Reklama

Niedziela Przemyska

41. Piesza Przemyska Pielgrzymka dotarła na Jasną Górę.

Co zostaje z pielgrzymki, z czym wrócimy do domu? Z jakimi postanowieniami? To już zależy od nas – mówił we Mszy św. na zakończenie 41. Pieszej Przemyskiej Pielgrzymki Na Jasną Górę abp Adam Szal – metropolita przemyski.

radiofara.pl

Pielgrzymi grupy św. Józefa wchodzą na Jasną Górę

Pielgrzymi grupy św. Józefa wchodzą na Jasną Górę

W homilii, która wygłosił ordynariusz przemyski wskazał, że przez minione dni pątnicy szli razem z Jezusem i Maryją drogą do zbawienia. „Wędrowaliśmy przez 12 dni – tyle trwa Piesza Pielgrzymka idąca z Przemyśla na Jasną Górę. Mieliśmy okazję brać do ręki różaniec. Rozważać tajemnice radosne, światła, tajemnice bolesne i chwalebne. W ten sposób z Jezusem i Jego Matką szliśmy drogą prowadzącą do zbawienia. A dzisiaj w Bazylice wysłuchaliśmy ewangelii o zwiastowaniu” – zauważył kaznodzieja.

Reklama

Odnosząc się do odczytanej Ewangelii o zwiastowaniu Pańskim hierarcha wskazał, że Maryja uczy pątników użyczania siebie Panu Bogu: „Archanioł Gabriel daje świadectwo prawdzie, a prawda była niezwykła: Oto Maryja jest pełną łaski, jest wybrana na Matkę Zbawiciela. Maryja jest tą, która jest w sposób szczególny uprzywilejowana. Próbujemy zrozumieć w tym naszym wędrowaniu tajemnicę Maryi. Stała się napełniona Panem Bogiem, łaską Bożą i użyczyła Panu Bogu samej siebie, użyczyła samej siebie także swoim bliskim – św. Józefowi, którego czcimy sposób szczególny w tegorocznej pielgrzymce, ale także użyczyła samej siebie św. Elżbiecie i jej rodzinie. Oddała się do dyspozycji Panu Bogu i ludziom. Maryja otaczała opieką Jezusa, syna Bożego. Jej misja została z woli Chrystusa przybitego do krzyża rozciągnięta na cały Kościół. Od tej chwili, od tajemnicy ukrzyżowania Matka Najświętsza otacza Jezusa obecnego w Kościele jako Matka Kościoła – mówił hierarcha.

Odnosząc się do roku św. Józefa Sebastiana Pelczara, jaki trwa w archidiecezji przemyskiej, kaznodzieja pytał, jakie jest jego przesłanie dla uczestników tegorocznej pielgrzymki: „Co by powiedział dzisiaj nam pątnikom 41. Pieszej Pielgrzymki Przemyskiej na Jasną Górę, jak ją czcić? Pierwszym sposobem to naśladowanie Maryi, jej relacji do Boga i do objawionego planu zbawienia. Według bp Pelczara, Maryja jest Arką Przymierza. W czasie pielgrzymki Matka Boża zachęca nas do żywego kontaktu z Chrystusem w Eucharystii, do tej nowej manny, którą jest Chrystus”. – mówił abp Szal.

41. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła z Przemyśla 4 lipca. Ze stolicy archidiecezji wyruszyły dwie grupy, poza tym w podobnym terminie wyruszyły grupy pielgrzymkowe z Leska, Radymna Jarosławia, Leżajska Krosna, Brzozowa, Przeworska i Łańcuta. Z uwagi na obostrzenia pielgrzymka miała charakter sztafetowy, codziennie inna grupa podejmowały poszczególne odcinki trasy pielgrzymkowej. Uroczyste wejście na Jasną Górę odbyło się 15 lipca. Ostatni etap pielgrzymowania pokonała grupa św. Józefa z Radymna. Cała trasę z poszczególnymi grupami szedł abp Michalik i mała grupa kapłanów.

2021-07-15 12:28

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak się trafia na ołtarze?

2021-09-07 11:14

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. 10-12

[ TEMATY ]

kanonizacja

beatyfikacja

Magdalena Pijewska

Co decyduje o tym, że ktoś zostaje błogosławionym lub świętym? Czy zawsze potrzebny jest cud? I co ma z tym wszystkim wspólnego „adwokat diabła”? – wyjaśnia o. Zdzisław J. Kijas, franciszkanin konwentualny, były relator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Katarzyna Woynarowska: Błogosławionym nie można zostać automatycznie, tylko dlatego, że ktoś był pobożnym i porządnym człowiekiem. Co musi się stać, by Kościół zwrócił uwagę na konkretną osobę? Cud?

O. Zdzisław J. Kijas: Niezwykle ważna, wręcz podstawowa, jest tzw. opinia świętości (fama sanctitatis) na temat życia zmarłej osoby. Opinia ta musi być ciągła, tzn. nie chwilowa, nie tylko zaraz po śmierci, ale rozciągnięta w latach i coraz bardziej się rozszerzająca – zarówno na ludzi, jak i na kraje, coraz bardziej intensywna. I nie tylko wśród osób bliskich, rodziny czy osób zakonnych, których był (lub była) członkiem, ale również innych.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa o pomoc dla Kościoła za wstawiennictwem dzisiejszych patronów

2021-09-16 10:38

[ TEMATY ]

modlitwa

Kościół

wiara

Karol Porwich/Niedziela

Dziś w Kościele wspominamy Korneliusz i Cyprian, oboje żyli w ciągłej łączności, choć nigdy się nie spotkali.

Korneliusz był papieżem, wybranym w 251 roku, spotykającym się z wrogością ze strony dysydenckich kapłanów, jednak doświadczał wsparcia Cypriana, biskupa Kartaginy, który autorytatywnie bronił jego prawowitości. W 253 roku, podczas prześladowania za cesarza Gallusa, Korneliusz został wygnany do Civitavecchia, gdzie zmarł, natomiast Cyprian poniósł męczeństwo za cesarza Waleriana w 258 roku.

CZYTAJ DALEJ

Daj im się wyśpiewać!

2021-09-16 20:46

Fot. Lumen de Lumine

Pod hasłem „Daj im się wyśpiewać!” rozpoczęły się przesłuchania do chóru Pueri Cantores Sanctae Hedvigis w Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

Chór tworzą młodzi chłopcy, ale w tym roku nabór rozpoczął się również do sekcji dziewczęcej. Spotkania organizuje Łukasz Czartowski, absolwent Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej w Rzymie, dyrygent zespołu Schola Gregoriana Vratislaviensis – Lumen de Lumine i prezes Fundacji o tej samej nazwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję