Reklama

Niedziela Kielecka

Kardynał Stanisław Dziwisz ukoronuje wizerunek MB Szkaplerznej

Kard. Stanisław Dziwisz ukoronuje wizerunek MB Szkaplerznej

arch. Fb Parafii

Agnieszka Dziarmaga

Słynący łaskami wizerunek Matki Bożej Szkaplerznej z kościoła św. Michała Archanioła w Daleszycach w sobotę 17 lipca ukoronuje papieskimi koronami kard. abp Stanisław Dziwisz. Będzie to zarazem element głównych obchodów jubileuszu 800-lecia parafii.

Reklama

O godzinie 10.40 z kościoła parafialnego, bez udziału wiernych wyruszy procesja z obrazem Matki Bożej Daleszyckiej na rynek. Tam o godzinie 11.00 rozpocznie się uroczysta Msza święta koronacyjna pod przewodnictwem kardynała Stanisława Dziwisza, który w imieniu papieża Franciszka dokona koronacji obrazu. Wcześniej, o godzinie 9.30 zostanie przedstawiona krótka historia wizerunku.

Bp Jan Piotrowski zaprasza na to wydarzenie w specjalnym komunikacie, pisząc m.in.: „Wraz z Księdzem Kanonikiem Tadeuszem Cudzikiem, Proboszczem Parafii w Daleszycach, serdecznie zapraszamy na uroczyste nałożenie koron papieskich na skronie Jezusa i Maryi na słynącym łaskami wizerunku, który otoczony jest wielowiekową czcią wiernych. Niech Matka Boża Szkaplerzna z Daleszyc wyprasza u swojego Syna wszystkim wiernym naszej diecezji potrzebne łaski”.

Wieczorem o godz. 19. zaplanowano – także na rynku - koncert ze śpiewem pieśni ku czci Matki Bożej w wykonaniu chórów lokalnych oraz Kół Gospodyń Wiejskich. Spektakl taneczno-muzyczny zaprezentuje grupa dzieci i młodzieży „Kryształki i Przyjaciele”. Po niej z koncertem uwielbieniowym wystąpi zespół „ToON”, przygotowujący co roku uwielbienie w Kielcach.

Reklama

Starania o koronację obrazu MB Daleszyckiej rozpoczęły się z inicjatywy powołanej komisji z proboszczem parafii ks. Tadeuszem Cudzikiem i innymi kapłanami.

Obraz Matki Bożej Szkaplerznej z ołtarza głównego datowany jest na XVI wiek lub XVII wiek. Namalowany jest w typie bizantyjskim „Eleusa” przez nieznanego autora. Matka Boża trzyma w ramionach Jezusa, a w dłoni kwiat. Obraz uznano za słynący łaskami 5 lipca 1782 r. w czasie wizytacji kanonicznej. Dawniej przyozdobiony był srebrną suknią z koronami i berłem. Źródła poświadczają wielkie nabożeństwo mieszkańców do Matki Bożej Szkaplerznej, której opieki i orędownictwa wzywali w różnych momentach. Ten kult jest żywy do dziś. Świadczą o tym liczne wota, świadectwa otrzymanych łask przez wstawiennictwo Matki Bożej oraz sprawowane nabożeństwa. Stały się podstawą prośby, jaką bp Jan Piotrowski wystosował do Papieża Franciszka, prosząc o pozwolenie na koronację.

Ok. 1220 bp krakowski Iwo Odrowąż wybudował kościół w Daleszycach. Jubileuszowe obchody rozpoczęły się w ubiegłym roku i obfitowały inicjatywy o charakterze religijnym, kulturalnym. W zabytkowym kościele wykonano również szereg prac związanych z renowacją elementów wystroju, jak i remontowych. Odbył się również konkurs plastyczny związany z przedstawieniem wyobrażenia Matki Bożej Daleszyckiej. Wydano także specjalne medaliki z Jej wizerunkiem.

Parafia w Daleszycach początkowo obejmowała rozległy obszar i była jedyną, między obecną katedrą w Kielcach a Świętym Krzyżem. Liczy obecnie 6 tys. parafian.

2021-07-14 17:18

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Film „Fatima” w kinach od 1 października

2021-09-09 10:15

[ TEMATY ]

film

Fatima

Materiał prasowy

Już 1 października do kin w całej Polsce trafi portugalsko-amerykański film „Fatima” w reżyserii Marco Pontecorvo. To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca opowieść o objawieniach maryjnych, które dały siłę milionom chrześcijan. Według recenzentów ten obraz to jak dotąd najbardziej przekonująca adaptacja tej wyjątkowej historii.

Jest rok 1917. Świat pogrążony jest w mrokach I wojny światowej. Do małej portugalskiej wioski Fatimy, podobnie jak do tysięcy miejscowości w całej Europie płyną dramatyczne wieści o tysiącach zabitych. Do domów wracają okaleczeni i pozbawieni nadziei weterani. W takich chwilach łatwo o zwątpienie i załamanie. Właśnie w tych okolicznościach troje dzieci z Fatimy - Franciszek i Hiacynta Marto oraz Łucja dos Santos - doświadcza niezwykłego spotkania. Ich oczom ukazuje się Matka Boża, by przekazać im przepowiednie dla świata. Relacje dzieci z tego wydarzenia spotykają się z wielkim sceptycyzmem zarówno osób świeckich jaki i przedstawicieli Kościoła. Nikt nie traktuje poważnie dziecięcych opowieści. A jednak wieść o cudownych wydarzeniach w Fatimie roznosi się coraz dalej. Tysiące pielgrzymów przybywają do wioski, a cud fatimski zaczyna odmieniać ich losy, wywierając przemożny wpływ także na instytucję Kościoła i na cały świat.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Bp Solarczyk: jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych

2021-09-28 21:47

[ TEMATY ]

Bp Marek Solarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych – mówił biskup Marek Solarczyk, który celebrował mszę świętą w kościele św. Stefana w Radomiu. Każdego 28. dnia miesiąca w świątyni kościele wierni będą gromadzić się na wspólnej modlitwie za Polskę i zgłębiać wciąż aktualne nauczanie Prymasa Tysiąclecia. Wspólna modlitwa była również inauguracją spotkań formacyjnych członków Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej.

Ks. Andrzej Jędrzejewski, proboszcz parafii św. Stefana i asystent diecezjalny Akcji Katolickiej wyraził radość, że „trwamy w radosnym dziękczynieniu za beatyfikację kard. Wyszyńskiego tak bardzo wyczekiwaną i wymodloną”. - To on mówił, że kocha Ojczyznę bardziej niż własne serce, dlatego jest dla nas szczególnym patronem Ojczyzny i orędownikiem spraw kraju. Taka intencja właśnie dzisiaj nas gromadzi. Dziękujemy za dar beatyfikacji, ale i prosimy o Boże błogosławieństwo dla Polski - mówił ks. Jędrzejewski, witając wiernych i członków Akcji Katolickiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję