Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków- Łagiewniki

Życie jest piękne

    W piątek 15 października w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbyły się diecezjalne obchody Dnia Dziecka Utraconego. Centralnych ich punktem była Msza święta dziękczynna za dar życia połączona z zawierzeniem zmarłych dzieci Bożemu Miłosierdziu.

Małgorzata Pabis

    Eucharystii przewodniczył ks. dr Paweł Gałuszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Zebranych w łagiewnickim Wieczerniku przywitał ks. Zbigniew Bielas. Rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przypomniał, że 17 sierpnia 2002 roku Ojciec Święty Jan Paweł II mówił na tym miejscu: „Dlatego przychodzimy dziś tutaj, do łagiewnickiego sanktuarium, aby na nowo odkrywać w Chrystusie oblicze Ojca, który jest «Ojcem miłosierdzia oraz Bogiem wszelkiej pociechy». Pragniemy oczyma duszy wpatrywać się w oczy Miłosiernego Jezusa, aby w głębi Jego spojrzenia znaleźć odbicie własnego życia oraz światło łaski, którą już wielekroć otrzymaliśmy i którą Bóg zachowuje dla nas na każdy dzień i na dzień ostateczny”. - Niech wspólna modlitwa na tym szczególnym miejscu, gdzie cały świat został zawierzony Bożemu Miłosierdziu, umacnia nas w drodze naszego życia. Niech każdy z nas wpatrując się w oczy Miłosiernego Jezusa, w głębi Jego spojrzenia znajdzie odbicie własnego życia oraz światło Jego łaski – mówił ks. Bielas.

    W homilii o. Leonard Hryniewski OFM, inicjator i koordynator placówki „Dom Życia” w Kalwarii Zebrzydowskiej nawiązał do filmu, który wszedł na ekrany kin w 1997 roku - „Życie jest piękne”. - Zanim widzowie zobaczą pierwsze zdjęcia, na zamglonym ekranie słyszalny jest głos lektora, który wypowiada takie słowa: „To prosta historia, lecz niełatwo ją opowiedzieć. Jak w bajce będzie o smutku i jak w bajce o cudach i szczęściu. To prosta historia, ale niełatwo ją opowiedzieć” - mówił i dodawał: - Wielu z Was obecnych na tej Mszy świętej jest zanurzona w takiej właśnie historii – prostej, ale którą niełatwo opowiedzieć. I jest w niej i smutek, i szczęście. I cuda, i cierpienie.

Reklama

    Jak podkreślał kaznodzieja, w przypadku każdej historii osoby, która dotknięta jest utratą dziecka, można mówić o szczęściu. - Tym szczęściem jest fakt, że zaistniało nowe życie. Tym szczęściem jest to, że wasze małżeństwa, wasze rodziny mają świętego i nie jest to fikcja. Taką prawdę przekazuje nam nasza wiara. Mamy niezachwianą pewność, że każda osoba, która nie popełniła grzechu, cieszy się oglądaniem Pana Boga i nie trzeba jakichś skomplikowanych analiz teologicznych. Przyjmujemy to z prostotą. Dzieci, które nie zobaczyły świata, odeszły wcześniej, są u Pana Boga. Są świętymi. Nie było ich procesów kanonizacyjnych, beatyfikacyjnych. Kościół tego oficjalnie nie potwierdził, ale my to wiemy. Nie tylko podpowiada nam to rozum oświecony wiarą, ale o tym przekonane są nasze serca. Czujemy obecność świętych z rodziny. Naszych osobistych świętych. Moja święta córka, syn, wnuk, wnuczka. I to jest źródłem szczęścia. To jest poniekąd cudem – podkreślił kapłan.

    Ale – jak mówił o. Leonard Hryniewski - jest też drugie oblicze tej historii – smutne. - Bo jesteśmy ludźmi. Odczuwamy tęsknotę, cierpienie, ból. I być może marzymy o tym myśląc, kim byłaby ta moja pociecha. I w tych trudnościach, w doświadczeniu smutku i bólu jesteśmy bezradni. Wobec tego potrzebujemy innej obecności Kogoś większego od nas. Na jednym ze spotkań z młodzieżą papież Franciszek podjął dialog i jeden młodzieniec opowiedział mu o swoim doświadczeniu życia – że został sam, stracił wszystkich bliskich. I w swoim doświadczeniu bólu zapytał Papieża: gdzie jest Pan Bóg? Dlaczego Pan Bóg do tego dopuszcza. I przejmujące było to, jak Papież odpowiedział: „Ja tego nie wiem. Natomiast wiem, co możemy zrobić”. Podszedł do tego chłopca, wziął go za rękę i zbliżył się do krzyża, mówiąc: „możemy razem się modlić” - opowiadał bernardyn.

    Kończąc homilię kaznodzieja podkreślił, że i wszyscy zgromadzeni w świątyni mogą razem się modlić i być razem pod krzyżem. – I życie jest piękne. Życie w obecności Boga i siebie nawzajem jest piękne – zakończył.

    Po Mszy świętej została wykonana „Jutrznia za Nienarodzonych” Pawła Bębenka.

2021-10-15 22:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kalwaria Zebrzydowska: pogrzeb Tadeusza Ryłko, znanego lekarza i społecznika

2021-11-26 18:34

[ TEMATY ]

pogrzeb

lekarz

Kalwaria Zebrzydowska

pixabay

Tadeusz Ryłko zabezpieczał medycznie wizytę Jana Pawła II w Kalwarii Zebrzydowskiej. Był członkiem organizacji "Lekarze bez Granic", osobistym lekarzem Anny Walentynowicz i wspólnoty klasztoru ojców bernardynów. - To był człowiek bez granic - mówił o nim bp Damian Muskus OFM. W bazylice Matki Bożej Anielskiej żegnali zmarłego w wieku 90 lat medyka członkowie rodziny, przyjaciele, samorządowcy, dawni pacjenci, mieszkańcy Kalwarii Zebrzydowskiej, licznie zgromadzeni kapłani diecezjalni i zakonni.

Mszy św. przewodniczył bp Damian Muskus OFM. Odwołując się do zaangażowania zmarłego w działalność międzynarodowej organizacji humanitarnej „Lekarze bez Granic”, podkreślał, że ta nazwa mówi o nim wszystko.

CZYTAJ DALEJ

BBC: Nowy wariant wirusa i reakcja innych krajów są źródłem frustracji w RPA

2021-11-26 18:14

[ TEMATY ]

RPA

COVID‑19

wariant wirusa

Pixabay

Mieszkańcy Republiki Południowej Afryki są sfrustrowani nowym wariantem wirusa i reakcją innych krajów, które natychmiast zawiesiły loty z południa Afryki, a zarazem nie dostarczają RPA wsparcia w walce z pandemią - podaje w piątek BBC.

Minister spraw zagranicznych RPA Naledi Pandor potępiła decyzję Wielkiej Brytanii, która w piątek jako pierwsza zawiesiła loty z krajów afrykańskich, w których występuje nowy wariant koronawirusa, w tym z RPA.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papieski dyplomata zastąpi abp Hosera w Medziugorje

2021-11-27 13:51

[ TEMATY ]

Medjugorie

Archiwum autora

Kościół św. Jakuba w Medjugorie

Kościół św. Jakuba w Medjugorie

Ojciec Święty mianował wizytatorem apostolskim o specjalnym charakterze dla parafii Medziugorje, na czas nieokreślony i ad nutum Sanctae Sedis, abp Aldo Cavalli, dotychczasowego nuncjusza apostolskiego w Holandii – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Funkcję tę wcześniej – od 31 maja 2018 roku sprawował do swej śmierci (13 sierpnia 2021 r. ) abp Henryk Hoser SAC.

Abp Aldo Cavalli urodził się 18 października 1946 r. w Lecco, w Lombardii na północy Włoch. Święcenia kapłańskie przyjął 18 marca 1971 i został inkardynowany do diecezji Bergamo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję