Reklama

Niedziela Wrocławska

Bronił spraw, za które oddał życie

W parafii pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze wprowadzone zostały relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Podczas Eucharystii, której przewodniczył ks. Stanisław Wójcik, proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Wałbrzychu, a homilię wygłosił proboszcz parafii, ks. Krzysztof Hajdun, obecny był brat ks. Jerzego wraz ze swoją rodziną. Na uroczystość przybyły także władze dolnośląskiej NSZZ Solidarność.

ks. Łukasz Romańczuk

W procesji wejścia relikwie wniósł Józef Popiełuszko, brat bł. ks. Jerzego

W procesji wejścia relikwie wniósł Józef Popiełuszko, brat bł. ks. Jerzego

W procesji wejścia relikwie bł. ks. Jerzego wniósł Józef Popiełuszko, brat zamordowanego kapłana.

Rozpoczynając homilię, ks. Hajdun mówił o mijającym czasie i trwającej pamięci o bł. ks. Jerzym. Zwrócił także uwagę na miejsce pochówku, a wcześniej posługi, ks. Popiełuszki, czyli kościół pw. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. - Przechodząc przez poszczególne sale, byłem bardzo wzruszony, zwłaszcza gdy widziałem zdjęcia ks. Jerzego, jego zmasakrowane i ciało. Miałem wtedy wrażenie, jakby brzmiały mi w uszach słowa z Pisma Świętego: „Podałem grzbiet mój bijącym i policzki moje rwącym mi brodę” - mówił kapłan i dodał: - I dziś możemy zapytać, czy ks. Jerzy był zbrodniarzem, przestępcą, złodziejem, terrorystą, że trzeba było tak wiele nienawiści, aby go zniszczyć? Pytamy dzisiaj o jego śmierć. Czy była ona potrzebna?

Reklama

Odpowiadając na zadane pytanie, proboszcz z Nowego Dworu zwrócił uwagę, że osoby odpowiedzialne za śmierć ks. Popiełuszki bały się prawd, które głosił. Powodem była także obrona ludzi pracy. Jego nauczanie było oparte o Katolicką Naukę Społeczną. - Nie martwił się o to, co będzie jutro, czy coś będzie miał. Potrafił oddać swoje buty człowiekowi będącemu w potrzebie. [...] Zagrażało mu wiele niebezpieczeństw, dlatego ludzie pracy starali się dbać o jego bezpieczeństwo - powiedział ks. Hajdun.

W dalszej części kaznodzieja skupił się na ukazaniu tego, co dawało ks. Jerzemu siłę w działaniu. - Tą siłą była dla niego Eucharystia. Taki też był jego ostatni dzień życia. 14 października pojechał do Bydgoszczy, aby odprawić Mszę świętą. Poprosił robotników, aby nie używali siły, przemocy, by nie kierowali się zemstą, ale zaprzęgli w swoje postępowanie przebaczenie - mówił ks. proboszcz.

Na zakończenie Eucharystii medale “40-lecia Solidarności” zostały wręczone Józefowi Popiełuszce, jego małżonce oraz synowi. Medal ten otrzymał także ks. Stanisław Wójcik.

2021-10-17 16:00

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania/ Ataki nożowników w aglomeracji Madrytu; jeden zabity, czterech rannych

2021-11-26 18:25

[ TEMATY ]

przemoc

Hiszpania

atak

pixabay

30-letni mężczyzna stracił życie, a cztery osoby odniosły obrażenia w efekcie ataków nożowników w centrum Madrytu i na przedmieściach. Do tragicznych wydarzeń doszło w nocy z czwartku na piątek, głównie w pobliżu dworców kolejowych. Na razie nie wiadomo, czy ataki były skoordynowane ani jakie były motywy sprawców.

Według policji śmiertelna ofiara ataku to jeden z przechodniów, który został znaleziony z raną kłutą w pobliżu stacji kolejowej w miejscowości Cercedilla, ponad 50 km na północny zachód od stolicy.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek usprawnia procedurę orzeczenia nieważności małżeństwa

2021-11-26 15:48

[ TEMATY ]

małżeństwo

papież Franciszek

Adobe Stock

Papież powołał do życia nową komisję przy Rocie Rzymskiej. Jej zadaniem będzie pomoc w stosowaniu przepisów dotyczących orzeczeń nieważności małżeństwa, które zostały zreformowane w 2015 r. Komisji będzie przewodniczył obecny dziekan Roty, ks. Alejandro Arellano Cedillo.

Franciszek powraca do tematu po sześciu latach od opublikowania motu proprio „Mitis Iudex Dominus Iesus”, którym zreformował proces kanoniczny w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Reforma polegała nie tylko na uproszczeniu samej procedury prawnej, ale także na powierzeniu większej odpowiedzialności miejscowym biskupom, co przyspiesza proces i czyni go bardziej dostępnym dla stron. Teraz – jak czytamy w motu proprio – Franciszek chce nadać zmianom „nowy impuls” w diecezjach włoskich i wesprzeć je w przyjęciu reformy.

CZYTAJ DALEJ

Zacznijmy Adwent z biskupem w katedrze

2021-11-27 12:43

[ TEMATY ]

adwent

bp Marek Mendyk

nieszpory

Świdnica ‑ Katedra

ks. Mirosław Benedyk

Katedralny wieniec adwentowy

Katedralny wieniec adwentowy

W sobotę 27 listopada o godz. 17.00 bp Marek Mendyk w katedrze świdnickiej będzie przewodniczył uroczystym Nieszporom I Niedzieli Adwentu.

Do wspólnej modlitwy zaproszeni są nie tylko mieszkańcy Świdnicy, ale i księża, siostry, bracia i wierni świeccy, którzy pragną liturgicznie rozpocząć czas przygotowania do przyjścia Jezusa na świat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję