Reklama

Niedziela Lubelska

Puławy. Z sercem i chlebem

Paweł Wysoki

Każdemu głodnemu dać jeść, bezdomnemu miejsce, a nagiemu odzież - to przesłanie od 30 lat realizuje puławskie koło Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

W mieście, w którego historię osobiście wpisał się Adam Chmielowski, z inicjatywy ks. Aleksandra Zenia trzy dekady temu zostało powołane koło Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. We współpracy z gronem życzliwych osób 5 grudnia 1991 r. udało się uruchomić schronisko dla bezdomnych mężczyzn. Dziś może z niego korzystać 40 osób. Oprócz nich pod opieką koła znajdują się osoby ubogie, które otrzymują żywność, odzież czy sprzęt gospodarstwa domowego. Jak wylicza Halina Kowalewska, kierownik schroniska, dotychczas z pomocy skorzystało 7 tysięcy osób.

Reklama

Religia chleba

W kościele św. Brata Alberta została odprawiona Eucharystia w intencji podopiecznych, pracowników, wolontariuszy i darczyńców koła. Przewodniczył jej ks. Aleksander Zeń. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele różnego szczebla władz i instytucji z posłem Krzysztofem Szulowskim i prezydentem miasta Pawłem Majem, a także członkowie koła z prezes Jadwigą Podstawek i członkiem ogólnopolskiego zarządu TPBA Bohdanem Aniszczykiem z Wrocławia. - W urzeczywistnianie Królestwa Bożego na ziemi wpisana jest służba bliźnim. W tę posługę złotymi zgłoskami wpisał się Brat Albert, ale też wszyscy, którzy kontynuują jego dzieło - podkreślił proboszcz ks. Paweł Kuzioła.

W homilii ks. Aleksander Zeń wskazał na ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Chrystusa, którego królewska moc objawia się w miłości, służbie, uniżeniu i przebaczeniu. Apostołem królestwa prawdy i miłości był św. Brat Albert, który najuboższych darzył sercem i kawałkiem chleba. - W centrum życia chrześcijańskiego jest chleb, tak eucharystyczny, jak i powszedni. Jeśli któregoś z nich zabraknie, życie człowieka staje się ułomne. Bez Eucharystii stajemy się filantropami, bez dzielenia się chlebem powszednim egoistami. Najpobożniejszym gestem jest gest dzielenia chleba. Po miłości i trosce zostaniemy rozpoznani jako uczniowie Chrystus - podkreślił. Nawiązując do jubileuszu, ks. Zeń przypomniał, że dzięki gronu wspaniałych osób 30 lat temu profesjonalnie podjęto się rozdawania chleba. - Ci ludzie do dzisiaj mają niezwykłą umiejętność odczytywania braku chleba i dawania go tym, którzy potrzebują. Dziękuję wszystkim, którzy poświęcają swój czas w nieustannej pracy na rzecz dzielenia chleba głodnym - powiedział duszpasterz.

Reklama

Koncert miłości

Dzięki albertyńskiemu ideałowi zostało ocalonych wielu ludzi. - Naszą pomocą obejmujemy przede wszystkim bezdomnych mężczyzn, dla których przy ul. Rybackiej prowadzimy schronisko, ale też ubogie rodziny. Z potrzebującymi dzielimy się tym, co mamy: żywnością, odzieżą, pozyskanym sprzętem - wylicza prezes koła Jadwiga Podstawek. Jak zapewnia, drzwi schroniska otwarte są dla wszystkich bezdomnych, koczujących na śmietnikach, wykluczonych przez rodziny. Każdy, kto odstawi alkohol, może znaleźć ciepły kąt, pomoc w wyjściu z nałogów, szansę na powrót do społeczeństwa. - Praca z osobami potrzebującymi pomocy to moje powołanie. Towarzystwo daje mi wiele radości, dobroci i pogody ducha. Miłość, której tu doświadczam, rozgrzewa najbardziej oziębłe serca - podkreśla pani Jadwiga.

- Puławskie koło jest jak jasna gwiazda na niebie - mówi Bohdan Aniszczyk. - Świeci przykładem codziennej pracy wśród ponad 60 kół, jakie znajdują się w całej Polsce, ale też troski o rozwój duchowości albertyńskiej - dodaje. Jak wymienia, wśród inicjatyw animowanych przez skromną i darzoną wielkim autorytetem Jadwigę Podstawek, są comiesięczne Msze św. w intencji środowiska albertyńskiego, a także ogólnopolska peregrynacja relikwii Brata Alberta, ikon Matki Bożej Częstochowskiej i Świętej Rodziny z Kalisza oraz krzyża św. Jana Pawła II.

2021-12-07 06:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ulga dla klasy średniej – składać rezygnację czy nie składać?

2022-01-17 14:41

[ TEMATY ]

Nowy Ład

gov.pl

"Polski Ład to więcej pieniędzy w portfelach niemal 18 milionów Polaków. Wprowadzamy rozwiązania, które poprawią komfort życia w Polsce i sprawią, że nasza gospodarka nabierze rozpędu. Oprócz historycznej obniżki podatków dla pracowników, rodzin i emerytów, przygotowaliśmy również wiele proinwestycyjnych rozwiązań dla polskich firm i przedsiębiorców." - pisze Materusz Morawiecki

Przykład małżonków zarabiających rocznie 150 tys. zł brutto oraz 50 tys. zł brutto

CZYTAJ DALEJ

Francja: młodzież zdominowała Marsz dla Życia w Paryżu

2022-01-17 14:34

[ TEMATY ]

marsz dla życia

Adobe Stock

Młodzież zdominowała Marsz dla Życia w Paryżu. W niedzielę 16 stycznia ulicami stolicy Francji przeszło 4,5 tys. według policji, a według organizatorów – 20 tys. uczestników 15. edycji tego dorocznego wydarzenia.

W sposób szczególny protestowali oni przeciwko projektowi ustawy, przedstawionemu przez niezrzeszoną deputowaną Albane Gaillot. Przewiduje on wydłużenie z 12 do 14 tygodni okresu ciąży, w którym można legalnie dokonać aborcji, a także w praktyce likwiduje klauzulę sumienia w tej dziedzinie, gdyż zobowiązuje lekarza lub położną odmawiających wykonania aborcji do natychmiastowego wskazania innych uprawnionych osób, które się tego podejmą.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Drogi Boże nie są drogami naszymi

2022-01-18 13:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Łukasz Burchard

W Poznaniu pod hasłem „Moje myśli nie są myślami waszymi” (Iz, 55) odbył się XXV Ogólnopolski Dzień Judaizmu, w którym wziął udział metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję