Uwierzyliśmy Miłości
Spotkania Szkoły Nowej Ewangelizacji, Grupa Dorosłych Ministrantów, Ruch Sercańskiej Młodzieży, to tylko nieliczne przykłady prężnie działających inicjatyw parafialnych w na terenie bełchatowskiej parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Barbary.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Historia świątyni sięga lat 90, kiedy to w 1981 roku biskup Józef Rozwadowski dokonuje erygacji parafii. Gdy z oddali patrzymy na współczesny wizerunek Kościoła, ma on formę namiotu, co wzbudza zainteresowanie i ciekawość. W ołtarzu głównym widnieje rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego oraz Maryja stojąca pod Krzyżem. W ołtarzach bocznych rzeźby z postaciami św. Barbary i Świętej Rodziny. Przy wejściu do świątyni wzrok przykuwa Kaplica Najświętszego Sakramentu. W samym centrum Sercańskiego Krzyża wystawiony jest Najświętszy Sakrament.
Jedność służby w różnorodności działań
W rozmowie z Panią Marianną oraz Panem Piotrem – parafianami czynnie zaangażowanymi w życie wspólnoty kościoła jednoznacznie wybrzmiewa otwartość księży na inicjatywy i chęci ze strony wiernych. Bardzo charakterystyczne jest hasło, widniejące na frontowej ścianie świątyni – Uwierzyliśmy Miłości – to sercańskie hasło przyświeca działalności i aktywności parafian.
Reklama
- Ta Miłość przewija się cały czas. Widzimy po sobie, jak się zmienia nasze życie. Będąc członkami wspólnoty, posługując innym, widzę, i doświadczam tej zmiany. To jest realna zmiana, jeśli jest się narzędziem w Ręku Bożej Miłości – mówi Pan Piotr, parafianin zaangażowany w posługę Szkoły Nowej Ewangelizacji.
- Moja posługa to m.in. prowadzenie katechez przedchcielnych dla rodziców i rodziców chrzestnych, służba w Szkole Nowej Ewangelizacji poprzez cotygodniowe spotkania, nauczania w domu parafialnym. Tutaj przyjeżdżają ludzie z całej Polski, i zostają z nami na długo – dodaje Pani Marianna.
Kościół obfituje w różnorodność inicjatyw, którym przyświeca hasło „Uwierzyliśmy Miłości”.
- Dla nas te słowa są wyjątkowe, bo to nasza parafia. Jest największa w mieście, ale to też przez dużą otwartość ze strony księży i całego duszpasterstwa – kontynuuje parafianka.
Ksiądz Proboszcz wyjaśnił, że hasło to główna myśli z Ewangelii, dodał, że kultywuje się tutaj duchowość Najświętszego Serca Pana Jezusa, Miłość i wynagrodzenie. Miłość do Boga, do ludzi, a wynagrodzenie za grzechy własne i innych ludzi.
Każdy wierny, który przyjdzie do tej świątyni uzyska pomoc, jakiej potrzebuje. Od zaangażowania młodych poprzez Ruch Sercańskiej młodzieży dla starszego i młodszego pokolenia do Sercańskiej Akademii Seniora. Niezwykłą inicjatywą jest także Wirtualna Róża Różańcowa, gdzie poprzez wiadomości SMS, każdy w miesiącu otrzymuje intencję w jakiej modli się w danym czasie.
- Tutaj jest dany taki czas, że gdy pojawia się potrzeba, od razu jest odpowiedź w formie konkretnej inicjatywy – opowiada ks. Proboszcz.
Reklama
Wokół ołtarza także gromadzą się licznie zaangażowane grupy – m.in. dorośli ministranci, dorośli lektorzy, schola, oraz chór. Prężnie działa parafialna biblioteka, która jest regularnie uzupełniania. Swoje biuro i centrum działalności ma tutaj także Caritas. Warto zauważyć, że z inicjatywy wiernych, po zbiórce surowców wtórnych, wybudowano aż 5 studni głębinowych w Czadzie. Funkcjonuje Stowarzyszenie Macierz – pomagające osobom pokrzywdzonym przestępstwem i przemocą.
Grupa Sychar gromadzi małżeństwa w kryzysie. Swoją formację przy parafii przeżywają także Wojownicy Maryi, którzy zawsze w pierwszą sobotę miesiąca. uroczyście odmawiają różaniec idąc ulicami miasta. Tutaj także odbywają się uroczyste Zawierzenia Matce Bożej, również w pierwszą sobotę miesiąca.
- Liturgia w tej świątyni jest inna. Wyczuwalne jest to piękno, dostojność, brak pośpiechu, i co najistotniejsze, zawsze jest obecny kapłan w konfesjonale. – dodaje Pani Marianna.
Przygotowany jest także program dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych zwracający szczególną uwagę na przeżywanie eucharystii i ważności sakramentu. Zaopiekowania jest także młodzież przygotowująca się do bierzmowania. Grupy Prawda i Nadzieja pomagają osobom uzależnionym i współuzależnionym.
- Budujące jest to, że są grupy, które rozumieją kościół, dają swój czas i budują Kościół żywy. A ja jestem z nimi i to jest dobre. – dodaje duszpasterz parafii.
Szczególny patronat świętych
Od samego początku istnieje przy parafii Rycerstwo Niepokalanej, które do świątyni sprowadziło relikwie świętego Maksymiliana Marii Kolbe, który także słynął z promowania prasy katolickiej.
Reklama
- Tutaj prasa katolicka jest bardzo promowana. Zawsze podczas ogłoszeń, parafianie słyszą o tym, na co warto zwrócić uwagę w dostępnych gazetach. Mam w sobie szczególną troskę o to, by rozwijać czytanie, ponieważ dzięki temu poznaje się w ten sposób Kościół. Jestem przekonany o wartości drukowanego słowa, bo to dużo daje, jeśli tylko chcemy sięgnąć po dobrą lekturę. Prasa daje argumenty do rozmowy z tym światem, na wzór świętego Maksymiliana Marii Kolbe. Możemy wybudować bardzo wiele kościołów, ale będą one puste jeśli nie będziemy mieć mediów – dodaje ksiądz Proboszcz.
Szczególną rolę w życiu parafian pełni także święta Barbara – patronka górników. Co roku, 4 grudnia, wierni gromadzą się na uroczystej sumie odpustowej, która sprawowana jest rano i wieczorem – ze względu na zmiany, w jakich pracują pracownicy kopalni.
Szczególnym wyrazem kultu Matki Bożej jest fakt, że w ostatnim czasie do parafii został przywieziony Obraz Matki Bożej Płaszowskiej Błogosławionego Macierzyństwa, który zawiśnie obok Obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy.