Reklama

Niedziela Świdnicka

Pieszyce: Uratowana od zniszczenia kapliczka

Za łacińską sentencją można powiedzieć: „Vox populi, vox Dei”.

[ TEMATY ]

Pieszyce

FB @PieszyceMiasto

Kapliczka znajduje się na terenie zabytkowego Parku Miejskiego

Kapliczka znajduje się na terenie zabytkowego Parku Miejskiego

W październiku 2019 r. grupa mieszkańców zwróciła się z prośbą do władz miasta o wykonanie remontu i konserwacji zabytkowej kapliczki. Dziś wiemy, że prośba została spełniona. – Ponieważ bardzo ważny jest dla nas głos mieszkańców, a tym bardziej inicjatywy podejmowane przez nich samych, Gmina Pieszyce złożyła wniosek o dofinansowanie renowacji kapliczki w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Glacensis. Po kilku miesiącach udało się pozyskać środki na ten cel, w wysokości ponad 12 tys. euro – poinformowała Burmistrz Miasta Pieszyce.

FB @PieszyceMiasto

Uroczyste otwarcie wyremontowanej kapliczki

Uroczyste otwarcie wyremontowanej kapliczki

W ramach projektu został wykonany remont kapliczki. Odnowiono także figury Jezusa ukrzyżowanego i Matki Bożej z Lourdes. Obiekt jest oświetlony monitorowany. 13 lipca uroczystego odsłonięcia odrestaurowanej kapliczki dokonali włodarze miasta w towarzystwie partnerów z Czech i miejscowego duchowieństwa.

FB @PieszyceMiasto

Okolicznościowe słowo wygłosił ks. prał. Edward Dzik

Okolicznościowe słowo wygłosił ks. prał. Edward Dzik

Reklama

– Zbyt wiele nie wiemy o historii tego obiektu, bowiem nie zachowała się żadna dokumentacja. Jedynie z przekazów wiemy, że najprawdopodobniej powstała ona z wdzięczności mieszkańców, którzy ją wybudowali jako wotum po oddaleniu zarazy, która przez lata dziesiątkowała miejscową ludność i zwierzęta – mówi w rozmowie z Niedzielą Świdnicką ks. prał. Edward Dzik. – Jedno jest piękne, że ta kapliczka została uratowana, wyremontowana i udało się pozyskać środki na ten cel – dodaje ksiądz proboszcz.

FB @PieszyceMiasto

Dzień uroczystego otwarcia i poświęcenia kapliczki

Dzień uroczystego otwarcia i poświęcenia kapliczki

Projekt został zrealizowany wspólnie z czeskim partnerem Gminą Bohuslavice nad Metuji, a wartość inwestycji przekroczyła 100 tys. zł.


2021-07-24 22:10

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niepełnosprawny syn moim błogosławieństwem

[ TEMATY ]

niepełnosprawność

Pieszyce

Alicja Sinicka

ks. Mirosław Benedyk

Alicja Sinicka dziękuje Bogu za dar życia swojego niepełnosprawnego syna Marcina

 Alicja Sinicka dziękuje Bogu za dar życia swojego niepełnosprawnego syna Marcina

W obliczu protestów w związku z decyzją Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, głos zabiera coraz więcej osób. Na świadectwo zdecydowała się Alicja Sinicka z Pieszyc, w którym opowiada o swoim niepełnosprawnym synu Marcinie.

Jak mówi Niedzieli Świdnickiej Alicja, po to daje świadectwo, by poruszyć serca dziś krzyczących kobiet, które w dużej mierze pożądają wygodnego życia. Alicja od dwudziestu lat jest pielęgniarką paliatywną i pomaga godnie ludziom przejść do wieczności. Choć praca nie należy do najłatwiejszych, to jak sama mówi, kocha swoją pracę. Cierpliwości i wyrozumiałości uczy ją 26-letni syn, który urodził się z mózgowym porażeniem dziecięcym. - On jest moim błogosławieństwem – mówi Alicja.

CZYTAJ DALEJ

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św? Przekonaj się!

2021-09-27 14:27

[ TEMATY ]

Eucharystia

Msza św.

Karol Porwich/Niedziela

Na taką Mszę św. ludzie przychodzą ze szczególną nadzieją. Modlą się o uzdrowienie dla siebie i dla innych. Konkretnych „innych”: dla syna, córki, matki, dla chorych i cierpiących, fizycznie i duchowo, niekochanych, smutnych... I w podzięce za uzdrowienie, jeśli takie się dokona. Czy Msza św. z modlitwą o uzdrowienie ma większą wagę niż tradycyjna Msza św.? Czy podczas niedzielnej Eucharystii Jezus też może dokonać cudu?

A uzdrowienie dokonuje się, jak mówią ludzie, którzy go dostąpili. Niejeden, wychodząc po Mszy o uzdrowienie, odnajduje w sobie co najmniej spokój i siłę, wierząc, że to co najmniej początek. „Bardzo mnie bolało ramię. Nic nie można zrobić - brzmi jedno ze świadectw. - Leki, maści nie działały. Ale przed miesiącem, po modlitwie w czasie Mszy o uzdrowienie, przyszła prawdziwa ulga. Ręka już mnie nie boli, choć teraz nie używam żadnych leków. Dziękuję Panu Bogu, modlę się, żeby to było trwałe wyleczenie”.
Ludzie przychodzą najczęściej w konkretnej sprawie, to i ich świadectwa są potem konkretne. W konkretnej Mszy chodzi przecież o konkretne sprawy: fizyczny ból, którego ma się dość i chciałoby się pozbyć, i ból duchowy, gdy syn, córka, mąż albo żona wykoleili się: biorą narkotyki, piją na umór, zaniedbują rodzinę. „Przyszłam na tę Mszę, bo naprawdę cierpiałam - twierdzi pani blisko pięćdziesiątki. - Rzucił mnie mąż, wpadłam w depresję, a terapia niewiele mi dawała. Ale gdy przyszłam na Mszę św. o uzdrowienie raz i drugi, poczułam ulgę. Byłam spokojna, wreszcie mogłam normalnie spać! Wszystko zmieniało się niemal z dnia na dzień”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Solarczyk: jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych

2021-09-28 21:47

[ TEMATY ]

Bp Marek Solarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych – mówił biskup Marek Solarczyk, który celebrował mszę świętą w kościele św. Stefana w Radomiu. Każdego 28. dnia miesiąca w świątyni kościele wierni będą gromadzić się na wspólnej modlitwie za Polskę i zgłębiać wciąż aktualne nauczanie Prymasa Tysiąclecia. Wspólna modlitwa była również inauguracją spotkań formacyjnych członków Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej.

Ks. Andrzej Jędrzejewski, proboszcz parafii św. Stefana i asystent diecezjalny Akcji Katolickiej wyraził radość, że „trwamy w radosnym dziękczynieniu za beatyfikację kard. Wyszyńskiego tak bardzo wyczekiwaną i wymodloną”. - To on mówił, że kocha Ojczyznę bardziej niż własne serce, dlatego jest dla nas szczególnym patronem Ojczyzny i orędownikiem spraw kraju. Taka intencja właśnie dzisiaj nas gromadzi. Dziękujemy za dar beatyfikacji, ale i prosimy o Boże błogosławieństwo dla Polski - mówił ks. Jędrzejewski, witając wiernych i członków Akcji Katolickiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję