Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

USA

Uznanie osobowości prawnej dziecka nienarodzonego

Podpisaną przez prezydenta Stanów Zjednoczonych George’a W. Busha ustawę uznającą osobowość prawną dziecka nienarodzonego pozytywnie skomentował wiceprezes Papieskiej Akademii Życia - bp Elio Sgreccia. „Fakt, że zdobył się na to tak wielki naród, w którego historii dużą rolę odegrała ustawa aborcyjna, ma ogromną wagę” - powiedział włoski hierarcha w Radiu Watykańskim. Jego zdaniem, chodzi o wydarzenie istotne z prawnego i etycznego punktu widzenia, sama zaś ustawa „odpowiada rzeczywistości naukowej i antropologicznej”. Biskup wyraził nadzieję, iż zasada, że życie ludzkie zaczyna się nie z chwilą narodzin, lecz wcześniej, znajdzie odbicie również w ustawodawstwie innych krajów, w których dotychczas przeważa zasada tzw. autonomii, zgodnie z którą „o życiu i śmierci nienarodzonego decydują dorośli”, co jest antyludzkie - zakończył wiceprezes watykańskiej instytucji.

Niemcy

Krzyż Światowych Dni Młodzieży w Berlinie

Młodzi katolicy z Sarajewa w Bośni przekazali niemieckiej młodzieży w Niedzielę Palmową drewniany krzyż - symbol rozpoczęcia przygotowań do mających się odbyć w sierpniu 2005 r. w Kolonii 20. Światowych Dni Młodzieży. Przekazania krzyża dokonano podczas uroczystej Mszy św. w bazylice św. Jana w Berlinie. Liturgii przewodniczyli arcybiskup stolicy Niemiec - kard. Georg Sterzinsky oraz nuncjusz apostolski w Niemczech - abp Erwin Josef Ender. We Mszy św. uczestniczyło 1,5 tys. młodych katolików niemieckich i delegacje młodzieży z kilku krajów europejskich. Modlitwę Ojcze nasz odmówiono m.in. po polsku. Krajowy duszpasterz młodzieży - bp Franz-Josef Bode z Osnabrück podziękował za liczny udział młodzieży, która w ciągu najbliższych 17 miesięcy poniesie krzyż do wszystkich 27 diecezji niemieckich.
Po Mszy św., dzięki niemieckiej telewizji ZDF oraz włoskiej RAI, połączono się z Watykanem, gdzie Jan Paweł II świętował z młodzieżą Rzymu i regionu Lacjum tegoroczny - 19. Światowy Dzień Młodzieży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ziemia Święta

Trwa exodus chrześcijan

„Wznoszony przez Izrael mur ochronny zaostrza nacisk na chrześcijan w regionie - powiedział m.in. kustosz franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej - o. Giovanni Battistelli 4 kwietnia br. w Radiu Watykańskim. - Jeśli nie zostaną znalezione rzeczowe rozwiązania, perspektywy na przyszłość będą coraz gorsze i obawiam się, że chrześcijanie będą coraz bardziej zmuszani do opuszczenia swoich stron rodzinnych” - dodał.
Przełożony Franciszkanów, któremu Ojciec Święty Jan Paweł II powierzył opiekę nad miejscami świętymi w Jerozolimie, zwrócił uwagę, że wznoszony przez Izrael mur przebiega przez niektóre wspólnoty i oddziela wiernych od ich świątyń. W takiej sytuacji ważnym znakiem solidarności z miejscowymi chrześcijanami są pielgrzymki katolików z Europy do Ziemi Świętej. Obecność pielgrzymów „będzie podkreślała, iż miejsca święte należą do całego świata, przede wszystkim zaś do chrześcijaństwa” - stwierdził o. Battistelli.
Niemal jednocześnie, 5 kwietnia br., apel o pomoc dla chrześcijan w Ziemi Świętej wystosował kard. Ignace Moussa I Daoud, prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich.

Kuba

Apel Kościoła w sprawie więźniów politycznych

Kościół katolicki na Kubie zwrócił się do komunistycznych władz tego kraju z apelem o złagodzenie kar dla więźniów politycznych. Chodzi o 75 osób aresztowanych w ub.r. przez reżim Fidela Castro za propagowanie tzw. planu Vareli, mającego na celu demokratyzację systemu totalitarnego panującego na wyspie. Wszystkich skazano na wysokie kary więzienia za spiskowanie przeciwko kubańskiej rewolucji.
„Akt łaski nie jest gestem słabości, ale znakiem siły, szczególnie siły moralnej” - napisał m.in. w artykule redakcyjnym Orlando Marquez, redaktor naczelny czasopisma archidiecezji hawańskiej Palabra Nueva, a zarazem rzecznik prasowy kubańskiego Episkopatu.
Marquez odwołał się m.in. do słów Ojca Świętego Jana Pawła II, który apelował do Fidela Castro o akt łaski wobec więźniów politycznych. Publicysta przypomniał także, że zastosowanie takiego aktu nie jest czymś nowym dla kubańskiego wymiaru sprawiedliwości i wezwał władze przynajmniej do złagodzenia drakońskich kar, na które skazano opozycjonistów.

Reklama

Niemcy

W Berlinie zlicytowano kościół św. Jana Kapistrana, w którym od ponad 20 lat gromadzą się polscy katolicy, mieszkający na stałe bądź czasowo w stolicy Niemiec i okolicach. Decyzję o sprzedaży świątyni podjęła archidiecezja berlińska, próbując w ten sposób ratować swoją katastrofalną sytuację finansową. (Kościół kupił prywatny inwestor, który zamierza tam wybudować dom starców). Polska Misja Katolicka w Berlinie nie utraci jednak swojego statusu misyjnego i będzie miała prawo pozostać na starym miejscu jeszcze przez następne 2 lata. Archidiecezja szuka obecnie innego korzystnego miejsca dla Polaków. Przedstawiciele Kurii przyznają jednak, że nie będzie to łatwe, gdyż polska parafia jest największa w archidiecezji, a pomysł przyłączenia 30 tys. wiernych do parafii niemieckiej wywołuje wśród Polaków liczne protesty. Przeciwko sprzedaży kościoła „polskiego” w Berlinie protestowała Komisja Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Polonii i Polaków za granicą pod przewodnictwem Prymasa Polski - kard. Józefa Glempa.

Szwajcaria

„Walka z rasizmem i wszelką formą nietolerancji ma szanse powodzenia, jeśli ludzka godność i równość wszystkich staną się rzeczywistą podstawą relacji społecznych” - powiedział stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy urzędach ONZ w Genewie - abp Silvano Tomasi, podczas odbywającej się tam 60. sesji Komisji Praw Człowieka ONZ. „Owoce nietolerancji, opartej na przekonaniu o wyższości jakiejś grupy ze względu na jej pochodzenie - to przemoc i śmierć, czystki etniczne, fale uchodźców i nędza. Praktycznie na każdym kontynencie migranci narażeni są na ataki i spychanie na margines ze względu na uprzedzenia względem nich” - stwierdził m.in. abp Tomasi. Wskazał także na znaczenie, jakie dla walki z rasizmem na świecie mają instytucje religijne.

Reklama

Litwa

Zgodnie z decyzją Stolicy Apostolskiej, słynący łaskami obraz Jezusa Miłosiernego, znajdujący się w kościele pw. Świętego Ducha w Wilnie, zostanie przeniesiony do odległego o 300 m kościółka Świętej Trójcy. Po odrestaurowaniu kościółek ten przyjmie tytuł Miłosierdzia Bożego. Ponowna konsekracja świątyni odbędzie się w święto Bożego Miłosierdzia - 18 kwietnia br.
Według opublikowanego 5 kwietnia br. przez Kurię Diecezjalną w Wilnie komunikatu, wcześniejszy dekret w tej sprawie, wydany przez metropolitę wileńskiego - kard. Audrysa Juozasa Bačkisa, pozostaje ważny. „Stolica Apostolska zezwoliła metropolicie wileńskiemu, aby działał według własnego uznania, i wyraziła nadzieję, że kult Miłosierdzia Bożego będzie szerzył się na całej Litwie” - głosi komunikat. Decyzję kard. Bačkisa oprotestowała wcześniej społeczność polska na Litwie.

Chiny

Film Pasja jest obecnie wyświetlany w wielu miastach Chin, a młodzi katolicy po zobaczeniu go zachęcają do obejrzenia swych przyjaciół. Film oglądają również niekatolicy. Jeden z nich powiedział agencji: - Jestem głęboko poruszony tym, co widziałem. Nie mogę uwierzyć, że ktokolwiek mógł się tak poświęcić dla innych, a nawet umrzeć dla nich, i dodał: - Chcę się dowiedzieć czegoś więcej o chrześcijaństwie. Poproszę moich katolickich przyjaciół, aby opowiedzieli mi coś więcej o Kościele.

Tydzień na świecie

Były przywódca bośniackich Serbów - Radovan Karadżić, poszukiwany przez Haski Trybunał ds. Zbrodni w byłej Jugosławii, po raz kolejny wymknął się z rąk żołnierzy NATO. Próby jego schwytania trwają już od 7 lat.

Parlament Europejski większością 7 głosów odrzucił projekt uchwały wzywającej państwa członkowskie UE do legalizacji zabijania dzieci poczętych, a także legalizacji związków homoseksualnych wraz z prawem do adopcji dzieci.

Tegoroczne 27. Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane przez wspólnotę z Taizé w okresie między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem, odbędzie się w Lizbonie. Stolica Portugalii będzie po raz pierwszy gościć młodzież z całego kontynentu.

Media w USA doniosły, że głównym pośrednikiem w operacjach finansowych dokonywanych między ONZ a Irakiem w ramach programu Ropa za żywność był jeden z banków francuskich. Tym samym to na nim, a nie na Amerykanach - jak pisaliśmy wcześniej - ciąży wina za powstałe defraudacje i spowodowany tym kryzys ONZ.

Amerykanie postanowili rozszerzyć - na kolejne 27 krajów - nakaz pobierania od ich obywateli odcisków palców i fotografowania przy wjeździe do USA. Zasady te Polaków już obowiązują; teraz obejmą także m.in. Brytyjczyków i Australijczyków.

4 islamskich terrorystów - organizatorów krwawych ataków na hiszpańskie pociągi - wysadziło się w powietrze na chwilę przed szturmem policji na ich kryjówkę. Policja twierdzi, że błyskawiczne rozbicie tej grupy zapobiegło kolejnym zamachom.

Ogłoszono skład nowego rządu francuskiego, na którego czele stanął dotychczasowy premier Jean-Pierre Raffarin. Nowi ministrowie w rządzie premiera Raffarina to przede wszystkim czołowi politycy prezydenckiej Unii na rzecz Ruchu Ludowego i osoby spośród bliskich współpracowników prezydenta Jacques’a Chiraca.

Rządząca w Berlinie koalicja PDS-SPD uchwaliła nowy przepis, zakazujący noszenia we wszystkich urzędach publicznych niemieckiej stolicy jakichkolwiek symboli religijnych.

Serbski parlament postanowił, że zarówno były prezydent Slobodan Milošević, jak też inni oskarżeni odpowiadający przed Haskim Trybunałem ds. Zbrodni w byłej Jugosławii będą mieli zapewnione: stałą pensję, opłatę prawników i kosztów procesowych oraz zwrot kosztów podróży rodzin w odwiedziny do aresztu w Holandii.

Litewski Sejm pozbawił władzy prezydenta Rolandasa Paksasa, uznając go winnym pogwałcenia konstytucji.

Ukrywający się przed prokuraturą rosyjską Leonid Niewzlin, prawa ręka Michaiła Chodorkowskiego, ogłosił, że wycofuje się z finansowania opozycji antykremlowskiej.

W krajach Europy Środkowej i Wschodniej po ich wejściu do UE nastąpi wielkie rozczarowanie - przewidują analitycy z Economist Corporate Network, ośrodka związanego z brytyjskim tygodnikiem The Economist. Delia Meth-Cohn, współautorka studium na ten temat, pisze m.in., że „wiele lokalnych firm zbankrutuje lub zostanie wykupionych, a rządy będą zmniejszać wydatki socjalne, aby wspierać projekty współfinansowane przez UE”.

Ponad pół miliona osób demonstrowało w Niemczech przeciwko antyspołecznej polityce rządu. Największe protesty odbyły się w Berlinie, Stuttgarcie i Kolonii.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki wzajemności

2024-05-04 17:05

Archiwum ks. Wojciecha Węgrzyniaka

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Najważniejszym przykazaniem jest miłość, ale bez wzajemności miłość nigdy nie będzie ani owocna, ani radosna - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej 5 maja.

Ks. Węgrzyniak wskazuje na „wzajemność" jako słowo klucz do zrozumienia Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej. Podkreśla, że wydaje się ono ważniejsze niż „miłość" dla właściwego zrozumienia fragmentu Ewangelii św. Jana z tej niedzieli. „W piekle ludzie również są kochani przez Pana Boga, ale jeżeli cierpią, to dlatego, że tej miłości nie odwzajemniają” - zaznacza biblista.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył uroczystościom odpustowym na Kalwarii Pakoskiej, w Archidiecezjalnym Sanktuarium Męki Pańskiej, z okazji święta znalezienia Krzyża świętego. W homilii przypomniał, że właśnie na Krzyżu, w męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, najpełniej objawiła się miłość Boga. „To miłość, która rodzi życie” - podkreślił, przypominając, że znakiem tej miłości każdy chrześcijanin został naznaczony w dniu swojego chrztu świętego. „I choć znaku tego nie widać na naszych czołach, to powinien być w naszym sercu”.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

W czasie pierwszej Mszy św. proboszcz ks. Ryszard Pawluś przedstawił historię parafii w Skomielnej Białej. Sięga ona przełomu XV i XVI w. Pierwsza kaplica pod wezwaniem św. Sebastiana i św. Floriana powstała w 1550 r., a w XVIII w. przebudowano ją na kościół. Drewnianą budowlę wojska niemieckie spaliły w 1939 r. a już dwa lata później poświęcono tymczasowy barokowy kościół, a proboszczem został ks. Władysław Bodzek, który w 1966 r. został oficjalnie potwierdzony, gdy kard. Karol Wojtyła ustanowił w Skomielnej Białej parafię. Nowy kościół oddano do użytku w 1971 r., a konsekrowano w 1985 r. - Postawa wiary łączy się z zatroskaniem o kościół widzialny - mówił ksiądz proboszcz, podsumowując zarówno duchowy, jak i materialny wymiar życia wspólnoty parafialnej w Skomielnej Białej. Witając abp. Marka Jędraszewskiego, przekazał mu ciupagę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję