Reklama

Kościół

Pomoc Kościołowi w Potrzebie alarmuje: rośnie agresja wobec duchownych chrześcijańskich

Papieskie dzieło „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” (PKwP) zwraca uwagę na coraz większe zagrożenia dla księży, zakonników i misjonarzy na świecie. „Pracownicy kościelni stają się coraz częściej celem przemocy” – stwierdził w rozmowie z austriacką agencją katolicką Kathpress dyrektor PKwP Thomas Heine-Geldern. Dodał, że tylko w bieżącym roku zabito 17 duchownych a 20 porwano.

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

Episkopat News

Jego zdaniem u podstaw wielu takich aktów przemocy leżą względy finansowe. „Często zdarza się, że napastnicy chcą w ten sposób zmusić do milczenia głos Kościoła, piętnujący niesprawiedliwość i przemoc. Rośnie jednak także agresja, mająca swoje źródła w braku wolności religijnej” – zaznaczył szef organizacji.

Szczególną troskę budzi sytuacja w Nigerii, gdzie w tym roku zamordowano dwóch ludzi Kościoła, a siedmiu innych porwano. Do ataków dochodzi również w Europie.

PKwP zwraca uwagę na los prześladowanych chrześcijan m.in. za pomocą akcji „Red Wednesday” (Czerwona Środa), obchodzonej w tym roku 17 listopada. Z tej okazji setki kościołów, pomników i gmachów publicznych na całym świecie zostaną oświetlone na czerwono, aby zwrócić w ten sposób uwagę na prześladowania ludzi za wiarę Chrystusową. Osoby prywatne mogą również wyrazić swoją solidarność z poszkodowanymi, nosząc w tym dniu czerwone ubranie lub stawiając w oknie świeczkę „Czerwona Środa”, którą można pobrać ze strony internetowej PKWP. Kampania jest promowana w mediach społecznościowych z hashtagiem #RedWednesday.

Według PKwP ponad 200 milionów chrześcijan na całym świecie doświadcza dzisiaj prześladowań, dyskryminacji i przemocy z powodu swojej wiary, „a tendencja ta wzrasta”. W około 50 państwach utrudnia się ludziom praktyki religijne, a w 14 z nich dochodzi do poważnych naruszeń wolności religijnej. „Ta szerząca się na świecie niesprawiedliwość nie może być przemilczana i należy zrobić wszystko, co możliwe, aby ją wykorzenić” – głosi oświadczenie papieskiej organizacji.

„Red Wednesday” jako znak solidarności z chrześcijanami prześladowanymi na świecie jest obchodzona w różnych krajach od 2015 roku. We wspólnej modlitwie i upamiętnieniu prześladowanych uczestniczą chrześcijanie różnych wyznań. W 2018 roku „zapłonęło” na czerwono m.in. Koloseum w Rzymie.

Reklama

W ramach ubiegłorocznej akcji w Austrii oświetlono ponad 50 kościołów, klasztorów i pomników. Po raz pierwszy był też na czerwono zajaśniał parlament w centrum Wiednia. Krajowy dyrektor PKWP w tym kraju Herbert Rechberger oświadczył, że udział w tegorocznej „Czerwonej Środzie” zapowiedziało już ponad 70 parafii i instytucji, m.in. katedra św. Szczepana w Wiedniu, parlament w stołecznym Hofburgu, urząd kanclerski, a także liczne klasztory w całym kraju. Wieczorną liturgię 17 bm. w katedrze odprawi nigeryjski ksiądz Ikenna Okafor, który poinformuje też wiernych o dramatycznej sytuacji chrześcijan w jego kraju.

Rechberger podkreślił, że „bycie chrześcijaninem nigdy jeszcze nie było tak niebezpieczne, jak dzisiaj, ale w świecie zachodnim w dalszym ciągu za mało się mówi na ten temat”. Ta świadomość pobudza do działań na płaszczyźnie międzynarodowej obecnego przewodniczącego PKwP, Austriaka dr. Thomasa Heine-Gelderna.

2021-11-18 07:22

Ocena: 0 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Atak na kapłana w Mosinie

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

pixabay.com

Wielkopolska policja poszukuje sprawców pobicia księdza w Mosinie pod Poznaniem. Mężczyźni zaatakowali kapłana w niedzielę wieczorem, po tym jak zwrócił uwagę na ich skandaliczne zachowanie w świątyni.

Mężczyźni zaatakowali kapłana w niedzielę (3.11.2019 r) około godz. 21:00, kiedy zwrócił uwagę na ich niewłaściwe zachowanie. Chwilę potem jeden z nich uderzył księdza w twarz. Obyło się na szczęście bez poważniejszych urazów, ale kapłan - jak mówią policjanci - ma znaczne zasinienie w okolicach oka.

CZYTAJ DALEJ

Czym są roraty?

[ TEMATY ]

adwent

roraty

Karol Porwich/Niedziela

Czas przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, ze względu na swój niepowtarzalny klimat, jest szczególnie ważny w kształtowaniu postaw wiary młodych ludzi. Wielu z nas pójdzie do kościoła na roraty. Czym one tak właściwie są?

„Rorate caeli desuper” - to pierwsze słowa łacińskiej pieśni tłumaczonej jako „Spuśćcie rosę niebiosa”. Od nich pochodzi funkcjonująca do dziś nazwa - Roraty. Być może nie wszyscy posługujący się tą nazwą wiedzą, że Roraty to Msze św. wotywne o Najświętszej Maryi Pannie. To zaproszenie do oczekiwania na przyjście Pana razem z Jego Matką. Roraty znane są w Polsce od XIII wieku. Przekazy historyczne mówią, że odprawiano je już za czasów panowania Bolesława Wstydliwego. Król, umieszczając na ołtarzu zapaloną świecę, miał mówić: „Gotów jestem na sąd Boży”. Pierwsze formularze roratnich Mszy św. znaleziono w księgach liturgicznych cystersów śląskich. W XIV wieku Roraty stały się popularne w całej Polsce, jednak szczytowy okres ich rozwoju przypadał na wiek XVI. Wtedy też działały kapele i bractwa rorantystów, których zadaniem było dbanie o szczególnie uroczysty sposób sprawowania tych wotywnych Mszy św. W przeszłości bywało tak, że w katedrach i kolegiatach Roraty odprawiano przez cały rok. Z czasem zostały ograniczone tylko do okresu Adwentu.

CZYTAJ DALEJ

Nagroda Ratzingera dla patrologa: Ojcowie Kościoła wzorem na dziś

2022-11-29 15:51

[ TEMATY ]

Ojcowie Kościoła

wiktionary.org

Pojutrze w Pałacu Apostolskim Papież Franciszek wręczy Nagrody Ratzingera. W tym roku jednym z laureatów tego prestiżowego odznaczenia przyznawanego przez Fundację Benedykta XVI jest czołowy francuski patrolog ks. prof. Michel Fédou SJ.

Ks. Fédou wykłada patrologię i teologię dogmatyczną w Centre Sèvres, czyli jezuickiej uczelni w Paryżu. Jego zdaniem przyznanie mu Nagrody Ratzingera to również docenienie roli patrologii we współczesnym Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję