Reklama

Niedziela Częstochowska

Aby ukoić żal

– Bóg zna wasze cierpienie i chce wam przynieść najgłębsze pocieszenie. Pragnie uzdrowić serca nas wszystkich, także ze straty, bólu, rozpaczy, żałoby. Kochani rodzice po stracie swoich dzieci, Kościół jest z wami, Bóg jest najbliżej was. Mamy łączność duchową tutaj z tymi dziećmi – powiedział ks. Jacek Kijas 15 października, w Dzień Dziecka Utraconego, w sanktuarium św. Józefa w Częstochowie.

[ TEMATY ]

Częstochowa

Dzień Dziecka Utraconego

Beata Pieczykura/Niedziela

– Nie dane mam było przytulić własnego dziecka. Ucieszyć się wiadomością, że jest ukochane dziecko: syn, córka. Jesteś mamą. Jesteś ojcem. Jesteśmy rodzicami i nieważne, jak długo nasze dziecko było z nami. Ono było niezwykłym darem – te słowa usłyszeli uczestnicy obchodów Dnia Dziecka Utraconego 15 października w sanktuarium św. Józefa w Częstochowie.

Reklama

Przywołując Bożego miłosierdzia dla rodziców, którzy stracili swoje dzieci, Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił wikariusz ks. Jacek Kijas.

Podczas adoracji Najświętszego Sakramentu zostały odczytane imiona dzieci zapisane w Księdze pamięci dzieci utraconych, a rodzice mogli zapalić światełko pamięci symbolizujące ich utracone dziecko - jest to ważne szczególnie dla rodziców, których dzieci nie mają grobu - a także nadać imię własnemu dziecku, jeżeli nigdy tego nie uczynili.

„Czy ma się dzieci na ziemi, czy w niebie – rodzicem jest się zawsze”. Pamiętają o tym rodzice, których dotknęła strata dziecka, czy to przed, czy po przyjściu na świat, w wyniku choroby, poronienia, przedwczesnego porodu, wypadku czy aborcji, ich bliscy oraz wszyscy, którzy pragnęli modlić się w intencji rodzin dotkniętych stratą dziecka. W Dzień Dziecka Utraconego rodzice mogli otwarcie opowiadać o swoim bólu, o ogromnej stracie i spotkać się z rodzinami, które przeżyły podobne traumatyczne doświadczenie. Wspólnie modlili się z nadzieją, że ma ona moc ukoić ich żal.

Reklama

Obchody Dnia Dziecka Utraconego miały miejsce 15 października w sanktuarium św. Józefa w Częstochowie, parafii Narodzenia Pańskiego w Pajęcznie, kościele św. Ojca Pio w Radomsku, klasztorze Sióstr Bernardynek w Wieluniu i w bazylice Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu. Koordynatorem dnia w archidiecezji częstochowskiej była Ewa Słuszniak, a patronat honorowy nad nim objął abp Wacław Depo.

We wszystkich miastach zebrani odmawiali Różaniec, uczestniczyli we Mszy św. oraz adorowali Najświętszy Sakrament. Mogli również wyrazić pamięć o utraconym dziecku przez przypięcie do ubrania błękitno-różowej kokardki czy wypuszczenie do nieba baloników z imionami dzieci czy zapalenie światełka pamięci.

Beata Pieczykura/Niedziela

Dodatkowo w sanktuarium św. Józefa w Częstochowie zgromadzeni wysłuchali prelekcji dr. n. med. Tomasza Kandzi, ginekologa, położnika, specjalisty naprotechnologii, na temat: „Godność osoby ludzkiej jako niezbywalna wartość od samego poczęcia”.

Beata Pieczykura/Niiedziela

Doktor Kandzia podkreślił, jak cennym darem jest życie od momentu poczęcia i troska o nie. Jako lekarz towarzyszący pacjentkom doświadczających straty nienarodzonego dziecka wyjaśniał, że jego zadaniem jest przede wszystkim obecność, a także udzielenie informacji, zapewnienie komfortu psychicznego i właściwego miejsca w szpitalu, a potem zachęta do tego, by odbył się pochówek, kiedy jest to możliwe. Przedstawił przyczyny poronień. Najczęstszej są przyczyny genetyczne. W przypadku powtarzających się poronień ich przyczyny mogą być hormonalne, a także spowodowane chorobą wrodzoną czy niską wartością nasiona. – Wszystkie są możliwe do leczenia – podkreślił i dodał, że te terapie są żmudne. Szczególne miejsce w jego sercu i praktyce lekarskiej zajmuje naprotechnologia, czyli przyczynowe leczenie niepłodności. Daje ona nadzieję na to, by rodzice mogli radować się potomstwem.

2021-10-15 23:19

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łączy serdeczność z wymaganiami

Niedziela częstochowska 19/2021, str. V

[ TEMATY ]

Częstochowa

Katolicka Szkoła Podstawowa

Szkoła Podstawowa im. św. Jana de La Salle/Facebook

W ciągu niemal 23 lat szkołę ukończyło wielu zadowolonych absolwentów

W ciągu niemal 23 lat szkołę ukończyło wielu zadowolonych absolwentów

Szkoła Podstawowa im. św. Jana de La Salle w Częstochowie wychowuje w duchu chrześcijańskich wartości, realizując zasady pedagogiki lasaliańskiej.

W szkole tworzy się wspólnota uczniów, rodziców, nauczycieli i dyrekcji. Tutaj każdy uczeń jest ważny. Wszystkim przyświeca jeden cel – dobro dziecka. Nauczyciele przekazują rodzicom wyczerpujące informacje na temat procesu kształcenia i wychowania dziecka. Współpraca rodziców i nauczycieli opiera się na wzajemnym szacunku, zaufaniu i życzliwości. W szkole uznaje się wzajemny autorytet w oczach dziecka. Dla jego dobra rozmawia się o trudnościach.

CZYTAJ DALEJ

PKwP: najbardziej prześladowane na świecie są chrześcijanki

2021-11-26 16:30

[ TEMATY ]

prześladowania

chrześcijanki

Vatican News

Kobieta-chrześcijanka to kategoria społeczna, która w wielu krajach najbardziej jest dziś narażona na prześladowanie – wynika z raportu przygotowanego przez włoski oddział stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. 90 proc. kobiet porwanych w Nigerii przez islamistów to chrześcijanki. W Pakistanie 70 proc. proc. dziewcząt porwanych, zmuszonych do przejścia na islam i poślubienia swego oprawcy to wyznawczynie Chrystusa – dowiadujemy się z raportu pod tytułem: „Usłysz ich krzyk”.

Raport ten nie skupia się jednak na samych tylko liczbach. Zawiera świadectwa ofiar, ich matek czy bezradnych przedstawicieli lokalnego Kościoła. Wyłania się z niego brutalna prawda o islamskich ugrupowaniach, które przemoc względem kobiet traktują jako jedną z form walki o dominację swej religii.

CZYTAJ DALEJ

Ku czci św. Cecylii

2021-11-27 13:22

Renata Czerwińska

W toruńskiej katedrze Świętych Janów 27 listopada miały miejsce diecezjalne obchody ku czci św. Cecylii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję