Reklama

Niedziela Częstochowska

Ks. Mariusz Bakalarz: prośmy Boga o dar tęsknoty za niebem

– Wpatrując się dzisiaj w niebo, prośmy Boga o dar tęsknoty za niebem – powiedział ks. Mariusz Bakalarz, prezes Zarządu Instytutu NIEDZIELA i wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. 15 sierpnia w parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej – sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej w Myszkowie-Mrzygłodzie przewodniczył uroczystościom odpustowym.

W kazaniu podkreślił, że uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to „szczególny dzień, kiedy patrzymy w niebo”. – Nie chodzi jednak o podziwianie przestworzy, ale o spojrzenie w niebo w sensie kierunku ludzkiego życia – zauważył.

Duchowny zwrócił również uwagę, że mimo braku opisu Wniebowzięcia Matki Bożej w Piśmie Świętym przekazała go tradycja wczesnochrześcijańska – w apokryfach i licznych legendach. – Mówią nam one o tym, w co przez 1900 lat lud chrześcijański mocno wierzył – zaznaczył.

Maciej Orman/Niedziela

Kapłan przypomniał, że dopiero w 1950 r. papież Pius XII ogłosił dogmat i potwierdził powagą Kościoła, „że Niepokalana Matka Boża, zawsze Dziewica, Maryja, ukończywszy swoje ziemskie życie, została wzięta do chwały nieba z duszą i ciałem”.

Kaznodzieja przyznał także, że na co dzień wolimy nie myśleć o śmierci, chociaż doskonale wiemy, że nie będziemy żyć na ziemi wiecznie. – Najbardziej przekonujemy się o tym podczas pogrzebu bliskiej osoby – powiedział. Jak dodał, zbyt rzadko patrzymy również w niebo i zapominamy, że to ono jest kierunkiem naszego życia.

Ks. Bakalarz zauważył, że w uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej „patrzymy na Maryję, która jako pierwsza spośród ludzi dostępuje tego, na co my wszyscy dopiero czekamy”. – Nie trzeba tutaj wielkiej teologii, żeby zrozumieć, że nikt tak jak Ona nie zasłużył na to, żeby jako pierwsza dostąpić tego, czego my dostąpimy dopiero kiedyś – podkreślił kapłan. – Niepodobna było, żeby to ciało, z którego poczęło się ciało Zbawiciela, tak jak każde inne rozłożyło się w grobie. Z miłości Jezus chciał Jej dać najpiękniejszą nagrodę. Maryja na swój sposób przeciera nam szlak i po to jest dzisiejsza uroczystość – wyjaśnił.

Maciej Orman/Niedziela

Duchowny dodał, że nieprzypadkowa jest także jej data, która wiąże się z kalendarzem bizantyjskim. Według tego kalendarza rok rozpoczynał się 1 września, dlatego 8 września obchodzimy Narodzenie Najświętszej Maryi Panny, a 15 sierpnia, pod koniec roku, Jej Wniebowzięcie.

Reklama

– Dzisiejsza uroczystość ma nam przypomnieć o tym, że także naszym losem będzie śmierć, ale też to, co dzisiaj otrzymuje Maryja – kontynuował ks. Bakalarz. – Przecież kiedyś też powstaniemy z martwych, nasze cmentarze opustoszeją. Przyjdzie ten dzień, kiedy Pan Bóg z prochu ziemi wzbudzi nam znowu ciało, żebyśmy mogli doświadczyć piękna nieba – wskazał i przypomniał za św. Pawłem, że „nasza ojczyzna jest w niebie”.

– Prośmy Boga o dar tęsknoty za niebem, byśmy się na nie ukierunkowali, byśmy o nim nie zapomnieli i nie stracili go z oczu, byśmy tak przeżyli życie, by się tam znaleźć – wzywał kaznodzieja.

– Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przypomina nam ostateczne wypełnienie Bożych planów wobec każdego człowieka, którym jest niebo, dlatego dzisiaj wszystkie nasze myśli i uczucia kierujemy ku niebu, gdzie Maryja przeżywa swój triumf i odbiera nagrodę za wierną służbę Bogu i ludziom – powiedział ks. Jacek Gancarek, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium w Myszkowie-Mrzygłodzie. Zachęcał wiernych, by w trudnym czasie pandemii zanieśli do domów i rodzin radość nieba. Apelował również o modlitwę w intencji ustania pandemii, „by wszystko wróciło do normy, ale przede wszystkim nasze relacje z Bogiem”.

Liturgię zwieńczyły procesja eucharystyczna, błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem i obrzęd poświęcenia ziół oraz kwiatów.

Maciej Orman/Niedziela

W niedzielę 22 sierpnia w sanktuarium odbędą się uroczystości z okazji jubileuszu 25. rocznicy koronacji papieskimi koronami obrazu Matki Bożej Mrzygłodzkiej. Rozpoczną się one o godz. 15 w kaplicy koronacyjnej na Gruchli. Następnie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, będzie przewodniczył Nieszporom maryjnym, po których wyruszy procesja różańcowa do sanktuarium. O godz. 17 na kalwarii Mszy św. będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Eucharystia będzie transmitowana w Telewizji Trwam i Radiu Maryja. Patronami medialnymi uroczystości są Tygodnik Katolicki „Niedziela” i Radio Fiat.

2021-08-15 16:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Otacza matczyną opieką

Niedziela podlaska 33/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Wniebowzięcie NMP

Al. Piotr Zdzieborski

18. Pułk Rozpoznawczy na uroczystości poświęcenia kaplicy w Brzeźnicy, parafia Brańsk, w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej (2020 r.)

18. Pułk Rozpoznawczy na uroczystości poświęcenia kaplicy w Brzeźnicy, parafia Brańsk, w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej (2020 r.)

Ze Świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, obchodzonym 15 sierpnia, związana jest tradycja poświęcenia zbóż, kwiatów i ziół, którą mieszkańcy Podlasia i Mazowsza szczególnie podtrzymują.

Na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, dzień ten jest także Świętem Wojska Polskiego. Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nazywana jest także Matki Bożej Zielnej lub Korzennej.

CZYTAJ DALEJ

Matka ofiarowująca

2023-01-23 17:34

Niedziela Ogólnopolska 5/2023, str. 12-13

[ TEMATY ]

Matka Boża Gromniczna

Archiwum prywatne

Czy można Bogu ofiarować Boga? Czy Matka Boża ma taką moc, aby obronić nas przed skutkami burz i piorunów? To pytania, które niesie ze sobą święto celebrowane w liturgii jako Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni, a w wierze ludu nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Jaką tajemnicę celebrujemy: Ofiarowanie Jezusa w świątyni czy Matki Bożej Gromnicznej? Wcale nie trzeba przeciwstawiać sobie obu tych rzeczywistości. Spójrzmy na to, co nam przynosi biblijny opis. Kluczem do tej lektury jest fakt, że poszczególne wydarzenia biblijne trzeba rozważać w całości tajemnicy miłości Boga do człowieka. Scena ofiarowania w świątyni opisana przez św. Łukasza stawia w centrum Mesjasza, Boga mocnego, Wybawcę. Ludzkimi oczami widzimy małe Dziecię, które zostaje przyniesione do świątyni, z kolei oczom wiary ukazuje się wszechmocny Zbawiciel człowieka. W centrum tej sceny jest więc Jezus, a nie Maryja i Józef. Rozgrywa się ona w ramach tradycji żydowskiego prawa, które nakazywało wykupić pierworodnego ze służby Jahwe w świątyni (por. Wj 13, 12-13). Nigdzie jednak w Ewangelii nie znajdziemy wzmianki, że Józef uiścił taką zapłatę. Może autor zaznaczył w ten sposób, że Syn Boży całkowicie należy do Boga, dlatego nie może w żaden sposób zostać „wykupiony”...

CZYTAJ DALEJ

W trosce o Kościół

2023-01-29 18:05

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Sandomierzu pierwszy raz w nowym składzie zebrała się Diecezjalna Rada Duszpasterska.

Rada została powołana przez Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza na nową kadencję zgodnie z prawem kanonicznym, ze szczególnym uwzględnieniem uchwał III Synodu Diecezji Sandomierskiej. Jej obradom przewodniczy Biskup Ordynariusz, złożona jest z kapłanów, osób zakonnych, a przede wszystkim ze świeckich, będących przedstawicielami różnych środowisk diecezjalnych. Spotkanie Rady, w którym uczestniczyło większość jej członków, odbyło się w siedzibie kurii. Biskup Krzysztof Nitkiewicz podziękował obecnym za zaangażowanie na rzecz wspólnoty diecezjalnej i przedstawił sytuację duszpasterską, jaka wyłania się z wizytacji kanonicznych, w tym ze spotkań z radami parafialnymi. Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii, ks. Wojciech Kania mówił o tegorocznych planach związanych z obchodami 800-lecia śmierci bł. Wincentego Kadłubka oraz o przygotowaniach do światowych dni młodzieży. Uczestnicy spotkania podzieli się swoimi spostrzeżeniami odnośnie atmosfery panującej w parafiach oraz relacji z instytucjami takimi, jak szkoły. Była mowa o potrzebie tworzenia nowych miejsc adoracji wieczystej Najświętszego Sakramentu oraz intensyfikacji inicjatyw modlitewnych. Poruszono również temat działalności Katolickich Centrów Pomocy Rodzinie, które częściowo zawiesiły swoją działalność z powodu braku zainteresowania ze strony niektórych księży proboszczów. Istnieje w związku z tym konieczność odbudowy sieci tych centrów, w zmodyfikowanej formie. Musi to iść w parze z rozwojem wolontariatu, który nie może ograniczać się jedynie do okresowych akcji. Zwrócono jednocześnie uwagę, że należy poprawić komunikację pomiędzy kurią oraz dekanatami i parafiami, oraz pomiędzy duszpasterzami, katechetami i wiernymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję