Reklama

Z Krakowa

Kościół Na Skałce

Kościół poświęcony czci św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika Na Skałce w Krakowie, miejsce męczeńskiej śmierci św. Stanisława ze Szczepanowa, obok św. Wojciecha - głównego patrona Polski, wyniesionego do chwały ołtarzy przed 750 laty, brewe Jana Pawła II z 27 listopada 2003 r. został podniesiony do godności bazyliki mniejszej. Jest to już dziesiąta świątynia Krakowa - zwanego też Małym Rzymem lub Rzymem Północy - która zyskała to zaszczytne miano.

Niedziela Ogólnopolska 10/2004

Poświęcenie pamiątkowej tablicy

Poświęcenie pamiątkowej tablicy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

10. Bazylika mniejsza w Krakowie

Reklama

Uroczystości z okazji nadania skałecznej świątyni godności bazyliki mniejszej odbyły się w liturgiczne wspomnienie katedry św. Piotra w Rzymie, 22 lutego 2004 r. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił metropolita krakowski - kard. Franciszek Macharski.
Na uroczystość przybyli: bp Adam Śmigielski, bp Tadeusz Pieronek, bp Jan Kopiec, bp Jan Wątroba, bp Jan Szkodoń, generał Zakonu Paulinów - o. Izydor Matuszewski, redaktor naczelny Niedzieli - ks. inf. Ireneusz Skubiś, prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, przedstawiciele krakowskich uczelni, samorządowcy i wierni. O. Andrzej Napiórkowski - przeor klasztoru Paulinów Na Skałce wyraził w słowie na powitanie gości radość i wdzięczność Bogu za podniesienie świątyni do rangi bazyliki i podkreślił, że jest to kolejny owoc Roku Stanisławowskiego.
Brewe nadające kościołowi godność bazyliki odczytał ks. prof. dr hab. Jan Maciej Dyduch - kanclerz Kurii Metropolitalnej w Krakowie, a następnie przekazał dokument Ojcom Paulinom, od ponad 500 lat kustoszom tego miejsca. Brewe zostało podpisane osobiście przez Ojca Świętego Jana Pawła II, co jest szczególnym wyróżnieniem, podobnie jak w przypadku świątyni w Łagiewnikach.
Ojciec Święty w swym dokumencie przypomina wyjątkowe znaczenie świątyni, w której on sam często się modlił, i postanawia, aby została ona ozdobiona godnością bazyliki mniejszej.
W wygłoszonej homilii kard. Franciszek Macharski zwrócił uwagę na fakt, że uroczystość Na Skałce jest podkreśleniem więzów tego miejsca z Kościołem powszechnym.
Metropolita krakowski powiedział, że Stanisław nie czuł strachu przed „tymi, co władzę trzymają”. „Ofiara św. Stanisława to moc i światło, które znów wyraźnie puka do sumień ludzkich” - stwierdził kard. Macharski. Na zakończenie Mszy św. przemówił Generał Zakonu Paulinów.
Trwałym śladem wydarzenia jest pamiątkowa tablica z papieskim herbem wmurowana przed wejściem do świątyni, którą na zakończenie uroczystości odsłonił i poświęcił kard. Franciszek Macharski.
Podczas uroczystości podniesienia kościoła Na Skałce do godności bazyliki mniejszej śpiewał chór Pueri Cantores z Bochni. Wykonał on m.in. specjalnie na tę uroczystość skomponowany utwór pt. Splendor Patriae, Beatus vir, Sanctus Stanislaus, skomponowany przez Pawła Łukaszewskiego do słów prof. Jerzego Wojtczaka-Szyszkowskiego.

Z historii Skałki

Historia Skałki, dzieje świątyni skałecznej sięgają końca pierwszego tysiąclecia i wpisują się w religijną tradycję Kościoła i Narodu. Nieopodal Wzgórza Wawelskiego na niewielkim wzniesieniu, tuż nad brzegiem Wisły w XI wieku stanął niewielki kościółek, romańska rotunda „z białego kamienia” pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Była to kapelania biskupia. Gdy konflikt pomiędzy biskupem krakowskim Stanisławem ze Szczepanowa a królem Bolesławem Śmiałym zaostrzył się, Biskup z Wawelu przeniósł się do swojej kapelanii na Skałce. Rankiem 11 kwietnia 1079 r., gdy bp Stanisław odprawiał Mszę św., rozgniewany król otoczył kościółek wojskiem, a sam wkroczył do świątyni i zabił Biskupa uderzeniem w tył głowy. Następnie, aby nie dopuścić do kultu Biskupa, kazał poćwiartować jego ciało.
Według starodawnych zapisów, „porąbane na cząstki ciało Stanisława, strzeżone przez cztery orły, opromienione blaskiem z nieba i następnie scalone”, ze czcią pochowano w kościele św. Michała. Wzburzenie ludu sprawiło, że król musiał uchodzić z kraju, a niezwykłe zdarzenia, cuda i kult bp. Stanisława sprawiły, że 27 września 1088 r. bp Lambert postanowił jego relikwie przenieść do katedry na Wawelu i - jak powiada kronika - „złożył go pośrodku kościoła”. W 1253 r. papież Innocenty IV dokonał uroczystej kanonizacji św. Stanisława w Asyżu. 8 maja 1254 r. odbyły się w Krakowie uroczystości pokanonizacyjne z udziałem legata papieskiego, książąt, biskupów, duchowieństwa i tak wielką liczbą pielgrzymów, że miasto nie mogło ich pomieścić. Relikwie Świętego zostały rozdane do katedr i kościołów, a kult św. Stanisława ogarnął cały kraj. W ciągu wieków Stanisław stał się głównym patronem Polski.
Po kanonizacji św. Stanisława w XIV wieku w miejscu dawnej rotundy na Skałce wzniesiono okazałą gotycką świątynię, którą później, w XV wieku, Jan Długosz wraz z fundowanym przez siebie w 1472 r. klasztorem oddał Ojcom Paulinom, którzy do dzisiaj są kustoszami tego miejsca.
W latach 1734-51 na Skałce powstała kolejna - czwarta świątynia w stylu barokowym z pięknym wystrojem wewnętrznym, konsekrowana w 1751 r. W nawie po lewej stronie od wejścia, w miejscu, gdzie według tradycji znajdował się pierwszy grób Męczennika, znajduje się ołtarz św. Stanisława, z jego obrazem w złotej sukience, i oprawionym pniem drzewa, na którym Święty został poćwiartowany. Obok ołtarza na ścianie za szklaną osłoną zachowane zostały ślady krwi Męczennika. Gdy w 1434 r. wprowadzono na Wawelu królewskie koronacje, kandydat na króla w przeddzień koronacji zapewne w geście ekspiacji za zabójstwo św. Stanisława udawał się w pielgrzymkę na Skałkę do grobu Świętego, aby tam przemyśleć, co mu ma do powiedzenia Patron Polaków przed objęciem władzy. Kościół i klasztor Paulinów stały się z czasem silnym ośrodkiem duszpasterskim oraz ośrodkiem teologicznym z seminarium duchownym Zakonu, które przygotowuje młodych zakonników do kapłaństwa.
Po uroczystościach 800-lecia męczeńskiej śmierci św. Stanisława świątynia stała się, obok Wawelu, narodowym panteonem.

Znaczenie Skałki dziś

Do wielkiego znaczenia Skałki, jej wymowy religijnej i narodowej, przyczynił się kard. Karol Wojtyła. Jako metropolita krakowski zabiegał o to, by ożywić sięgającą 1253 r. tradycję procesji z Wawelu na Skałkę. Przełomowy był rok 1966 - milenium chrztu Polski, kiedy to kard. Wojtyła zaprosił do udziału w procesji cały Episkopat Polski. Od tego czasu ta narodowa manifestacja z relikwiami Ojców Narodu - św. Stanisława i św. Wojciecha oraz innych polskich świętych, której towarzyszy bicie królewskiego „Zygmunta” i wszystkich dzwonów w kościołach krakowskich, stała się dla Krakowa jednym z największych wydarzeń religijnych i patriotycznych.
W 1979 r. - w 900-lecie śmierci św. Stanisława - Ojciec Święty Jan Paweł II przybył do Polski i na Skałce spotkał się ze światem nauki, kultury i sztuki oraz z młodzieżą. Pamiątką tego spotkania jest krzyż obok sadzawki i popiersie Jana Pawła II w świątyni według projektu Adama Wojnara.
750. rocznica kanonizacji św. Stanisława połączona z obchodami 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II sprawiła, że uroczystości 8 maja 2003 r. na Skałce stały się wielką narodową manifestacją wiary i przywiązania Polaków do św. Stanisława, Ojca Świętego i skałecznej świątyni. Uwieńczeniem Roku Stanisławowskiego jest podniesienie kościoła do godności bazyliki mniejszej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

2025-04-03 14:13

[ TEMATY ]

śmierć

Karol Porwich

Dwie siostry zakonne zginęły w miniony poniedziałek w ataku uzbrojonych gangów na miasto Mirebalais. Zginęła również dziewczynka, którą opiekowały się siostry. Siostry Evanette Onezaire i Jeanne Voltaire należały do Zgromadzenia Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus. Zginęły podczas ataku koalicji gangów przestępczych Viv Ansanm na miasto Mirebalais, które leży około pięćdziesięciu kilometrów na północny wschód od stolicy Port-au-Prince.

Smutną wiadomość potwierdził przewodniczący Konferencji Episkopatu Haiti, arcybiskup Port-au-Prince - Max Leroy Mésidor. „To ogromna strata dla społeczności. Ofiary były wzorem do naśladowania”, powiedział hierarcha.
CZYTAJ DALEJ

Kraków: zamknięcie diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego ks. Józefa Kurzei

2025-04-03 14:05

[ TEMATY ]

Kraków

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Józef Kurzeja

Ks. Józef Kurzeja

W kaplicy Arcybiskupów Krakowskich odbyła się sesja zamykająca diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego ks. Józefa Kurzei - pierwszego proboszcza i budowniczego kościoła św. Maksymiliana Kolbego w Mistrzejowicach.

W czasie sesji zamykającej diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego ks. Józefa Kurzei postulator, ks. Andrzej Kopicz przypomniał słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II podczas konsekracji kościoła w Mistrzejowicach 22 czerwca 1983 r., w których Ojciec Święty zwracał się bezpośrednio do budowniczego świątyni, którego doczesne szczątki obecnie w niej spoczywają: „Księże Józefie, umiłowany Księże Józefie, pierwszy proboszczu mistrzejowicki, który dałeś duszę za tę cząstkę Kościoła krakowskiego. Niech Chrystus zmartwychwstały pozwoli ci, umiłowany Księże Józefie, radować się tą naszą dzisiejszą, niezwykłą, paschalną uroczystością. Gdy poświęcamy świątynię Bogu żywemu, wchodzimy w tajemnice Chrystusowej Paschy. Taki obraz przyszłego kościoła w Mistrzejowicach nosiłeś w swoim sercu, drogi Księże Józefie: obraz ukształtowany przez żywą wiarę. I z takim obrazem odszedłeś z tego świata, licząc zaledwie 39 lat: wyczerpany do końca Boży pracowniku, kapłanie Jezusa Chrystusa”.
CZYTAJ DALEJ

Pomagamy w budowie Centrum Zdrowia dla dzieci w stolicy Kamerunu

2025-04-03 23:06

Maria Ślusarz

    Zbiórką makulatury przy kościele św. Pawła Ap. w Bochni w sobotę 29 marca rozpoczęliśmy dwunasty rok akcji „Makulatura na misje”.

Zainteresowanie akcją było jak zwykle ogromne. Zebraliśmy rekordową ilość 37 270 kg zużytego papieru i tektury. Osiem osób przekazało ofiary pieniężne. Tak, więc na budowę Centrum Zdrowia mogliśmy przekazać kwotę 16 967 zł. Do pomocy przy sprawnym odbiorze makulatury i umieszczaniu jej w kontenerach włączyło się wiele osób. Z OSP Dołuszyce pomagali druhowie: Antoni Biłos, Bartłomiej Wełna, Dawid Lis, Filip Pabian i opiekun grupy Michał Święch. Dużą grupę stanowili wolontariusze z parafii św. Pawła Ap. z różnych grup apostolskich: Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Rodziny Kolpinga, Neokatechumenatu, Domowego Kościoła, a Adam Trojan wspomagał nas swoim transportem. Wszystkim składamy gorące wyrazy wdzięczności, a zwłaszcza młodzieży za piękną postawę.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję