Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica: Pamięć o internowanych i więzionych

W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w biskupim mieście oddano hołd bohaterom tamtych tragicznych wydarzeń.

[ TEMATY ]

Świdnica

stan wojenny

bp Marek Mendyk

ks. Mirosław Benedyk

W świdnickim Areszcie Śledczym, w czasie stanu wojennego osadzono 82 mężczyzn, w tym 20 świdniczan

W świdnickim Areszcie Śledczym, w czasie stanu wojennego osadzono 82 mężczyzn, w tym 20 świdniczan

W dniu rocznicy 13 grudnia, na murze Aresztu Śledczego odsłonięto pamiątkową tablicę upamiętniającą działaczy NSZZ Solidarność, ugrupowań niepodległościowych i innych organizacji opozycyjnych, internowanych i więzionych przez władze PRL w Areszcie Śledczym w Świdnicy, po wprowadzeniu stanu wojennego.

– Mieszkańcy Świdnicy odegrali aktywną i ważną rolę w wydarzeniach lat 1981-82, co zasługuje na pamięć o ludziach i miejscach. Tablica, którą dziś odsłaniamy, a w zasadzie jej treść oddaje im skromny, ale wymowny i symboliczny hołd - mówił Wojciech Trębacz, fundator i naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu. O zachowaniu pamięci historycznej mówił także bp Marek Mendyk, który pobłogosławił odsłoniętą tablicę.

– Pamiętajmy o wielu złamanych życiorysach wybitnych artystów, intelektualistów, działaczy społecznych. Te wszystkie ofiary, to niepowetowana strata dla polskiej kultury, nauki i gospodarki. Często się też zapomina o niewinnych ofiarach stanu wojennego, a dzisiaj też chcemy o nich pamiętać – mówił hierarcha kropiąc tablicę wodą święconą.

Reklama

Następnie w auli I Liceum Ogólnokształcącego odbyło się spotkanie z represjowanymi opozycjonistami, a dr Bartłomiej Perlak poprowadził wykład pt. „Stan wojenny w Świdnicy – internowanie przeciwników systemu”.

Wieczorem w katedrze, za ofiary stanu wojennego modlił się w czasie Mszy św. bp Ignacy Dec. Pod pomnikiem św. Jana Pawła II złożono kwiaty i zapalono znicze, wspominając poległych, śmiertelnie pobitych i zapomnianych zmarłych w wyniku wprowadzenia stanu wojennego.


2021-12-13 17:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zachowali się jak trzeba

Niedziela wrocławska 50/2020, str. I

[ TEMATY ]

Solidarność

stan wojenny

Archiwum Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”

Kościół od początku wspierał działalność Solidarności. Kard. Gulbinowicz dokonuje poświęcenia pamiątkowej tablicy

Kościół od początku wspierał działalność Solidarności. Kard. Gulbinowicz dokonuje poświęcenia pamiątkowej tablicy

13 grudnia 1981 r. nie było Teleranka, a w telewizji i radiu gen. Jaruzelski wprowadzał stan wojenny. Po wiośnie Solidarności przyszła ciężka zima.

Chwilowy oddech wolności przed zimą 81. roku czuć było nie tylko w sferze gospodarczej i społecznej, ale dotyczyło to także Kościoła. Wielu historyków podkreśla, że wywalczenie postulatów w Stoczni Gdańskiej było owocem wyboru kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową oraz pierwszej pielgrzymki papieża do Polski.

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Zamordowana w Boliwii Helena Kmieć może zostać błogosławioną

2022-12-09 17:20

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Rozpoczęła się faza przygotowawcza do procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć. Dekretem abp. Marka Jędraszewskiego powołano postulatora tego procesu, którym został ks. dr Paweł Wróbel SDS.

W ubiegłym tygodniu ks. dr Paweł Wróbel SDS w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich odebrał od ks. Andrzeja Scąbra – delegata ds. kanonizacyjnych Archidiecezji Krakowskiej, dekret abp. Marka Jędraszewskiego, który powołał go na urząd postulatora procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Heleny Kmieć.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję