Reklama

Wiadomości

Wiceszef MSZ: spodziewam się, że prezydent wprowadzi stan wyjątkowy

Spodziewam się, że prezydent Andrzej Duda wprowadzi stan wyjątkowy w miejscowościach przylegających do granicy z Białorusią - powiedział w środę wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

[ TEMATY ]

stan wyjątkowy

PAP/Artur Reszko

Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek, że Rada Ministrów postanowiła wystąpić do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni w przygranicznym pasie, czyli na części województwa podlaskiego i lubelskiego. Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował, że pas ten obejmie 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim) bezpośrednio przylegające do granicy i będzie sięgał na głębokość do 3 km.

"Spodziewam się, że pan prezydent wprowadzi stan wyjątkowy" - powiedział w Radiu Plus wiceszef MSZ.

Reklama

Według Przydacza ryzyko nasilania się presji migracyjnej z Białorusi będzie wzrastać. "Kolejne tysiące migrantów są ściągane przez Aleksandra Łukaszenkę na Białoruś, więc ta presja będzie rosła" - zaznaczył.

Podziel się cytatem

Przywołał też rozpoczynające się 10 września rosyjsko-białoruskie manewry Zapad-2021. Dopytywany, czy spodziewane są prowokacje, zaznaczył, że nie jest to scenariusz "tylko możliwy". "One tak naprawdę mogą być zrealizowane. To nie jest jakiś potencjalny scenariusz - gdyby tak rzeczywiście było, nie wprowadzaliśmy tak zasadniczej zmiany, jaką jest stan wyjątkowy w tych miejscowościach nadgranicznych" - powiedział.

Wiceszef MSZ, w świetle tego, że zgodnie z konstytucją stan wyjątkowy można wprowadzić, gdy w sytuacjach szczególnych zagrożeń środki konstytucyjne są niewystarczające, zapytany został, jakie działania są potrzebne. "Działania takie, które ograniczą możliwość przebywania osób postronnych, potencjalnych prowokatorów, takich osób, których cele nie są zbieżne z interesem Rzeczypospolitej, w miejscowościach nadgranicznych" - podkreślił."Oglądaliśmy w ostatnim czasie bardzo niepokojące obrazki ludzi, którzy próbowali demontować ogrodzenia graniczne, którzy próbowali przedostawać się nielegalnie przez granicę. Straż Graniczna reagowała, ale należy się spodziewać, że tego typu działań, także agresywnych działań, mogłoby być więcej. W związku z tym taka, a nie inna decyzja" - powiedział.

Reklama

Jak zapewnił, uprawnienia, które dostaną Policja, Straż Graniczna i Wojsko Polskie, mają na celu ochronę interesu RP i "jak najmniejszą ingerencję w prawa tych osób, którzy tam funkcjonują na co dzień, na miejscu". "Nie chcemy, aby im w jakikolwiek sposób to życie było utrudniane" - dodał.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński zapowiedział, że restrykcje na obszarze przygranicznym minimalnie dotyczyć będą mieszkańców miejscowości objętych stanem wyjątkowym; wprowadzą natomiast istotne ograniczenia dla osób z zewnątrz. Jak mówił, nie będzie "żadnych wycieczek, żadnych happeningów i manifestacji".

Zgodnie z ustawą o stanie wyjątkowym prezydent rozpatruje wniosek rządu o wprowadzenie stanu wyjątkowego niezwłocznie, a następnie wydaje rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na czas oznaczony nie dłuższy niż 90 dni lub postanawia odmówić wydania takiego rozporządzenia. Rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego prezydent przedstawia Sejmowi w ciągu 48 godzin od jego podpisania. Stan wyjątkowy obowiązuje od dnia ogłoszenia rozporządzenia. Sejm może w uchwale uchylić rozporządzenie i obowiązywanie stanu wyjątkowego.

Nieopodal Usnarza Górnego, po białoruskiej stronie granicy z Polską, od ponad 3 tygodni koczuje grupa migrantów chcących przedostać się na zachód.

2021-09-01 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią

[ TEMATY ]

stan wyjątkowy

Adobe Stock

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

Sejm zgodził się w czwartek wieczorem na przedłużenie o 60 dni stanu wyjątkowego na części obszaru województw podlaskiego i lubelskiego, przy granicy z Białorusią.

Za wyrażeniem zgody na przedłużenie stanu wyjątkowego - o co wnioskował prezydent Andrzej Duda - zagłosowało 237 posłów, przeciw było 179, od głosu wstrzymało się 31.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Watykan: nowi święci i błogosławieni

2021-11-25 20:13

[ TEMATY ]

kanonizacja

błogosławieni

papież Franciszek

Vatican News

Bł. Tytus Brandsma

Bł. Tytus Brandsma

Papież Franciszek zdecydował dzisiaj o kolejnych kanonizacjach i beatyfikacjach. W najbliższym czasie świętym zostanie ogłoszony bł. Tytus Brandsma (ur. Anno Sjoerd), kapłan z zakonu karmelitów, ur. 23 lutego 1881 r. w Bolsward, w Holandii i zamordowany z nienawiści do wiary 26 lipca 1942 r. w Dachau oraz bł. Maria od Jezusa (ur. Karolina Santocanale), założycielka Zgromadzenia Sióstr Kapucynek Niepokalanej z Lourdes; ur. 2 października 1852 r. w Palermo i zm. 27 stycznia 1923 r. w Cinisi, we Włoszech.

Ojciec Święty upoważnił Kongregację spraw kanonizacyjnych do promulgowania dekretu o męczeństwie sług Bożych: Henryka Plancharta, kapłana z Instytutu Zakonnego św. Wincentego a Paulo, Władysława Radigue oraz trzech towarzyszy, kapłanów ze Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi oraz Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu, zamordowanych z nienawiści do wiary 26 maja 1871 r. w Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Ku czci św. Cecylii

2021-11-27 13:22

Renata Czerwińska

W toruńskiej katedrze Świętych Janów 27 listopada miały miejsce diecezjalne obchody ku czci św. Cecylii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję