Reklama

Franciszek

Papież przeciw pracy nieletnich

Sposób, w jaki odnosimy się do dzieci, jak szanujemy ich wrodzoną ludzką godność i podstawowe prawa, świadczy o tym, jakimi dorosłymi jesteśmy i chcemy być oraz jakie społeczeństwo chcemy budować – powiedział Papież, przyjmując w Watykanie uczestników międzynarodowej konferencji na temat walki z pracą nieletnich.

[ TEMATY ]

dzieci

praca

papież Franciszek

Franciszek zwrócił uwagę na szokujący i niepokojący fakt, że nawet tzw. czwarta rewolucja gospodarcza, polegająca na coraz powszechniejszym zastosowaniu innowacji technicznych, nie zdołała wykorzenić pracy nieletnich. Plaga ta nadal jest obecna we wszystkich częściach świata. Zagraża to zdrowiu dzieci, pozbawia je prawa do edukacji, a także do radosnego i spokojnego dzieciństwa.

Papież zastrzegł, że nie chodzi tu oczywiście o drobne prace domowe, które zasadniczo są korzystne dla ich rozwoju.

„Praca dzieci to coś zupełnie innego! Jest to wykorzystywanie dzieci w procesach produkcyjnych zglobalizowanej gospodarki dla zysku i korzyści innych. Jest to odmawianie dzieciom prawa do zdrowia, edukacji i harmonijnego rozwoju, w tym możliwości zabawy i marzeń. To tragedia, dziecko, które nie może marzyć, bawić się, wzrastać. To okradanie dzieci z ich przyszłości, a tym samym z człowieczeństwa. Jest to pogwałcenie ich ludzkiej godności. Skrajne ubóstwo, brak pracy i wynikająca z tego rozpacz w rodzinach to czynniki, które najbardziej narażają dzieci na wyzysk w pracy. Jeśli chcemy wykorzenić plagę pracy dzieci, musimy wspólnie pracować nad wykorzenieniem ubóstwa, nad skorygowaniem wypaczeń obecnego systemu gospodarczego, który skupia bogactwo w rękach nielicznych. Musimy zachęcać państwa i podmioty gospodarcze do tworzenia możliwości godnej pracy za uczciwą płacę, która pozwoli rodzinom zaspokoić ich potrzeby bez zmuszania dzieci do pracy. Musimy połączyć nasze wysiłki w celu promowania wysokiej jakości edukacji, która jest bezpłatna dla wszystkich w każdym kraju, jak również systemu opieki zdrowotnej, który jest dostępny dla wszystkich bez wyjątku.“

2021-11-19 20:29

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dom, który świadczy dobro

Niedziela kielecka 3/2021, str. I

[ TEMATY ]

praca

terapia

aktywność

T.D.

Historyczny moment dla Manufaktury Pietraszki

Historyczny moment dla Manufaktury Pietraszki

Pod koniec roku rozpoczął działaność trzeci w Kielcach Zakład Aktywności Zawodowej. Placówka zapewnia pracę i terapię 30 osobom z niepełnosprawnością.

W uroczystym otwarciu wzięli udział: bp Jan Piotrowski i towarzyszący mu kapłani, senator K. Słoń, wicemarszałek R. Janik oraz dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej E. Korus i jej zastępca A. Ślipikowski, wiceprezydent Kielc B. Szczypiór.

CZYTAJ DALEJ

Jak często się spowiadać?

[ TEMATY ]

spowiedź

sakrament pokuty i pojednania

sakramenty

cykl o sakramentach

Karol Porwich/Niedziela

„Drugie przykazanie («Przynajmniej raz w roku spowiadać się») zapewnia przygotowanie do Eucharystii przez przyjęcie sakramentu pojednania, który jest kontynuacją dzieła nawrócenia i przebaczenia zapoczątkowanego na chrzcie” (Katechizm Kościoła Katolickiego, 2042).

Zasłyszane w jednym z włoskich sanktuariów:

CZYTAJ DALEJ

Przygotowania duchowe i zewnętrzne do Bożego Narodzenia

2022-12-09 19:17

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Boże Narodzenie

BPJG

Przygotowania, duchowe i zewnętrzne, do Bożego Narodzenia widać także na Jasnej Górze. Paulini i pielgrzymi podkreślają, że najważniejszy jest „porządek w sercu”, a pomóc może nam w tym Maryja. Spowiedź odbywa się w Kaplicy Sakramentu Pokuty w godz. 6.15-19.30.

Do Sanktuarium dotarły już ogromne choinki, które złożone są na dziedzińcu. Staną w Bazylice. - Świąteczne dekoracje też są ważne, bo pomagają w przeżywaniu spotkania z Jezusem - mówiła pani Małgorzata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję