Reklama

Niedziela Lubelska

Chełm. Nowy proboszcz w parafii Rozesłania Świętych Apostołów

Tadeusz Boniecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia Rozesłania Św. Apostołów w Chełmie ma nowego proboszcza. Został nim ks. kan. Jacek Lewicki, dotychczasowy duszpasterz akademicki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Liturgicznego wprowadzenia nowego proboszcza do wspólnoty parafialnej dokonał abp Stanisław Budzik. Poprzedni proboszcz ks. kan. Józef Piłat przeszedł na emeryturę.

Zmiana pokoleniowa

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Parafia Rozesłania Św. Apostołów to najstarsza parafia w Chełmie. W wieczór 25 lipca przeżywała niezwykłe chwile. Obowiązki nowego proboszcza oficjalnie objął ks. Jacek Lewicki. Jego poprzednik ks. Józef Piłat po 21 latach sprawowania obowiązków proboszcza przeszedł na zasłużoną emeryturę. Jednak nie żegna się ze wspólnotą. Nadal będzie mieszkał przy parafii, wspomagając pracujących w niej kapłanów w obowiązkach duszpasterskich.

Instalacja nowego proboszcza

Uroczystość wprowadzenia nowego proboszcza rozpoczęła się od procesyjnego przejścia przez środek świątyni celebransów i asysty liturgicznej. Następnie ks. Wojciech Jaroszyński, wicedziekan dekanatu Chełm-Zachód, odczytał dekret nominujący ks. Lewickiego na proboszcza parafii Rozesłania Św. Apostołów. W słowie skierowanym do ks. Lewickiego abp Budzik podkreślił, że Kościół powierza mu nowe zadanie: „troskę duszpasterską o tę parafię, która jest podstawową jednostką Kościoła, środowiskiem życia sakramentalnego i głoszenia Ewangelii oraz kształtowania żywej wiary”. - Podejmij obowiązki proboszcza tej parafii i prowadź dalej posługiwanie jej poprzedników jako nauczyciel, kapłan i przewodnik wiernych - powiedział metropolita. Następnie przekazał ks. Jackowi klucze, aby otwierał świątynię wszystkim osobom szukającym Boga. Ten gest symbolizuje też rzeczywiste przejęcie odpowiedzialności i zwierzchnictwa nowego proboszcza zarówno nad kościołem, jak i całą parafią.

Po przekazaniu kluczy nowego proboszcza przywitali przedstawiciele Rady Parafialnej z jej przewodniczącym Andrzejem Nowosadem. - Obejmuje ksiądz najstarszą parafię w mieście, ale zawsze młodą duchem, bo ciągle otwartą na nowe wyzwania i doświadczenia. Mamy nadzieję, że nasza wzajemna modlitwa, kapłanów za wiernych i wiernych za kapłanów, będzie umacniała nas wszystkich w trwaniu przy Chrystusie - powiedział. W kolejnym punkcie tej bogatej w symbole ceremonii instalacji nowy proboszcz na znak udziału w potrójnej misji Chrystusa stanął przy ambonce Słowa Bożego, ołtarzu eucharystycznej ofiary i miejscu przewodniczenia liturgii.

Reklama

Słowo Boże jak pokarm

W homilii abp Stanisław Budzik mówił o Eucharystii. - Eucharystia łączy dwa stoły: Słowa i Ciała Pańskiego. Łączą się one w Chrystusie, który daje nam siebie na dwa różne sposoby. Bo także Słowo Boże jest pokarmem, gdyż nie samym chlebem żyje człowiek, ale każdym słowem pochodzącym z ust Bożych. Uczestnicząc w Eucharystii musimy zadawać sobie pytanie: czy Boże Słowo któro jest istotną częścią Eucharystii, ma nam coś do powiedzenia w krytycznych momentach naszego życia? Jeżeli wychodzisz z kościoła zły, to przyczyniasz się do kryzysu wiary u innych - powiedział pasterz. Dodał, że osoby które są z dala od Kościoła i mają trudności w wierze, obserwują ludzi wierzących, ich życiowe postawy. - Kiedy po wyjściu z kościoła żyjesz Bożym Słowem, oni to widzą. To jest dla nich zaproszenie do naśladowania Chrystusa - podkreślił.

Pasterska troska o wspólnotę

Ksiądz arcybiskup podkreślił też, że nie ma Eucharystii bez kapłaństwa. Kapłaństwo wywodzi się z Eucharystii i dla Eucharystii zostało ustanowione. - Przez posługę kapłanów uobecnia się na ołtarzach świata eucharystyczna ofiara. To jest wielka tajemnica naszej wiary. Jest ona centrum życia religijnego każdej wspólnoty parafialnej - powiedział abp Budzik. Przypomniał, że szczególna rola we wspólnocie parafialnej przypada kapłanowi będącemu jej pasterzem, czyli księdzu proboszczowi. - Wasza parafia otrzymuje dziś nowego proboszcza, ks. kan. Jacka Lewickiego. To jemu została zlecona pasterska troska o tę cząstkę Kościoła, którą stanowicie - powiedział.

Abp Budzik podziękował za długoletnią posługę jako proboszcza ks. kan. Józefowi Piłatowi. - Dziękujemy mu za gorliwą pracę duszpasterską. Za podejmowanie wielu inicjatyw służących nie tylko wspólnocie parafialnej, ale całemu miastu. Dziękujemy za troskę o zabytkową świątynię, za wieloletnią posługę jako dziekana i wicedziekana dekanatu Chełm zachód. Za zaangażowanie w różnych środowiskach duszpasterskich. Osobiście dziękuję księdzu dziekanowi za wielką życzliwość i mądrość oraz godną podziwu kulturę ducha - podkreślił ksiądz arcybiskup.

Reklama

Kapłan wielu talentów

Abp Stanisław Budzik przybliżył duszpasterską działalność nowego proboszcza. - Pałeczkę w sztafecie zbawienia przejmuje dzisiaj liturgicznie nowy proboszcz. Ks. kan. Jacek Lewicki jest od wielu lat związany z Chełmem. Urodził się 51 lat temu w Rzeszowie, tam też zdał maturę. Ukończył lubelskie seminarium duchowne i w Lublinie został wyświęcony na kapłana 27 lat temu. Pracował jako wikariusz w Końskowoli. Później został skierowany na studia socjologiczne na KUL. Przez cztery lata kontynuował studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Od 2010 r. pracował w Chełmie jako duszpasterz akademicki i wykładowca, najpierw w Szkole Wyższej im. B. Jańskiego, a później w PWSZ. Przez wiele lat był koordynatorem duszpasterstwa młodzieży w Chełmie. Organizował obchody Światowego Dnia Młodzieży w niedziele palmowe. Zainicjował też i zorganizował pierwszy Orszak Trzech Króli. Przygotowywał diecezjalny etap Światowych Dni Młodzieży w Chełmie. Organizował również liczne pielgrzymki do wielu państw i różnych sanktuariów. Wygłosił dziesiątki rekolekcji w kilku diecezjach. Ufamy, że te i inne bogate doświadczenia ks. Jacka, przyniosą również piękne owoce w tej wspólnocie parafialnej. Mam nadzieję, że w tej nowej roli nie zabraknie księdzu proboszczowi Bożych natchnień oraz entuzjazmu i pomysłowości - powiedział pasterz. Zwracając się bezpośrednio do nowego proboszcza, życzył mu, aby Chrystus, który rozesłał Apostołów by szli i owoc przynosili, zapewnił obfity plon również jego pasterskim wysiłkom.

Reklama

Bezpośrednio po homilii ks. Jacek Lewicki przed księdzem arcybiskupem i wiernymi złożył indywidualne wyznanie wiary i przysięgę wierności. Uroczystość zakończyły podziękowania, jakie ks. Jacek Lewicki skierował do księdza arcybiskupa, gości (w tym parlamentarzystów i władz samorządowych Chełma), kapłanów i wszystkich wiernych. - Nominacje i wprowadzenie na urząd proboszcza parafii Rozesłania Św. Apostołów odczytuję jako wyraz woli Bożej. Przyjmuję ją z pokorą i radością, ale świadom jestem, do jakiej parafii Pan Bóg mnie posyła. Dlatego pragnę czerpać z ogromnej tradycji i duchowego piękna tej parafii. Poprzez prace i posługę, a także modlitwę, będę się starał zapisywać kolejne dobre i jak najlepsze chwile w kronice jej historii - deklarował nowy proboszcz. Dodał, że chciałby aby w parafialnym posługiwaniu przyświecała mu benedyktyńska maksyma: Ora et labora, czyli módl się i pracuj.

Ks. Jackowi Lewickiemu życzymy, by w posługiwaniu trzymał się trzech zasad: aby był lwem na ambonie, barankiem w konfesjonale i człowiekiem w kancelarii parafialnej.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172


2021-07-29 16:13

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy gwardzista szwajcarski: Dano nam solidne wprowadzenie

2024-05-06 12:49

[ TEMATY ]

Gwardia Szwajcarska

Włodzimierz Rędzioch

W kwietniu skończył 23 lata, w poniedziałek 6 maja będzie jednym z 34 Szwajcarów, którzy wezmą udział w ceremonii zaprzysiężenia Gwardii w Watykanie. Jan Wetter pochodzi z Toggenburga we wschodnim szwajcarskim kantonie St. Gallen. Radio Watykańskie zapytało go, dlaczego zdecydował się dołączyć do papieskiej gwardii.

Lubi grać w tenisa i biegać. Wziął nawet udział w biegu w Wiecznym Mieście. Doświadczenie i codzienne życie w Gwardii Szwajcarskiej są według Jana Wettera bardzo zróżnicowane. "Jestem bardzo wysportowany, kiedy jestem poza domem", mówi Radiu Watykańskiemu. Wieczorem lubi wyjść "na posiłek, z przyjaciółmi, do baru, klubu".

CZYTAJ DALEJ

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu - komentarz bp. Tadeusza Bronakowskiego

2024-05-06 14:26

[ TEMATY ]

alkohol

bp Bronakowski

Adobe Stock

Stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu jest tragiczny - stwierdza bp Tadeusz Bronakowski. W komentarzu dla KAI przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych krytykuje samorządy za nie korzystanie z narzędzi umożliwiających ograniczenia w nocnym handlu alkoholem. Odnosi się też do policyjnego bilansu majówki na polskich drogach. - Obudźmy się wreszcie jako naród i popatrzmy na sprawę trzeźwości jako na polską rację stanu - apeluje biskup.

Bp Bronakowski wskazuje na brak konsekwencji oraz nierespektowanie wyników badań naukowych dotyczących uzależnień, zwłaszcza alkoholowych. Apeluje także: “Przeznaczajmy pieniądze na to, co nas wzmacnia i rozwija, a nie na alkohol - środek psychoaktywny, który niszczy nasze rodziny, zdrowie, pomyślność, który tak często zabija”.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej

2024-05-06 18:57

[ TEMATY ]

Gwardia Szwajcarska

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

W Watykanie odbyło się w poniedziałek zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej. Wydarzenie to odbywa się w rocznicę jedynej bitwy, jaką stoczyli jej żołnierze 6 maja 1527 r. podczas najazdu wojsk cesarza Karola V na Rzym. Szwajcarzy obronili wtedy papieża Klemensa VII.

W bitwie przed bazyliką Świętego Piotra, w rocznicę której obchodzone jest święto Gwardii Szwajcarskiej, zginęło 147 ze 189 papieskich gwardzistów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję