Reklama

Z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 33/2004

Ojciec Święty błogosławi niemowlę podczas spotkania z wiernymi na dziedzińcu rezydencji w Castel Gandolfo, 1 sierpnia 2004 r.

Ojciec Święty błogosławi niemowlę podczas spotkania z wiernymi na dziedzińcu rezydencji w Castel Gandolfo, 1 sierpnia 2004 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Anioł Pański” z Papieżem

Reklama

1 sierpnia w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański Ojciec Święty zapowiedział m.in. swoje najbliższe pielgrzymki - do Lourdes i Loreto. Oto pełny tekst przemówienia papieskiego:
„W dzisiejszą niedzielę liturgia proponuje nam nauczanie Jezusa o tym, co stanowi prawdziwe bogactwo: nie dobra materialne, ale wartości duchowe, polegające na uznaniu pierwszeństwa Boga w naszym życiu, abyśmy mogli kierować się w swych codziennych wyborach życiowych Jego Ewangelią. Tłumowi, który za Nim idzie, Jezus wyjaśnia, że jest głupcem ten, kto skarby gromadzi dla siebie, a nie jest bogaty przed Bogiem (por. Łk 12, 21).
Najdrożsi Bracia i Siostry! Szczególnym świadkiem i wymownym przykładem tego bogactwa duchowego jest Maryja, która sama się określa jako służebnica Pana i powierza się całkowicie woli Bożej. Niech Najświętsza Panna będzie nam przewodniczką na tej drodze trudnej, ale wyzwalającej do świętości chrześcijańskiej, źródła pokoju i radości wewnętrznej.
Poproszę o tę łaskę dla wszystkich wierzących w czasie mej pielgrzymki do Lourdes, którą odbędę w dniach 14 i 15 sierpnia, a później do Loreto, gdzie będę 5 września, aby włączyć się do krajowej pielgrzymki Włoskiej Akcji Katolickiej, do której przyłączył się także Włoski Ośrodek Sportowy.
Dziękuję Włoskiej Konferencji Biskupiej, arcybiskupowi Loreto i krajowemu kierownictwu Akcji Katolickiej, reprezentowanemu tu przez przewodniczącą i generalnego asystenta kościelnego, za zaproszenie mnie do wzięcia udziału w pielgrzymce do Loreto. Będę miał radość przy tej okazji wpisać do księgi błogosławionych troje członków Akcji Katolickiej: lekarza, a następnie kapłana Pedro (Piotra) Tarresa y Clareta z Barcelony oraz młodych Alberto Marvellego i Pinę Suriano, oboje z Włoch.
Zachęcam członków Akcji Katolickiej do licznego udziału. Oczekuję Was w Loreto, najdrożsi! Czekam na dzieci, chłopców i dziewczęta, młodzież i rodziny! Razem poprosimy Dziewicę Loretańską, aby zesłała nową wiosnę łaski i zaangażowania dla tego stowarzyszenia i dla całego ludu chrześcijańskiego”.

Jan Paweł II do Polaków

„Przemierzając wakacyjne szlaki, miejcie oczy szeroko otwarte na piękno otaczającego świata i drugiego człowieka” - powiedział Jan Paweł II do pielgrzymów z Polski 4 sierpnia, podczas audiencji generalnej w Castel Gandolfo. Papież zachęcał rodaków: „Ubogaceni zdobytym doświadczeniem, dążcie wytrwale za Chrystusem, broniąc zawsze tych wartości, które nadają sens ludzkiemu życiu”.
W sposób szczególny Ojciec Święty pozdrowił uczestników V Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rowerowej z diecezji rzeszowskiej oraz kolarzy - uczestników rajdu „Euro tour” z Klubu Sportowego z Lublina.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wyrazy współczucia dla katolików w Iraku

Reklama

Na wieść o zamachach 1 sierpnia na wspólnoty katolickie w Bagdadzie i Mosulu Jan Paweł II przekazał im wyrazy głębokiego współczucia oraz zapewnienia o swej modlitewnej łączności i solidarności z nimi. W depeszy, skierowanej na ręce przewodniczącego Zgromadzenia Biskupów Katolickich Iraku, chaldejskiego patriarchy Babilonii Emanuela III Delly’ego, Ojciec Święty podkreślił, że jest głęboko wstrząśnięty „bolesną wiadomością o tych tragicznych atakach”.
„W tej godzinie próby jestem duchowo blisko Kościoła i społeczeństwa irackiego i ponownie wyrażam głęboką solidarność z pasterzami i wiernymi, zapewniając ich o swej modlitwie i stałych staraniach, aby jak najszybciej powrócił do tego umiłowanego kraju klimat pokoju i pojednania” - napisał Papież. Jednocześnie życzył, aby „wszyscy wierzący w Jedynego Boga, Łaskawego i Miłosiernego, zjednoczyli się w potępieniu wszelkich form przemocy i współpracowali na rzecz przywrócenia zgody na udręczonej ziemi irackiej”.

Z okazji 60. rocznicy Powstania Warszawskiego

Z okazji 60. rocznicy Powstania Warszawskiego Jan Paweł II wystosował list skierowany na ręce prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego.
Ojciec Święty podziękował za zaproszenie na obchody 60. rocznicy wybuchu Powstania. Napisał, że całym sercem jednoczy się z mieszkańcami stolicy i z rodakami, którzy uroczyście wspominają „drastyczne dni, które były apogeum oporu, jaki podczas okupacji cały naród stawiał hitlerowskiemu najeźdźcy”.
Jan Paweł II z podziwem i czcią wspomina żołnierzy Armii Krajowej i innych formacji militarnych, którym przewodził pułkownik, a potem generał Antoni Chruściel „Monter”. „Wspierali ich cywilni mieszkańcy Warszawy, których dziesiątki tysięcy poległo na placu boju” - przypomina Papież. Pamięta też o bohaterskich kapłanach, „którzy jako kapelani Powstania nieśli ostatnią posługę walczącym, często za cenę własnego życia”.
„W szczególny sposób chcę oddać hołd lekarkom i pielęgniarkom, które jako sanitariuszki troszczyły się o walczących. Wiele z nich zostało zamordowanych wraz z rannymi, którym świadomie towarzyszyły do końca. Ufam, że pamięć tych heroicznych kobiet i dziewcząt pozostanie zawsze żywa, jako wezwanie do bezinteresownej służby potrzebującym” - zaznaczył Ojciec Święty.
„Kiedy powracam pamięcią do tamtych wydarzeń i do ludzi, którzy w nich uczestniczyli, mam wrażenie, że Warszawa, miasto niezłomne, odbudowane ze zgliszcz i gruzów, nie ustępujące dziś wspaniałością innym europejskim stolicom, jest najwymowniejszym pomnikiem ich moralnego zwycięstwa”. „Umiłowanej Warszawie i całej Polsce przesyłam moje błogosławieństwo. Proszę Boga, aby swoją łaską, uszlachetniał serca wszystkich Polaków, tak aby wspomnienie bohaterskich dziejów przodków nie było tylko powracaniem do zamierzchłych historii, ale by pobudzało do takiego umiłowania Ojczyzny, które również w czasie pokoju przejawiać się będzie przedkładaniem dobra wspólnego ponad sprawy osobiste” - prosi Papież.

List Kongregacji nauki wiary o współdziałaniu kobiet i mężczyzn

Jednocześnie w Watykanie i Warszawie zaprezentowano 31 lipca nowy dokument Kongregacji Nauki Wiary, dotyczący współdziałania kobiet i mężczyzn w Kościele i w świecie. Dokument przedstawia wizję małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety, równych w swej ludzkiej godności, współdziałających i dopełniających się, przy jednoczesnym rozpoznaniu właściwych im różnic.
List Kongregacji podkreśla, że zróżnicowanie płciowe jest wyrazem pierwotnego planu Boga, stąd zostało ocenione przez Niego jako „bardzo dobre”. Dokument przypomina także, że godność osobowa mężczyzny i kobiety jest taka sama i są oni wezwani do wzajemnego współdziałania i uzupełniania się. „Męskość i żeńskość przynależą ontologicznie człowiekowi i dlatego to nasze płciowe zróżnicowanie będzie trwało wiecznie” - mówiła podczas warszawskiej prezentacji listu Dorota Kornas-Biela, psycholog z KUL.
Z kolei s. Jolanta Olech, urszulanka, przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich w Polsce, zwróciła uwagę, że list podkreśla konieczność przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na płeć oraz przypomina podstawową rolę kobiety w rodzinie. „Kobieta, jeżeli chce, powinna być obecna w świecie politycznym, naukowym, realizować się zawodowo. I nie może być tam dyskryminowana. Ale również może poświęcić się całkowicie rodzinie, i także z tego powodu nikt nie powinien jej dyskryminować czy ośmieszać. Dzięki odpowiedniemu ustawodawstwu i organizacji pracy kobieta powinna mieć też możliwość łączenia pracy zawodowej z posługą rodzinie, bez przeżywania ciągłych dylematów, zagonienia i stresu” - mówiła s. Olech.
Autorzy dokumentu podkreślają, że każdy człowiek jest przeznaczony do bycia „dla drugiego”. Życie dla drugiego i dzięki drugiemu jest fundamentalną zdolnością ludzką. List przestrzega też przed walką płci i tendencjami zrodzonymi na gruncie feminizmu, a traktującymi mężczyznę jako wroga do pokonania. - Feministki nie umieją rozpoznać własnego powołania i chcą robić to, co mężczyźni. Oceniają wartość kobiety poprzez funkcję, jaką pełni. Tymczasem o znaczeniu człowieka nie świadczy sprawowana funkcja - podkreślała D. Kornas-Biela. Jej zdaniem, zwolenniczki radykalnego feminizmu przejawiają syndrom ofiary i mają poczucie niedowartościowania.
Watykański dokument bardzo mocno wskazuje na niebezpieczeństwa dążenia człowieka do wyzwolenia się z uwarunkowań biologicznych i zacierania różnic międzypłciowych, co jest wyrazem „zgubnego pomieszania” w dziedzinie antropologii i ma „bezpośredni i nieszczęsny wpływ na strukturę rodziny” - prowadzi bowiem do „podważania wartości rodziny w jej naturalnej cesze dwubiegunowości rodzicielskiej” oraz „zrównania homoseksualizmu z heteroseksualizmem”. List przypomina więc i podkreśla istotne przesłanki antropologii biblijnej, dzięki którym zarówno kobieta, jak i mężczyzna mogą zrozumieć własną tożsamość.
Według s. Olech, list Kongregacji mówi bardziej o wartościach kobiecych niż o samej kobiecie. Jednocześnie zachęca do dalszej refleksji i pogłębiania problematyki. „Odczytuję ten list jako wezwanie do ludzi Kościoła o pilne zaangażowanie się w konkretne działania, aby ta piękna wizja człowieka, przedstawiona w dokumencie, mogła kształtować mentalność wszystkich ludzi” - podsumowała s. Olech.

Piotr Chmieliński

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydium Sejmu pod wodzą Zgorzelskiego ukarze posłów PiS, w tym J. Kaczyńskiego

2025-04-04 13:43

[ TEMATY ]

Jarosław Kaczyński

Roman Giertych

Prezydium Sejmu

PAP

Konfrontacja Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha w Sejmie

Konfrontacja Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha w Sejmie

Absolutnie nie przeproszę za słowa skierowane do Romana Giertycha - powiedział w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński. Giertych zaapelował, by posłowie, którzy wykrzykiwali w Sejmie w jego stronę "morderca", zreflektowali się i przeprosili, a w zamian on nie podejmie wobec nich "żadnych kroków prawnych".

W środę w Sejmie Kaczyński nazwał posła KO Romana Giertycha "głównym sadystą" w związku ze śmiercią swojej współpracowniczki Barbary Skrzypek. Inni posłowie PiS krzyczeli: "morderca".
CZYTAJ DALEJ

Uroczystości pogrzebowe zmarłego śp. ks. Jacek Drozdek

2025-04-04 19:40

[ TEMATY ]

pogrzeb kapłana

Magdalena Kowalczyk

Informacje o uroczystościach pogrzebowych.

Archidiecezja Częstochowska
CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: „Drzewo ma jeszcze nadzieję” – Misterium Męki Pańskiej w Dolinie Śmierci

2025-04-04 21:02

[ TEMATY ]

misterium Męki Pańskiej

Diecezja bydgoska

Karol Porwich/Niedziela

„Drzewo ma jeszcze nadzieję” – fragment Księgi Hioba stał się w tym roku inspiracją do stworzenia scenariusza dwudziestego czwartego Misterium Męki Pańskiej w bydgoskiej Dolinie Śmierci „To wydarzenie cieszące się zainteresowaniem wielu pielgrzymów przybywających do Doliny Śmierci oraz Sanktuarium Nowych Męczenników, które z inicjatywy papieża Franciszka jest w Roku Świętym kościołem jubileuszowym” – podkreśla ks. dr Piotr Wachowski, diecezjalny duszpasterz akademicki, sprawujący duchową opiekę nad misterium. Dolina Śmierci to miejscu masowego mordu i jednocześnie grobu mieszkańców Bydgoszczy wymordowanych przez Niemców w 1939 roku.

Dla organizatorów inspiracją jest zawsze słowo Boże, które – jak dodaje ks. dr Piotr Wachowski – nie jest oderwane od rzeczywistości. – Tym razem to biblijna historia Hioba, niewinnego, szlachetnego człowieka, którego ze względu na wierność przykazaniom, spotkało wiele życiowych kryzysów i nieszczęść. Chcemy sprowokować do osobistej odpowiedzi na pytanie – czy najróżniejsze trudności, kryzysy, mogą stać się dla nas okazją do rozbudzenia nadziei, rozwoju, do przeżywania codzienności z wolą Bożą – mówi.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję