Reklama

Kościół

Łódź

12 października pierwsza gala Nagrody Papieża Franciszka

Ponad sto medali zostanie wręczonych młodzieży szkolnej z archidiecezji łódzkiej podczas pierwszej gali Nagrody Papieża Franciszka, która odbędzie się 12 października w Łodzi. To wyróżnienie dla uczniów, którzy w swoim życiu promują nauczanie papieskie.

Nagrodę Papieża Franciszka dwa lata temu ustanowił metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś. Jest ona przyznawana uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych z archidiecezji łódzkiej, podejmującym działania w jednym z trzech ważnych dla Ojca Świętego Franciszka obszarach życia kościelnego: charytatywnym, ekumenicznym i ewangelizacyjnym.

Laureatów pierwszej edycji nagrody wyłoniono w ubiegłym roku, jednak ze względu na pandemię nie wszystkim udało się wręczyć pamiątkowe medale i nagrody.

"Dwa lata czekaliśmy, by rozdać medale na gali, która odbędzie się we wtorek 12 października w Teatrze Monopolis. Będziemy gościć młodych ludzi, którzy podjęli inicjatywę ubiegania się o Nagrodę Papieża Franciszka" – zapowiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej koordynator konkursu ks. dr Marcin Wojtasik.

Wyjaśnił, że każdy z laureatów przez cały rok szkolny realizował własny projekt pomocy osobom potrzebującym, głoszenia nauczania Chrystusa w swoim środowisku lub prowadzenia działalności międzyreligijnej. Efekty prac w postaci filmu lub multimedialnej prezentacji oceniła komisja złożona z przedstawicieli Kościoła i z pedagogów.

Podczas pierwszej gali Nagrody Papieża Franciszka zostanie wręczonych ponad sto medali wybitych specjalnie na to wydarzenie. Laureaci pierwszej edycji ze szkół podstawowych i średnich otrzymają medale koloru brązowego, a w przypadku kontynuacji swoich projektów w następnych latach zostaną nagrodzeni srebrnymi i złotymi krążkami. Uczniowie ostatniej klasy szkoły średniej odbiorą Pierścień Rybaka.

"Kolor złoty ma być uwieńczeniem trzech lat pracy. Chodzi o to, żeby nie była to jednorazowa działalność, lecz sukcesywna praca trwająca przez kilka lat. Chcemy pobudzić u młodych chęć do działania na rzecz drugiego człowieka i aby zrodziło się w nich poczucie odpowiedzialności za innych. Jako nauczyciel widzę, że chęć pomagania, wspierania się młodych ludzi jest bardzo mocna. Dlatego wychodzimy z tą inicjatywą" – zaznaczył ks. Wojtasik.

Reklama

Abp Ryś zapowiedział, że podczas gali zostanie ogłoszona druga edycja nagrody.

"Wartości, które papież Franciszek wskazuje, czyli szeroko pojęty ekumenizm, działalność charytatywna i ewangelizacyjna są na tyle ważne i atrakcyjne, że nie wierzę, by nie znalazło się dość młodzieży, która chce na nie odpowiedzieć i w tych dziedzinach się zaangażować. Zapraszam do kolejnej edycji i nie jest to nagroda przeznaczona wyłącznie dla katolików, uczniów uczęszczających na katechezę. To nagroda otwarta dla każdego, kto chciałby się zaangażować w czynienie dobra" – podkreślił metropolita łódzki. (PAP)

Autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ joz/

2021-10-04 16:12

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: inauguracja trzeciego roku IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej

[ TEMATY ]

synod

Łódź

abp Grzegorz Ryś

Ks. Paweł Kłys

Dziś przed południem w łódzkiej archikatedrze miała miejsce inauguracja trzeciego roku przygotowań do jubileuszu 100 – lecia powołania do istnienia Diecezji Łódzkiej. Przygotowania do uroczystych jubileuszowych związane są z trwającym od dwóch lat IV Synodem Archidiecezji Łódzkiej. W 2018 roku tematyka synodalna poświęcona była młodzieży. W roku ubiegłym synodałowie pochylali się nad tematyką rodziny. Dziś natomiast zainaugurowano rok, który poświęcony będzie parafii.

Wprowadzenia w tematykę tegorocznych obrad dokonała prof. Kaja Kaźmierska – profesor socjologii Uniwersytetu Łódzkiego, która - podobnie jak w ubiegłych latach – zaprezentowała wyniki ankiet, które w ubiegłym roku zostały przeprowadzone na terenie Archidiecezji Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Dynia nie tylko do ozdoby

2022-11-29 19:09

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Witold Hyla

ks. Witold Hyla

Tym razem ks. Witold Hyla, proboszcz parafii NMP Królowej Polski we Wrocławiu - Kleicinie proponuje czytelnikom Niedzieli Wrocławskiej potrawy z dyni.

Jesienią w naszych domach bardzo często pojawiają się dynie. Najczęściej wykorzystywane są one do dekoracji, ale przecież dynia jako warzywo jest przede wszystkim najlepsza do jedzenia. - Do naszej dyspozycji są różnego rodzaju dynie. Wśród nich także dynia Hokkaido, piżmowa, makaronowa i muszkatołowa, które możemy sami uprawiać w naszych ogródkach. Dynia jako warzywo ma wiele cennych składników pożytecznych dla naszego organizmu - zaznacza ks. Hyla.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję