Reklama

Wiadomości z Polski

Niedziela Ogólnopolska 51/2002

Piotr Kubicki

Podczas Mszy św. na zakończenie rekolekcji dla zespołu "Niedzieli"

Podczas Mszy św. na zakończenie rekolekcji dla zespołu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Niedzielne" rekolekcje

Rekolekcje służą rekonwalescencji ducha - bo nigdy nie jest z nami tak dobrze, jak zwykliśmy sądzić. Adwentowe rekolekcje dla pracowników redakcji Niedzieli (9-12 grudnia) prowadził w tym roku ks. prał. Ksawery Sokołowski, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Dotykając kwestii przeżywania wiary, Rekolekcjonista mówił o miłosierdziu; zarówno tym pisanym wielkimi literami - Miłosierdziu Bożym, jak i tym ludzkim, niedoskonałym. Przebaczenie Boga miłującego otrzymywane przy kratkach konfesjonału staje się początkiem drogi ku zaufaniu Najwyższemu. Zaufaniu w stopniu, który pokonuje ludzkie wątpliwości i lęki, daje umiejętność dzielenia się z innymi nie tylko swoją wiarą, radością życia, ale - co dla wielu najtrudniejsze - majętnością. Zadumie rekolekcyjnej - lub jak kto woli: ćwiczeniom duchownym - patronował metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak, który przybył do redakcji w ostatnim dniu skupienia, by nasze spotkania adwentowe podsumować. Prosił, abyśmy pamiętali, że Matka Boża jest Przewodniczką na drogach szukania Jezusa i z Nią iść najpewniej.
Po wspólnej Eucharystii ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Niedzieli, zaprosił wszystkich obecnych na redakcyjny opłatek. Życzeniom i serdeczności nie było końca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

K.W.

Spotkanie rady ruchów katolickich

Plenarne spotkanie Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich (ORRK), które odbyło się 30 listopada br. w Warszawie, poświęcono refleksji nad przesłaniem Ojca Świętego z ostatniej pielgrzymki do Polski. W spotkaniu wziął udział nuncjusz apostolski w Polsce - abp Józef Kowalczyk, który ukazał rolę ruchów i stowarzyszeń w Kościele polskim z perspektywy jego posługi. Nawiązał on do spotkania ruchów z Ojcem Świętym w Rzymie i wskazał na nowy etap, którym jest budowanie jedności. Ruchy są otwarte na dialog, dążą do jednoczenia wszystkich ludzi dobrej woli w zaangażowaniu na rzecz sprawiedliwości, porozumienia i pokoju, będąc jednocześnie zaczynem ewangelicznej miłości w środowiskach, w których działają, ale też dają same przykład jednoczenia się między sobą dla osiągnięcia wspólnych celów. Współczesny świat potrzebuje dzisiaj dojrzałych chrześcijan - świadków Ewangelii i bezinteresownej miłości, jaką jest dar z siebie.
Jak dziś rozwijać "wyobraźnię miłosierdzia"? - to pytanie zadał o. Hubert Matusiewicz z Caritas Polskiej, który przedstawił nowe wyzwania w posłudze miłosierdzia.
Trzyletni program pracy ruchów i stowarzyszeń oraz diecezjalnych rad w latach 2003-05, przygotowujący III Ogólnopolski Kongres Ruchów w 2005 r., zaprezentował o. Adam Schulz. Przewodniczący ORRK podkreślił, że Kongres będzie czasem rozpalania w nas na nowo ognia Chrystusowej miłości do innych, która powinna zaowocować nowym zapałem w pracy ewangelizacyjnej naszych wspólnot. Ten Chrystusowy ogień wnosi światło, oczyszcza, ogrzewa, wskazując drogę na przyszłość.
Spotkanie zakończyła Msza św., której przewodniczył asystent kościelny ORRK - bp Bronisław Dembowski.

Reklama

Krzysztof Klimczyk

14. Ogólnopolska Pielgrzymka Pszczelarzy

7 grudnia, w dniu wspomnienia swojego patrona - św. Ambrożego, przybyło 2 tys. pszczelarzy wraz z prezesem Polskiego Związku Pszczelarskiego Tadeuszem Sabatem, ks. Henrykiem Ostachem - krajowym duszpasterzem i ks. prał. Eugeniuszem Marciniakiem - dyrektorem Wydawnictwa Duszpasterstwa Rolników. "Niech nasze życie spala się na chwałę Boga jak owe świece, owoc pracy pszczelego roju, owoc pracy pszczelarzy" - życzył przybyłym podprzeor Jasnej Góry - o. Nikodem Kilnar.
Mszę św. wraz z 12 duszpasterzami pszczelarzy odprawił metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak. "To jest najpiękniejsza pielgrzymka okresu zimowego - stwierdził abp St. Nowak. - Pszczelarze są wierni swojemu patronowi i chociaż mają nieraz ochotę pielgrzymować w dogodniejszym terminie, to jednak trwają przy swojej tradycji". Ksiądz Arcybiskup poświęcił sztandary kół pszczelarskich z Brzezin k. Łodzi i z Oświęcimia. W darach ołtarza złożono różne rodzaje miodów i wyroby z wosku. Mszę św. uświetniły szkolne chóry z Pszczelej Woli i Lublina pod dyrekcją Jana Bartoszcze. Organizatorem był PZP, a gospodarzem - Regionalny ZP w Częstochowie z prezesem Janem Lamchem.

Reklama

Czuwanie Papieskiej Unii Misyjnej

7 grudnia pod hasłem: Miłość domaga się wiary trwało czuwanie Papieskiej Unii Misyjnej, w 80. rocznicę jej powstania. Modlitewne spotkanie poprzedziły prelekcje m.in.: ks. Eugeniusza Szyszki, ks. dr. Marka Czajkowskiego, ks. prał. José A. Galveza - sekretarza generalnego Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła, s. Joanny Lendzion - sekretarza PDMD oraz świadectwa misyjne kleryków WSD Salwatorianów i Seminarium Lubelskiego. Rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego poprowadził ks. dr Jan Piotrowski - dyrektor krajowy PDM. Ks. prał. J. A. Galvez wygłosił konferencję pt. Duchowość misyjna w Ewangelii św. Jana.
Mszy św. przed północą przewodniczył bp Adam Szal z Przemyśla, przedstawiciel Episkopatu ds. Misji. Pielgrzymi zawierzyli się Matce Bożej. W czuwaniu wzięło udział 600 kapłanów, sióstr zakonnych i świeckich animatorów misyjnych.

Pielgrzymka Romów

W 21. pielgrzymce na Jasną Górę uczestniczyło ok. 400 Romów z Polski oraz ze Słowacji. Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej odprawił ks. Stanisław Opocki - krajowy duszpasterz Romów. W Sali Papieskiej wystąpiły romskie zespoły.
Pielgrzymka Romów tradycyjnie związana jest z uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Wigilijne świece

Od 1995 r., czyli od początku swojego istnienia, Radio Jasna Góra rozprowadza przez cały Adwent świece Caritas, włączając się w Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Dochód z tego przedsięwzięcia przeznaczany jest na rzecz dzieci z Domu Małego Dziecka przy ul. św. Kazimierza w Częstochowie, który prowadzą Siostry ze Zgromadzenia Służebniczek Najświętszej Maryi Panny (Starowiejskie). Pielgrzymi i częstochowianie mogą nabywać świece na tegoroczny wigilijny stół w siedzibie Radia i w kruchcie Bazyliki; w soboty i w niedziele dyżury pełnią tam Siostry Służebniczki na przemian z pracownikami Radia. W akcji uczestniczy też św. Mikołaj.

Reklama

Modlitwa Sodalicji Mariańskich

7 grudnia przybyło ok. 700 uczestników 21. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Sodalicji Mariańskich. Organizatorem był o. Mieczysław Łacek OSPPE - krajowy moderator Federacji SM. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył podprzeor Jasnej Góry - o. Sebastian Matecki, który również wygłosił homilię. Przyrzeczenia sodalicyjne złożyło 5 kandydatów, a 2 osoby - ślubowanie członkowskie. Referaty w czasie pielgrzymki wygłosili: ks. prof. dr hab. Stanisław Urbański z Uniwersytetu Kard. S. Wyszyńskiego w Warszawie, lekarz psychiatra Beata Kozielec oraz mgr Ryszard Goska z Kolonii w Niemczech. Wystąpił zespół muzyczny "Sonata 2" z Aleksandrowa Łódzkiego. Sodalicja Mariańska wznowiła po 63 latach wydawanie kwartalnika Sodalis Marianus.

W skrócie

7 grudnia:

Przybyło ok. 180 uczestników 2. Ogólnopolskich Mistrzostw Sędziów Piłkarskich PZPN, odbywających się w Częstochowie. Mszę św. odprawił ks. Jarosław Sroka - diecezjalny duszpasterz sportowców.

W ramach drugiego Jasnogórskiego Wieczoru Organowego wystąpili: Jan Mroczek - organista z Jasnej Góry i Jasnogórski Zespół Wokalny "Camerata" pod dyrekcją Przemysława Jeziorowskiego.

8 grudnia:

Profesję wieczystą wobec wikariusza generalnego Zakonu Paulinów - o. Tomasza Ciołka złożył br. Mariusz Michalik.

Zakończyły się Jasnogórskie Dni Skupienia: Z Maryją poznajemy Oblicze Chrystusa, które prowadził o. Dariusz Szuba.

Po Mszy św. odprawionej przez o. Nikodema Kilnara w Bazylice Jasnogórskiej odbył się koncert organowy, zorganizowany przez OPK "Gaude Mater".

Zapowiedzi

24 grudnia - Pasterka w Bazylice Jasnogórskiej.
31 grudnia - 1 stycznia - Nawiedzenie Obrazu Jezusa Miłosiernego (Bazylika) i czuwanie Pieszej Pielgrzymki Warszawskiej.

O. Robert Mirosław Łukaszuk OSPPE - Rzecznik Prasowy Jasnej Góry

Tydzień w Polsce

Światło Pokoju z Groty Narodzenia Jezusa w Betlejem, które zabłyśnie w tym roku w blisko 30 krajach świata, zostanie przywiezione do Polski następnego dnia po centralnej uroczystości w Wiedniu - 15 grudnia. Jak zwykle, światło przekażą polskim harcerzom ich rówieśnicy ze Słowacji. Dotrze ono do Polski po raz dwunasty - w tym roku pod hasłem: Bądźcie świadkami Bożego Miłosierdzia.

Nestor krakowskich szopkarzy Bogusław Pięcik wygrał jubileuszowy - 60. Konkurs na Najpiękniejszą Szopkę Krakowską. Jury doceniło aż dwa jego dzieła: w kategorii szopek dużych oraz średnich. Był to już 40. konkurs, w którym uczestniczył laureat.

W 75. roku życia zmarł ks. prał. Kazimierz Rembacz, długoletni prefekt i wicerektor Seminarium Polskiego w Paryżu. Pogrzeb odbył się w Gnieźnie. Uroczystościom przewodniczył gnieźnieński biskup pomocniczy Bogdan Wojtuś.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał nowelizację ustaw samorządowych, zobowiązującą samorządowców do składania oświadczeń majątkowych.

Minister pracy Jerzy Hausner oznajmił, że ok. 38 mln zł przeznaczonych zostanie w latach 2003-04 na "Wojewódzki program wspierania ponownego zatrudniania zwalnianych pracowników przemysłu stoczniowego" w Zachodniopomorskiem. Podobny program, przeznaczony dla gdańskich stoczniowców, zostanie uruchomiony na początku przyszłego roku.

Sejm RP zdecydował przez aklamację, że 13 grudnia będzie Dniem Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. "W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego naszą pamięć i wdzięczność zwracamy ku tym wszystkim, którzy ponieśli ofiary na rzecz niepodległości Polski, swobód narodowych i obywatelskich. W tym dniu składać będziemy hołd bohaterom polskiej wolności, którym zawdzięczamy odrodzenie wolnej i demokratycznej Rzeczypospolitej" - głosi uchwała.

W Sejmie, w obecności licznie przybyłych przedstawicieli górników, odbyła się debata poświęcona restrukturyzacji górnictwa. Według zaprezentowanej przez ministra gospodarki Jacka Piechotę "Informacji rządu o polskim górnictwie", bez szybkiej naprawy branżę tę czeka upadłość (rząd proponuje likwidację 7 kopalń, gdzie obecnie pracuje 35 tys. osób).

Sejm postanowił, że przeciętna renta i emerytura wzrośnie od marca 2003 r. o 3,7 proc., czyli średnio o ok. 38 zł.

Tysiąc osób niepełnosprawnych mieszkających w domach pomocy społecznej ma zostać wyrzuconych z warsztatów terapii zajęciowej, w których do tej pory uczestniczyły. To efekt przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych.

Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa przeciwko b. redaktorowi naczelnemu Trybuny za dopuszczenie w 1997 r. do druku tekstu, którym obrażono Papieża Jana Pawła II. Tym samym sąd oddalił zażalenie pełnomocników składających doniesienie o przestępstwie - ks. prał. Zdzisława Peszkowskiego oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Werdykt ten wywołał powszechne oburzenie.

W Warszawie odsłonięto pomnik Gabriela Narutowicza - w 80. rocznicę zaprzysiężenia i tragicznej śmierci pierwszego prezydenta II Rzeczypospolitej. Pomnik poświęcił Prymas Polski - kard. Józef Glemp.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

2024-03-26 09:42

[ TEMATY ]

koncert pasyjny

Mat.prasowy/Pasja

Roxie Węgiel

Roxie Węgiel

Już 29.03.2024r. na antenie głównej Polsatu o godzinie 20:00 będzie miała miejsce emisja wyjątkowego widowiska. „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” to program muzyczny, na który składa się rejestracja 12 pieśni pasyjnych w wykonaniu znanych polskich artystów m.in. Roksany Węgiel, dla której udział w tym wydarzeniu będzie osobistym przeżyciem.

Ilustracją dla występujących artystów będą fragmenty Misterium Męki Pańskiej odegrane w przepięknej scenerii Dróżek Kalwaryjskich przez braci z klasztoru Ojców Bernardynów i wiernych, którzy zwyczajowo biorą udział w tych corocznych celebracjach na Dróżkach Kalwarii Zebrzydowskiej. Misterium opisuje pojmanie, osądzenie, drogę krzyżową i ukrzyżowanie Jezusa i jest co roku odgrywane w Wielkim Tygodniu w Kalwarii Zebrzydowskiej, a jego tradycja sięga początków XVII wieku.

CZYTAJ DALEJ

Projekt zmian kodeksu karnego: zakazana dyskryminacja m.in. ze względu na tożsamość płciową i orientację seksualną

2024-03-27 20:19

[ TEMATY ]

prawo

Adobe Stock

Na stronach RCL opublikowano projekt ministerstwa sprawiedliwości nowelizacji Kodeksu karnego, który zakłada rozszerzenia katalogu przesłanek zakazanej dyskryminacji o kwestie płci, tożsamości płciowej, wieku, niepełnosprawności oraz orientacji seksualnej.

Na stronach rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny, który - jak zapowiada ministerstwo sprawiedliwości - ma wzmocnić ochronę przed przestępczymi zachowaniami motywowanymi przesłankami dyskryminacyjnymi ze względu na niepełnosprawność, wiek, płeć, orientację seksualną i tożsamość płciową.

CZYTAJ DALEJ

Wspaniałe świadectwo wrażliwości liturgicznej

2024-03-28 12:37

[ TEMATY ]

Msza Wieczerzy Pańskiej

parafia św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze

procesja z darami

Archiwum parafii

Kolejny rok przygotowujemy bardzo uroczystą procesję z darami na Wielki Czwartek. To taka tradycja w naszej parafii - mówi Iwona Szablewska (pierwsza z prawej)

Kolejny rok przygotowujemy bardzo uroczystą procesję z darami na Wielki Czwartek. To taka tradycja w naszej parafii - mówi Iwona Szablewska (pierwsza z prawej)

Parafia wprawdzie niewielka, ale zaangażowanie i hojność wiernych – bardzo duże. Parafia św. Stanisława Kostki to zielonogórski fenomen. W tym roku na procesję z darami na Mszę Wieczerzy Pańskiej uzbierano tam ogromną sumę, a w samą procesję zaangażowało się ponad 200 osób!

- Kolejny rok przygotowujemy bardzo uroczystą procesję z darami na Wielki Czwartek. To taka tradycja w naszej parafii, bardzo związana z tym jak mocno stawiamy na liturgię i na edukację liturgiczną wszystkich wiernych – mówi Iwona Szablewska, wiceprzewodnicząca duszpasterskiej rady parafialnej i precentorka. - Jesteśmy bardzo małą parafią jak na realia Zielonej Góry, bo liczymy 3,5 tys. mieszkańców, a do kościoła w niedzielę na Mszę św. regularnie przychodzi 400 osób. W procesję z darami w tym roku zaangażowało się 250 osób. To ponad 70 rodzin, co daje nam 150 osób, i kolejne 100 osób, niepowtarzalnych, to ci, którzy są we wspólnotach. Zwyczaj jest taki, że w ciągu roku przyglądamy się, co jest tak naprawdę potrzebne jeszcze do sprawowania liturgii, a że jesteśmy młodą parafią „na dorobku” to wiele rzeczy nam brakowało, więc zawsze staramy się ustalać priorytety z proboszczem i służbą liturgiczną – podkreśla pani Iwona. Dodaje, że we wszystkim ważna jest też transparentność, by ofiarodawcy mieli świadomość, na co i w jaki sposób zostały rozdysponowane pieniądze. - W procesję z darami czynnie zaangażowało się 62,5% parafian. To wspaniałe świadectwo wrażliwości liturgicznej, dbania o jej piękno – to wszystko dla naszego Pana Jezusa Chrystusa – mówi Iwona Szablewska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję