Reklama

Niedziela Wrocławska

Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy!

Obchodzimy dzisiaj w Kościele Światowy Dzień Misji, który rozpoczyna jednocześnie Tydzień Misyjny. Warto w tym czasie bliżej poznać Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu” Wrocław i młodzież realnie zaangażowaną w misje!

Archiwum SWM Wrocław

Radosław Szczęch i Jakub Wojsławski na misjach w Liberii.

Radosław Szczęch i Jakub Wojsławski na misjach w Liberii.

Salezjański Wolontariat Misyjny tworzą ludzie z pasją – studenci i starsi absolwenci – którzy starają się pomagać najuboższym i najbardziej potrzebującym z krajów misyjnych. – Wspieramy wiele projektów, m.in. dożywianie dzieci w Sudanie Południowym, utrzymanie szkoły dla głuchych i niewidomych w Indiach czy wyposażenie kliniki i przedszkola w Etiopii – opowiada Paula Łuszczek, koordynator wolontariuszy SWM Wrocław. – Wszystkie projekty, które realizujemy, są odpowiedzią na realne potrzeby nadsyłane bezpośrednio od misjonarzy – podkreśla.

Niedziela Misyjna

Reklama

Młodzi ludzie nie tylko wyjeżdżają na misje, ale działają także na miejscu, w Polsce. – Jednym z naszych celów jest kształtowanie wrażliwości Polaków na potrzeby najuboższych z krajów misyjnych, dlatego m.in organizujemy Niedziele Misyjne w parafiach. Podczas takich wyjazdów do parafii Dolnego Śląska nie tylko zbieramy fundusze na projekty pomocowe, ale też opowiadamy o pracy misyjnej, o krajach misyjnych. Bardzo budujące dla nas jest to, jak wiele wsparcia i ciepłych słów tam otrzymujemy – mówi Paula.

W tą niedzielę wolontariusze SWM goszczą w dwóch wrocławskich parafiach: Najświętszego Zbawiciela (Wojszyce) oraz Matki Bożej Częstochowskiej (Zalesie). To wyjątkowa okazja do wysłuchania świadectw wolontariuszy i tym razem wsparcia placówek misyjnych w Indiach i Liberii.

Jak nie teraz, to kiedy?

Reklama

Radosław Szczęsny był w tym roku ponad 5 tygodni na misjach w Liberii. – Razem z innym wolontariuszem Kubą byliśmy w wiosce Tapita, gdzie uczyliśmy dzieci informatyki, pomagaliśmy remontować salę informatyczną, prowadziliśmy też Holiday Camp, czyli letnie półkolonie dla dzieciaków – opowiada Radek. – Cieszę się, że mogłem podzielić się tym, co potrafię. Niezwykłym przeżyciem było dla mnie, kiedy po naszych zajęciach przyszły dzieci i poprosiły, czy mógłbym ich jeszcze pouczyć, czy mógłbym pokazać im coś nowego. Było w nich też tyle wdzięczności i radości. Dzieci bardzo chcą się uczyć, problemem jest brak komputerów, brak sprzętu. Teraz w wiosce Tapita to się poprawiło, bo jako SWM udało nam się zakupić i zawieźć tam 15 komputerów, udało się także wyremontować salę informatyczną – dodaje.

Radek we Wrocławiu studiuje i pracuje, ale pochodzi z parafii salezjańskiej w Lubinie: – Zawsze marzyłem o misjach patrząc na misjonarzy, którzy przyjeżdżali do naszej parafii i opowiadali o swojej pracy. Ale niestety brakowało mi odwagi, dopiero niedawno stwierdziłem: jak nie teraz, to kiedy? Zdecydowałem się i przyszedłem na spotkanie SWM we Wrocławiu. Przyjęli mnie z otwartymi ramionami, a po dwóch latach formacji mogłem wyjechać na misje. Mojej decyzji nie żałuję. Jedyne, czego mogę żałować, to to, że zdecydowałem się tak późno.

Idźcie i głoście światu Ewangelię

Salezjański Wolontariat Misyjny we Wrocławiu już pod koniec września zainaugurował kolejny rok działalności – Przychodzimy, aby mimo wszystko podjąć to wezwanie Chrystusa „Idźcie i głoście światu Ewangelię”. W dzisiejszych czasach nie jest to popularne wezwanie, szczególnie wśród młodych ludzi. Mamy świadomość, że jest to wysiłek, który nas czeka, ale jest to także nasze chrześcijańskie powołanie – mówił do wolontariuszy ks. Jerzy Babiak, od 2011 r. prezes SWM Wrocław.

W trwającym Tygodniu Misyjnym ks. Babiak podkreśla, że chrześcijaństwo nie ma sensu bez dawania świadectwa wiary: – Jezus głośno nas woła, byśmy w Jego imieniu szli i ewangelizowali. To ogromne pragnienie Boga, aby chrześcijanie w końcu zrozumieli, że chrześcijaństwo nie ma sensu bez dawania świadectwa wierze. Idźcie i głoście – to wołanie, które powinniśmy dzisiaj na nowo usłyszeć i odczytać. Każda historia bycia misjonarzem rozpoczyna się od poszukiwania Boga. Papież Franciszek w tegorocznym orędziu na Światowy Dzień Misji dodał więcej: ewangelizacja rozpoczyna się od namiętnego poszukiwania Pana!

2021-10-24 12:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo na Jasnej Górze o współczesnych pokusach bałwochwalstwa

2022-01-16 13:56

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

Jasna Góra/Facebook

O współczesnych pokusach bałwochwalstwa mówił na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Wskazał, że dziś człowiekowi wmawia się, że na świecie żyje za dużo ludzi zaś zwierzęta mają te same prawa co człowiek. Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w uroczystość patriarchy Zakonu Paulinów św. Pawła Pustelnika.

Na początku Mszy św. o. Samuel Pacholski przeor Jasnej Góry podkreślił, że uroczystość św. Pawła Pierwszego Pustelnika, obchodzona we wszystkich paulińskich klasztorach w niedzielę po 15 stycznia, to dzień radości dzielonej przez zakonników z wszystkimi współpracownikami, zarówno duchownymi, jak i świeckimi, wiernymi objętymi paulińską troską duszpasterską i ewangelizacyjną.

CZYTAJ DALEJ

Jak działa Boża Opatrzność? Poznaj kilka inspirujących świadectw!

2022-01-18 07:56

[ TEMATY ]

duchowość

Opatrzność

Karol Porwich/Niedziela

Często słyszymy w kościele o Opatrzności Bożej, ale czy zauważamy ją w swoim życiu? Oto kilka niezwykłych historii ukazujących, że Bóg ma wszystko pod kontrolą.

Dostałam sukienkę

CZYTAJ DALEJ

Łódź: „Wokół Statutu Kaliskiego” – panel w ramach łódzkich obchodów XXV Dnia Judaizmu

2022-01-18 11:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

„Wokół Statutu Kaliskiego” – to tytuł panelu dyskusyjnego, który odbył się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi w ramach łódzkich obchodów Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim. W panelu obok arcybiskupa Grzegorza Rysia wzięli udział Joanna Podolska – dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi oraz Dawid Szychowski – Rabin Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję