Reklama

Niedziela Częstochowska

Uroczystości 25. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Mrzygłodzkiej

– 25-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Mrzygłodzkiej jest bilansem podsumowującym kult Maryi, nie tylko w świątyni, ale również w rodzinach – podkreśla ks. Jacek Gancarek, kustosz sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej. 22 sierpnia Mszy św. jubileuszowej będzie przewodniczył tam kard. Stanisław Dziwisz.

[ TEMATY ]

rocznica

sanktuarium

koronacja

Myszków‑Mrzygłód

Archiwum sanktuarium w Mrzygłodzie

Koronacja obrazu Matki Bożej Mrzygłodzkiej, 25 sierpnia 1996 r.

Koronacja obrazu Matki Bożej Mrzygłodzkiej, 25 sierpnia 1996 r.

– Koronacja wizerunku była ważnym momentem dla ożywienia kultu maryjnego. Do sanktuarium zaczęły przybywać pielgrzymki. Każdego roku przybywa tu 5 tys. pątników. Są to pielgrzymki piesze i autokarowe. Są też grupy z zagranicy: z Włoch, Szwajcarii, Chin czy USA – mówi w rozmowie z Niedzielą ks Gancarek.

Miejsce zawierzenia

Kapłan przyznaje, że od czasu koronacji obrazu wierni „zupełnie inaczej przeżywają Nowennę do Matki Bożej Mrzygłodzkiej”. – W każdą środę bardzo wiele osób przybywa, aby spotkać się ze swoją Matką. Również życie codzienne naszych parafian jest w pewien sposób naznaczone zawierzeniem Matce Bożej. Wyrazem tego jest również to, że znają na pamięć nasze mrzygłodzkie pieśni maryjne. Odmawiają w rodzinach modlitwę do naszej Maryi. Ogromne zasługi w krzewieniu kultu miał ks. prał. Zdzisław Skrzek – dodaje ks. Jacek.

Kustosz sanktuarium podkreśla, że w sposób szczególny Matce Bożej zawierzane są dzieci przy okazji chrztu i I Komunii św. – Rodzice czynią to bardzo chętnie. Podobnie na początek roku szkolnego dyrektor szkoły zawsze zawierza uczniów Maryi – zaznacza.

Dar św. Jana Pawła II

Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej jest różańcowe, pasyjne i misyjne. To jego szczególny charyzmat. – Wielu pielgrzymów modli się na naszej kalwarii jurajskiej, którą pobłogosławił Jan Paweł II w 1999 r., kiedy leciał helikopterem z Częstochowy. Papież powiedział również o naszej kalwarii, że jest ona mała, ale równocześnie jedna z najpiękniejszych w Polsce. Podczas pielgrzymki Jan Paweł II otrzymał na szczycie Jasnej Góry od abp. Stanisława Nowaka i ks. Zdzisława Skrzeka modlitewnik o Matce Bożej Mrzygłodzkiej – opowiada ks. Gancarek.

Różaniec i misje

Podkreśla także, że nie można rozdzielać Różańca od misji. – Dzieło Rozkrzewiania Wiary i Żywego Różańca założyła Paulina Jaricot. Przy naszym sanktuarium jest centrum, muzeum misyjne. Działa wolontariat misyjny. W październiku reaktywujemy po 70 latach nasze Bractwo Różańcowe. Jest to pierwsze bractwo w Polsce założone poza zakonem dominikańskim. Warto przypomnieć, że Arcybractwo Różańca Świętego w Mrzygłodzie zostało powołane już w 1644 r. w wyniku starań fundatora świątyni Stanisława Warszyckiego i ówczesnego proboszcza ks. Stanisława Gorzelskiego, za zgodą prowincjała dominikanów i biskupa krakowskiego. W naszym sanktuarium działa 16 kół Żywego Różańca, są również 2 koła rodzinne i 1 koło męskie – wylicza kapłan.

Reklama

Jedno z pierwszych

Mrzygłód był jednym z pierwszych na ziemiach polskich miejsc kultu Matki Bożej Różańcowej. W 1986 r. metropolita częstochowski Stanisław Nowak odnowił kult Matki Bożej Mrzygłodzkiej, uznając tutejszą świątynię sanktuarium maryjnym. Uroczysta koronacja obrazu odbyła się 25 sierpnia 1996 r. na błoniach myszkowskich. Koronacji dokonał legat papieski kard. Adam Maida z Detroit.

Archiwum sanktuarium w Mrzygłodzie

Jubileusz

Obchody jubileuszowe 22 sierpnia odbędą się pod hasłem: „Odtąd bowiem błogosławić mnie będą wszystkie pokolenia”. O godz. 15 w kaplicy koronacyjnej na Gruchli odmówiona zostanie Koronka do Bożego Miłosierdzia. Następnie Nieszporom maryjnym będzie przewodniczył abp Wacław Depo. Po procesji o godz. 17 jubileuszowej Mszy św. w sanktuarium będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Eucharystia będzie transmitowana w Telewizji Trwam i w Radiu Maryja. Patronami medialnymi uroczystości są Tygodnik Katolicki „Niedziela” i Radio Fiat.

2021-08-20 08:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przeworsk: jutro koronacja obrazu Matki Bożej Pocieszenia

[ TEMATY ]

Matka Boża

koronacja

Archiwum Klasztoru Bernardynów w Przeworsku

Cudowny Obraz Matki Bożej Pocieszenia Przeworskiej, bez metalowej sukienki przykrywającej na co dzień Wizerunek

Cudowny Obraz Matki Bożej Pocieszenia
Przeworskiej, bez metalowej sukienki
przykrywającej na co dzień Wizerunek

Abp Adam Szal koronuje w niedzielę 8 września obraz Matki Bożej Pocieszenia z kościoła ojców bernardynów w Przeworsku. Cudowny wizerunek otoczony jest czcią wiernych od czterystu lat.

Msza św. w kościele ojców bernardynów rozpocznie się o godz. 11.00. Przewodniczył jej będzie metropolita przemyski abp Adam Szal. Homilię wygłosi pochodzący z zakonu bernardynów krakowski biskup pomocniczy Damian Muskus OFM.

CZYTAJ DALEJ

Kanada/ Wywiad ostrzega, by nie ufać popularnym aplikacjom; m.in. takim jak chiński TikTok

2023-01-26 07:17

[ TEMATY ]

TikTok

pixabay.com

Kanadyjski wywiad elektroniczny przygotowuje zalecenia w sprawie chińskiej aplikacji TikTok i ostrzega użytkowników, by nie zezwalali na dostęp instalowanych aplikacji do prywatnych danych.

Rządowe centrum cyberbezpieczeństwa, którego częścią jest wywiad elektroniczny (CSE – Communications Security Establishment) przygotowuje nowe rekomendacje dla Kanadyjczyków w sprawie używania TikToka i innych aplikacji, które po zainstalowaniu na telefonie próbują uzyskać dostęp do przechowywanych prywatnych danych – podały kanadyjskie media. W minionych miesiącach w USA pracownikom federalnym zakazano korzystania z TikToka ze względu na bezpieczeństwo narodowe.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Caritas-Spes wspiera psychologicznie dzieci uchodźców w parafii św. Jana Pawła II we Lwowie

2023-01-26 19:07

[ TEMATY ]

Caritas

Lwów

Caritas

Caritas-Spes od 1 października ub.r. prowadzi międzynarodowy projekt AVSI, ukierunkowany na psychologiczną pomoc dzieciom. Zajęcia w Domu św. Jana Pawła II we Lwowie prowadzi psycholog Bogdana Kuczwara. Program obejmuje zajęcia psychologiczne i terapeutyczne dla dzieci oraz konsultacje dla rodziców. Malcy podzieleni są na grupy wiekowe (0-6 lat, 7-12, i 13-18). W czasie pracy z nimi stosowane są aktywizujące metody nauczania. W projekcie wzięło udział łącznie 68 dzieci.

Parafia św. Jana Pawła II we Lwowie do 24 lutego 2022 żyła swoim zwyczajnym życiem, ale już od pierwszych dni wojny zaczęła przyjmować uchodźców, zwłaszcza kobiety z dziećmi. To właśnie najmłodsi najbardziej odczuwają na sobie skutki wojny. Nie rozumieją, dlaczego znajdują się daleko od swoich domów, dlaczego musieli pozostawić ulubione zabawki i rozstali się z przyjaciółmi. Potrzebują oni nie tylko opieki ze strony rodziców, ale również pomocy zawodowych specjalistów, w tym także psychologów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję