Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Komunikat z posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu

23 lutego br. w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski odbyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski.
W czasie spotkania poruszono następujące zagadnienia:
- stan prac nad Traktatem Konstytucyjnym Unii Europejskiej;
- sposób dostosowania dotychczasowych regulacji w zakresie ulg celnych dla Kościoła katolickiego i innych Kościołów oraz związków wyznaniowych do wymogów prawa europejskiego;
- próby legalizacji związków homoseksualnych podejmowane przez grupę senatorów RP.
W posiedzeniu Komisji wzięli udział:
- ze strony kościelnej: kard. Józef Glemp - przewodniczący Komisji Episkopatu Polski, abp Tadeusz Gocłowski - współprzewodniczący Komisji Wspólnej, abp Zygmunt Kamiński - metropolita szczecińsko-kamieński,bp Tadeusz Pieronek - przewodniczący Kościelnej Komisji Konkordatowej, bp Alojzy Orszulik - biskup łowicki, bp Piotr Libera - sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, ks. Józef Kloch - rzecznik KEP, ks. Mirosław Kosek - kierownik Biura Sekretariatu KEP, Stefan Hambura - mecenas;
- ze strony rządowej: Leszek Miller - prezes Rady Ministrów; Józef Oleksy - wiceprezes Rady Ministrów, minister spraw wewnętrznych i administracji, współprzewodniczący Komisji Wspólnej; Waldemar Dąbrowski - minister kultury i dziedzictwa narodowego; Grzegorz Rydlewski - szef zespołu doradców Prezesa Rady Ministrów; Tadeusz Kozek - podsekretarz stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej; Adam Daniel Rotfeld - sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych; Franciszek Potulski - sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu; Marek Sadowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości; Wacława Wojtala - podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Kościół przeciwny rejestracji związków partnerskich

Stanowisko przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski w Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu - w związku z inicjatywą ustawodawczą dotyczącą rejestrowanych związków partnerskich.
W związku z inicjatywą ustawodawczą grupy senatorów, zmierzającą do uchwalenia ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich - strona kościelna wyraża następujące stanowisko:
1. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej w art. 18 ujmuje małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny i stanowi, że - obok rodziny, macierzyństwa i rodzicielstwa - małżeństwo znajduje się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej. Stosownie do tego, naczelne organy władzy państwowej zobowiązane są do przeciwstawiania się wszelkim inicjatywom, które mogłyby tym fundamentalnym dla życia społecznego wartościom zagrażać.
2. Przedstawiony przez wspomnianą grupę senatorów projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich trudno uznać za poważną inicjatywę ustawodawczą. Jednakże, gdyby projekt ten został uchwalony, spowodowałoby to niepowetowane szkody społeczne, w szczególności w sferze wychowania, małżeństwa i rodziny.
3. Przywoływane przez rzeczników tej inicjatywy argumenty i uzasadnienia są oparte na błędnych podstawach i nieprzekonywające. Powoływanie się na to, że projekt ustawy mówi o związkach partnerskich, a nie małżeńskich - w świetle treści projektu ustawy - graniczy z manipulacją.
Biorąc pod uwagę powyższe, strona kościelna oczekuje od naczelnych organów Państwa stosownych decyzji i działań zmierzających do realizacji konstytucyjnej zasady szczególnej ochrony rodziny i małżeństwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Abp Tadeusz Gocłowski
Współprzewodniczący Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa, dnia 23 lutego 2004 r.

Uroczystości w Niegowici

W parafii Niegowić - gdzie Jan Paweł II jako wikary rozpoczynał swoje kapłaństwo - 22 lutego br. odbyły się uroczystości 120. rocznicy urodzin karmelity bosego sługi Bożego o. Anzelma od św. Andrzeja Corsini - Macieja Józefa Gądka (1884-1969), założyciela Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył prowincjał krakowskiej prowincji Karmelitów Bosych - o. dr Szczepan T. Praśkiewicz OCD, a słowo Boże wygłosił prowincjał warszawskiej prowincji Karmelitów Bosych - o. Marian Stankiewicz OCD.
Pod przewodnictwem ks. Pawła Sukiennika - proboszcza parafii Niegowić - odbyło się poświęcenie placu i fundamentów budowanego Domu Pamięci sługi Bożego o. Anzelma Gądka OCD w Marszowicach. W miejscu tym stał dom rodziny Gądków, gdzie 120 lat temu Sługa Boży przyszedł na świat, gdzie spędził swoje dzieciństwo i skąd w wieku 11 lat wyruszył do Wadowic, by wkroczyć na drogę powołania karmelitańskiego. Będzie to rekonstrukcja domu rodzinnego o. Anzelma, z salą przeznaczoną na gabloty z fotografiami oraz informacjami dotyczącymi jego życia i działalności.

Reklama

Triduum odpustowe w Wadowicach

z okazji przyozdobienia obrazu św. Józefa w kościele Karmelitów Bosych Pierścieniem Jana Pawła II

17-19 marca 2004 r.

Idźcie do Józefa, co On Wam powie, czyńcie
(Rdz 41,55)

17 marca
godz. 8.00 - Mszę św. odprawi i homilię wygłosi o. Dario Cumer OCD, rektor Papieskiego Instytutu Duchowości „Teresianum” w Rzymie;
godz. 17.00 - Mszę św. odprawi o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD, prowincjał Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych, a homilię wygłosi o. Melchior Wróbel OCD, podprzeor klasztoru Karmelitów Bosych w Wadowicach 18 marca
godz. 8.00 - Mszę św. odprawi o. Leszek Pawlak OCarm, prowincjał Polskiej Prowincji Karmelitów, a homilię wygłosi o. Michał Wojnarowski OCarm z klasztoru Karmelitów Na Piasku w Krakowie;
godz. 17.00 - Mszę św. odprawi i homilię wygłosi o. Roman Llamas OCD, wicedyrektor Centrum Józefologicznego w Valladolid w Hiszpanii

19 marca
godz. 8.00 - Mszę św. odprawi i homilię wygłosi ks. prof. Andrzej Latoń, prezes Polskiego Studium Józefologicznego w Kaliszu;
godz. 9.15 - Recital słowno-muzyczny o roli św. Józefa i historii jego kultu w Kościele i w Karmelu poprowadzą alumni Wyższego Seminarium Duchownego Karmelitów Bosych z Lublina;
godz. 10.30 - uroczystej Sumie z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski będzie przewodniczył kard. Franciszek Macharski, arcybiskup metropolita krakowski, który przyozdobi Pierścieniem Jana Pawła II obraz św. Józefa - Oblubieńca Najświetszej Maryi Panny i dokona poświęcenia nowej polichromii kościoła;
godz. 17.00 - Dziękczynnej Eucharystii za przyozdobienie Obrazu św. Józefa Papieskim Pierścieniem będzie przewodniczył i homilię wygłosi o. Sylwan Zieliński OCD, przeor klasztoru Karmelitów Bosych w Wadowicach

Wadowiccy Karmelici Bosi serdecznie zapraszają i udzielają niezbędnych informacji pod nr. tel.: (0-33) 873-20-82; tel. kom. 0-609 20-56-38; e-mail: sylz@alpha.net.pl

Tydzień w Polsce

25-lecie sakry biskupiej Prymasa Polski - kard. Józefa Glempa świętowano podczas Mszy św. pod jego przewodnictwem w warszawskim kościele Sióstr Wizytek.

W Warszawie spotkała się Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski. Jednym z głównych tematów obrad było opracowanie duchowego programu przygotowania Polaków do integracji z UE. Prymas Polski zaproponował przeprowadzenie we wszystkich diecezjach i parafiach kraju przed 1 maja br. specjalnej nowenny. 2 maja na Polach Wilanowskich ma się odbyć wielka celebra z udziałem Episkopatu Polski i przedstawicieli Episkopatów z całej Europy.

Komisja Wspólna Rządu i Episkopatu przyjęła treść poprawki do ustawy o stosunku państwo - Kościół, dzięki której po wejściu do UE Kościół zachowa ulgi celne na przedmioty przeznaczone na cele charytatywne, oświatowe i kultu religijnego. Strona rządowa poinformowała o stanie prac nad traktatem konstytucyjnym UE. Ponadto przedstawiciele Kościoła przekazali stronie rządowej protest w sprawie próby legalizacji związków homoseksualnych. W obradach uczestniczył Prymas Polski - kard. Józef Glemp oraz premier Leszek Miller.

Po wejściu do Unii Europejskiej Polacy będą mogli swobodnie pracować w Wielkiej Brytanii - oznajmił rząd w Londynie. - Ale nie dostaną pełnych świadczeń socjalnych. Tymczasem Francja najprawdopodobniej otworzy swój rynek pracy dla obywateli nowych państw członkowskich UE (w tym Polaków) nie po 2, ale po 5 latach.

W Sejmie uchwalono, że od 1 maja br. wzrośnie z 7 do 22% stawka VAT na materiały budowlane (do zablokowania tej podwyżki zabrakło opozycji zaledwie 6 głosów).

Prezentując posłom rządową informację na temat bezpieczeństwa energetycznego Polski, wiceminister gospodarki Jacek Piechota nie zawahał się przyznać, że nie jesteśmy i nigdy nie będziemy niezależni od zagranicznych dostawców.

Tuż przed końcem sejmowych prac nad ustawą medialną Aleksandra Jakubowska zgłosiła do niej poprawki ograniczające koncentrację kapitału w mediach - dokładnie te same, co latem 2003 r.

2 maja będzie Dniem Flagi RP - zdecydowali posłowie, odrzucając poprawkę Senatu ustanawiającą ten dzień Dniem Orła Białego. Sejm przyjął natomiast poprawkę Senatu wprowadzającą zakaz używania ustawowo zdefiniowanych symboli RP na przedmiotach przeznaczonych do obrotu handlowego. Poprawka dopuszcza umieszczanie na tych przedmiotach godła i barw RP „w formie stylizowanej lub artystycznie przetworzonej”.

Sejm przyjął uchwałę o uczczeniu 120. rocznicy urodzin Macieja Rataja, marszałka Sejmu II RP w latach 1922-28, rozstrzelanego w Palmirach w 1940 r. Podkreślono m.in., że zapisał się on w pamięci Polaków jako wybitny mąż stanu i gorący patriota.

Rzeczpospolita - ostatni w Europie wielki dziennik, w którym udziały ma państwo - zostanie do końca sprywatyzowana. Ministerstwo Skarbu wszczęło procedurę komercjalizacji Państwowego Przedsiębiorstwa Wydawniczego, które jest właścicielem 49% udziałów spółki Presspublica - wydawcy Rzeczpospolitej.

Według doniesień prasy, Polska będzie jednym z najdroższych pod względem kosztów życia i prowadzenia biznesu spośród 10 państw, które 1 maja 2004 r. przystąpią do Unii Europejskiej.

Nie da się leczyć chorych na raka za pieniądze proponowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia - twierdzą onkolodzy. Za niektóre zabiegi dostają kilkadziesiąt procent mniej niż rok temu.

GUS poinformował, że mimo szybkiego wzrostu gospodarczego (4,7% PKB w IV kwartale 2003 r.) bezrobocie przekroczyło w styczniu 20,6%.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie tylko duchowa przestrzeń

2024-04-25 11:15

[ TEMATY ]

Kurs Alpha

Parafia Czerwieńsk

Archiwum parafii

24 kwietnia odbyło się czwarte spotkanie. Uczestniczyło w nim ponad 40 osób.

24 kwietnia odbyło się czwarte spotkanie. Uczestniczyło w nim ponad 40 osób.

W parafii pw. św. Wojciecha w Czerwieńsku trwa Kurs Alpha.

To cykl 11 spotkań prowadzący do poznania i przypomnienia podstawowych prawd wiary chrześcijańskiej podanych w ciekawej i dynamicznej formie. Na każde ze spotkań składają się wspólny posiłek, katecheza i rozmowa w małej grupie.

CZYTAJ DALEJ

List pasterski z okazji jubileuszu diecezji lubuskiej

2024-04-25 16:00

[ TEMATY ]

jubileusz

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

List Pasterski

diecezja lubuska

Karolina Krasowska

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

Bp Tadeusz Lityński skierował do diecezjan list pasterski z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej. Poniżej publikujemy pełną treść słowa Biskupa Diecezjalnego, które w kościołach i kaplicach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zostanie odczytane w niedzielę 28 kwietnia 2024.

Drodzy Diecezjanie, Bracia i Siostry,

CZYTAJ DALEJ

Abp S. Budzik: dialog Kościołów Polski i Niemiec jest na najlepszej drodze

2024-04-25 16:33

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Niemcy

abp Stanisław Budzik

Episkopat News

„Cieszymy się, że nasz dialog przebiegał w bardzo sympatycznej atmosferze, wzajemnym zrozumieniu i życzliwości. Mówiliśmy także o różnicach, które są między nami a także o niepokojach, które budzi droga synodalna” - podsumowuje abp Stanisław Budzik. W dniach 23-25 kwietnia br. odbyło się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania był metropolita lubelski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

W spotkaniu grupy kontaktowej wzięli udział: kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii, bp Wolfgang Ipold z Görlitz oraz szef komisji Justitia et Pax dr Jörg Lüer; ze strony polskiej obecny był abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i przewodniczący Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, bp Tadeusz Lityński, biskup zielonogórsko-gorzowski, ks. prałat Jarosław Mrówczyński, zastępca Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski oraz ks. prof. Grzegorz Chojnacki ze Szczecina. W spotkaniu nie mógł wziąć udziału współprzewodniczący grupy kontaktowej biskup Bertram Meier z Augsburga, a jego wystąpienie zostało odczytane podczas obrad.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję