Reklama

Kościół

Wilno: rozpoczyna się odpust Matki Bożej Ostrobramskiej

Różaniec w języku polskim i litewskim o godz. 16.00 zainauguruje dziś w Wilnie odpust Matki Bożej Ostrobramskiej, nazywany odpustem Opieki Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia. „Nie ma takiego tygodnia w tym czasie pandemii, by ktoś nie przyniósł votum z podziękowaniem za otrzymane zdrowie” – mówi proboszcz parafii św. Teresy w Wilnie, kustosz kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej, ks. Kęstutis Latoža.

[ TEMATY ]

odpust

Wilno

Matka Boża Ostrobramska

Dorota Niedźwiecka

Święto Matki Bożej Ostrobramskiej przypada 16 listopada, ale zgodnie z długą tradycją odpust trwa 8 dni przez tydzień, w którym wypada święto. Co roku nabożeństwa odpustu Opieki Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia gromadzą czcicieli Maryi na Mszach odprawianych w kaplicy Ostrobramskiej i w parafialnym kościele św. Teresy, znajdującym się tuż obok Ostrej Bramy. Katolicy pielgrzymują, by oddać pokłon Tej, „co w Ostrej świeci Bramie”, podziękować za opiekę i łaski, zanosić prośby i błagania.

Tematem tegorocznego odpustu jest wezwanie: „Matko nadziei”, włączone w Litanię loretańską przez papieża Franciszka w czerwcu 2020 r.

Podziel się cytatem

O ogromnym kulcie, jakim cieszy się wizerunek Matki Bożej Ostrobramskiej, świadczą liczne wota, które wciąż przynoszą wierni, zwłaszcza w ostatnim czasie pandemii. „W kaplicy już nie ma miejsca, by je pomieścić, dlatego przygotowaliśmy nowe miejsce przy wejściu do kaplicy. Nie ma takiego tygodnia, by ktoś nie przyniósł votum z podziękowaniem za otrzymane zdrowie” – mówi proboszcz parafii św. Teresy w Wilnie, kustosz kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej ks. Kęstutis Latoža.

Reklama

Odpust rozpocznie się dzisiaj, w sobotę 13 listopada. Zainauguruje go różaniec w kaplicy Ostrobramskiej w języku polskim i litewskim o godz. 16.00.

Podziel się cytatem

W niedzielę 14 listopada zostanie odprawiona uroczysta Msza (godz. 13.00) w kaplicy Ostrobramskiej z udziałem biskupów Litwy w intencji Ojczyzny. Msza o godz. 17.00 tego dnia (w kościele św. Teresy) będzie sprawowana w intencji rodzin, uchodźców i migrantów.

W kolejne dni do tronu Matki Bożej w Ostrej Bramie będą przychodzić poszczególne grupy zawodowe i stany. Każdego dnia Msze odpustowe o godz. 13.00 będą sprawowane w kaplicy Ostrobramskiej (przy otwartym. oknie), a o 17.00 – w kościele świętej Teresy.

Reklama

Poniżej przedstawiamy szczegółowe intencje odpustu. W poniedziałek: za seniorów oraz rolników i rzemieślników. We wtorek: w intencji pracowników służby zdrowia oraz pracowników mediów. Dodatkowa Msza tego dnia o godz. 15.00 odprawiona zostanie w intencji policji i wojska Litwy. W środę: w intencji kapłanów, osób konsekrowanych oraz powołań. W czwartek: w intencji pedagogów i wychowawców oraz polityków i urzędników państwowych. W piątek: w intencji hospicjum, pracowników Caritasu i osób udzielających się charytatywnie. Sobota: w intencji członków kółek Żywego Różańca, uczniów, młodzieży i harcerzy.

Głównym dniem odpustu będzie niedziela 21 listopada. Tego dnia Msze będą odprawiane: w intencji archidiecezji wileńskiej (godz. 13.00) i w intencji uczestników odpustu (godz. 17.00).

Jak co roku każdy dzień odpustu Opieki Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia będzie poświęcony także innej grupie etnicznej. Msze językowe będą odprawiane w kaplicy Ostrobramskiej każdego dnia o godz. 17.00. I tak w poniedziałek – Eucharystia będzie sprawowana w języku ukraińskim, we wtorek – w języku włoskim; w środę – w języku angielskim; w czwartek – w języku hiszpańskim; w piątek – w języku francuskim; w sobotę – w języku rosyjskim. Dodatkowo w sobotę 20 listopada zostanie odprawiona Eucharystia w intencji pielgrzymów i wiernych z Białorusi (w jęz. białoruskim) o godz. 15.00. Msza ta w ostatnich latach gromadziła wielu pielgrzymów z Białorusi, ale prawdopodobnie w tym roku będą mogli przyjść tylko Białorusini, którzy mieszkają na Litwie.

Msze święte w języku polskim odprawiane są codziennie. W dni powszednie: o 6.30 i 17.00 w kościele św. Teresy i o godz. 9.00 i 13.00 w kaplicy Ostrobramskiej. Msze będą transmitowane przez stronę parafii www.ausrosvartai.lt/pl i na kanale youtube. Trzeba pamiętać o godzinnym przesunięciu czasu w stosunku do czasu litewskiego (w Polsce transmisje Mszy trzeba śledzić o godzinę wcześniej).

Reklama

Odpust Opieki Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia potrwa do 21 listopada.

Podziel się cytatem

Od 1735 r. w drugim tygodniu listopada obchodzone jest Święto Opieki Matki Boskiej. W 1761 r. założono Bractwo Opieki Panny Maryi, któremu w 1773 r. papież Klemens XIV nadał dwa przywileje, tym samym udzielając członkom bractwa odpustów. Pierwszy odpust mogli otrzymać w dniu przystąpienia do bractwa i w Święto Opieki Matki Boskiej. Drugi przywilej odpustowy wiązał się z Mszą za zmarłych członków bractwa. Od tego czasu święto Matki Bożej Ostrobramskiej, które przypada 16 listopada, rozrosło się w ośmiodniowy odpust Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia. Uroczystość dawniej kończyła się odśpiewaniem litanii, któremu przewodziła orkiestra miejska.

2021-11-13 12:11

Ocena: +5 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z dawna Polski Tyś Królową

Bazylika w Rokitnie

Tegoroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny z Rokitna posiada szczególny wymiar. Czerwcowe uroczystości rozpoczynają obchody 350. rocznicy rokitniańskiego sanktuarium. Jednak jeśli uważniej spoglądniemy w kalendarz, okaże się, że okrągłe rocznice wypadną w latach: 2019, 2020 i 2021

O roli i znaczeniu sanktuarium Matki Bożej w Rokitnie w dziejach Kościoła i Ojczyzny ciągle warto przypominać. Jest to miejsce niezwykłe i nie da się myśleć o Rokitnie tylko w kategoriach jednego z wielu sanktuariów. Powiązanie rokitniańskiego wizerunku z historią Polski i wiarą naszych przodków jest szczególnie istotnie w roku odzyskania niepodległości.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze

2022-12-06 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

grudzień

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa w obronie życia dzieci poczętych, nieszpory, a po nich „procesja światła”, akt zawierzenia i „hołd z kwiatów” złożą się na obchody na Jasnej Góry uroczystości ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny obchodzone 8 grudnia. Tego dnia minie także 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego.

W południe, w Kaplicy Matki Bożej odprawiona zostanie Msza św. o radość życia dla każdego człowieka oraz o nawrócenie dla tych, którzy daru życia nie szanują. O tym, że „życie dziecka zaczyna się pod sercem matki” przypomną też słowa bł. ks. Popiełuszki wyryte na dzwonie „Głos Nienarodzonych”. Podobnie jak rok temu, każdy kto opowiada się za życiem może w niego symbolicznie uderzyć, by dać „swój głos tym, którym się go odbiera i budzić sumienia innych”.

CZYTAJ DALEJ

Szef MS: Polska w gronie europejskich państw, które gwarantują najwyższy standard ochrony przed przemocą domową

2022-12-06 17:25

[ TEMATY ]

przemoc

Zbigniew Ziobro

Adobe Stock.pl

Polska zalicza się do wąskiego grona europejskich państw, które gwarantują najwyższy standard ochrony głównie kobietom i dzieciom w związku z przemocą domową - mówił we wtorek szef MS, prokurator generalny Zbigniew Ziobro komentując zmiany w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej.

Ziobro powiedział na wtorkowej konferencji prasowej poświęconej zaleceniom dla prokuratury, by ta mogła skuteczniej przeciwdziałać przemocy domowej, że dzięki opracowanym w jego resorcie przepisom dotyczącym Polska "zalicza się do wąskiego grona europejskich państw, które gwarantują najwyższy standard ochrony głównie kobietom i dzieciom w związku z przemocą domową".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję