Reklama

Franciszek

Franciszek podziękował Polakom za modlitewne wsparcie ostatniej pielgrzymki

Za modlitewne wsparcie swej pielgrzymki do Budapesztu i na Słowację podziękował papież Polakom podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

2021-09-22 10:02

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Vatican News

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Oto słowa Ojca Świętego:

Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków.

Reklama

Po mojej Podróży apostolskiej na Węgry i Słowację, w moim sercu jest wielkie „dziękuję”.

Dziękuję Wam za to, że przybyliście tak licznie, aby towarzyszyć mi swoją obecnością i modlitwą podczas tej pielgrzymki.

Proszę Was o dołączenie do Waszych modlitw jeszcze jednej intencji, aby ziarna zasiane wydały dobre owoce.

Reklama

Papieską katechezę streścił po polsku O. Marek Viktor Gongalo OFM z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Drodzy bracia i siostry, dzisiaj pragnę powiedzieć Wam o Podróży apostolskiej, którą odbyłem do Budapesztu i na Słowację. Była to pielgrzymka modlitwy, powrotu do korzeni, pielgrzymka nadziei.

Pierwszym jej etapem był Budapeszt, gdzie Mszą św. zakończyliśmy Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. Doświadczyłem jak Święty Lud Boży gromadzi się w Dniu Pańskim, na Mszy Świętej, w czasie której nieustannie rodzi się on i odnawia. To Eucharystia uczy nas miłości bezinteresownej i pełnej szacunku wobec wszystkich, oraz głębokiej wiary, która prowadzi do tego, co najistotniejsze.

Ta pielgrzymka modlitwy w sercu Europy rozpoczęła się od adoracji, a zakończyła się nabożeństwem do Matki Bożej Bolesnej, bardzo czczonej na Słowacji. Przypomniała nam, że lud Boży jest powołany do modlitwy, do adoracji, do czynienia pokuty, a w tym wszystkim do odczuwania pokoju, radości, którą daje nam Pan.

Była to też pielgrzymka powrotu do korzeni wiary, które sięgają aż do IX wieku, do dzieła ewangelizacyjnego świętych braci Cyryla i Metodego. Czułem, jak mocniej bije serce wiernego ludu, ukształtowane przez wiele cierpień znoszonych za wiarę. Te korzenie są stale żywe, pełne mocy, którą daje Duch Święty, i jako takie muszą być strzeżone.

Miniona podróż była też pielgrzymką nadziei. To wydarzenie, szczególnie w czasach pandemii, było ważnym znakiem, także dzięki obecności wielu pielgrzymów i młodych małżeństw z dziećmi. Widziałem tę nadzieję w oczach ludzi młodych i u wielu osób, które troszczą się i dbają o bliźnich oraz angażują się w proces braterstwa i integracji.

To jest droga, którą trzeba nam iść, ponieważ przyszłość będzie pełna nadziei, jeśli będziemy razem.

W dzisiejszej audiencji udział wzięli między innymi pielgrzymi z parafii św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku (diec. tarnowska), Członkowie Stowarzyszenia „Biegiem Radom” oraz pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: Kościół katolicki pragnie pełnej jedności chrześcijan Wschodu i Zachodu

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

Krzysztof Tadej

O niezłomnej woli Kościoła katolickiego, a także swej własnej, by kontynuować zaangażowanie na rzecz przywrócenia pełnej jedności między chrześcijanami Wschodu i Zachodu zapewnił Ojciec Święty patriarchę Bartłomieja I. Papież skierował przesłanie z okazji święta patronalnego Patriarchatu Konstantynopolitańskiego, które duchowemu zwierzchnikowi całego prawosławia przekazała delegacja watykańska. Przewodniczy jej stojący na czele Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurt Koch. Uczestniczyła ona w Boskiej Liturgii w kościele św. Jerzego w siedzibie Patriarchatu Ekumenicznego Konstantynopola w stambulskiej dzielnicy Fanar a wczoraj została przyjęta przez patriarchę Bartłomiejem w jego rezydencji.

W swoim przesłaniu Franciszek przypomniał, że w tym roku przypada czterdziesta rocznica ustanowienia Międzynarodowej Komisji Wspólnej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Katolickim a Kościołem prawosławnym. Jej prace zainaugurowali wspólnie patriarcha Dimitrios I i święty Jan Paweł II podczas swej wizyty w Fanarze z okazji święta św. Andrzeja. Zacytował wypowiedziane wówczas słowa swego poprzednika, który przy tej okazji stwierdził: „pytanie, które powinniśmy sobie zadać, nie dotyczy tego, czy możemy przywrócić pełną jedności, ale czy mamy prawo trwać oddzieleni”. Papież podkreślił, że to pytanie stanowi wciąż wyzwanie dla obydwu Kościołów i wymaga, aby wszyscy wierni odpowiedzieli odnowioną postawą i postępowaniem.

CZYTAJ DALEJ

Ad Limina Apostolorum: Braterskie spotkanie z Papieżem

2021-10-15 16:35

BP KEP

Bp Jacek Kiciński

Bp Jacek Kiciński

Dobiega końca wizyta “Ad limina Apostolorum”, w której udział biorą biskupi wrocławscy. Dziś odbył się briefing prasowy z udziałem bpa pomocniczego Jacka Kicińskiego CMF. W konferencji wzięli także udział: abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP oraz abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański SAC.

Na początku briefingu biskupi opowiedzieli o zakończonym chwilę wcześniej spotkaniu z papieżem Franciszkiem - Ojciec Święty na samym początku powiedział, że spotyka się z nami biskupami jako braćmi. Całe to spotkanie to była obecność słuchająca. Papież wsłuchiwał się w nasze pytania, ale również w to czym żyjemy, ale również zachęcał nas do tego, abyśmy słuchali innych, abyśmy rozeznawali i podejmowali właściwe decyzje, w niektórych sytuacjach bardzo odważne - mówił bp Kiciński. Podczas wizyty polskich biskupów w Watykanie, odbywało się wiele spotkań w poszczególnych kongregacjach.

CZYTAJ DALEJ

Aby ukoić żal

2021-10-15 23:19

[ TEMATY ]

Częstochowa

Dzień Dziecka Utraconego

Beata Pieczykura/Niedziela

– Bóg zna wasze cierpienie i chce wam przynieść najgłębsze pocieszenie. Pragnie uzdrowić serca nas wszystkich, także ze straty, bólu, rozpaczy, żałoby. Kochani rodzice po stracie swoich dzieci, Kościół jest z wami, Bóg jest najbliżej was. Mamy łączność duchową tutaj z tymi dziećmi – powiedział ks. Jacek Kijas 15 października, w Dzień Dziecka Utraconego, w sanktuarium św. Józefa w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję