Reklama

Europa

Litwa/ Prezentacja książki „Jan Paweł II do Europy Środkowo-Wschodniej”

W przededniu 43. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża w piątek wieczorem w Wilnie odbyła się prezentacja książki „Jan Paweł II do Europy Środkowo-Wschodniej”. Jest to wydanie w językach polskim, litewskim, białoruskim i ukraińskim, które ukazało się w 100-lecie urodzin papieża.

„Książka przypomina zaangażowanie polskiego papieża i rolę jego pontyfikatu w procesie wyzwalania się narodów Europy Środkowo-Wschodniej, a jednym z celów tej publikacji jest podkreślenie, że los krajów tej części Europy i zmiany tu zachodzące były stałym obiektem zainteresowania i troski papieża z Polski” – powiedziała PAP Małgorzata Stefanowicz-Pecela, dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie.

Książka, którą wydało Centrum Myśli Jana Pawła II wspólnie z instytutami polskimi w Wilnie, Kijowie i Mińsku, zawiera głównie wybrane przemówienia papieża, które wygłosił będąc na Litwie, Ukrainie, w Polsce oraz tekst skierowany do pielgrzymów białoruskich.

Reklama

Prezentacja książki odbyła się w wileńskim kościele św. Apostołów Piotra i Pawła na Antokolu - w kościele, który Jan Paweł II odwiedził podczas swej pielgrzymki na Litwę w 1993 roku - z udziałem osób duchownych z różnych wileńskich parafii, w jakich posługa duszpasterska jest sprawowana w językach litewskim, polskim, białoruskim i ukraińskim.

Proboszcz parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła ks. Wojciech Górlicki w rozmowie z PAP podkreślił, że „publikacja zawiera ważne teksty, odnoszące się do przemian, jakie zaczęły zachodzić w krajach Środkowo-Wschodniej Europy” przed ponad 30 laty.

„Papież mówi m.in. o pewnej wizji zjednoczonej Europy. Padają tu słowa: od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej. Ojciec święty podkreśla, że Europa powinna się stać ojczyzną ojczyzn, czyli wspólnotą, która szanuje odrębność narodów i ich kulturę, odrębność państw, a jednocześnie papież bardzo często podkreśla to, żeby nie ulec pokusie pewnej skrajności. Papież uwrażliwia na problem zdrowej demokracji, wskazuje, że systemy demokratyczne też mogą popełniać błędy, jeżeli są pozbawione wartości” – powiedział ks. Górlicki.

Reklama

Według duchownego, książka jest bardzo aktualna, gdyż „stawia pytanie, czy dobrze skorzystaliśmy i korzystamy z tej odzyskanej wolności i czy budujemy rzeczywistość na właściwym fundamencie”.

Książka „Jan Paweł II do Europy Środkowo-Wschodniej” na Litwie nie ukaże się w sprzedaży. Można będzie ją uzyskać w parafiach, które zaangażowały się w jej promocję.

16 października 1978 r., kardynał Karol Wojtyła, abp metropolita krakowski, został wybrany na 264. następcę św. Piotra i przyjął imię Jan Paweł II. Był to pierwszy od 1522 r. wybór na papieża kardynała spoza Włoch.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ jo/ mal/

2021-10-15 20:55

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Chrystokształtność nadziei” - nowa książka abp Wacława Depo

„Chrystokształtność nadziei” – to tytuł najnowszej książki abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, która została wydana przez Częstochowskie Wydawnictwo Archidiecezjalne Regina Poloniae. Tytuł publikacji i rozważania metropolity częstochowskiego nawiązują do teologii Benedykta XVI i ks. prof. Jerzego Szymika.

Pojęcie „Chrystokształtność nadziei”, jak uzasadnia sam abp Depo „prowadzi do spraw eschatologicznych”. - Jako chrześcijanie mamy bowiem przyszłość w Chrystusie i w Nim pokładamy niezawodną nadzieję – pisze metropolita częstochowski.

CZYTAJ DALEJ

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Bożena Sztajner

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

III Diecezjalne Spotkanie Kobiet

2021-11-27 14:36

[ TEMATY ]

kobiety

Matka Boża Gospodyni Babimojska

sanktuarium Babimost

Katarzyna Krawcewicz

Pod czułym okiem Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej spotkały się 27 listopada nasze diecezjanki. III Diecezjalne Spotkanie Kobiet rozpoczęło się Mszą świętą w sanktuarium w Babimoście, pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Damiana Bryla.

- Pielgrzymka jest po to, żeby się pomodlić. Przyjechaliśmy i przyszliśmy tutaj, bo ufamy, że w tym miejscu nasza modlitwa wobec tego pięknego Wizerunku ma jakiś szczególny wymiar – mówił bp Bryl w homilii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję