Reklama

Niedziela Wrocławska

Przykład współpracy świeckich i duchownych

W kaplicy Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka przy ul. Fieldorfa odbyła się piękna uroczystość wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II oraz bł. Hanny Chrzanowskiej. Był to także dzień odpustu, gdyż kaplica szpitalna jest pod wezwaniem św. Jana Pawła II.

ks. Łukasz Romańczuk

Na Eucharystii, której przewodniczył ks. Krzysztof Jankowski, były kapelan tego szpitala obecni byli przedstawiciele personelu medycznego, a także pacjenci. Homilię wygłosił obecny kapelan - ks. Michał Adamkowski.

Ta dzisiejsza uroczystość jest przykładem dla nas współpracy świeckich z osobami duchownymi. Święty Jan Paweł II umacniał wierzących swoim słowem i przykładem, gdy spotykał się z ludźmi, dzielił się z nimi miłością Bożą, a bł. Hanna dążyła z pomocą chorym i potrzebującym. Była tam, gdzie panowała samotność, choroba, cierpienie. Dbała także o to, aby chorzy mieli możliwość pojednania się z Bogiem przed śmiercią i mogli przyjąć sakramenty święte - mówił ks. Krzysztof Jankowski.

Reklama

Homilia, którą wygłosił ks. Michał Adamkowski była ukazaniem wielkości, a zarazem prostoty w życiu i działaniu wielkich polskich postaci: św. Jana Pawła II i bł. Hanny Chrzanowskiej. -Papież Polak w swoim nauczaniu łączył naukę i wiarę. W swojej encyklice „Fides et ratio” pisał, że nauka i wiara są jak dwa skrzydła, na których człowiek wznosi się do Boga. Zapożyczając tę słowa, myślę, że się nie pomylę, stwierdzając, że medycyna i wiara są jak dwa skrzydła, dzięki którym człowiek może przezwyciężyć chorobę, aby wrócić do pełni zdrowia duszy i ciała - podkreślił ks. Michał.

Mówiąc o patronce pielęgniarek, kapłan zaznaczył, że jest ona kobietą niezwykle zasłużoną dla medycyny. Przybliżając życie i działalność bł. Hanny, kaznodzieja mówił o jej zaangażowaniu w pomoc chorym.- Po przejściu na wcześniejszą emeryturę zaangażowała się w organizowanie opieki nad obłożnie chorymi i opuszczonymi na terenach parafii krakowskich, przy pełnej aprobacie władz kościelnych. Potrafiła zdobyć pomoc materialną dla tej pracy, jak również zwerbować osoby chętne do współpracy: pielęgniarki, znajomych, studentów czy siostry zakonne. Przyuczała rodziny i sąsiadów do prostych posług przy obłożnie chorych. Jako pierwsza w Polsce zaczęła organizować rekolekcje dla chorych - mówił ks. Adamkowski.

Kapłan zwrócił także uwagę na fakt, że drogi św. Jana Pawła II i bł. Hanny Chrzanowskiej łączyły się ze sobą. - Hanna Chrzanowska zmarła 29 kwietnia 1973 roku. Kondukt pogrzebowy prowadził kard. Karol Wojtyła - powiedział ks. Michał, cytując słowa z pogrzebu kard. Wojtyły - "Dziękujemy Ci Pani Hanno, za to, że byłaś wśród nas; że byłaś taka, jaka byłaś, z tą Twoją wielką prostotą, z tym wewnętrznym żarem; że byłaś wśród nas jakimś wcieleniem Chrystusowych błogosławieństw z Kazania na Górze; zwłaszcza tego, które mówi: Błogosławieni miłosierni. Dziękujemy Panu Bogu za to życie, które miało taką wymowę, które pozostawiło nam takie świadectwo; tak bardzo przejrzyste, tak bardzo czytelne. Niech nagrodą Twoja będzie sam Pan; niech promieniowanie Twojej posługi trwa wśród nas i wszystkich nas nieustannie poucza, jak służyć Chrystusowi w bliźnich”.

Na zakończenie ks. Michał Adamkowski zachęcił wszystkich do odwiedzania kaplicy szpitalnej, która jest otwarta i dostępna całą dobę. Po błogosławieństwie i instalacji relikwii w kaplicy rozpoczęła się modlitwa litanią do bł. Hanny Chrzanowskiej, a po niej do św. Jana Pawła II.

2021-10-24 17:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Koncert Bocellego otworzy regionalne obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

2021-11-26 10:07

[ TEMATY ]

stan wojenny

Andrea Bocelli

Włodzimierz Rędzioch

Koncert włoskiego śpiewaka Andrei Bocellego z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach otworzy w niedzielę regionalne obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w woj. śląskim. Koncert w siedzibie NOSPR będzie miał charakter zamknięty.

Jak powiedział PAP szef społecznego komitetu pamięci górników poległych w kopalni Wujek Krzysztof Pluszczyk, koncert poświęcony pamięci górników z Wujka, poległych 16 grudnia 1981 r., będzie też rodzajem podziękowania dla uczestników różnych strajków 1981 r., a także dla wielu osób zaangażowanych w krzewienie pamięci o tych wydarzeniach.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papieski dyplomata zastąpi abp Hosera w Medziugorje

2021-11-27 13:51

[ TEMATY ]

Medjugorie

Archiwum autora

Kościół św. Jakuba w Medjugorie

Kościół św. Jakuba w Medjugorie

Ojciec Święty mianował wizytatorem apostolskim o specjalnym charakterze dla parafii Medziugorje, na czas nieokreślony i ad nutum Sanctae Sedis, abp Aldo Cavalli, dotychczasowego nuncjusza apostolskiego w Holandii – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Funkcję tę wcześniej – od 31 maja 2018 roku sprawował do swej śmierci (13 sierpnia 2021 r. ) abp Henryk Hoser SAC.

Abp Aldo Cavalli urodził się 18 października 1946 r. w Lecco, w Lombardii na północy Włoch. Święcenia kapłańskie przyjął 18 marca 1971 i został inkardynowany do diecezji Bergamo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję