Reklama

Niedziela Lubelska

Nie ma jak rodzina! Antoniańskie Dni Rodziny

Ewa Kamińska

Antoniańskim Dniom Rodziny, które odbyły się 8-10 października w parafii pw. Św. Antoniego Padewskiego w Lublinie, przyświecało hasło „Nie ma jak rodzina, w niej tkwi moc i siła”. Był to błogosławiony czas nie tylko dla poszczególnych rodzin, ale dla parafii – rodziny rodzin. W ich organizację zaangażowało się wiele wspólnot m.in. Domowy Kościół, Neokatechumenat, Przyjaciele Oblubieńca, Rodzina Różańcowa, Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej, Harcerze i Harcerki z FSE, a przede wszystkim dzieci, które wprowadzały radosną atmosferę i brały udział różnych zajęciach. Pierwsze zadanie, które było przygotowaniem do Antoniańskich Dni Rodziny, to pokolorowanie obrazka z kościołem św. Antoniego i dorysowanie własnej rodziny zmierzającej do niego. Ich wystawa towarzyszyła spotkaniom w dolnym kościele.

Te niezwykłe dni rozpoczęły się w piątek nabożeństwem różańcowym w intencji rodzin i Mszą św. Ks. Proboszcz Marek Urban w homilii podkreślił znaczenie miłości małżeńskiej i rodzinnej wbrew krytyce, wyśmiewaniu i deptaniu wartości wierności w sakramencie małżeństwa i wiary w Boga. Bóg jest miłością i włożył w każdego z nas pragnienie upodobniania do Niego w miłości, byśmy sami stawali się miłością. Otwarcie się na Ducha Świętego może pomóc w odkrywaniu wyjątkowej relacji między kobietą a mężczyzną oraz w zbliżeniu między członkami rodziny.

Reklama

Po Mszy św. w dolnym kościele Edyta i Rafał Dyrkowie poprowadzili Twórczą Pracownię – z uśmiechem o rodzinie. Rodziny wraz z duszpasterzami rozwiązywały zadania dotyczące interpretacji otrzymanego cytatu i odpowiadały na konkretne pytania. Dzieci czynnie brały udział w tych zajęciach, podawały własne definicje rodziny np. rodzinę się kocha, a znajomych się lubi, lub określenie więzi – to serce przy sercu. Takie pojęcie jak i inne: wsparcie, zaufanie, miłość, więź, dziedzictwo były zobrazowane w formie żywych rzeźb wywołując przy tym żywe emocje. Szczególnie dzieci świetnie się bawiły.

W sobotę ADR rozpoczęły się panelem pt. Jaka jesteś rodzino? Zaproszeni goście psycholog i psychoterapeuta dr Iwona Ulfik-Jaworska oraz Michał Bator z Inicjatywy Tata.Net. Poprowadzili warsztaty – Trudne emocje w wychowaniu czyli jak być wystarczająco dobrym rodzicem oraz Sekrety efektywnych ojców. Uczestnicy byli bardzo zaangażowani w czasie warsztatów, które pozwoliły im uświadomić sobie, że nie ma złych emocji, że ich źródłem są niezaspokojone potrzeby, że można sobie z nimi radzić. Z kolei panowie mogli dowiedzieć, jak wielka jest ich rola w kształtowaniu silnej osobowości dziecka, dzięki czemu lepiej sobie ono radzi w trudnych sytuacjach, jak ważne jest budowanie relacji z nim i więzi. W czasie warsztatów dzieci miały różne zabawy, zajęcia plastyczne, gry planszowe pod okiem opiekunów.

Po podsumowaniu i wymianie spostrzeżeń, przyszedł czas na nabożeństwo różańcowe i Mszę św. Ks. Radosław Matraszek w homilii zwrócił uwagę na znaczenie Pisma Świętego w rodzinie. Nawiązując do Ewangelii wg św. Łukasza (Łk 11, 27) „Szczęśliwi są bardziej ci, którzy słuchają Słowa Bożego i strzegą je”, podkreślił, że lektura Pisma Świętego jest wielką pomocą w codziennym życiu. Świadczą o tym dwa przytoczone przez ks. Radosława świadectwa Marka: lektura Pisma Świętego daje mi wewnętrzny pokój i siłę do codziennego zmagania z życiem oraz Kasi - Na modlitwie z Pismem Świętym, Jezus pokazywał mi, kim jestem dla Niego, pokazywał mi, ile dla Niego znaczę; oddawałam Jezusowi czas, który wydawał mi się najlepszy, żeby Jego słuchać, żeby do Niego mówić, żeby odpowiadać na Jego Słowo.

Reklama

Po Eucharystii, w czasie której śpiewała Kapela Turobińska, w Dolnym Kościele odbył pełen dynamizmu i werwy jej koncert. Mimo że trwał ponad godzinę, nikt nie czuł znużenia. Kapela Turobińska imponowała dużą ilością instrumentów oraz wysokim profesjonalizmem śpiewających. Większość kapeli, to młodzież i dzieci. Można było podziwiać i wytrwałość poszczególnych członków, zwłaszcza pani dyrygent, którzy w czasie występu wszystko dawali z siebie. Kapela działa przy Szkole Podstawowej w Czernięcinie. Wśród różnorodnych piosenek wykonywane były m.in. utwory ludowe, a także Barka, Gdyby wiara twa, Polka Dziadek.

Niedziela była trzecim dniem poświęconym rodzinie. Oprawę zapewnił parafialny chór „Inspirante”. Rezydent ks. Tadeusz Fac w swoim kazaniu podkreślił znaczenie Dekalogu, którego przestrzeganie zapewnia szczęście rodzinne.

O 15.00 parafianie spotkali się na Koronce do Miłosierdzia Bożego w intencji rodzin. Następnie drużynowy Jarosław Murat zachęcił rodziny do udziału w grze miejskiej. Zadaniem uczestników gry było przeprowadzenie śledztwa dotyczącego porwania Kardynała Stefana Wyszyńskiego przez UB. Gra polegała na odczytaniu położenia z mapy zaszyfrowanej wiadomości, na rozszyfrowaniu jej, opatrzenie oddziału osób, które walczyły z UB oraz pokonanie samych komunistów w strategicznej potyczce.

Na rodziców i dzieci utrudzonych grą czekała gorąca kiełbaska, herbata oraz ciastka. Piknik pod chmurką przy kościele przyciągnął wielu chętnych. Był to czas na rozmowy rodzin i wspólnot, na zawarcie nowych znajomości. Ks. Proboszcz i księża wikariusze chętnie odpowiadali na pytania parafian, byli dyspozycyjni dla nich.

Uwieńczeniem Antoniańskich Dni Rodziny była wieczorna procesja różańcowa ulicami parafii. Prowadził ją ks. Daniel Mazurek, a rozważania do poszczególnych tajemnic napisane przez bł. Prymasa, czytała główna zelatorka parafialnego Żywego Różańca - Alfreda Tudruj. W procesji wzięło udział wiele dzieci ze swoimi rodzicami i młodzież. Śpiew w czasie procesji prowadził Łukasz Hapka grając na gitarze. Ks. Proboszcz dziękując wszystkim organizatorom i uczestnikom wyraził nadzieję, że w przyszłym roku odbędą się II Antoniańskie Dni Rodziny. Te pierwsze okazały się bardzo udane, dlatego warto je kontynuować.

2021-10-24 18:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stefania Łącka przyjmowała cierpienie dnia codziennego aż do utraty życia

2021-12-06 12:41

[ TEMATY ]

Stefania Łącka

Archiwum Urzędu Postulatorskiego

Stefania Łącka, obraz namalowany ze zdjęcia wykonanego po powrocie z obozu

Stefania Łącka, obraz namalowany ze zdjęcia wykonanego po powrocie z obozu

Modlitwa, świadectwo wiary, zaangażowanie społeczne, pomaganie innym zarówno w spokojnej codzienności przedwojennego życia jak i w skrajnych warunkach obozu koncentracyjnego, gotowość śmierci za drugą osobę – takie było życie Stefanii Łąckiej, harcerki, dziennikarki katolickiej, więźniarki Auschwitz.

Ze spokojem przyjęła zawód miłosny i to, że dostarczone jej z trudem lekarstwo, które mogło ocalić życie – ktoś ukradł. Zmarła tuż po wojnie w wieku 33 lat z powodu wyniszczenia organizmu. O historii tej młodej kobiety, której proces beatyfikacyjny rozpoczął się w diecezji tarnowskiej oraz o jej przesłaniu dla nas, współczesnych chrześcijan, mówi w rozmowie z KAI postulator procesu beatyfikacyjnego, ks. prof. Stanisław Sojka.

CZYTAJ DALEJ

Ratownicy dotarli do 42-letniego górnika

2021-12-06 13:16

[ TEMATY ]

górnicy

PAP

Po kilkudziesięciu godzinach nieprzerwanej akcji, w poniedziałek około południa ratownicy dotarli do 42-letniego górnika, uwięzionego od soboty w zawalonym wyrobisku kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej; mężczyzna nie daje oznak życia - wynika z informacji Polskiej Grupy Górniczej, do której należy kopalnia.

Wydostanie mężczyzny z zawału i transport na powierzchnię potrwa kilka godzin. Dopiero kiedy ratownikom uda się wydobyć pracownika z zawalonego chodnika, będzie mógł zobaczyć go lekarz, który może potwierdzić zgon.

CZYTAJ DALEJ

#AdwentowyGambit - odc. 10

2021-12-07 05:30

s. Agnieszka Bednarczyk FMA

Zapraszamy do obejrzenia dziesiątego odcinka "Adwentowego Gambitu". Począwszy od 28 listopada, kiedy to przypada I Niedziela Adwentu, aż do 24 grudnia na godz. 6:00 na kanale YouTube „Niedziela Wrocławska” każdego dnia dodawany będzie jeden odcinek.

Adwentowy Gambit - odcinek 10 - Wytrwałość

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję