Reklama

Wiadomości z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 12/2003

Grzegorz Gałązka

Papież Jan Paweł II podczas modlitwy Anioł Pański 9 marca br.

Papież Jan Paweł II podczas modlitwy Anioł Pański 9 marca br.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nikt oprócz Chrystusa nie może dać Wam prawdziwego szczęścia. Za przykładem Maryi umiejcie powiedzieć Mu Wasze bezwarunkowe "tak". Niech nie będzie w Waszym życiu miejsca na egoizm i lenistwo. Dziś bardziej niż kiedykolwiek przedtem palące jest, byście byli "strażnikami poranka", tymi, którzy głoszą światła świtu i nową wiosnę Ewangelii, której zalążki są już widoczne. Ludzkość ma nieodpartą potrzebę świadectwa wolnych i odważnych młodych ludzi, którzy ośmielą się iść pod prąd i głosić z mocą i entuzjazmem swoją wiarę w Boga, Pana i Zbawiciela.
Jan Paweł II - papież
(Z Orędzia na XVIII Światowy Dzień Młodzieży)

"Anioł Pański" z Papieżem

Papież Jan Paweł II ponownie wezwał do oczyszczenia sumień w okresie Wielkiego Postu, zwłaszcza w obecnej sytuacji międzynarodowej. "Tylko oczyszczając sumienie, można przygotować drogę sprawiedliwości i pokoju - zarówno w wymiarze osobistym, jak i społecznym" - powiedział Ojciec Święty w rozważaniach przed niedzielną modlitwą maryjną Anioł Pański 9 marca na Placu św. Piotra.
"Kontekst aktualnej sytuacji międzynarodowej wzmaga wymóg oczyszczenia sumienia i nawrócenia serca do prawdziwego pokoju" - stwierdził Papież. Przywołał obraz przedstawiający Chrystusa demaskującego i zwyciężającego kłamstwa szatana mocą prawdy zawartej w Słowie Bożym. "W sercu każdego człowieka daje się słyszeć głos Boga i kuszący głos złego, który próbuje zastawić pułapkę na człowieka, uwodząc go perspektywą fałszywych dóbr i odciągając od prawdziwego dobra, które polega na pełnieniu woli Boga" - stwierdził Papież. Przypomniał, że modlitwa wzmocniona postem pozwala pokonywać nawet najtrudniejsze próby i dodaje koniecznej odwagi, by zło dobrem zwyciężać.
Jan Paweł II powierzył modlitwom wiernych rekolekcje wielkopostne w Watykanie. "Podczas tego tygodnia w skupieniu i modlitwie będę przedstawiał Bogu potrzeby Kościoła i wszystkie inne problemy, którymi żyje cała ludzkość, a nade wszystko to, co dotyczy pokoju w Iraku i w Ziemi Świętej" - zapewnił Papież.
Pozdrawiając wiernych przybyłych na wspólną modlitwę maryjną, Ojciec Święty zaprosił młodzież akademicką na modlitewne czuwanie 15 marca w Auli Pawła VI, z okazji I Europejskiego Dnia Studentów, którego temat brzmi: Miłość intelektualna duszą nowej Europy. "Czekam na Wasze liczne przybycie, Drodzy Studenci. Razem będziemy wzywać Maryję - Stolicę Mądrości. Jej powierzymy nadzieje i przyszłość kontynentu europejskiego" - powiedział Jan Paweł II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rekolekcje Wielkopostne w Watykanie

9 marca wieczorem rozpoczęły się w Watykanie tradycyjne rekolekcje wielkopostne dla Papieża i Kurii Rzymskiej. Głosił je w kaplicy Redemptoris Mater ordynariusz prałatury Loreto - abp Angelo Comastri, który mówił na temat: Bóg jest miłością! Zacznijmy od tej pięknej nowiny.
Tygodniowe rekolekcje, w których wzięli udział Jan Paweł II oraz jego najbliżsi współpracownicy, trwały do soboty 15 marca. Program obejmował cztery medytacje dziennie: o godz. 9.00, 10.15, 17.00 i 18.15, a także wspólne odmawianie Liturgii Godzin. Jak zawsze, na czas rekolekcji odwołane zostały wszystkie audiencje, łącznie ze środową audiencją generalną 12 marca.
60-letni abp Angelo Comastri jest pierwszym od wielu lat Włochem zaproszonym do głoszenia rekolekcji wielkopostnych w Watykanie. Ostatnim - w 1994 r. - był ówczesny arcybiskup Turynu, kard. Giovanni Saldarini. Pierwszym, którego zaprosił do tej roli Jan Paweł II, był w 1979 r. włoski franciszkanin - o. Faustino Ossanna.

Reklama

"Oto Matka Twoja"
Orędzie na XVIII Światowy Dzień Młodzieży

Tegoroczny XVIII Światowy Dzień Młodzieży obchodzony będzie na szczeblu diecezjalnym w Niedzielę Palmową 13 kwietnia pod hasłem: Oto Matka twoja, zaczerpniętym z Ewangelii św. Jana. Ogłoszone z tej okazji 11 marca w Watykanie orędzie Papieża Jana Pawła II jest nie tylko ich rozwinięciem, ale także nawiązaniem do trwającego obecnie Roku Różańca i zachętą do odmawiania go wszędzie, także na uczelni, a przede wszystkim w domu. Papież nawiązuje również do sytuacji międzynarodowej i wzywa młodzież do nasilenia starań o pokój, sprawiedliwość i braterstwo. Wspomina z wdzięcznością ubiegłoroczne światowe spotkanie w Toronto i przypomina, że następny, podobny zlot młodych katolików odbędzie się w 2005 r. w Kolonii.
W orędziu Ojciec Święty mówi także o swoim zawołaniu biskupim i papieskim "Totus tuus", zapewniając, że na co dzień odczuwa obecność i pomoc Maryi w swej posłudze.

Program wizyty Jana Pawła II w Hiszpanii

Ogłoszono program dwudniowej wizyty, jaką złoży Jan Paweł II w dniach 3-4 maja br. w Hiszpanii. Będzie to piąta podróż Jana Pawła II do tego kraju. Tym razem obejmie tylko Madryt.
Ojciec Święty przybędzie z Rzymu na stołeczne lotnisko Barajas w sobotę 3 maja w południe. Pierwszym punktem programu tego dnia będzie spotkanie z młodzieżą, które rozpocznie się przed południem, a Papież przybędzie o godz. 18.30.
Nazajutrz o godz. 10.00 na stołecznym placu - Plaza de Colón rozpocznie się pontyfikalna Msza św. pod przewodnictwem Papieża, podczas której ogłosi on świętymi pięcioro miejscowych błogosławionych. O godz. 18.30 Jan Paweł II zakończy swą pierwszą w tym roku, a 99. w ogóle, podróż zagraniczną i odleci z lotniska Barajas do Rzymu.

Reklama

Prace nad kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego

W najbliższych latach ma powstać Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego, zawierające w skróconej formie najważniejsze i najbardziej podstawowe elementy nauki i moralności katolickiej. Mają się tym zająć komisja specjalna i komitet redakcyjny, których utworzenie Jan Paweł II powierzył prefektowi Kongregacji Nauki Wiary - kard. Josephowi Ratzingerowi. Informuje o tym list Papieża do Kardynała z 2 lutego br., ogłoszony 7 marca przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Ojciec Święty przypomniał w nim, że 7 grudnia ub. r. minęło 10 lat od promulgowania Katechizmu Kościoła Katolickiego (KKK), a okres ten pokazał, jak bardzo ważny jest ten tekst, którego wydania pragnął Synod Biskupów z 1985 r. "Zachowuje on nadal wartość uprzywilejowanego daru dla całego Kościoła katolickiego, dla każdego, kto pyta o katolickie uzasadnienie tkwiącej w nim nadziei" - stwierdził Papież. Dodał, że "szerokie rozpowszechnienie tego dokumentu na całym świecie ukazuje w sposób oczywisty jego użyteczność i aktualność".
Jan Paweł II zwrócił uwagę, że zwłaszcza w ostatnich latach ukazały się w różnych językach i w wielu krajach liczne syntezy KKK. Dowodzi to, jak duża jest potrzeba takiego zwięzłego opracowania, które w prosty i jasny sposób podawałoby wszystkie podstawowe elementy wiary i moralności katolickiej.
Podczas Międzynarodowego Kongresu Katechetycznego, jaki obradował w Rzymie w dniach 8-11 października ub.r., mówiono wiele o pilnej potrzebie opracowania skróconego katechizmu. Tekst taki musi odzwierciedlać wiernie KKK, gdy chodzi o istotne aspekty wiary i moralności chrześcijańskiej. Dlatego Ojciec Święty poprosił kard. Ratzingera, aby w porozumieniu z Sekretariatem Stanu powołał w tym celu komisję i komitet redakcyjny. Przyszły tekst, przed ostatecznym zatwierdzeniem, ocenią kardynałowie i przewodniczący krajowych konferencji biskupich.

Zapowiedź tegorocznych kanonizacji

W tym roku przewidziane są trzy kanonizacje, podczas których Jan Paweł II ogłosi łącznie 12 świętych. Dokładne daty tych uroczystości podał Ojciec Święty podczas publicznego konsystorza zwyczajnego w Watykanie 7 marca.
Pierwszy w tym roku obrzęd kanonizacyjny odbędzie się 4 maja w Madrycie, podczas podróży apostolskiej Papieża do Hiszpanii.
Drugą kanonizację Papież przeprowadzi w dwa tygodnie później - 18 maja w Rzymie, a nowymi świętymi zostaną wówczas ogłoszeni bp Józef Sebastian Pelczar, m. Urszula (Julia Maria) Ledóchowska i dwie Włoszki.
5 października Jan Paweł II ogłosi świętymi trzech błogosławionych kapłanów-misjonarzy.
Pierwszy w tym roku obrzęd beatyfikacji zaplanowano na niedzielę 23 marca - Ojciec Święty ogłosi wtedy pięcioro nowych błogosławionych. 27 kwietnia odbędzie się druga tego rodzaju ceremonia, podczas której do chwały ołtarzy zostanie wyniesionych sześcioro sług Bożych.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął prezydenta Albanii

2024-05-06 13:18

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

W dniu dzisiejszym Ojciec Święty przyjął na audiencji Jego Ekscelencję Pana Bajrama Begaja, prezydenta Republiki Albanii, który następnie spotkał się z Jego Eminencją Kardynałem Sekretarzem Stanu Pietro Parolinem, któremu towarzyszył Jego Ekscelencja arcybiskup Paul Richard Gallagher, Sekretarz ds. relacji z państwami i organizacjami międzynarodowymi - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

„Podczas serdecznych rozmów, które odbyły się w Sekretariacie Stanu, wyrażono uznanie dla pozytywnych stosunków dwustronnych, a także wspomniano o niektórych otwartych kwestiach w stosunkach między Kościołem a państwem. Następnie zwrócono uwagę na drogę Albanii do członkostwa w Unii Europejskiej oraz na różne kwestie międzynarodowe, ze szczególnym uwzględnieniem regionu Bałkanów Zachodnich oraz konfliktów na Bliskim Wschodzie i Ukrainie” -czytamy w watykańskim komunikacie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję