Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

USA

Uczczono rocznicę 11 września

11 września br. w Nowym Jorku miały miejsce cywilne i religijne obchody 3. rocznicy ataku terrorystycznego na World Trade Center, w którym zginęło niemal 3 tys. osób. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 8.40 odśpiewaniem hymnu narodowego, po czym o 8.46 zgromadzeni przy WTC zamilkli, czcząc dramat sprzed 3 lat, kiedy to w jedną z wież uderzył pierwszy samolot. Kolejne minuty ciszy zapadły o 9.03, o 9.59 i 10.29 - w czasie kiedy kolejno waliły się wieże WTC. Rodzice i dziadkowie ofiar, które zginęły pod gruzami WTC, odczytywali kolejno ich nazwiska. W wielu kościołach odbyły się nabożeństwa w intencji tych, którzy wówczas zginęli. Wieczorem, o zachodzie słońca, „strzeliły” w niebo 2 potężne łuny światła, zaznaczając miejsca, w których stały oba budynki WTC. Słupy światła, widoczne z bardzo daleka, paliły się całą noc. Na Dolny Manhattan przychodzili ludzie, by zapalić znicze i położyć kwiaty.
Na nie lada wyczyn zdobyła się grupa polskich górali mieszkających w Chicago i okolicach, aby uczcić 3. rocznicę zamachów na Nowy Jork i Waszyngton. W hołdzie ofiarom przebiegli oni całe Stany Zjednoczone - od Pacyfiku do Atlantyku. Wyruszyli z Los Angeles 1 sierpnia br. i biegli 40 dni. Do Nowego Jorku dotarli 10 września br., by finiszować w miejscu WTC.
W 3. rocznicę ataku na Amerykę Jan Paweł II zapewnił biskupów USA o swej bliskości z narodem amerykańskim. Podczas audiencji w Castel Gandolfo dla grupy biskupów ze Stanów Zjednoczonych, 11 września br., Ojciec Święty dodał, że przyłącza się do ich modlitw o położenie kresu pladze terroryzmu i o umocnienie cywilizacji miłości.

Kuba

Obchody święta Patronki kraju

Ponad 2 tys. wiernych uczestniczyło 8 września br. w dorocznej procesji z okazji święta Matki Bożej Miłosiernej z El Cobre - patronki Kuby. Uroczystościom - obchodzonym każdego roku w dniu Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, czczonej tu jako Matka Boża Miłosierna - przewodził arcybiskup Hawany, kard. Jaime Ortega y Alamino. Na zakończenie procesji, która przeszła ulicami Regla (jednego z przedmieść stolicy), wierni odśpiewali hymn narodowy. Informując o tym, francuska agencja prasowa AFP przypomina, że komunistyczny rząd Kuby zakazał uroczystych obchodów tego święta wkrótce po objęciu władzy w 1959 r. Zakaz ten obowiązywał aż do wizyty Jana Pawła II na wyspie w styczniu 1998 r. Od tego czasu liczba procesji, które mogą odbyć się 8 września w całym kraju, musi być każdorazowo uzgadniana z władzami.
Matka Boża Miłosierna „od Miedzi” (nazwana tak ze względu na kopalnie tego metalu sąsiadujące z Santiago de Cuba na południowym wschodzie wyspy, gdzie znajduje się Jej sanktuarium) została ogłoszona patronką Kuby w 1936 r. Jan Paweł II podczas swego pobytu w tym kraju nazwał Ją „sercem narodu” i koronował figurę.
Kubańską Czarną Madonnę czczą zarówno katolicy, jak i liczni tutaj wyznawcy afrokubańskiego synkretycznego kultu santeria.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Gruzja

Apel nuncjusza o pomoc dla Kaukazu

Na konieczność międzynarodowej pomocy dla Kaukazu, w celu rozwiązania napiętej sytuacji zwrócił uwagę nuncjusz apostolski w krajach tego regionu (Armenii, Azerbejdżanie i Gruzji, ze stałą siedzibą w Tbilisi) - abp Claudio Gugerotti. W wypowiedzi dla włoskiej agencji SIR zwrócił on uwagę na zagrożenia płynące stamtąd dla pokoju światowego. „Ze względu na swe zróżnicowanie etniczne i religijne Kaukaz może stać się beczką prochu i źródłem nieograniczonego konfliktu, w którym nie będzie się przestrzegać jakichkolwiek norm moralnych” - przestrzegł watykański dyplomata.
Abp Gugerotti przypomniał o szczególnej roli tego regionu, mającego duże znaczenie strategiczne ze względu na znajdujące się tam surowce energetyczne. „Po upadku komunizmu niestabilność spowodowała biedę, którą dodatkowo pogłębiły przemieszczenia ludności i uchodźców. W ten sposób Kaukaz stał się idealnym terenem dla terroryzmu i wszelkich działań wywrotowych” - podkreślił nuncjusz. Zaznaczył, że w samej tylko Osetii Południowej, skłóconej z Gruzją, przebywa 3 tys. uchodźców. Są tam także liczni wygnańcy z okresu innych działań zbrojnych i nieustannych wojen secesyjnych. „Wszystkie zamieszkujące ten region wspólnoty i grupy potrzebują rozwiązań politycznych zgodnych z prawem międzynarodowym i prawem do integralności terytorialnej” - stwierdził abp Gugerotti.

Reklama

Rwanda

Międzynarodowy Kongres Maryjny

Pierwszy Międzynarodowy Kongres Maryjny odbył się w dniach 10-15 września br. w Rwandzie. Spotkanie zostało zorganizowane przez Księży Marianów dla upamiętnienia 150. rocznicy ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Jego uczestnikami byli profesorowie seminariów duchownych, liderzy ruchów maryjnych i osoby zakonne, wśród nich mariolodzy: o. Johann Roten, marianista, dyrektor Biblioteki Maryjnej i Instytutu Poszukiwań Maryjnych w Dayton w USA, i Polak - Wincenty Łaszewski, doktor mariologii, autor wielu pozycji o tej tematyce. Podczas obrad, oprócz referatów i debat, zostały także przedstawione różne sanktuaria maryjne na świecie. Kongres zakończył się 15 września, w święto Matki Bożej Bolesnej, pielgrzymką do Kibeho.

Belgia

Na zakończenie konferencji OBWE w Brukseli jej uczestnicy wystosowali oświadczenie, opublikowane 14 września br., w którym zdecydowanie potępili rasizm, terroryzm i ekstremizm. Przewodniczący OBWE - bułgarski minister spraw zagranicznych Solomon Passy oświadczył, że konferencja wypracowała wytyczne mające pomóc w zwalczaniu rasizmu i wrogości wobec obcych. OBWE jest zdecydowane objąć w tym zakresie wiodącą rolę.
„Watykan wspiera wychowanie do tolerancji i poszanowania godności człowieka, które przyczynia się do zwalczania rasizmu i wrogości wobec obcokrajowców” - podkreślił w swoim wystąpieniu przedstawiciel Stolicy Apostolskiej - abp Michael Fitzgerald, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.
„Po prawie 60 latach od zakończenia II wojny światowej musi być na nowo wprowadzone w społeczny krwiobieg hasło: Nigdy więcej wojny! - powiedział premier Belgii Guy Verhofstadt.

Reklama

Niemcy

Arcybiskup Kolonii - kard. Joachim Meisner, były arcybiskup Berlina, który większość swojego życia spędził w NRD, jest zaniepokojony obecnymi nastrojami niemieckich obywateli. 15 lat po zburzeniu muru berlińskiego i zjednoczeniu państwa, co 5. Niemiec jest niezadowolony z sytuacji gospodarczej w kraju i tęskni za dawnym jego podziałem (wg ankiety przeprowadzonej na zlecenie popularnego magazynu Der Stern). „Przykro mi, że tak wiele osób tak szybko zapomniało, jak nieludzkim systemem był komunistyczny reżim w NRD” - powiedział kardynał.

Pakistan

Setki tysięcy pakistańskich katolików wzięło udział w 55. narodowej pielgrzymce do maryjnego sanktuarium w Mariamabadzie, niedaleko Lahore, w Pakistanie. Trzydniowa wędrówka pątników do miejsca kultu, zwanego „miastem Maryi”, odbyła się w dniach 3-5 września br. Uroczystości znane są z malowniczych procesji i orszaków z darami. Obok katolików w pielgrzymce uczestniczą także muzułmanie. Islam bowiem ze szczególnym szacunkiem odnosi się do Maryi (Miriam) - Matki Jezusa (Isy), czczonego w Koranie jako proroka.

Ziemia Święta

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego obchodzono uroczyście na Skale Kalwarii w Bazylice Grobu Bożego w Jerozolimie. Obchody liturgiczne poprzedziła procesja franciszkanów z siedziby prowadzonej przez nich Kustodii Ziemi Świętej, uliczkami Starego Miasta, do Bazyliki. Na Kalwarii, we franciszkańskiej Kaplicy Przybicia do Krzyża (przy prawosławnej Kaplicy Ukrzyżowania) odprawiono uroczystą koncelebrowaną Mszę św. Wśród obecnych przeważały siostry zakonne z klasztorów jerozolimskich; pielgrzymów było niewielu. Po Liturgii wierni już indywidualnie adorowali miejsce, w którym - według tradycji - zatknięty był Krzyż Pański. Na zakończenie obchodów święta jego uczestnicy zeszli w procesji ze Skały Kalwarii i krużgankami Bazyliki Grobu Bożego dotarli do franciszkańskiego ołtarza św. Magdaleny. Tam miało miejsce błogosławieństwo relikwiami Krzyża Świętego.

Tydzień na świecie

Patriarcha Aleksandrii i całej Afryki Piotr VII zginął 11 września 2004 r. w katastrofie śmigłowca nad Morzem Egejskim.

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił plany reformy systemu władzy w państwie, oznaczające wzmocnienie centralizmu Kremla kosztem resztek suwerenności poszczególnych republik Federacji Rosyjskiej. W Rosji nie będzie już bezpośrednich wyborów gubernatorów regionów - będą oni wyznaczani przez prezydenta. Putin zapowiedział m.in. zreformowanie służb specjalnych tak, aby „mogły likwidować terrorystów zarówno w Rosji, jak i poza jej granicami”. Opozycja twierdzi, że to zamach stanu. Również w USA i w UE zapowiedzi Putina spotkały się z krytyką.

NATO poinformowało o mianowaniu swojego specjalnego przedstawiciela na Kaukaz i Azję Środkową, w ramach starań o bliższe stosunki z byłymi republikami radzieckimi w tym ważnym strategicznie regionie. Decyzja ta jest niewątpliwie reakcją na ostatnie wydarzenia w Osetii Północnej i podjęte po nich decyzje władz na Kremlu. Funkcję przedstawiciela NATO na Kaukazie powierzono byłemu pracownikowi Departamentu Stanu USA Robertowi F. Simmonsowi.

Niemcy, Francja i Wielka Brytania porozumiały się w sprawie ultimatum dla Iranu. Chcą dać temu krajowi czas do listopada br. na spełnienie żądań Zachodu, a także Izraela - zamrożenia programu budowy broni jądrowej. Agencja Associated Press pisze w tym kontekście o zbliżeniu stanowiska mocarstw europejskich do stanowiska USA. Opiera się ona na projekcie rezolucji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

Grupa 70 niemieckich polityków i intelektualistów pochodzących z terenów dzisiejszej Polski i Czech zadeklarowała, że nie będzie zgłaszać roszczeń do utraconego po II wojnie światowej mienia. Oświadczenie jest odpowiedzią na roszczenia odszkodowawcze Pruskiego Towarzystwa Powierniczego za utracone mienie oraz pozwy Niemców sudeckich złożone w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. Tymczasem kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder uznał, że wszystkie wzajemne roszczenia odszkodowawcze między Polską a Niemcami są załatwione. „Cieszę się, że zarówno polski rząd, jak i prezydent potwierdzili wspólne stanowisko obu rządów, iż wszystkie roszczenia reparacyjne są rzeczywiście załatwione” - stwierdził.

Agencje doniosły, że izraelski naukowiec Mordechai Vanunu, dzięki któremu świat dowiedział się o posiadaniu przez Izrael broni nuklearnej, pragnie za wszelką cenę wyjechać z Izraela. Po odsiedzeniu 18-letniego wyroku - Vanunu opuścił więzienie; mimo to nadal nałożonych jest na niego wiele restrykcji, jak np. zakaz opuszczania kraju czy kontaktowania się z cudzoziemcami.

W 2025 r. kilku miliardom ludzi może zacząć brakować wody - ostrzegł ONZ w raporcie opublikowanym w Londynie. Wynika z niego, że za 20 lat od 2,4 do 3,4 mld mieszkańców Ziemi może nie mieć dostatecznego dostępu do wody. Dzisiaj takich ludzi jest już ok. pół miliarda - twierdzą eksperci.

Pierwszy amerykański żołnierz wywiadu wojskowego, oskarżony o udział w skandalu w więzieniu Abu Ghraib w Iraku, został skazany przez sąd wojskowy w Bagdadzie na 8 miesięcy więzienia, degradację i wydalenie z armii. Przyznał się on do winy i uznał postawione mu zarzuty dręczenia i udziału w spisku w celu znęcania się nad irackimi więźniami.

Demokraci z Hongkongu ponieśli klęskę w wyborach lokalnych. Komentatorzy określili to jako wielki sukces Pekinu i chińskiej machiny propagandowej.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy - 11 maja

2024-05-05 08:38

[ TEMATY ]

Matka Boża Łaskawa

Magdalena Wojtak

Kult wizerunku Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Po raz pierwszy nazwano wówczas Maryję "Strażniczką Polski". Centralne uroczystości odbędą się 11 maja w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Papież Innocenty X ustanowił święto Mater Gratiarum Varsaviensis na drugą niedzielę maja.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć wcześniej niż w wieku 9 lat

2024-05-05 08:31

[ TEMATY ]

Pierwsza Komunia św.

Karol Porwich/Niedziela

W Kościele katolickim istnieje możliwość wcześniejszej Komunii św. niż w wieku 9 lat, jeżeli rodzice tego pragną, a dziecko jest odpowiednio przygotowane - powiedział PAP konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP ks. prof. Piotr Tomasik. Wyjaśnił, że decyzja należy do proboszcza parafii.

W maju w większości parafii w Polsce dzieci z klas trzecich szkół podstawowych przystępować będą do Pierwszej Komunii św. W przygotowanie uczniów zaangażowane są trzy środowiska: parafia, szkoła i rodzina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję