Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Brazylia

Jubileusz „brazylijskiej Częstochowy”

8 września br. przypadła 100. rocznica koronacji przechowywanej w Aparecida - narodowym sanktuarium Brazylii - figurki Matki Bożej. Swojego przedstawiciela na jubileuszowe uroczystości wysłał Ojciec Święty Jan Paweł II, który zna Aparecidę, gdyż odwiedził ją w 1980 r. Papieskim wysłannikiem na uroczystości został emerytowany, liczący 84 lata arcybiskup Rio de Janeiro - kard. Eugenio de Araújo Sales, jedna z najbardziej zasłużonych postaci Kościoła w Brazylii. W specjalnym liście Ojciec Święty polecił mu, aby zachęcił brazylijskich katolików do naśladowania Maryi jako wzoru cnót. Obchody te - napisał Papież - „nie mogą się odbywać w ciszy, lecz przeciwnie - powinny ożywić w duszach wszystkich Brazylijczyków wielką pobożność do swej Królowej i szczególnej Patronki”.
Obchody 100-lecia koronacji figury Matki Bożej z Aparecida rozpoczęły się przed rokiem. Tamtejsza Akademia Maryjna zorganizowała w dniach 5-7 września 2003 r. I Kongres Mariologiczny. Przez 9 miesięcy poprzedzających jubileusz trwała nowenna, odprawiana każdego 8. dnia miesiąca, podczas której rozważano kolejne wezwania modlitwy Salve Regina. Od stycznia do czerwca br. w Aparecida gościły już 3 mln pielgrzymów.
W lutym 1904 r. św. Pius X zgodził się na koronację, której dokonał 8 września biskup Săo Paulo - José de Camargo Barros, w obecności Episkopatu Brazylii, nuncjusza apostolskiego w tym kraju i tysięcznych rzesz wiernych. 26 lat później Pius XI nadał Dziewicy z Aparecida tytuł Królowej i Patronki wszystkich Brazylijczyków.

Niemcy

Młodzież nadzieją Europy - 8. kongres „Renovabis”

W dniach 2-4 września br. obradował we Fryzyndze 8. międzynarodowy kongres akcji solidarności katolików niemieckich z mieszkańcami Europy Środkowej i Wschodniej „Renovabis” pod hasłem: Między nadzieją a rezygnacją. Młodzież w Europie Środkowej i Wschodniej.
W obradach wzięło udział 400 osób z 25 krajów europejskich. Po raz pierwszy w historii spotkań 2/3 jego uczestników stanowili obcokrajowcy.
„Młodzież jest zastrzykiem witaminowym dla zmurszałego społeczeństwa” - powiedział m.in., otwierając kongres, arcybiskup Kolonii - kard. Joachim Meisner. Jednocześnie z ubolewaniem mówił, iż znaczna część młodzieży w naszej części kontynentu nie widzi celu, dla którego warto żyć. Stwierdził także, że socjalizm jest jeszcze dziś żywy w Europie Środkowej i Wschodniej. „Elementem strategii tych państw było odciąganie młodych ludzi od domu rodzinnego, od Kościoła, zrobienie z nich prawdziwych komunistów - mówił abp Meisner. - W sytuacji zagubienia i braku orientacji dla młodych ludzi w byłych krajach komunistycznych, ważne znaczenie ma praca Kościoła z młodzieżą” - podkreślił.
Sytuacja młodych ludzi w krajach Europy Wschodniej i Środkowej stanowiła główny przedmiot rozmów podczas drugiego dnia kongresu. Ks. prof. Janusz Mariański z KUL stwierdził, że w Polsce aż 2/3 młodych uznaje Kościół katolicki jako największy autorytet moralny. Podczas obrad głos zabrał m.in. prof. Władysław Bartoszewski, były szef dyplomacji III RP. Sytuację młodzieży w Słowenii nakreślił prof. Vinko Potoenik, socjolog religii z Lublany, a na temat trudnej sytuacji młodych w Federacji Rosyjskiej mówiła Marie Luise Dreber z niemieckiego Centrum Wymiany Młodzieży.
Uczestnicy kongresu dyskutowali także w kręgach tematycznych m.in. o szansach i problemach młodzieży na wsi, poszukiwaniu przez młodych swoich korzeni, problemach związanych z pracą oraz o wolontariacie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Laos

Aresztowanie chrześcijan za odmowę wyrzeczenia się wiary

Z powodu odmowy wyrzeczenia się wiary 4 chrześcijan w Laosie trafiło ostatnio do więzienia. Według mieszkających w Paryżu dysydentów z tego kraju, aresztowania te są częścią prowadzonej przez reżim komunistyczny i zakrojonej na szeroką skalę kampanii przeciwko wspólnotom religijnym w Laosie, gdzie od 29 lat prześladuje się chrześcijan i wyznawców innych religii.
Laotański Ruch Praw Człowieka (MLDH) oskarżył rząd tego kraju o wspieranie kampanii represyjnej, wymierzonej w chrześcijan mieszkających w Kasy, niedaleko stolicy kraju - Vientiane. MLDH ujawnił, że 8 rodzin chrześcijańskich, należących do mniejszości etnicznej Khmu, zmuszono siłą do podpisania dokumentów, w których wyrzekli się swojej wiary. Dwaj inni chrześcijanie, o imionach Khamphay i Pheng, nie zgodzili się na podpisanie takiego dokumentu, za co trafili do więzienia w Kasy.
Z kolei z wioski w Ban Viengsamay, w tym samym okręgu, wypędzono wszystkich tamtejszych chrześcijan. Kampania antychrześcijańska zaczyna też docierać do okręgu Nam Bank, niedaleko dawnej stolicy - Luang Phrabang.
MLDH wezwał rząd do uwolnienia wszystkich aresztowanych chrześcijan i do zezwolenia obserwatorom międzynarodowym na zbadanie sytuacji w tym azjatyckim kraju.

Reklama

Argentyna

W dniach 1-5 września br. w Corrientes na północy Argentyny odbył się X Krajowy Kongres Eucharystyczny pod hasłem: Wy dajcie im jeść. Specjalnym wysłannikiem Ojca Świętego Jana Pawła II na to spotkanie był arcybiskup Santa Cruz de la Sierra w Boliwii - kard. Julio Terrazas Sandoval. W ostatnim dniu Kongresu na miejsce obrad przewieziono z sanktuarium w Itati (ok. 70 km od Corrientes) łaskami słynącą cudowną figurę Matki Bożej. Opuściła ona sanktuarium po raz czwarty w prawie 400-letnich jego dziejach (poprzednio było to w 1987 r., gdy stolicę prowincji odwiedził Jan Paweł II; Papież modlił się wówczas przed specjalnie przywiezionym wizerunkiem).

Hiszpania

Prestiżową nagrodę Księcia Asturii, zwaną Concordia 2004, przyznano Szlakowi św. Jakuba wiodącemu do Santiago de Compostela. Przewodniczący regionalnego rządu asturyjskiego i członek jury Vicente Alvarez Areces podkreślił, że ta pielgrzymia droga „w ciągu wieków stała się symbolem braterstwa i fundamentem świadomości europejskiej”.
Szlak św. Jakuba narodził się w IX wieku wraz z odkryciem domniemanego grobu apostoła Jakuba w lasach Libredonu, gdzie dzisiaj leży miasto Santiago de Compostela. Szacuje się, że w obecnym Roku Jakubowym (Xacobeo), który kończy się 31 grudnia br., na szlaku pielgrzymkowym do Santiago de Compostela znajdzie się po raz pierwszy ok. 6 mln ludzi. W 1993 r. UNESCO wpisało Szlak św. Jakuba na listę Kulturowego Dziedzictwa Ludzkości, a 2 lata później Rada Europy przyznała mu odznaczenie Pierwszego Szlaku Kulturowego Europy.

Reklama

Holandia

W Holandii coraz poważniej narusza się normy etyki lekarskiej, tak oczywiste po procesie norymberskim, który wśród zbrodni hitlerowskich napiętnował też eutanazję. Zwrócił na to uwagę bp Elio Sgreccia na łamach L´Osservatore Romano. Wiceprzewodniczący Papieskiej Akademii Życia nawiązał do kolejnej liberalizacji eutanazji w Holandii. Odtąd wolno jej tam dokonywać również na dzieciach (wymaga się tylko zgody rodziców czy opiekunów). Dotychczas holenderskie prawo dopuszczało jedynie eutanazję dorosłych na ich wyraźne życzenie.
Bp Sgreccia zwrócił uwagę na swoisty darwinizm społeczny, który ułatwia eliminację ze społeczeństwa istot ludzkich obciążonych cierpieniem.

Indie

Wśród ponad 1 mld mieszkańców Indii żyje ok. 24 mln chrześcijan - poinformowała krajowa komisja spisu powszechnego. Liczba chrześcijan od 10 lat pozostaje na tym samym poziomie i wynosi ok. 2,5%. Również liczba wyznawców islamu pozostaje w Indiach na niezmienionym poziomie i wynosi 13,4%. Najwięcej wiernych straciła dominująca religia indyjskiego subkontynentu - hinduizm, wyznawany obecnie przez nieco ponad 80% mieszkańców Indii.
Wspólnoty chrześcijańskie są jedyną częścią społeczeństwa Indii, w której rodzi się więcej dziewcząt niż chłopców. Ze spisu ludności wynika, że wśród chrześcijan na tysiąc chłopców rodzi się ponad tysiąc dziewczynek, podczas gdy według średniej krajowej na tysiąc urodzonych chłopców przypadają 933 dziewczynki.

Tydzień na świecie

„Moskwa winna jest wspólnocie międzynarodowej wyjaśnienia na temat masakry w Biesłanie” - stwierdził m.in. przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” - kard. Renato Martino. Agencje światowe doniosły, że prezydent Władimir Putin knebluje media w Rosji: nieprawomyślna relacja z wydarzeń w Biesłanie kosztowała utratę stanowiska redaktora naczelnego jednej z największych gazet w Rosji - Izwiestii - Rafa Szakirowa. Do aresztu trafili też dwaj dziennikarze z gruzińskiej niezależnej telewizji „Rustawi-2”, relacjonujący wydarzenia w Biesłanie. Putin sprzeciwił się przeprowadzeniu publicznego śledztwa w sprawie tragedii w Biesłanie.

Organizacje obrońców praw człowieka potępiły atak w Biesłanie, zarzucając jednocześnie rosyjskim władzom ukrywanie prawdy. W opublikowanym w Londynie komunikacie obrońcy praw człowieka (m.in. Amnesty International, Human Rights Watch i Wszechrosyjski Ruch Praw Człowieka) przypomnieli kontekst tragedii w Biesłanie, która zdarzyła się, jak napisano, „po 5 latach stałego i przeważnie bezkarnego naruszania praw człowieka przez rosyjskie oddziały w Czeczenii, a także aktów przemocy dokonywanych przez czeczeńskich separatystów”.

Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji wyznaczyła nagrodę w wysokości 300 mln rubli (ok. 10 mln dolarów) za informację mogącą doprowadzić do aresztowania liderów czeczeńskich separatystów: Asłana Maschadowa i Szamila Basajewa. Tymczasem Maschadow potępił wszystkie niedawne zamachy na terenie Rosji, odcinając się od jakichkolwiek aktów terroru wobec ludności cywilnej.

W Bagdadzie uprowadzono dwie 29-letnie Włoszki z organizacji charytatywnej „Most dla Bagdadu”. Obecnie trwają starania o ich uwolnienie. Tymczasem w Iraku znów rozgorzały walki między radykalnymi szyitami a wojskiem amerykańskim.

Prezydent USA George W. Bush na krajowej konwencji republikanów w Nowym Jorku zaakceptował oficjalnie nominację na kandydata w wyborach do Białego Domu. W swoim wystąpieniu bronił strategii rządu w walce z terroryzmem, m.in. w Iraku.

Departament Stanu USA określił ostatnie wybory w Czeczenii jako niezgodne z międzynarodowymi standardami.

Rada Bezpieczeństwa ONZ zażądała od Syrii wycofania wojsk z Libanu. W przyjętej rezolucji znalazło się także ostrzeżenie przed „obcą ingerencją” w wybory prezydenckie w Libanie. Rząd libański odrzucił rezolucję, wskazując, iż w dokumencie „zignorowano podstawowy czynnik: kwestię izraelskiej okupacji”.

Niemiecka koalicja rządowa SPD-Zieloni podjęła kroki w celu uchwalenia przez Bundestag rezolucji wyrażającej sprzeciw wobec wysuwania przez niemieckich wypędzonych roszczeń odszkodowawczych pod adresem Polski.

Rosja podjęła decyzję o niepobieraniu podatku VAT od ropy i gazu eksportowanego na Ukrainę. Zdecydowano tak, mimo że rosyjski budżet straci na tym ponad 1 mld dol. rocznie. Zdaniem komentatorów, świadczy to nie tylko o zacieśnianiu rosyjsko-ukraińskich więzi gospodarczych, lecz także o odbudowie pozycji politycznej Moskwy w Europie Środkowowschodniej.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Panie! Spraw, by moje życie jaśniało Twoją chwałą!

2024-04-26 11:09

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Człowiek nierzadko boi „odsłonić się” w pełni, pokazać, kim w rzeczywistości jest, co myśli i w co wierzy, co uważa za słuszne, czego chciałby bronić, a co odrzuca. Obawia się, że ewentualna szczerość może mu zaszkodzić, zablokować awans, przerwać lub utrudnić karierę, postawić go w złym świetle itd., dlatego woli „się ukryć”, nie ujawniać do końca swoich myśli, nie powiedzieć o swoich ukrytych pragnieniach, zataić autentyczne cele, prawdziwe intencje. Taka postawa nie płynie z wiary. Nie zachęca innych do jej przyjęcia. Chwała Boga nie jaśnieje.

Ewangelia (J 15, 1-8)

CZYTAJ DALEJ

Bp Oder: Zadaniem pokolenia Jana Pawła II jest kształtowanie postaw kolejnych pokoleń

2024-04-26 14:05

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Ks. bp Sławomir Oder

Karol Porwich/Niedziela

Zadaniem pokolenia Jana Pawła II jest kształtowanie postaw kolejnych pokoleń – powiedział w piątek w Radiu eM biskup Sławomir Oder z okazji przypadającej w sobotę 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II.

27 kwietnia mija 10 lat od kanonizacji Jana Pawła II. Uroczystość odbyła się na placu Świętego Piotra. Przewodniczył jej papież Franciszek. Biskup Sławomir Oder był postulatorem procesu kanonizacyjnego papieża Polaka.

CZYTAJ DALEJ

Jak udzielić pasterskiego wsparcia

2024-04-27 12:45

[ TEMATY ]

warsztaty

Świebodzin

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

dekanalny ojciec duchowny

Archiwum organizatora

Warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych

Warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych

W sobotę 27 kwietnia w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie odbyły się warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych, które poprowadził ks. dr Dariusz Wołczecki. Tematem ćwiczeń było, jak rozmawiać, żeby się spotkać relacyjnie i udzielić pasterskiego wsparcia.

Dekanalny ojciec duchowny jest kapłanem wybranym przez biskupa diecezjalnego spośród księży posługujących w dekanacie, który troszczy się o odpowiedni poziom życia duchowego kapłanów. Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą brewiarzową i wzajemnym podzieleniem się dylematami i radościami płynącymi z posługi dekanalnego ojca duchownego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję