Reklama

Polska

Jasna Góra: Modlitwa za Polonię świata

O świadome, głębokie przeżywanie wiary wobec zderzania się różnych światopoglądów we współczesnym świecie, o trwałość rodzin dotkniętych emigracyjną rozłąką oraz o zgodę i jedność w Ojczyźnie modlili się uczestnicy Jasnogórskiej Nocy Czuwania w intencji polskich emigrantów i ich duszpasterzy. Prosili, by wśród polskich emigrantów nigdy nie zabrakło kapłanów.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Polonia

Karol Porwich/Niedziela

Był to także czas dziękczynienia za dwóch wielkich prymasów Polski; bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, protektora Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i kard. Augusta Hlonda, założyciela Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w roku 140 rocznicy urodzin.

Czuwanie w intencji Polonii świata zorganizowane zostało przez Towarzystwo Chrystusowe już od 36 lat. Co roku gromadzi chrystusowców pracujących w kraju i za granicą, nowicjuszy i kleryków Towarzystwa Chrystusowego, Siostry Misjonarki Chrystusa Króla, przedstawicieli Polonii, w tym roku głównie z Niemiec, oraz rodziny emigrantów.

Reklama

Na motto czuwania wybrano słowa kard. Hlonda „Być katolikiem w sercu”.

Wszystkich uczestników jasnogórskiego spotkania pozdrowił w specjalnym liście abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP powierzył ich modlitwie sprawy Kościoła w Polsce i na świecie, nasza Ojczyznę i wszystkich rodaków w kraju i poza jego granicami.

Słowa wdzięczności i podziękowania przekazał także abp Wojciech Polak. Prymas Polski zapewnił o modlitwie za rodaków w kraju i za granicą, duszpasterzy polonijnych, siostry misjonarki, członków Ruchu Apostolatu Emigracyjnego, alumnów Seminarium Duchownego Towarzystwa Chrystusowego, którego współzałożycielem jest ks. Ignacy Posadzy, kapłan arch. gnieźnieńskiej. Podkreślił, ze dziś każdy z nas potrzebuje głębokiego zawierzenia Maryi swojego życia i działania na wzór wielkich Prymasów Polski: bł. kard. Wyszyńskiego i kard. Hlonda. - Potrzebujemy dzisiaj takiego zawierzenia, bo ludzkie pomysły i rozwiązania tak często prowadza nas w ślepe uliczki. Dużo bardziej musimy dać się Jej poprowadzić, niż utwierdzać się w przekonaniu, że to my wiemy lepiej - napisał abp Polak.

Reklama

Specjalne przesłanie do pielgrzymów skierował bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji. Wskazał w nim na dziedzictwo pozostawione przez kard. Hlonda, którym jest „pobożność maryjna i dobrze znane wszystkim proroctwo:” Zwycięstwo jeśli przyjdzie, przyjdzie przez Maryję”. – Właśnie niepokalane serce Maryi jest najlepsza odpowiedzią na pytanie związane z hasłem tegorocznej Jasnogórskiej Nocy czuwania – co znaczy być katolikiem w sercu? To znaczy naśladować Maryję, która w swoim sercu zachowywała i rozważała wszystko, co było związane z osoba i zżyciem Jezusa - napisał m.in. bp Lechowicz.

Od prawie 90 lat chrystusowcy nieprzerwanie służą rodakom poza granicami kraju, prowadząc działalność duszpasterską oraz troszcząc się o zachowanie polskiej kultury, patriotyzmu i więzi między rodakami.

Ks. Mateusz Socha odpowiedzialny za tegoroczne czuwanie zauważył, że mimo coraz mniejszej bariery językowej Polaków poza granicami, misja chrystusowców wciąż jest ważna i bardzo potrzebna - Też nie można zapominać, że my jako Polacy, mamy swoje tradycyjne nabożeństwa, związane z naszymi największymi świętami, czy to w tradycji Wielkiego Tygodnia: święconka, adoracja krzyża, , czy to Boże Narodzenie i tradycje wyniesione z ojczyzny. Uczestnictwo w nich może zapewnić kapłan Polak – podkreślił chrystusowiec.

Zauważył też, że duszpasterstwo w języku polskim jest dla Polaków żyjących w obcych środowiskach elementem „swoistego oddechu, nabrania sił, aby w natłoku różnych kultur się nie zagubić”.

Parafia polonijna jest często miejscem, gdzie Polacy mogą kultywować polskie tradycje (akademie upamiętniające ważne rocznice narodowe, spotkania opłatkowe czy wielkanocne), dbać o zachowanie ojczystego języka (szkoły polskie), uczestniczyć w życiu różnych organizacji polonijnych (polskie kluby, czytelnie, organizacje kombatanckie i harcerskie). Młodzież polonijna skupiona jest często w organizacjach sportowych i zespołach folklorystycznych. Szczególną troskę o rodaków muszą wykazywać księża pracujący poza wschodnimi rubieżami Polski, gdzie trwa odbudowa życia chrześcijańskiego i katolickiego, niszczonego celowo przez wiele lat.

Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej założył 8 września 1932 r. Prymas Polski, kard. August Hlond. Bezpośrednio po zakończeniu wojny księża chrystusowcy jako pierwsi podjęli pracę duszpasterską na Pomorzu Zachodnim, które po kilku wiekach powróciło do Polski, organizując tam sieć parafii i prowadząc posługę wśród przesiedlonych na te tereny rodaków z Kresów Wschodnich.

Ponadto charyzmat zgromadzenia, liczący obecnie ok. 430 zakonników, realizowany jest poprzez działalność pobudzającą Polaków do troski o polską emigrację. To zadanie wypełnia Ruch Apostolstwa Emigracyjnego (RAE) oraz Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego (IDE).

Członkami zgromadzenia mogą być wyłącznie Polacy bądź urodzeni w innych krajach obywatele polskiego pochodzenia.

Poza granicami Polski mieszka prawie 20 mln osób, które przyznają się do polskich korzeni. Najwięcej przedstawicieli Polonii, szacunkowo ok. 9,6 mln osób mieszka w USA.

W 2021 roku, podobnie jak w latach ubiegłych Polacy, najchętniej emigrują do Niemiec.

2021-10-16 11:41

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ruszył Most Modlitewny łączący parafie polskie i syberyjskie

[ TEMATY ]

modlitwa

Polonia

Syberia

Fotolia.com

Już trzynaście polskich parafii włączyło się w akcję Most Modlitewny. Czekamy na nowych chętnych – mówi ks. Leszek Kryża SChr, dyrektor Biura Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Z ramienia Konferencji Episkopatu Polski jest on koordynatorem inicjatywy łączącej polskie parafie z parafiami syberyjskimi.

Akcja budowania mostów modlitwy polega na współpracy konkretnej polskiej parafii z parafią syberyjską. Znajomość, budowanie relacji ma prowadzić do wzajemnego wsparcia modlitewnego oraz do upamiętnienia historii Polaków, którzy choć przymusowo wywiezieni na Syberię, wnieśli wielki wkład w jej rozwój.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: nowi święci i błogosławieni

2021-11-25 20:13

[ TEMATY ]

kanonizacja

błogosławieni

papież Franciszek

Vatican News

Bł. Tytus Brandsma

Bł. Tytus Brandsma

Papież Franciszek zdecydował dzisiaj o kolejnych kanonizacjach i beatyfikacjach. W najbliższym czasie świętym zostanie ogłoszony bł. Tytus Brandsma (ur. Anno Sjoerd), kapłan z zakonu karmelitów, ur. 23 lutego 1881 r. w Bolsward, w Holandii i zamordowany z nienawiści do wiary 26 lipca 1942 r. w Dachau oraz bł. Maria od Jezusa (ur. Karolina Santocanale), założycielka Zgromadzenia Sióstr Kapucynek Niepokalanej z Lourdes; ur. 2 października 1852 r. w Palermo i zm. 27 stycznia 1923 r. w Cinisi, we Włoszech.

Ojciec Święty upoważnił Kongregację spraw kanonizacyjnych do promulgowania dekretu o męczeństwie sług Bożych: Henryka Plancharta, kapłana z Instytutu Zakonnego św. Wincentego a Paulo, Władysława Radigue oraz trzech towarzyszy, kapłanów ze Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi oraz Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu, zamordowanych z nienawiści do wiary 26 maja 1871 r. w Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Zacznijmy Adwent z biskupem w katedrze

2021-11-27 12:43

[ TEMATY ]

adwent

bp Marek Mendyk

nieszpory

Świdnica ‑ Katedra

ks. Mirosław Benedyk

Katedralny wieniec adwentowy

Katedralny wieniec adwentowy

W sobotę 27 listopada o godz. 17.00 bp Marek Mendyk w katedrze świdnickiej będzie przewodniczył uroczystym Nieszporom I Niedzieli Adwentu.

Do wspólnej modlitwy zaproszeni są nie tylko mieszkańcy Świdnicy, ale i księża, siostry, bracia i wierni świeccy, którzy pragną liturgicznie rozpocząć czas przygotowania do przyjścia Jezusa na świat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję