Reklama

Niedziela Małopolska

Szczególna okazja

    Dzisiaj po raz pierwszy w Polsce obchodzimy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych!

MFS

Ze spotkań z seniorami wynika wiele dobrego

Ze spotkań z seniorami wynika wiele dobrego

    Zgodnie z ustaleniem, iż będzie on obchodzony w lipcu, w niedzielę, która przypada najbliżej liturgicznego wspomnienia dziadków Pana Jezusa –Anny i Joachima, rodziców Maryi.

    Nie ukrywam, że lubię seniorów. Lubię ich spotykać, rozmawiać z nimi, a nade wszystko ich słuchać. Z tych spotkań wypływa wiele dobra dla obu stron. Ja zawsze dowiem się czegoś nowego, zrozumiem, nauczę…

Reklama

    W Polsce, podobnie jak w wielu krajach Europy, przybywa seniorów, z czego powinniśmy się cieszyć. Niestety, coraz więcej osób starszych zostaje w swej starości zepchniętych na margines życia. W czasach, gdy w naszym społeczeństwie coraz mniej rodzin żyje pod jednym dachem, gdzie tworzą rodziny wielopokoleniowe, gdy tak dużo dorosłych dzieci wyjeżdża w świat, za przysłowiowym lepszym życiem, coraz mniej uwagi poświęca się dziadkom i pradziadkom, czyli przodkom.

    Z wielu przeprowadzonych rozmów wynika, że seniorzy czują się samotni. W jednym z felietonów apelowałam: Dziś chcę zwrócić uwagę na możliwość, jaką wakacyjne wyjazdy stwarzają w budowaniu relacji z rodziną, w tym szczególnie z dziadkami. To dzięki spotkaniom z nimi najmłodsze pokolenia uczą się szacunku dla ludzi starszych. A przy okazji oglądania zdjęć sprzed lat i słuchania wspomnień, tak chętnie snutych przez seniorów, uświadamiają sobie, że wszystko, w tym także każde wakacje i młodość przemijają…”

    Dzisiejszy dzień stanowi szczególną okazję, aby się spotkać ze swoimi dziadkami, a jeśli jest to niemożliwe, to chociaż do nich zadzwonić i powiedzieć im, że są kochani, że ich cenimy. Dzisiejszy dzień jest też okazją, aby o swych dziadkach i pradziadkach opowiedzieć swym dzieciom. One zasługują, ba mają prawo, aby poznać swoje korzenie…

2021-07-25 12:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Sztuka i wiara podczas wernisażu w Zakopanem

2021-09-17 19:24

[ TEMATY ]

kultura

górale

Damian Krawczykowski /Niedziela

17 września w Zakopanem odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej "Oblicza Frasobliwego". Podczas wydarzenia zostały ogłoszone wyniki oraz wręczone nagrody w konkursie, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.

- Głównym celem konkursu jest pobudzenie inwencji twórczej oraz popularyzacja i dokumentacja unikalnych zjawisk kultury, jakimi są malarstwo na szkle i rzeźba w drewnie. Celem równorzędnym była także popularyzacja tradycji chrześcijańskiej kultu wizerunków Chrystusa Frasobliwego – informują Organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję