Reklama

Pro i contra

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przekupstwo i zdrada w Bagdadzie

Publicysta Przeglądu (z 27 kwietnia) Krzysztof Kęciek przytacza za arabskimi mediami sensacyjne pogłoski na temat niedawnych wydarzeń w Iraku. W tekście zatytułowanym: Saddam zdradzony? pisze o tym, jak arabskie media próbują wyjaśnić to, że dosłownie wszyscy politycy Iraku z Saddamem na czele zniknęli bez śladu. Pisze m.in.: "Przewodniczący libańskiego parlamentu, Nabih Berri, uważa, że Saddam Husajn za pośrednictwem dyplomacji rosyjskiej dobił targu z Amerykanami - wydał jednostkom Gwardii Republikańskiej w stolicy rozkaz zaprzestania oporu. W zamian za to generałowie Stanów Zjednoczonych zgodzili się na ucieczkę dyktatora.
Bardziej jednak rozpowszechnione są teorie, że prezydent Iraku został zdradzony. Według komercyjnej firmy Stratfor, zbierającej informacje wywiadowcze, która powołuje się na źródła z niemieckich służb specjalnych, wysocy iraccy oficerowie oraz szefowie wywiadu wydali znaczną część Iraku, łącznie z Bagdadem, Amerykanom. Tłumaczy to, dlaczego iraccy żołnierze podpalili zaledwie kilka szybów naftowych, nie wysadzali w powietrze tam i mostów, a nawet nie stawiali min. Saddam zginął wraz z synami podczas uderzenia dekapitacyjnego na kompleks rezydencyjny Dora Farm, które Amerykanie przeprowadzili 19 marca, na samym początku wojny. Dowództwo przejęli wówczas wiceprezydent Taha Jassin Ramadan i wicepremier Tarik Aziz. Obaj dygnitarze zostali jednak zgładzeni przez irackich wojskowych, którym oficerowie CIA obiecali w zamian możliwość ucieczki i hojną zapłatę. Ukazujący się w Dubaju dziennik AI-Bajan twierdzi natomiast: «Pragnące zachować anonimowość amerykańskie źródło wydało w Londynie oświadczenie, zgodnie z którym amerykańskie dowództwo zawarło porozumienie z komendantami Gwardii Republikańskiej i fedainami Saddama». Zgodnie z układem, otrzymali oni zgodę na wyjazd za granicę i znaczne kwoty w gotówce. Ci, którzy nie popełnili zbrodni wojennych, mogli przyjąć wraz z rodzinami obywatelstwo USA. W zamian gwardziści i fedaini mieli zaprzestać walki z oddziałami amerykańskimi. Porozumienie osiągnięto w czasie bitwy o lotnisko w Bagdadzie. Dowódcy Gwardii Republikańskiej powiadomili wtedy Amerykanów, że Saddam Husajn spotyka się 7 kwietnia z najbliższymi współpracownikami w dzielnicy Al-Mansur. Amerykańskie samoloty zrzuciły na wskazany budynek cztery tysiąckilogramowe bomby. Z gmachu został stos dymiących gruzów i 20-metrowy krater. Był to kres dyktatora. (...) Być może, w opowieściach tych tkwi ziarno prawdy. Wiadomo np., że Stany Zjednoczone odniosły tak błyskawiczne i całkowite zwycięstwo nad talibami w Afganistanie głównie dzięki przekupieniu licznych przywódców plemiennych i lokalnych panów wojny. Agenci CIA krążyli po afgańskich dolinach dosłownie z walizkami pełnymi banknotów, które rozdzielali wśród miejscowych warlordów. W Waszyngtonie popularne jest powiedzenie: «Dzięki jednej aluminiowej walizce z 3 mln dol. wygraliśmy wojnę w Afganistanie». Może także w Iraku aluminiowe walizki z gotówką odegrały większą rolę strategiczną niż pociski Tomahawk. Pewne jest przecież, że amerykańskie dowództwo i służby specjalne usiłowały wszelkimi sposobami dotrzeć do wysokich oficerów armii irackiej i nakłonić ich do porzucenia Saddama. Wiele pytań wciąż pozostaje bez odpowiedzi".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Klauzula niewoli

Waldemar Moszkowski pisze w Naszym Dzienniku z 14 kwietnia o szokującym fakcie nieuregulowania sprawy wyjścia poszczególnych krajów z Unii Europejskiej. W tekście zatytułowanym Klauzula wyjścia klauzulą niewoli Moszkowski stwierdza m.in.: "Twarde warunki przewidziane w tekście nowej konstytucji europejskiej mogą sprawić, że wyjście z Unii Europejskiej bez zezwolenia byłoby bezprawne. W utajnionym tekście artykułu 46 projektu konstytucji UE, do którego udało się dotrzeć gazecie Daily Telegraph, mówi się, że wyjście dowolnego kraju z UE winno zostać zaaprobowane przez dwie trzecie państw członkowskich.
W ciągu ostatnich miesięcy Konwent Europejski, składający się ze 105 posłów, którym przewodniczy były prezydent Francji Valery Giscard D´Estaing, opracowywał projekt pierwszej konstytucji europejskiej. Zgodnie z jej tekstem, do którego obecnie wnosi się ostatnie poprawki, mniejszościowy blok państw może dyktować swoje warunki. Treść konstytucji nie daje żadnej gwarancji, że kraj pragnący opuścić UE ochroni swoje interesy ekonomiczne, czy też z powrotem otrzyma rezerwy walutowe znajdujące się w Europejskim Banku Centralnym.
Wielu brytyjskich polityków, na czele z byłą premier Margaret Thatcher, już od dawna postuluje wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur UE. Deputowany partii konserwatywnej David Hitcoat-Emori nie krył swojego oburzenia, uznając tekst projektu za skandaliczny.
- Mamy do czynienia nie z klauzulą wyjścia, ale z klauzulą niewoli - oświadczył".

Reklama

Jak oszukuje się Polskę

Znany analityk gospodarczy Janusz Szewczak podaje bulwersujące dane w wywiadzie udzielonym Józefowi Michałowi Janowskiemu z Nowej Myśli Polskiej (nr z 27 kwietnia) pt.: Polska traci do 50 mld zł na podatkowych oszustwach. Według J. Szewczaka: "- Transfer zysków za granicę przez firmy zachodnie działające w Polsce wynosi w skali roku od 8 do 10 mld złotych (2 mld USD). W aferze paliwowej, na imporcie i eksporcie paliw, państwo traci również ok. 10 mld złotych. Szacuję, że państwo polskie rocznie traci od 40 do 50 mld złotych na skutek tolerowanych oszustw podatkowych, z jakimi mamy do czynienia. Co więcej, te ogromne pieniądze, pochodzące z oszustw podatkowych, służą szerzeniu korupcji na ogromną skalę - także wśród elit władzy. Rąbek tej korupcji uchyla Komisja Śledcza w sprawie afery Michnika i Rywina. Zamiast próbować ściągnąć te ogromne pieniądze od nieuczciwych firm, co uzdrowiłoby finanse publiczne, liberałowie w rodzaju Balcerowicza nadal bezkarnie mordują polską gospodarkę, a minister finansów sięga do kieszeni najbiedniejszych obywateli, powodując pogarszanie sytuacji poprzez dalsze ograniczenie popytu wewnętrznego i ograniczanie wydatków. Tak więc toleruje się gigantyczne oszustwa podatkowe koncernów i mafii przemytnicznych sięgające dziesiątków miliardów złotych rocznie, a szuka dużo mniejszych pieniędzy u tych, którzy ledwie wiążą koniec z końcem, emerytów, rencistów, bezrobotnych... Z drugiej jednak strony trzeba mieć świadomość, że minister finansów, który by chciał proceder gigantycznych oszustw podatkowych ukrócić, musiałby jeździć dobrze opancerzonym samochodem strzeżonym przez armię ochroniarzy - naraziłby się bowiem potężnym bossom i wpływowym mafiom".

Reklama

O paszkwilu Grynberga

Żyjemy w dość szczególnej atmosferze, w czasach gdy policja i prokuratura zajmują się ściganiem książek broniących prawdy o Polsce, a równocześnie przez media przewala się fala tekstów zniesławiających Polskę i Polaków. Jakimże skandalem był fakt, że w zeszłym roku zatruto ostatnie miesiące życia świetnego patriotycznego historyka Andrzeja Leszka Szcześniaka, konfiskując jego jak zwykle dobrze udokumentowaną książkę na Dworcu Centralnym w Warszawie. Obecnie, jak wspomniał red. Miszalski w poprzedniej Niedzieli, kolejna prokuratura, tym razem warszawska, próbuje doprowadzić do oskarżenia o "antyżydowskość" mojej tak bogato udokumentowanej i broniącej prawdy o Polsce książki 100 kłamstw J. T. Grossa o żydowskich sąsiadach i Jedwabnem. Równocześnie ciągle trafiamy w mediach na kolejne przejawy antypolonizmu. Oto, co pisze o jednym z nich Krzysztof Mazur w tekście Awantury niekoniecznie arabskie (Najwyższy Czas z 29 marca): "(...) W marcowej ResPublice Nowej Henryk Grynberg opublikował pod pretekstem «historii polsko-żydowskiej» antypolski paszkwil, jakiego dawno nie widziano w oficjalnym obiegu. Są tam takie «kwiatki», jak stwierdzenie: «Podobnie reagowali (Polacy) w PRL w latach 1944-55 - jedynym w historii Polski okresie pełnego równouprawnienia Żydów - na Żydów w wojsku, UB i KC». Patrząc na skutki tego równouprawnienia strach pomyśleć, co byłoby w przypadku żydowskiej dominacji.
Grynberg wali równo w Giedroycia, Herlinga-Grudzińskiego, Sikorskiego, Gomułkę, Andersa, endeków, piłsudczyków, lwowiaków, Ślązaków, gdyż wszyscy oni w kwestii żydowskiej strasznie się mylili, tylko Żydzi i Grynberg pozostają nieskazitelni.
Ale szczytem hipokryzji jest stwierdzenie krytykujące oświadczenie Kongresu Polonii Amerykańskiej, że trzy miliony Polaków, nie-Żydów, także zginęło podczas wojny. Grynberg pisze, że określenie «zostali tak samo zamordowani jak sześć milionów europejskich Żydów» jest nieuprawnione, gdyż «już nawet w szkołach wiadomo, że trzy miliony Polaków zginęło na frontach wojny, w bombardowaniach, obozach niemieckich i sowieckich oraz niemieckich i sowieckich egzekucjach - a więc na całkiem innej zasadzie niż na przykład półtora miliona żydowskich dzieci».
Oczywiście umierać na froncie od bomby lub w sowieckim gułagu było znacznie przyjemniej niż w hitlerowskim obozie".

Ekspert oskarża negocjatorów

W Angorze z 27 kwietnia - bardzo interesująca rozmowa z ekspertem z zakresu prawa europejskiego Waldemarem Gontarskim pt. Ziemia obiecana. W wywiadzie udzielonym red. Krzysztofowi G. Różyckiemu Gontarski twierdzi m.in. iż: "Przy negocjowaniu Traktatu (Akcesyjnego do UE - J. R. N.) nasi przedstawiciele popełnili rażące błędy. Widać, że nie negocjowali tego prawnicy. Zapomniano, że Traktat nie jest aktem politycznym, lecz prawnym, i musi spełniać określone standardy. (...) kilka osób robiło wiele, żeby Polska była w przyszłej Unii najbardziej liberalnym krajem pod względem nabywania nieruchomości rolnych.
- Kogo ma pan na myśli?
- Ministrów Hübner i Truszczyńskiego. Gdyby pani minister Hübner tak pośpiesznie nie godziła się na dopłaty w wysokości 25 procent (co wytknąłem publicznie 8 lipca zeszłego roku na łamach Rzeczpospolitej), to premier Miller w Kopenhadze miałby o wiele lepszą pozycję wyjściową (...)".

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Niedziela Ogólnopolska 18/2000

[ TEMATY ]

św. Katarzyna Sieneńska

Giovanni Battista Tiepolo

Św. Katarzyna ze Sieny

Św. Katarzyna ze Sieny

W latach, w których żyła Katarzyna (1347-80), Europa, zrodzona na gruzach świętego Imperium Rzymskiego, przeżywała okres swej historii pełen mrocznych cieni. Wspólną cechą całego kontynentu był brak pokoju. Instytucje - na których bazowała poprzednio cywilizacja - Kościół i Cesarstwo przeżywały ciężki kryzys. Konsekwencje tego były wszędzie widoczne.
Katarzyna nie pozostała obojętna wobec zdarzeń swoich czasów. Angażowała się w pełni, nawet jeśli to wydawało się dziedziną działalności obcą kobiecie doby średniowiecza, w dodatku bardzo młodej i niewykształconej.
Życie wewnętrzne Katarzyny, jej żywa wiara, nadzieja i miłość dały jej oczy, aby widzieć, intuicję i inteligencję, aby rozumieć, energię, aby działać. Niepokoiły ją wojny, toczone przez różne państwa europejskie, zarówno te małe, na ziemi włoskiej, jak i inne, większe. Widziała ich przyczynę w osłabieniu wiary chrześcijańskiej i wartości ewangelicznych, zarówno wśród prostych ludzi, jak i wśród panujących. Był nią też brak wierności Kościołowi i wierności samego Kościoła swoim ideałom. Te dwie niewierności występowały wspólnie. Rzeczywiście, Papież, daleko od swojej siedziby rzymskiej - w Awinionie prowadził życie niezgodne z urzędem następcy Piotra; hierarchowie kościelni byli wybierani według kryteriów obcych świętości Kościoła; degradacja rozprzestrzeniała się od najwyższych szczytów na wszystkie poziomy życia.
Obserwując to, Katarzyna cierpiała bardzo i oddała do dyspozycji Kościoła wszystko, co miała i czym była... A kiedy przyszła jej godzina, umarła, potwierdzając, że ofiarowuje swoje życie za Kościół. Krótkie lata jej życia były całkowicie poświęcone tej sprawie.
Wiele podróżowała. Była obecna wszędzie tam, gdzie odczuwała, że Bóg ją posyła: w Awinionie, aby wzywać do pokoju między Papieżem a zbuntowaną przeciw niemu Florencją i aby być narzędziem Opatrzności i spowodować powrót Papieża do Rzymu; w różnych miastach Toskanii i całych Włoch, gdzie rozszerzała się jej sława i gdzie stale była wzywana jako rozjemczyni, ryzykowała nawet swoim życiem; w Rzymie, gdzie papież Urban VI pragnął zreformować Kościół, a spowodował jeszcze większe zło: schizmę zachodnią. A tam gdzie Katarzyna nie była obecna osobiście, przybywała przez swoich wysłanników i przez swoje listy.
Dla tej sienenki Europa była ziemią, gdzie - jak w ogrodzie - Kościół zapuścił swoje korzenie. "W tym ogrodzie żywią się wszyscy wierni chrześcijanie", którzy tam znajdują "przyjemny i smaczny owoc, czyli - słodkiego i dobrego Jezusa, którego Bóg dał świętemu Kościołowi jako Oblubieńca". Dlatego zapraszała chrześcijańskich książąt, aby " wspomóc tę oblubienicę obmytą we krwi Baranka", gdy tymczasem "dręczą ją i zasmucają wszyscy, zarówno chrześcijanie, jak i niewierni" (list nr 145 - do królowej węgierskiej Elżbiety, córki Władysława Łokietka i matki Ludwika Węgierskiego). A ponieważ pisała do kobiety, chciała poruszyć także jej wrażliwość, dodając: "a w takich sytuacjach powinno się okazać miłość". Z tą samą pasją Katarzyna zwracała się do innych głów państw europejskich: do Karola V, króla Francji, do księcia Ludwika Andegaweńskiego, do Ludwika Węgierskiego, króla Węgier i Polski (list 357) i in. Wzywała do zebrania wszystkich sił, aby zwrócić Europie tych czasów duszę chrześcijańską.
Do kondotiera Jana Aguto (list 140) pisała: "Wzajemne prześladowanie chrześcijan jest rzeczą wielce okrutną i nie powinniśmy tak dłużej robić. Trzeba natychmiast zaprzestać tej walki i porzucić nawet myśl o niej".
Szczególnie gorące są jej listy do papieży. Do Grzegorza XI (list 206) pisała, aby "z pomocą Bożej łaski stał się przyczyną i narzędziem uspokojenia całego świata". Zwracała się do niego słowami pełnymi zapału, wzywając go do powrotu do Rzymu: "Mówię ci, przybywaj, przybywaj, przybywaj i nie czekaj na czas, bo czas na ciebie nie czeka". "Ojcze święty, bądź człowiekiem odważnym, a nie bojaźliwym". "Ja też, biedna nędznica, nie mogę już dłużej czekać. Żyję, a wydaje mi się, że umieram, gdyż straszliwie cierpię na widok wielkiej obrazy Boga". "Przybywaj, gdyż mówię ci, że groźne wilki położą głowy na twoich kolanach jak łagodne baranki". Katarzyna nie miała jeszcze 30 lat, kiedy tak pisała!
Powrót Papieża z Awinionu do Rzymu miał oznaczać nowy sposób życia Papieża i jego Kurii, naśladowanie Chrystusa i Piotra, a więc odnowę Kościoła. Czekało też Papieża inne ważne zadanie: "W ogrodzie zaś posadź wonne kwiaty, czyli takich pasterzy i zarządców, którzy są prawdziwymi sługami Jezusa Chrystusa" - pisała. Miał więc "wyrzucić z ogrodu świętego Kościoła cuchnące kwiaty, śmierdzące nieczystością i zgnilizną", czyli usunąć z odpowiedzialnych stanowisk osoby niegodne. Katarzyna całą sobą pragnęła świętości Kościoła.
Apelowała do Papieża, aby pojednał kłócących się władców katolickich i skupił ich wokół jednego wspólnego celu, którym miało być użycie wszystkich sił dla upowszechniania wiary i prawdy. Katarzyna pisała do niego: "Ach, jakże cudownie byłoby ujrzeć lud chrześcijański, dający niewiernym sól wiary" (list 218, do Grzegorza XI). Poprawiwszy się, chrześcijanie mieliby ponieść wiarę niewiernym, jak oddział apostołów pod sztandarem świętego krzyża.
Umarła, nie osiągnąwszy wiele. Papież Grzegorz XI wrócił do Rzymu, ale po kilku miesiącach zmarł. Jego następca - Urban VI starał się o reformę, ale działał zbyt radykalnie. Jego przeciwnicy zbuntowali się i wybrali antypapieża. Zaczęła się schizma, która trwała wiele lat. Chrześcijanie nadal walczyli między sobą. Katarzyna umarła, podobna wiekiem (33 lata) i pozorną klęską do swego ukrzyżowanego Mistrza.

CZYTAJ DALEJ

Gniezno: abp Antonio Guido Filipazzi przekazał krzyże misyjne misjonarzom

2024-04-28 13:19

[ TEMATY ]

misje

PAP/Paweł Jaskółka

Czternastu misjonarzy - 12 księży, siostra zakonna i osoba świecka - otrzymało dziś w Gnieźnie z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonio Guido Filipazzi krzyże misyjne. „Przyjmując krzyż pamiętajcie, że nie jesteście pracownikami organizacji pozarządowej, ale podobnie jak św. Wojciech, niesiecie Ewangelię Chrystusa, Kościół Chrystusa i samego Chrystusa” - mówił nuncjusz.

Życzeniami dla posłanych misjonarzy nuncjusz apostolski w Polsce uczynił słowa papieża Franciszka, którymi rozpoczął on swój pontyfikat: „Chciałbym, abyśmy wszyscy mieli odwagę wędrować w obecności Pana, z krzyżem Pana; budować Kościół na krwi Pana, która została przelana na krzyżu, i wyznawać jedną chwałę Chrystusa ukrzyżowanego, a tym samym Kościół będzie postępować naprzód”.

CZYTAJ DALEJ

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

2024-04-29 17:49

[ TEMATY ]

episkopat

Francja

Episkopat Flickr

Biskupi siedmiu francuskich diecezji należących do metropolii Reims rozpoczęli dziś pięciodniową pieszą pielgrzymkę w intencji powołań. Każdy z nich przemierzy terytorium własnej diecezji. W sobotę wszyscy spotkają się w Reims na metropolitalnym dniu powołań.

Biskupi wyszli z różnych miejsc. Abp Éric de Moulins-Beaufort, który jest metropolitą Reims a zarazem przewodniczącym Episkopatu Francji, rozpoczął pielgrzymowanie na granicy z Belgią. Po drodze zatrzyma się u klarysek i karmelitanek, a także w sanktuarium maryjnym w Neuvizy. Liczy, że na trasie pielgrzymki dołączą do niego wierni z poszczególnych parafii. W ten sposób pielgrzymka będzie też okazją dla biskupów, aby spotkać się z mieszkańcami ich diecezji - tłumaczy Bénédicte Cousin, rzecznik archidiecezji Reims. Jednakże głównym celem tej bezprecedensowej inicjatywy jest uwrażliwienie wszystkich wiernych na modlitwę o nowych kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję