Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Letnia Szkoła Biblijna wokół pism św. Pawła

Letnia Szkoła Biblijna odbyła się w wakacje u ojców dominikanów w Ustroniu-Hermanicach.

[ TEMATY ]

św. Paweł

dominikanie

Letnia Szkoła Biblijna

Aleksandra Eysymontt

Ks. dr Marcin Kowalski przybliżył życie i listy apostoła Pawła.

Ks. dr Marcin Kowalski przybliżył życie i listy apostoła Pawła.

Wydarzenie odbyło się po raz piąty, a jego pomysłodawcą jest o. Cezary Jenta – przełożony hermanickiej wspólnoty dominikanów. W tym roku szkole towarzyszył temat: „Życie i listy Apostoła Pawła. Część 1”. Spotkania poprowadził ks. dr hab. Marcin Kowalski – adiunkt przy katedrze Teologii Biblijnej i Proforystyki w Sekcji Nauk Biblijnych Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i członek Papieskiej Komisji Biblijnej.

Szkoła trwała 5 dni. W ciągu dnia odbywały się dwie sesje – przedpołudniowa i wieczorna. Zainteresowani uczestniczyli osobiście, a także drogą internetową.

Jak zauważył ks. dr hab. Marcin Kowalski podczas jednego z wykładów, List do Galatów to drugi co do starszeństwa – po korespondencji z Tesaloniczanami – list Pawła. Jest on pisany wg hipotezy północno-galackiej do Kościołów w północnej Galacji. – To są wspólnoty, które Paweł odwiedził, był tam i ewangelizował. Opisuje to Łukasz podczas swojej drugiej podróży misyjnej. List powstaje z Efezu w trakcie trzeciej podróży misyjnej św Pawła około roku 53 i rozwiązuje ważny problem wspólnoty galackiej – kwestię przybyszów z zewnątrz, misjonarzy z Kościoła jerozolimskiego, którzy głoszą im Ewangelię połączoną z prawem. Paweł jest zadziwiony, jak Galaci chętnie przyjmują tę Ewangelię. Zastanawiamy się, co ich mogło do tego skłonić, czy też przywileje religii żydowskiej, patrząc na to społeczno-historycznie, czy – jak mamy tego ślady w tekście Listu do Galatów, wierzą że błogosławieństwa Abrahama są dla tych, którzy są w przymierzu żydowskim, którzy przyjmują obrzezanie i cały bagaż prawa – mówił wykładowca.

Reklama

W trakcie wydarzenia internauci przesyłali prelegentowi pytania. Spotkania kończono modlitwą.

Obecnie u dominikanów w Hermanicach trwa Letnia Szkoła Duchowości Chrześcijańskiej.

2021-08-30 12:43

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wokół listów św. Pawła. Wkrótce ruszy Letnia Szkoła Biblijna

[ TEMATY ]

Letnia Szkoła Biblijna

Dominikanie

6. edycja Letniej Szkoły Biblijnej znów będzie miała miejsce w wakacje u ojców dominikanów w Ustroniu-Hermanicach.

Letnia Szkoła Biblijna odbędzie się od 27 czerwca do 1 lipca br. pod hasłem „Listy św. Pawła”. Poprowadzi ją autor scenariuszy i prowadzący programy telewizyjne i radiowe ks. dr hab. Marcin Kowalski – jedyny Polak, który jest członkiem Papieskiej Komisji Biblijnej decydującej o stanowisku Kościoła wobec Biblii i nauk biblijnych. Swoje rozważania będzie koncentrował wokół korespondencji korynckiej, Listu do Rzymian i późnych listów św. Pawła.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: ruszyły przygotowania do procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć

2022-12-09 15:07

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Zamordowana w Boliwii wolontariuszka misyjna Helena Kmieć może zostać błogosławioną. Powołano postulatora procesu beatyfikacyjnego, którym został salwatorianin ks. Paweł Wróbel.

Ksiądz Paweł Wróbel SDS w kaplicy arcybiskupów krakowskich odebrał od ks. Andrzeja Scąbra - delegata ds. kanonizacyjncyh archidiecezji krakowskiej - dekret abp. Marka Jędraszewskiego, który powołał go na urząd postulatora procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Heleny Kmieć.

CZYTAJ DALEJ

Sylwester z Ubogimi w Krakowie - możesz pomóc!

2022-12-09 18:32

Archiwum organizatorów

Chcielibyśmy, aby każdy gość poczuł, że wszystko zostało przygotowane z myślą o nim - mówi Krzysztof Szymkiewicz

Chcielibyśmy, aby każdy gość poczuł, że wszystko zostało przygotowane z myślą o nim - mówi Krzysztof Szymkiewicz

Wolontariusze i ludzie dobrej woli mogą wesprzeć inicjatywę Sylwestra z Ubogimi.

W Krakowie Sylwester z Ubogimi organizowany jest od 2016 r. Wyjątkowa zabawa taneczna w tym roku odbędzie się w Liceum im. św. Rity przy ul. Skałecznej 10 w Krakowie. Wciąż poszukiwani są wolontariusze do sekcji: towarzyskiej, kelnerskiej, kuchennej, logistycznej i porządkowej. Chętne osoby będą towarzyszyć gościom w zabawie, serwować potrawy, dbać o porządek, robić paczki z prezentami. W ramach wolontariatu można zaangażować się również jako fotograf, DJ, wodzirej, filmowiec, florysta czy dekorator. – Zachęcamy do dołączenia do naszego zespołu! – zaprasza Krzysztof Szymkiewicz, koordynator akcji. Osoby zainteresowane wolontariatem mogą zgłosić chęć współpracy, wypełniając formularz na stronie internetowej www.krakow.sylwesterzubogimi.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu: 509 984 103. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję