Reklama

Niedziela Przemyska

26. Podkarpacka Pielgrzymka Strażaków

W niedzielę, 11 lipca 2021 r., odbyła się 26. Podkarpacka Pielgrzymka Strażaków do Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w ramach Jubileuszu 100-lecia Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Uroczystej Eucharystii na galerii Bazyliki Mniejszej przewodniczył bp Krzysztof Chudzio.

archiwum sanktuarium

Uroczystość zgromadziła wielu strażaków

Uroczystość zgromadziła wielu strażaków

– Człowiek Boży wie, że wszelkie dobro pochodzi od Pana Boga i za to dobro chce dziękować. Będziemy więc dziękować Panu Bogu, składać najświętszą Eucharystię. Ale chcemy też zaprosić Maryję, by Ona wspomagała nas w dziękczynieniu i wspomagała nas w tym proszeniu wszystkich potrzebnych łask na przyszłość. Zapraszamy tez do szczególnej obecności z nami patrona strażaków, św. Floriana – mówił we wstępie do wspólnej modlitwy bp Chudzio.

W homilii biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej przypomniał zebranym w kalwaryjskim sanktuarium, że zadaniem uczniów Chrystusa jest naśladowanie Go swoim życiem oraz życie wedle przykazania miłości Boga i bliźniego. – W tym powołaniu Jezus stosuje typowy dla siebie wyznacznik jakim jest miara serca i miłości – tłumaczył kaznodzieja. Dlatego ważniejsze jest to kim się jest niż to, co się mówi.

Reklama

– To bardzo znamienne, że dzisiaj kiedy w Ewangelii słyszymy o powołaniu i rozesłaniu uczniów tutaj w sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej gromadzą się ci, których zadania mierzy się miarą serca i miłości. To przecież Wy, strażacy darem swego serca i miłości przychodzicie na pomoc ludziom doświadczanym różnym nieszczęściem. Dlatego wasza służba wymaga hartu ducha, odwagi, ofiarności. Jest prawdziwą służbą Bogu na chwałę, ludziom na ratunek – powiedział hierarcha.

– Bez żadnej przesady można powiedzieć, że to co strażacy czynią jest realizowaniem Ewangelii. Wychodzenie naprzeciw różnym nieszczęściom, likwidowanie tych nieszczęść, ratowanie ludzkiego życia to wszystko zawiera się w miłości, o której strażak nie mówi, ale nią żyje – mówił w homilii hierarcha.

Biskup pytał też czy aby być strażakiem wystarczy tylko zapisać się do klubu lub odbyć kurs. – Bez tego, co określamy, jako powołanie nie będzie strażaka. Myślę tu nie tylko o o powołaniu strażackim w tym potocznym rozumieniu, ale jestem przekonany, że w tym przypadku również należy mówić o tym bardzo specyficznym i konkretnym powołaniu przez Pana Boga. Jest to powołanie, które wpisuje się także w to powołanie z dzisiejszej Ewangelii, bowiem jest to powołanie do miłości, do świadczenia miłości, a więc do objawianie Królestwa Bożego – wyjaśniał kaznodzieja.

Reklama

Takie powołanie musi uświadamiać, że wszystkie te aktywności strażackie są niezwykle ważne. – Jesteście potrzebni Panu Bogu, wpisanie w Boży plan – mówił biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej. – Jaka radosna jest świadomość, że Bóg już tak dawno myśli o nas i z tak uważną miłością przygotowuje do zadań, które sami stopniowo odkrywamy i zaczynamy spełniać – dodał. W tym znaczeniu powołanie strażackie ma szczególny cel – zło dobrem zwyciężać.

– Bóg wysyła Was nie pojedynczo, ale we wspólnocie. Dlatego jesteście druhami, bo na akcje wyruszacie razem. Posyła Was, abyście gasili pożary nienawiści, także złości. Macie jednocześnie być apostołami Bożej Miłości – zaznaczył bp Chudzio.

– To bardzo piękne i wzniosłe, że wśród ludzi cieszących się największym zaufaniem i szacunkiem społeczeństwa strażacy wiodą prym. Zawsze mówi się o nich z wielkim uznaniem – podkreślił hierarcha dodając, że ich zadanie nie ogranicza się tylko do gaszenia pożarów, ale szeregu innych ważnych zadań.

– Dzisiaj jest też okazja, abyście Wy sami szczerze podziękowali Panu Bogu za to powołanie do bycia strażakiem. Jest to też okazja do wdzięczności Panu Bogu za Jego towarzyszenie Wam przy każdej akcji. On nie pozostawia Was samych – przypominał biskup. Łaska Boża jest konieczna do dobrego sprawowania ważnych funkcji.

Strażacy gromadząc się na kalwaryjskim wzgórzu i polecając się wstawiennictwu Matki Bożej powinni w Niej widzieć drogę do spełniania Bożego powołania. – W rzeczywistości ostatecznym powołaniem wszystkich jest bycie świętymi przed obliczem Boga. Człowiek jest święty na tyle, na ile pozostaje zjednoczony z Bogiem – podsumował biskup Chudzio. W tym kontekście każde życie ma sens i jest ważne.

Na zakończenie słowo wdzięczności do strażaków skierował ks. prał. Mieczysław Rusin, diecezjalny duszpasterz strażaków. – Bez Was nie byłoby tej pielgrzymki – powiedział kapelan. – Niech św. Florian wyprosi wszystkim Boże błogosławieństwo i łaski. A tak jak mówił ksiądz Biskup na tej drodze powołania w służbie Panu Bogu na chwałę, a ludziom na ratunek aby towarzyszyło nam Boże błogosławieństwo i opieka Patrona, św. Floriana – dodał.

Uroczystą Eucharystię zakończyło błogosławieństwo pontyfikalne bp. Krzysztofa Chudzio relikwiami św. Floriana, Patrona Strażaków.

2021-07-14 08:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie branży sakralnej po raz 22. w Targach Kielce!

2021-09-24 13:32

[ TEMATY ]

książka

targi

Kielce

SacroExpo

T.D.

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Ofiaromaty, bezdotykowe kropielnice i szeroki wachlarz stuł i ornatów od najlepszych polskich producentów. To wszystko czekać będzie na gości XXII Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO. Od 27 do 29 września hale Targów Kielce wypełni wszystko to, co niezbędne w życiu kościoła.

Hale wystawiennicze Targów Kielce na trzy dni zamieniają się w miejsce spotkania

CZYTAJ DALEJ

Polka pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame: efekt tego co już zrobiliśmy cieszy

2021-09-24 07:18

[ TEMATY ]

katedra Notre‑Dame

Adobe Stock

Katedra Notre Dame

Katedra Notre Dame

Nasza praca ma głęboki sens, ponieważ obcujemy z oryginalnymi materiałami i odbudowujemy dzieło o najpiękniejszych proporcjach konstruowane dla Boga, co widać w każdym szczególe katedry. Polscy konserwatorzy zabytków wyróżniają się we Francji wiedzą z zakresu chemii i historii sztuki – mówi PAP Felicja Lamprecht, restauratorka zabytków pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame.

„Nad rekonstrukcją XIX-wiecznych malowideł ściennych w kaplicy Św. Ferdynanda w katedrze Notre Dame w Paryżu pracujemy od września 2020 r. i można powiedzieć, że efekt naszej pracy cieszy. Kaplica została skończona i wygląda przecudnie. Jest jasna i rozświetlona” – mówi Lamprecht.

CZYTAJ DALEJ

USA: Floryda wprowadziła „teksański wzorzec” zakazu aborcji

2021-09-25 11:28

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Stan Floryda wprowadził 22 września prawo zakazujące przerywania ciąży, które jest oparte na „wzorcu teksańskim”. Oznacza to, że nie wolno dokonać aborcji od chwili, gdy można rozpoznać aktywność serca dziecka, czyli od mniej więcej szóstego miesiąca ciąży. Nowe przepisy pozwalają obywatelom zaskarżyć kliniki, lekarzy, konsultantów itp. nawet 6 miesięcy po dokonaniu aborcji. Jest jednak pewna różnica w stosunku do ustawodawstwa z Teksasu: dopuszczono wyjątki w przypadku gwałtu, kazirodztwa, przemocy domowej, handlu ludźmi oraz zagrożenia dla życia matki. W takich wypadkach wymagana jest jednak odpowiednia dokumentacja.

Brytyjski dziennik „The Guardian” podkreślił, że „można tu dostrzec wpływ decyzji Sądu Najwyższego, który poparł 1 września nowe ustawy w Teksasie. Poprzednie wysiłki na rzecz wprowadzenia takich ograniczeń nie powiodły się, ale to postanowienie Sądu Najwyższego dodało nowego bodźca do tworzenia prawa antyaborcyjnego w całym kraju. Wprowadzenie ich w życie rozważa już co najmniej następnych pięć innych stanów”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję