Reklama

Niedziela Lubelska

Puławy. Pod znakiem Różańca

Agnieszka Marek

Październik od wieków poświęcony jest Maryi. Polacy szczególnie ukochali Matkę Bożą Różańcową i z wielką gorliwością przyjęli Jej prośby o codzienną modlitwę na różańcu w intencji nawrócenia grzeszników.

Duszpasterze parafii Matki Bożej Różańcowej w Puławach, jak co roku przed odpustem, zaprosili wiernych na trzydniowe rekolekcje pod hasłem „Matko obejmij nas”, poświęcone modlitwie różańcowej. Rozważania prowadził o. Rafał Kupczak OMI, który w pierwszej konferencji zachęcał do porzucenia postawy narzekania i odnalezienia radości i nadziei płynącej z rozważania tajemnic różańcowych. Podkreślił, że chrześcijanin nie może zatrzymać się na śmierci Jezusa, ale musi przejść do zmartwychwstania i dzielić się płynącą z niego radością. Przytaczając słowa św. Urszuli Ledóchowskiej, o. Rafał zachęcał do apostolstwa uśmiechu w stosunku do naszych najbliższych, sąsiadów i każdego człowieka, którego spotykamy. Drugą konferencję o. Kupczak poświęcił znaczeniu modlitwy w życiu chrześcijanina. Nauczał, że modlitwa musi wypływać z głębi serca i prowadzić do rozeznania Bożej woli, a nie sprowadzać się do przedstawiania Bogu naszych planów i pragnień. To Bóg jest tym, który widzi całość naszego życia i najlepszą drogę, która ma nas prowadzić do zbawienia, a nasze plany często oddalają nas od tego ostatecznego celu.

Reklama

Uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Różańcowej odbyły się w niedzielę, 10 października, w połączeniu z dziękczynieniem za stulecie istnienia świątyni oraz wizytacją kanoniczną abp. Stanisława Budzika. Metropolita przybył do Puław, aby modlić się z wiernymi, spotkać się z grupami duszpasterskimi działającymi przy parafii oraz przekazać zgromadzonym błogosławieństwo papieża Franciszka otrzymane w czasie wizyty ad limina w Rzymie. Na początku wizytacji abp Budzik zawierzył parafię Matce Bożej Różańcowej, zaś ks. kan. Piotr Trela przedstawił sprawozdanie z działalności parafii. Podkreślił, że w świątyni gromadzą się nie tylko parafianie, ale, ze względu na jej umiejscowienie w środku miasta, także mieszkańcy Puław i okolic. Szczególnym rysem parafii jest całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu oraz codzienna posługa kapłanów w konfesjonale, z której wierni chętnie korzystają. Parafia prowadzi także rekolekcje ewangelizacyjne, jak „Thalita cum – obudźmy radość” i „Effatha – otwórz się na radość”. Dużą pomocą dla osób starszych i chorych jest transmisja Mszy św. przez telewizję kablową.

W homilii niedzielnej abp Stanisław Budzik nauczał o wartości modlitwy, w której, na wzór króla Salomona, powinniśmy prosić o dobra duchowe, pośród których jest mądrość. Nawiązując do pytania ewangelicznego młodzieńca, ksiądz arcybiskup wskazał, że jedyną drogą do zbawienia jest Chrystus. Podkreślał, że na tej drodze powinniśmy pozbyć się przywiązania do dóbr materialnych, gdyż to przywiązanie pozbawia człowieka wolności, oddala od Boga i odgradza od innych ludzi. Dobra materialne są dane i zadane, dlatego każdy będzie rozliczony z ich właściwego używania, z dzielenia się z innymi tym, co posiadamy, a przed Bogiem i tak staniemy z pustymi rękami.

Częścią wizytacji były spotkania z grupami parafialnymi, jak Rada Parafialna, Koła Różańcowe, Wojownicy Maryi czy Wspólnota Galilea. Arcybiskup przybliżył zebranym postać bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i jego związki z archidiecezją lubelską oraz prowadził dialog z członkami wspólnot, słuchając z uwagą wypowiedzi o ich działalności i troskach związanych z codziennością parafian, szczególnie w dobie pandemii. Warto podkreślić, że członkowie wspólnot czynnie zaangażowali się w przygotowanie niedzielnych liturgii.

Reklama

Szczególnie uroczystą oprawę miała Eucharystia odpustowa, której przewodniczył abp Stanisław Budzik. Przybyli na nią zarówno księża rodacy, jak i poprzedni proboszczowie parafii Matki Bożej Różańcowej oraz kapłani z dekanatu puławskiego. Na odpust przybył również proboszcz parafii prawosławnej ks. Michał Doroszkiewicz. Obecni byli także przedstawiciele władz rządowych i samorządowych oraz puławskiego biznesu, którzy wspierali parafię finansowo na przestrzeni lat, parafianie i wierni z całego dekanatu. Na wstępie ks. Piotr Trela powitał zgromadzonych gości i parafian. Abp Budzik przekazał zebranym pozdrowienia od papieża Franciszka i zachęcił do modlitwy w intencji III Synodu Archidiecezji Lubelskiej i zaangażowania w budowanie domu komunii, którą ma być wspólnota Kościoła. W homilii metropolita skupił się na istocie modlitwy różańcowej, która jest rozważeniem tajemnic z życia Chrystusa. Zaznaczył, że rozpoczynając Różaniec od znaku krzyża odwołujemy się do tajemnicy Trójcy Świętej; domawiając Skład Apostolski podkreślamy zakorzenienie naszej wiary w wierze apostołów w Jezusa Chrystusa; Modlitwa Pańska daje poczucie powszechnego braterstwa w Kościele i nadaje Różańcowi charakter wspólnotowy, eklezjalny; Pozdrowienie Anielskie wyraża podziw wobec Maryi i wielkich dzieł, jakie dokonał w Niej Bóg, ale jednocześnie w centrum tej modlitwy stawiamy Jezusa, błogosławiony owoc łona Maryi.

Nawiązując do 100-lecia istnienia świątyni Matki Bożej Różańcowej w Puławach, abp Stanisław Budzik podziękował parafianom za troskę materialną o tę świątynię, ale przede wszystkim za budowanie wspólnoty duchowej, za tworzenie Kościoła, w którego centrum jest Chrystus spełniający swoją obietnicę, że pozostanie z nami po wszystkie dni aż do skończenia świata. Na koniec zachęcił do dziękczynienia za to, że jesteśmy świątynią Ducha Świętego wskazującego drogę do świętości, która jest powołaniem każdego człowieka. Po Eucharystii zgromadzeni udali się na procesję różańcową ulicami parafii. Rozważania do poszczególnych tajemnic prowadził o. Rafał, zaś modlitwę - członkowie wspólnot parafialnych. Po uroczystym Te Deum i pasterskim błogosławieństwie wszyscy rozeszli się do domów z posłaniem, by głosić Chrystusa i budować wspólnotę komunii swoim codziennym życiem.

Kościół Matki Bożej Różańcowej powstał w 1921 r. dla potrzeb garnizonu Puławy z przebudowanej cerkwi prawosławnej pw. Świętej Trójcy. Z wnętrza świątyni usunięto cerkiewne wrota i ikonostasy, a w ich miejsce wstawiono ołtarz i ambonę. Świątynia pw. Zmartwychwstania Pańskiego została konsekrowana 25 października 1921 r. Pierwszy kapelan, którego nazwisko jest znane, to ks. Zygmunt Adamczewski, który był puławskim prefektem od 1924 r. W kościele umieszczono wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej ze zniszczonego po bitwie pod Kaniowem sztandaru 2. Pułku Inżynieryjnego II Korpusu Polskiego na Wschodzie, ocalony przez mjr. Artura Górskiego. Swój obecny kształt świątynia zawdzięcza przebudowie w latach 1938-1939. W czasie wojny odprawiano tam również Msze św. dla ludności cywilnej ze względu na zniszczenia w innych puławskich kościołach, jednak był to nieustannie kościół garnizonowy. Dopiero 18 lutego 1998 r. abp Bolesław Pylak erygował parafię cywilną (za: Zbigniew Kiełb, Dzieje Kościoła Parafialnego pw. Matki Bożej Różańcowej w Puławach Fotografią Pisane, Puławy 2021).

2021-10-24 17:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: UE powinna wypracować wspólną politykę wobec migrantów

2021-12-06 15:50

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papież Franciszek powiedział w poniedziałek, że to UE powinna wypracować wspólną politykę wobec napływu migrantów. Oświadczył też, iż jest gotów pojechać do Moskwy, by "prowadzić dialog z bratem", nawiązując w ten sposób do ewentualnego spotkania z patriarchą Cyrylem.

Podczas konferencji prasowej w samolocie lecącym z Aten do Rzymu papież powiedział, że "ten, kto buduje mury" przed migrantami "traci sens historii". Odpowiadając na pytanie, czego należy oczekiwać od krajów europejskich, w tym Polski, w kwestii napływu nielegalnych migrantów, podkreślił, że w takich sytuacjach należy przede wszystkim pomagać ludziom.

CZYTAJ DALEJ

Ateny: papieski samolot wyruszył w drogę do Rzymu

2021-12-06 11:31

[ TEMATY ]

Franciszek

Franciszek w Grecji i na Cyprze

PAP

O godz. 11.56 czasu lokalnego (10. 56 czasu polskiego) samolot A 321 neo linii Aegean Airlines z Ojcem Świętym na pokładzie wystartował z międzynarodowego portu lotniczego w Atenach w drogę do Rzymu. W ten sposób zakończyła się, trwająca od 2 grudnia 35 podróż zagraniczna papieża Franciszka, podczas której odwiedził on Cypr i Grecję.

Ojca Świętego, przybywającego ze szkoły urszulanek powitał o godz. 11.25 przy wejściu do poczekalni dla VIP-ów Minister Spraw Zagranicznych Grecji, Nikos Dendias. Zaprosił papieża na kilkuminutowe spotkanie. Franciszek pożegnał się z żegnającymi go osobistościami i przy schodach samolotu ucisnął dłoń szefowi greckiej dyplomacji, wchodząc ma pokład samolotu.

CZYTAJ DALEJ

Czekały cały rok

2021-12-06 23:33

Danuta Kuglin

Dzieciaki szczęśliwe, pełne radości!

Dzieciaki szczęśliwe, pełne radości!

    6 grudnia to szczególny dzień, kiedy nasze serca otwierają się jeszcze bardziej na innych. Wspominamy w tym dniu postać dobrego biskupa.

    Święty Mikołaj zasłynął z dobroci tego sekretu, który przekazał Jezus: czyń dobro! Także do naszej parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Trzebini Sierszy dotarł św. Mikołaj. Wielka radość wśród dzieci, które cały rok czekały na ten dzień. Święty Mikołaj pytał, czy były grzeczne i jak się sprawowały, a na zakończenie spotkania obdarzył wszystkie dzieci słodkimi upominkami. . Dzieciaki szczęśliwe, pełne radości! Po takim spotkaniu cóż pozostaje?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję