Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Świętują rozesłanie świętych apostołów i Victorii Grunwaldzkiej. Parafia w Mikuszowicach zaprasza

Parafia św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich świętuje rozesłanie świętych apostołów i Victorii Grunwaldzkiej.

[ TEMATY ]

święto

rozesłanie świętych apostołów

tryptyk mikuszowicki

Ks. Szymon Tracz

Tryptyk Mikuszowicki.

Tryptyk Mikuszowicki.

W kościele św. Barbary w Bielsku-Białej w ołtarzu głównym znajduje się Tryptyk Mikuszowicki. Na środkowym obrazie widnieje scena, gdy zmartwychwstały Pan przed wniebowstąpieniem rozsyła apostołów z misją głoszenia Ewangelii wszystkim narodom i ludziom oraz „czynieniem" z nich swoich uczniów. Stąd oficjalna nazwa Tryptyku Mikuszowickiego to „Rozesłanie Świętych Apostołów".

Przedstawiona scena nawiązuje do święta „Rozesłania Apostołów", które było obchodzone do czasów Soboru trydenckiego na całym świecie. W Polsce obchodzono je przynajmniej do czasów zaborów, w dniu 15 lipca. Powiązano je ze zwycięstwem pod Grunwaldem, które odniesiono 15 lipca. Wówczas król Władysław Jagiełło polecił, by je obchodzono „po wsze czasy” na pamiątkę dnia, w którym Opatrzność okazała miłosierdzie i łaskę Polakom – mówi proboszcz parafii ks. Grzegorz Klaja.

Reklama

W związku z tym chcą w parafii ożywić i pielęgnować tę tradycję, dlatego zapraszają do świętowania rozesłania świętych apostołów i Victorii Grunwaldzkiej. Już w środę 14 lipca po zakończeniu wieczornej Mszy św. odbyło się w kościele uroczyste podniesienie i otwarcie Tryptyku.

Dalszy program przedstawia się następująco:

- 17 lipca (sobota), godz. 7:00 – Msza św. w zwyczajnej formie rytu rzymskiego z kazaniem

Reklama

godz. 9:00 – Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego

godz. 10:00 – Śpiew hymnu „Bogurodzica" (kościół)

godz. 10:15 – Czytanie „Roczników czyli kroniki słynnego Królestwa

Polskiego" o Bitwie pod Grunwaldem Jana Długosza (ołtarz polowy przy kościele)

godz. 10:45 – Uroczyste „Te Deum" (kościół)

godz. 11:00 – Poczęstunek, czas na konkursy i zawody zręcznościowe (sad plebański)

2021-07-15 10:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto Kobiet na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

święto

Bożena Sztajner/Niedziela

Na Jasnej Górze już w najbliższą niedzielę 8 marca, odbędzie się "Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast". Celem tego spotkania jest wspólna modlitwa przed Wizerunkiem Matki Bożej w intencji wszystkich polskich kobiet i uczenie się od Maryi "realizowania piękna kobiecego powołania".

O godz. 17 w Kaplicy Matki Bożej Mszy św. w intencji polskich kobiet przewodniczyć ma bp Łukasz Buzun z Kalisza. – Od Maryi chcemy uczyć się spojrzenia na nasze kobiece powołanie. Od Niej chcemy uczyć się przede wszystkim miłości do drugiego człowieka, pokory i oddania wszystkiego Bogu – powiedziała Ewa Miara z częstochowskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które jest głównym organizatorem spotkania.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz

2021-09-16 18:19

[ TEMATY ]

zmarły

rzeźbiarz

pomnik Wyszyńskiego

Karol Porwich/Niedziela

Nie żyje rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz, twórca m.in. pomników kardynała Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie i Fryderyka Chopina w Parku Południowym we Wrocławiu. Wieloletni wykładowca Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odszedł w wieku 85 lat.

Informację o śmierci prof. Jana Kucza opublikował Wydział Rzeźby warszawskiej ASP. "Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ze smutkiem żegna zmarłego 14 września 2021 r. profesora Jana Kucza, wieloletniego i zasłużonego dydaktyka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Żegnamy utalentowanego artystę i wyjątkowego człowieka. Rodzinie oraz bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. Dziekani, pracownicy, studenci i absolwenci Wydziału Rzeźby" - czytamy.

CZYTAJ DALEJ

Bilans podróży do Budapesztu: znak nadziei i odrodzenia po pandemii

2021-09-16 19:55

[ TEMATY ]

Węgrzy

kongres eucharystyczny

Franciszek na Węgrzech

Vatican News

Papieska podróż, a w szczególności wspólna modlitwa na zakończenie Kongresu Eucharystycznego, była dla nas Węgrów znakiem nadziei i odrodzenia. Tak zakończoną wczoraj podróż apostolską na Węgry i Słowację komentuje sekretarz generalny węgierskiego episkopatu. Podkreśla on, że cytując po węgiersku pierwsze słowa hymnu narodowego, Ojciec Święty przywołał tysiącletnie chrześcijańskie korzenie tego kraju i zachęcił do rozwoju tego dziedzictwa jako daru braterstwa dla świata.

Wspominając papieską wizytę, ks. Tamás Tóth zauważa, że dla Węgrów była to okazja, by ukazać światu prawdziwe oblicze ich kraju, „aby wszyscy mogli zobaczyć, jacy jesteśmy naprawdę jako naród i Kościół”. Przyznaje on, że niekiedy czyta się o Węgrach wiadomości, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. „Mogliśmy pokazać, że Kościół na Węgrzech jest żywy, dynamiczny i gotowy wyjść na zewnątrz, jak o tym mówi Ojciec Święty, by żyć w świecie jako chrześcijanie i bracia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję