Reklama

Aspekty

Zmarł ks. Kazimierz Buchalik

W czwartek 14 października 2021 r. w szpitalu w Międzyrzeczu, w 86. roku życia i 59. roku kapłaństwa, zakończył swoją ziemską pielgrzymkę śp. ks. Kazimierz Buchalik, emerytowany kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

[ TEMATY ]

ks. Kazimierz Buchalik

ks. Adrian Put

śp. ks. Kazimierz Buchalik

śp. ks. Kazimierz Buchalik

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Kazimierza Buchalika odbędą się w czwartek 21 października 2021 r. w parafii pw. Chrystusa Króla Gorzowie Wlkp. według następującego porządku:

godz. 10.15 – czuwanie modlitewne (różaniec);

Reklama

godz. 11.00 – msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem bp. Pawła Sochy;

Po zakończeniu mszy św. uczestnicy pogrzebu przejadą na cmentarz komunalny w Gorzowie Wlkp. Procesja do grobu wyruszy od pierwszej bramy.

Śp. ks. Kazimierz Buchalik urodził się 20 czerwca 1935 r. w Orzeszu w rodzinie Józefa i Marii. Ukończył szkołę podstawową w Orzeszu i liceum ogólnokształcące w Mikołowie. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości w 1953 r. rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie. Po dwóch latach seminarium to opuścił na własną prośbę. Następnie pracował jako urzędnik w WŻGS Katowice. W roku 1957 wznowił studia w seminarium duchownym we Wrocławiu. 24 czerwca 1962 r. w Bolesławcu otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Wincentego Urbana. Pracował jako wikariusz w Kraśniku Dolnym, Sulikowie, Bogatyni, Wrocławiu (Muchobór Wielki), Górze Śląskiej i Namysłowie. W 1971 r. został ustanowiony rektorem kościoła w Dzikowicach. W roku 1972 na skutek reorganizacji struktur kościelnych znalazł się na terenie nowo utworzonej diecezji gorzowskiej i został do niej inkardynowany. W tym samym roku mianowano go proboszczem w Dzikowicach. Ponadto w 1976 r. powierzono mu również urząd wicedziekana Dekanatu Szprotawa. W 1981 r. został skierowany jako proboszcz do parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wlkp. Posługiwał w tej wspólnocie aż do przejścia w stan spoczynku 1 sierpnia 2006 r. Na emeryturze zamieszkał w zielonogórskim Domu Księży Emerytów.

2021-10-15 23:22

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jerycho w intencji sytuacji na granicy

2021-11-26 21:54

[ TEMATY ]

Jerycho modlitewne

Fundacja Ja Jestem

Siedem dni nieprzerwanej modlitwy. W pierwszą niedzielę Adwentu rusza Jerycho modlitewne w intencji rozwiązania kryzysu na granicy z Białorusią.

Tydzień to łącznie 168 godzin. Jeśli pojedyncze osoby, wspólnoty czy zgromadzenia ofiarują jedną godzinę w tej intencji, potrzeba 168 takich osób.

CZYTAJ DALEJ

Łęczna: kolejny akt wandalizmu w kościele św. Marii Magdaleny

2021-11-26 09:19

[ TEMATY ]

Kościół

parafia

wandalizm

atak

Kościół św. Marii Magdaleny w Łęcznej/archiwum parafii

Kościół św. Marii Magdaleny w Łęcznej

Kościół św. Marii Magdaleny w Łęcznej

25 listopada w nocy doszło do zdewastowania kościoła św. Marii Magdaleny w Łęcznej. To kolejny akt wandalizmu na terenie tej parafii – w ubiegłym tygodniu nieznany sprawca rozbił latarnie i lampy wokół świątyni.

Tym razem nocy w pomieszczeniu gospodarczym oraz zakrystii zostały wybite szyby. Dodatkowo na ulicy zostały porozrzucane obrazki z wizerunkiem Matki Bożej, które zostały wyjęte z kościoła. Policjanci otrzymali zgłoszenie od proboszcza parafii i wykonali już oględziny miejsca zdarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah: papież Franciszek nie dąży do wyparcia liturgii trydenckiej

2021-11-27 11:49

[ TEMATY ]

Franciszek

kard. Robert Sarah

Msza trydencka

Michał Firlej/www.missa.pl

Celem papieża Franciszka „nie jest absolutnie wyparcie dawnej liturgii" - powiedział kardynał Robert Sarah w wywiadzie dla francuskiego dziennika „Le Figaro” udzielonym z okazji publikacji swej najnowszej książki o kapłaństwie, odnosząc się do motu proprio „Traditionis custodes".

Były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wskazał, że papież Franciszek jasno wyjaśnił swoje intencje rozmawiając z biskupami francuskimi i polskimi przybywającymi w ramach wizyt ad limina Apostolorum.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję