Reklama

Niedziela Łódzka

Poddębice: liturgia słowa jest wezwaniem do męstwa

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Łukasz Burchard

We wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej metropolita łódzki sprawował Mszę św. w intencji poddębickiej wspólnoty parafialnej i ofiarodawców, dzięki którym odnowiono ołtarz główny.

- Kościół pw. Św. Katarzyny stanowi cenny zabytek powiatu oraz miasta. Położony w samym jego centrum przyciąga wszystkich odwiedzających. Jego wnętrze obfituje w wyjątkowe obiekty zabytkowe oraz ołtarza główny ku czci św. Katarzyny. W 2017 roku przy ołtarzu rozpoczęły się prace konserwatorskie i restauratorskie, które zakończono w tym roku - powiedział proboszcz parafii ks. Wojciech Żelewski.

Reklama

Podczas homilii abp Ryś zwrócił uwagę, że liturgia słowa jest wezwaniem do męstwa. - Myślę, że właśnie tym słowem czytamy życie św. Katarzyny. Kiedy czyta się najstarsze teksty na jej temat i potem takie, które są rodzajem legendy scedowanej na tych pierwszych źródłach, to zawsze jest podkreślone jej męstwo. Katarzyna zginęła w czasie najbardziej okrutnego i najdłuższego prześladowania, z jakim musiał zmierzyć się starożytny Kościół - tłumaczył metropolita łódzki.

Przybliżając historię prześladowania, z którym zmagała się 18-letnia Katarzyna, abp Ryś wskazał na wymiary jej męstwa, które stanowi pewną tajemnicę. Mimo przeżywania cierpienia i patrzenia na okrucieństwo młoda Katarzyna do końca życia pozostała przy Jezusie. - Męstwo Katarzyny bierze się wyłącznie z jej relacji z Jezusem. Katarzyna nie broni jakiejś abstrakcyjnej teorii, broni swojej osobistej relacji z Jezusem. Nie może stracić Jezusa, bo wszystko, co jest w niej, wynika z głębokiej relacji i miłości do Niego - powiedział duchowny.

Na zakończenie zachęcił wiernych do refleksji nad własnym postępowaniem i relacją z Jezusem. Podkreślił, że chrześcijańskie męstwo rodzi się ze znajomości i miłości do Chrystusa.

Święta Katarzyna żyła na przełomie III i IV wieku. Przeciwstawiała się prześladowaniom chrześcijan zarządzonym przez Maksencjusza i z tego powodu była najpierw torturowana zębatym kołem, a następnie ścięta. Jest opiekunką mam karmiących piersią. Przedstawia się ją jako młodą kobietę w szatach królewskich. Za atrybut ma koło, palmę, miecz i pierścień mistycznych zaślubin.

2021-11-27 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Zakończenie zbiórki Caritas Archidiecezji Łódzkiej

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Caritas Archidiecezji Łódzkiej

W sobotę wieczorem prowadzone przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej zbiórki zostały zakończone. Dobiega końca przygotowanie ośrodka w Drzewocinach i wdrożenie niezbędnych procedur związanych z zabezpieczeniem transportu i opieki nad osobami bezdomnymi, zanim trafią do schroniska.

CZYTAJ DALEJ

Włoski dziennikarz: 487 uzdrowień w Medziugoriu, żadne nie uznane oficjalnie

2022-01-14 17:53

[ TEMATY ]

uzdrowienie

Medjugorie

Włodzimierz Rędzioch

Do parafii św. Jakuba w Medziugoriu zgłoszono 487 uzdrowień za przyczyną Matki Bożej Królowej Pokoju, jednak żadne z nich nie zostało oficjalnie uznane przez Kościół. Ujawnił to dziennikarz włoskiej telewizji katolickiej TV2000 David Murgia w wydanej właśnie książce „Processo a Medjugorje”. Miał on dostęp do końcowego raportu z prac watykańskiej komisji, która w latach 2010-2014 badała trwające od 1981 roku domniemane objawienia Maryjne w tej wiosce w Bośni i Hercegowinie.

W wywiadzie dla szwajcarskiego portalu katolickiego cath.ch Murgia potwierdził, że komisja, której przewodniczył kard. Camillo Ruini, uznała, iż pierwszych siedem objawień było prawdziwych, że pięcioro z sześciorga wizjonerów jest wiarygodnych, że powinno powstać nowe sanktuarium na górze objawień i że wydarzenia w Medziugoriu należy monitorować.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent na spotkaniu z przedstawicielami Kościołów: dziękuję za postawę zrozumienia i pomocy

2022-01-18 14:13

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Wojciech Olkuśnik

Dziękuję za postawę zrozumienia i współdziałania w niesieniu dobra tam, gdzie to było potrzebne: migrantom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, a także żołnierzom i funkcjonariuszom przy granicy polsko-białoruskiej – mówił prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych.

W Kancelarii Prezydenta we wtorek para prezydencka spotkała się z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych i Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję