Reklama

Kościół

Jasna Góra: trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Główna Msza św. odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, krajowego duszpasterza Ludzi Pracy, z kazaniem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Pielgrzymce towarzyszy wystawa bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik.

2021-09-19 09:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymka ludzi pracy

Pielgrzymka ludzi pracy

Na godz. 9.30 zaplanowane jest wystąpienie dr. Jarosława Szarka z IPN zatytułowane: „Wojna z Narodem”, potem wspólny różaniec i wystąpienie przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

Wystawę znajdującą się na Wałach przygotowała Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”. Prezentuje ona fotografie przypominające posługę ks. Jerzego Popiełuszki, kapłana i męczennika, który od sierpnia 1980 r. był związany ze środowiskiem robotniczym, najpierw w Hucie Warszawa, a później z całym solidarnościowym ruchem związkowym.

Reklama

Zdjęcia przedstawiają m.in. błogosławionego podczas Mszy św. za Ojczyznę w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie, na Mszach św. w kościele św. Brygidy w Gdańsku i na Wałach Jasnogórskich czy podczas spotkań z robotnikami Stoczni Gdańskiej.

We Mszy św. pielgrzymkowej, która jest też modlitwą o kanonizację patrona „Solidarności” tradycyjnie wezmą udział przedstawiciele rodziny bł. ks. Popiełuszki.

Obecne są jego relikwie, obraz Matki Bożej Robotników i mała replika nowohuckiego krzyża, które peregrynują po Polsce, ostatnio po diec. tarnowskiej i arch. krakowskiej.

Reklama

Bł. ks. Popiełuszko przybywał do Maryi Królowej Polski, Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej prosząc, by Polacy i wszyscy ludzie dobrej woli zrozumieli, że „przez Krzyż idzie się do Zmartwychwstania, do zwycięstwa i że innej drogi nie ma”.

Widząc w Maryi najlepszą Orędowniczkę ks. Jerzy w maju 1982 r. prowadził na Jasnej Górze Drogę Krzyżową dla robotników Huty Warszawa. W roku następnym na pielgrzymce świata pracy było już cztery tysiące robotników.

Idea ks. Jerzego przerodziła się w coroczną ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy. Gdy padł zamęczony przez oprawców komunistycznych ruch pielgrzymkowy jeszcze bardziej się spotęgował.

Pielgrzymki wrześniowe stawały się głównym wydarzeniem, podczas którego ludzie pracy, zwłaszcza skupieni pod sztandarami „Solidarności” mieli jedyną okazję by zamanifestować swą jedność i determinację w walce o wolność Ojczyzny, godność człowieka pracy i prawa pracownicze. Widzieli to ówcześni przywódcy i protestowali przeciw tym pielgrzymkom, ale ich uczestników to jeszcze bardziej mobilizowało do większej stanowczości. Nigdy jednak pielgrzymki Ludzi Pracy nie traciły charakteru religijnego. Były bezkrwawą walką o prawa człowieka, walką poprzez modlitwę za wstawiennictwem Królowej Polski.

Na pielgrzymkę licznie przybyli już przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie „Solidarności”.

Modlitewne spotkanie zawsze jest błaganiem za Ojczyznę, a w tym roku także wspomnieniem tragicznych wydarzeń stanu wojennego sprzed 40 lat.

Organizatorem tegorocznej pielgrzymki jest Region Małopolski NSZZ „Solidarność”.

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ku Miłosierdziu

Niedziela szczecińsko-kamieńska 30/2016, str. 1

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Archiwum prywatne

W drodze do sanktuarium Matki Bożej w Resku

W drodze do sanktuarium Matki Bożej w Resku

Dnia 2 lipca 2016 r. o godz. 8.30 grupa dwudziestu śmiałków ruszyła pielgrzymką rowerową do sanktuarium Matki Bożej w Resku. Trasa wynosiła ok. 24 km w jedną stronę. Rozbieżność wiekowa była duża. Najstarsza rowerowa pątniczka miała 77 lat, najmłodsza 10. Jak widać, trasa nie okazała się aż tak trudna do pokonania. W połowie trasy – w Łosośnicy była dłuższa przerwa, gdzie w miejscowej świątyni modliliśmy się wspólnie Koronką do Miłosierdzia Bożego. O godz. 11.30 uczestniczyliśmy we Mszy św., którą poprowadził dla nas miejscowy wikariusz, ks. Tomasz Romantowski. Mszę poprzedziło uroczyste odsłonięcie obrazu Matki Bożej. Po Eucharystii udaliśmy się na chwilę skupienia do kaplicy siostry Faustyny, która jest główną patronką Roku Miłosierdzia. Tam każdy z nas powierzył jej sprawy swojej codzienności. Następnie uczyniliśmy coś i dla ciała. Dzięki gościnności ks. kustosza Mariana Kaptura urządziliśmy grilla i nabraliśmy sił na drogę powrotną. Niestety, w połowie drogi zaskoczył nas deszcz. Do Nowogardu dotarliśmy ok. godz. 16 cali przemoknięci, ale szczęśliwi i na pewno umocnieni na duchu. W czasie trwania naszej pielgrzymki nie zabrakło nam śpiewów, radości i wspaniałej atmosfery. Mamy nadzieję, że będziemy mogli jeszcze nieraz wybrać się na pielgrzymkowy szlak, poszukując obecności miłosiernego Boga.

CZYTAJ DALEJ

Wspólnota – mała i odpowiedzialna

2021-10-17 16:49

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Długosz

parafia św. Jadwigi Śląskiej

30‑lecie istnienia

Beata Pieczykura/Niedziela

– Cieszymy się z tego powodu, że wy tworzycie tę parafię i wybudowaliście piękny kościół, aby tu przeżywać ciągłe nawracanie się – powiedział bp Antoni Długosz 17 października w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Częstochowie, dziękując za 30 lat istnienia tej wspólnoty.

Wdzięczność Bogu za wszystkie lata istnienia parafii i wszystkich ludzi (zarówno żyjących, jak i zmarłych) zaangażowanych w powstanie wspólnoty oraz wybudowanie pierwszego i drugiego kościoła zjednoczyła na modlitwie duszpasterzy i wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Bp W. Śmigiel: „Wiarę musimy nie tylko bronić, ale także przekazywać ją w zrozumiały sposób”

2021-10-17 15:47

[ TEMATY ]

wywiad

ad limina

Bp Wiesław Śmigiel

Ks. Tomasz Podlewski

Bp Wiesław Śmigiel

Bp Wiesław Śmigiel

„Budując przekaz na nauce Kościoła i Ewangelii, nie możemy się jednocześnie zamknąć wyłącznie we własnym systemie językowym. Wiarę musimy nie tylko strzec i bronić, ale także przekazywać ją w zrozumiały sposób” – powiedział bp Wiesław Śmigiel, pasterz diecezji toruńskiej, w rozmowie z ks. Tomaszem Podlewskim

Ks. Tomasz Podlewski: Drogi Księże Biskupie, piątkowe spotkanie z Papieżem i Msza w Bazylice Św. Pawła zakończyły wizytę „ad limina”. Czy na początku mógłby Ksiądz biskup podsumować ją w paru słowach?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję