
CZYTAJ DALEJ

Matka, która pociesza we wsi Biechowo

2024-10-15 20:50

[ TEMATY ]

rozważania różańcowe

Red

Matko, pociesz nas – zawierzamy Ci nasze „trudne dziś” a także „niepewne jutro”, prowadź nasz Naród przez codzienność tak, jak prowadziłaś go przez wiele bolesnych dziejów. Bądź nam nadal Królową i Matką, naszym Pocieszeniem i naszą Orędowniczką. Pełni dziecięcej ufności wołamy do Ciebie:

Matko Pocieszenia, życia strzeż i zdrowia, Od powietrza, wojny, ognia i przednowia, O przeżegnaj, jak kraj długi, Nasze prace, nasze pługi; Ustrzeż bytu i imienia, Święta Matko Pocieszenia, nie opuszczaj nas.
CZYTAJ DALEJ

Ksiądz Jerzy Popiełuszko był człowiekiem z krwi i kości

2024-10-16 11:29

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Wiesław Kajdasz

„Myślę, że jest bardzo dobrym wzorcem. Był mądrym i odważnym, na serio trzeba go podziwiać, że oddał życie za ojczyznę” – tak powiedział młody Igor Hermanowski o bł. ks. Jerzym Popiełuszce.

Pierwszy dzień trzeciego już kongresu poświęconego męczennikowi odbywał się w Bydgoszczy z okazji 40. rocznicy jego męczeńskiej śmierci. – Mój dziadek był bardzo wierzący i czasem coś wspomniał o tym księdzu. I tyle o nim słyszałem, bo ogólnie wywodzę się z rodziny niewierzącej – dodał Igor Hermanowski.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję