Reklama

Niedziela Łódzka

W deszczu i chłodzie, ale z żarem modlitwy - 96. Piesza Pielgrzymka Łódzka już na Jasnej Górze

Choć „droga mokra” to jednak przeżyta w najpiękniejszej katedrze świata, wśród natury, która stworzył Bóg i we wspólnocie – podsumował tegoroczne pielgrzymowanie ks. Łukasz Tarnawski, główny przewodnik 96. Pieszej Pielgrzymce Łódzkiej. Rekolekcje w drodze odprawiło tysiąc pątników. Świętowano 100-lecie diecezji, modlono się w intencji wrześniowego Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji w Łodzi.

[ TEMATY ]

Łódź

Pielgrzymka 2021

Niedziela TV

Pielgrzymka Łódzka 2022

Pielgrzymka Łódzka 2022

- To jedność w różnorodności mówi o pielgrzymowaniu z arch. łódzkiej jej metropolita. Abp Grzegorz Ryś, jak co roku, też przyszedł na Jasną Górę już wczoraj w grupie pabianickiej, a dziś powitał kolejne.

- To są ci, którzy tęsknili za pielgrzymką, za tym miejscem - mówili o sobie pątnicy, którzy dziś w deszczu i chłodzie, mimo cierpienia i trudu, docierali na Jasną Górę.

W pielgrzymce przyszedł „oddział specjalny” jak mówił ks. Łukasz Tarnawski, czyli grupa zakonna, a w niej franciszkanie i klaretyni. - Za rok pójdą redemptoryści, obiecali paulini, którzy od sierpnia objęli parafię. Śmialiśmy się w Łodzi, że paulini w Łodzi nas pożegnają, po to, żeby w Częstochowie nas przywitać. To jest dla nas ogromna radość, że ten akcent wspólnot zakonnych się pojawia – mówił główny przewodnik, zauważając, że to też wpisuje się w „duchową rewitalizację miasta”, której wyrazem będzie wrześniowy Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji w Łodzi. -Wcale ta nasza Łódź nie jest taka, jak ja piszą. Ta pielgrzymka też jest jednym z promieni, który pokazuje, ze nasze miasto jest miejscem, w którym mieszka Chrystus - podkreślił ks. Tarnawski.

Najstarsza pielgrzymka, która przychodzi z metropolii łódzkiej to grupa pabianicka, która w tym roku dotarła po raz 553. Najmłodsza to grupa z Ozorkowa, pątnicy stąd mają tez najdłuższa drogę do przejścia, w ciągu 5 dni pokonują ok. 170 km. Do pielgrzymki dołączyli dziś Joanna i Mateusz, którzy cztery godziny wcześniej udzielili sobie sakramentu małżeństwa. Jako narzeczeni chodzili na pielgrzymki. - Marzenia się spełniają, w trakcie pielgrzymki wzięliśmy ślub - cieszyła się Joanna.

Oprócz pątników pieszych do kolumny łódzkiej dołączyli uczestnicy pielgrzymki rowerowej z Łodzi. - Pielgrzymka zawsze uczy bycia w Kościele, we wspólnocie, razem w wierze. W tym sensie pielgrzymka jak już raz się zaczęła, to trwa – zauważył biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej Marek Marczak, który przyjechał w grupie 28 rowerzystów.

Reklama

Na Jasną Górę dotarli też członkowie klubu rowerowego „Załoga Rowerowa Zgrzyt- Bełchatów”. To ich 20 pielgrzymka. W jeden dzień 69 osób przejechało 90 km, część z nich dziś wróci do domów także rowerem, reszta po święcie Matki Bożej Częstochowskiej, 27 sierpnia.

Grupy, zarówno piesze, jak i rowerowe, realizowały program duchowy pod hasłem: „Jezus Nadzieją Kościoła Łódzkiego”.

2021-08-24 19:41

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: bp Marek Marczak honorowo oddał krew

[ TEMATY ]

Łódź

krwiodawstwo

bp Marek Marczak

Ks. Józef Janiec

Bp Marek Marczak

Bp Marek Marczak

Bp Marek Marczak od kilkunastu lat regularnie oddaje honorowo krew. Przed trzema laty, gdy był rektorem łódzkiego seminarium duchownego, zainicjował też akcję krwiodawstwa wśród kleryków. 29 października ponownie oddał krew, a wraz z nim ponad 20 alumnów i kilku księży.

„Po raz pierwszy oddałem krew podczas pobytu za granicą. Zdarzył się chyba jakiś wypadek i potrzebna była dość rzadka grupa krwi. Zgłosiłem się do sprawdzenia i okazało się, że właśnie ją mam” - mówi KAI bp Marek Marczak. Od tego czasu obecny biskup pomocniczy w archidiecezji łódzkiej oddaje krew regularnie.

CZYTAJ DALEJ

Bł. Rafał Chyliński – święty stąd

Niedziela łódzka 19/2019, str. 6-7

[ TEMATY ]

błogosławiony

Maria Niedziela

Grób bł. Rafała Chylińskiego

Grób bł. Rafała Chylińskiego

Kiedyś opiekun ubogich, dziś orędownik w uleczeniu z choroby alkoholowej i nowotworowej. – Widać na te biedy teraz jest potrzebny – mówi o. Krzysztof Świderek, gwardian i proboszcz sanktuarium św. Antoniego i bł. Rafała Chylińskiego w Łodzi-Łagiewnikach

Ojciec gwardian pokazuje księgi podziękowań i próśb kierowanych do bł. Rafała. Pisane na karteczkach, są od jakiegoś czasu kserowane i drukowane. Niektóre pisane drżącą ręką matki, żony, dzieci proszących o zdrowie rodzica, o wydobycie z nałogu... Na innych pewnie pozostały ślady łez, strach, ból ale też wielka nadzieja. Że on pomoże.

CZYTAJ DALEJ

Wzrasta liczba ofiar współczesnego niewolnictwa

2022-12-02 20:27

[ TEMATY ]

Watykan

niewolnictwo

PublicDomainPictures/pixabay.com

Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień na rzecz Zniesienia Niewolnictwa. Papież napisał na Twitterze, że wszyscy jesteśmy wezwani, do budowania odnowionego społeczeństwa zorientowanego na wolność, sprawiedliwość i pokój, aby przezwyciężyć wszelkiego rodzaju nierówności i dyskryminację, aby żaden człowiek nie zniewalał drugiego człowieka.

W ostatnich pięciu latach znacznie wzrosła liczba wymuszonych małżeństw oraz ilość niewolniczej pracy – podkreśla Międzynarodowa Organizacja Pracy. Agenda ONZ zaznacza, że zjawisko to dotyka całego globu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję