Reklama

Niedziela Przemyska

50.rocznica peregrynacji obrazu Matki Bożej w Jarosławiu

18 lipca zakończyły się w jarosławskiej Kolegiacie pw. Bożego Ciała trwające tydzień uroczystości upamiętniające 50 rocznicę zakończenia peregrynacji Matki Bożej w Diecezji Przemyskiej.

Henryk Grymuza

Mszy św. przewodniczył abp Adam Szal

Mszy św. przewodniczył abp Adam Szal

Było to wydarzenie o wybitnych walorach duchowo-religijnych, integrujących wierzących Polaków. Starsi jarosławianie do dzisiejszego dnia pamiętają atmosferę tamtych wydarzeń. Kilkadziesiąt tysięcy wiernych, obecność członków Episkopatu Polski z Prymasem kard. Stefanem Wyszyńskim, kardynałem Karolem Wojtyłą, metropolitą przemyskim abp. Ignacym Tokarczukiem, goście z całej Polskie i banderie konne dostojnie przemieszczające się po ulicach miasta. W peregrynacji uczestniczyły symbole: pusta rama obrazu Pani Jasnogórskiej, ewangeliarz i świeca znamionująca światłość świata. Obraz był w owym czasie uwięziony decyzją władz państwowych.

Podczas uroczystości tegorocznych w Kolegiacie zorganizowano imponującą wystawę. Eucharystii 18 lipca przewodniczył metropolita przemyski ks. abp. Adam Szal. W gronie współkoncelebransów byli także księża biskupi: Edward Białogłowski, Stanisław Jamrozek i Krzysztof Chudzio, oraz wielu kapłanów reprezentujących parafie Ziemi Jarosławskiej. Wszystkich przybyłych na uroczystą mszę powitał proboszcz Kolegiaty ks. prałat Marian Bocho. Były też słowa pełne życzliwości oraz kwiaty od przedstawicieli wspólnoty parafialnej.

Reklama

Homilię wygłosił ks. bp Edward Białogłowski pamiętający dziejowe wydarzenie w Jarosławiu w roku 1971. Dostojny arcypasterz przedstawił zgromadzonym w Kolegiacie ideę pielgrzymowania Pani Jasnogórskiej po Polsce oraz wszystkie etapy poszczególnych peregrynacji. - W czasie gdy nie było podczas peregrynacji obrazu Matki Bożej, rezultaty tego procesu były równie owocne jak podczas wcześniejszych wydarzeń – powiedział ks. abp Białogłowski.

Zauważył również: - Bóg posyłając swojego Syna przygotował Jego przyjście na świat. Bowiem wybrał dla niego Matkę, Niepokalaną Dziewicę Maryję. Maryja najczęściej jest ukazywana na wizerunkach z Jezusem, jej Synem i Bożym Synem. Taką widzimy też na waszym sanktuaryjnym obrazie – Matkę zatroskaną o byt nie tylko ziemski.

W końcowej części uroczystości dyrektor generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Marcin Zaborniak przedstawił zgromadzonym list z wyrazami uznania skierowany do organizatorów i uczestników uroczystości przez wojewodę Ewę Leniart.

Ważnym akordem jarosławskich uroczystości było poświęcenie w jednej z dzielnic Jarosławia krzyża oraz placu pod budowę kościoła pw. Dobrego Pasterza i Dobrego Łotra. Aktu tego dokonał ks. abp Adam Szal. Konsekracja jest wyrazem zrozumienia dla idei peregrynacji Matki Bożej w Jarosławiu.

2021-07-21 11:47

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wacław

28 września obchodzimy wspomnienie liturgiczne św. Wacława - jednego z patronów katedry Wawelskiej. O tym szczególnym patronacie z prof. dr. hab. Jerzym Rajmanem, kierownikiem Katedry Historii Średniowiecznej Akademii Pedagogicznej w Krakowie, rozmawia Marcin Konik-Korn

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Solarczyk: jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych

2021-09-28 21:47

[ TEMATY ]

Bp Marek Solarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych – mówił biskup Marek Solarczyk, który celebrował mszę świętą w kościele św. Stefana w Radomiu. Każdego 28. dnia miesiąca w świątyni kościele wierni będą gromadzić się na wspólnej modlitwie za Polskę i zgłębiać wciąż aktualne nauczanie Prymasa Tysiąclecia. Wspólna modlitwa była również inauguracją spotkań formacyjnych członków Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej.

Ks. Andrzej Jędrzejewski, proboszcz parafii św. Stefana i asystent diecezjalny Akcji Katolickiej wyraził radość, że „trwamy w radosnym dziękczynieniu za beatyfikację kard. Wyszyńskiego tak bardzo wyczekiwaną i wymodloną”. - To on mówił, że kocha Ojczyznę bardziej niż własne serce, dlatego jest dla nas szczególnym patronem Ojczyzny i orędownikiem spraw kraju. Taka intencja właśnie dzisiaj nas gromadzi. Dziękujemy za dar beatyfikacji, ale i prosimy o Boże błogosławieństwo dla Polski - mówił ks. Jędrzejewski, witając wiernych i członków Akcji Katolickiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję